Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiálny text distribútora)

HappySmile

Plastelinové loutky se mi moc líbily - někomu mohly připadat škaredé, podle mě byly spíše nezvyklým obohacením a odklonem od myšlenky "pěkná postavička, dobrá postavička". Do tohoto filmu byly vybrány známější a povedenější werichovské pohádky a myslím, že každý musí uznat, že Jan Werich nebyl jen skvělý herec, ale také skvělý vypravěč. ()

lekr

Obdivuhodný kousek...ironické, lehce sarkastické a zároveň velmi vtipné loutkové vyprávění podmaněné skvělým hlasem Oty Jiráka a Jana Wericha...bezpochyby nejlepší loutkový český film!! ()

cariada

Werichovo pohádky jsou velmi pěkné a zároven poučné. Jeho hlas k tomu dodává tu pravou kulisu. Nejvíc se mě asi líbí už starší Lakomá Barka a hlavně alkoholická Až opadá listí z dubu (diky tomu vím ,že listí z dubu neopadá). ()

MrPierc

Já jsem na této knížce vyrůstal a Lakomou Barku miluji. Werich tomu svým hlasem dodává neskutečný nádech ironie i lidskosti. ()

baaaja

Překvapilo mě, že ikdyž to měly být vlastně pohádky, ty loutky, které v nich vystupovali měly dost odpudivý vzhled a oblečení některých loutkových dam bylo poněkud sporé na dětský vkus :) ale když to vezmu z pohledu pohádek pro dospělé, tak není co vytknout, bavilo mě to :) ()

C0r0ner

Genialita tvůrců při zakomponování již dávno mrtvého hlasu Jana Wericha je obdivuhodná. Samotné Fimfárum je velmi dobře zpracovaná adaptace předlohy, za kterou by se autor určitě stydět nemusel. Na druhou stranu asi každému nemusí sedět vzhled loutek, které působí dost drsně. U čertů v pořádku, ale lidé mohli být trochu lidštější. 85% ()

tomtomtoma

Jan Werich byl skutečnou renesanční osobností, apeloval na zdravý rozum a chytře podněcoval lidskost společnosti i jedinců. Fimfárum je rozverný soubor moderních pohádek v ušlechtilém stylu i poselství. Sarkasmus a vtipný nadhled jsou účinnou zbraní, bohatý slovník dodává pikantní osvěžující příchuť a řešení bývá osvobozující, pokud o rozšíření známých obzorů stojíme. Originální tvary podobě díla dodal Petr Poš s Martinem Velíškem a vhodně doplňují dráždivou ironickou linii. Vlasta Pospíšilová a Aurel Klimt vdechli život Werichovu hlasu. Až opadá listí z dubu prozkoumává psychedelickou mysl alkoholika a velkorysost důvtipu. Franta Nebojsa psychedelickou rozervanost zavádí k překročení archetypálního strachu. Lakomá Barka je sociální groteska se spravedlivým dopadem. Splněný sen je cynický humor absurdity s očistným účinkem destrukce. Samotné Fimfárum je rozkošnou společenskou satirou a na odzbrojující bezprostřednost senilního knížete nelze zapomenout. Fimfárum Jana Wericha má výchovný charakter, stylovou formu provedení a přináší potěšující uspokojení svým hravým nadhledem. Moudrost a rozvernost se spojila ve slova, střely, smích, veselí a vkusné pohádkové dědictví. ()

Wormboy

Fuha...vsetko take kladne hodnotenia...to sa tu citim ako totalny loser, no ale co uz...proti gustu ziaden disputat...pekne rozpravocky, pri ktorym som sa vsak neuveritelne nudil. Neuskodila by kratsia stopaz. Napad je vyborny, prevedenie tak isto, ale jednoducho...toto ma nedostalo ()

lakikaki

Fimfárum je klenotom českej kinemematografie a myslím, že bábková animácia je nesmrteľná a neprekonateľná všetkými tými počítačovo-generovanými rozprávkami. Fimfárum je filmom pre deti aj dospelých a určite by ho mal vidieť každý. Úplne každý. Bez váhania dávam 5x*. ()

MarekT

Z filmu dýchá takový ten duch klasické animace, zde v českém provedení - tj. loutková animace, kterou milerád zařadím do osobní síně slávy po bok Disneyovek. Příběhy jsou zajímavé (což už jsem věděl díky tomu, že jsem četl papírovou předlohu), vtipné (ovšem jsou spíše pro dospělé než pro děti) a dabing Jana Wericha je příjemný. Dobrou volbou byl také Ota Jirák mluvící předěly mezi jednotlivými povídkami, už před filmem jsem si byl jist, že mě nezklame - když si vybavím jeho charakteristický hlasový projev, došlo mi, že má v tomto v Werichovi celkem blízko. ()

zette

Genialni napad, vyuzit hlas Jana Wericha a s velmi dobrym vytvarnym zpracovanim se tvurcum povedla nadherna vec. Krasne pribehy a atmosfera dava vzpomenout na animovane pohadky Karla Zemana a pravem dela z teto pohadky tu nejlepsi, v samostatnem ceskem state. ()

Šimpy

Nejvíce se mi líbila samozřejmě Lakomá Barka, která je také starší a už dlouho ji znám. Ostatní, nové, pohádky už mi svým zpracováním tolik nesedly. ()

mortak

Kdysi měl krátký animovaný film čestné místo jako předskokan hlavního programu. Bohužel dnes je nahrazen dunící reklamou a trailery. Krátké snímky ale vznikají dál, protože česká škola animace má dlouhou tradici a nechce se vzdát bez boje. A když už vznikly v docela krátkém časovém období dvě povídky z Fimfára, proč neudělat celovečerák? Jenže výsledek je diskutabilní. Připomíná mi totiž závěrečná představení daného ročníku JAMU nebo DAMU, ve kterých dostává každý student příležitost ukázat, co všechno se naučil. Fimfárum je nabito nápady a hravostí, ale nic nedokáže zakrýt fakt, že jde jen o rozpohybovanou ilustraci Werichova textu. Jako předfilm v art kině by každá jednotlivá pohádka fungovala na sto procent. Jako celovečerák je však tato hýbající se kniha poněkud jednotvárná. ()

campix

Fimfárum Jana Wericha je takový české klasika povídkového žánru, ovšem v trošku temnějším ladění. Většina povídek je velmi zajímavých a díky tomu nenudí, snad jen Splněný sen mě ničím nezaujal a nemusel tam ani být. Jinak sice se může zdát, že loutkové zpracování je poměrně zastaralé, ale má své kouzlo a nemůžete mu upřít nápad. To co dělá Fimfárum Fimfárem je hlas Jana Wericha, který je jedinečné a perfektně dokresluje jednotlivé povídky. Bez něj by to prostě nebylo ono. ()

majo25

Aj keď je kvalita jednotlivých poviedok kolísavá (hlavne tá posledná je akoby robená, čo sa týka príbehu, nasilu), po technickej stránke sú všetky poctivo spracované, plné detailov. Škoda, že v niektorých scénach je použitá lacná plôšková animácia. Najviac sa mi páčili poviedky Až opadá lístí z dubu a Lakomá Bárka. Hodnotenie: 80% ()

bartias

Ukázka českého loutkového mistrovství i vypravěčství přináší pětici kouzelných příběhů, které nenechají nikoho chladným. Jen ten Ota Jirák ve „Werichově“ roli vypravěče tvořícího předěly mezi jednotlivými pohádkami tam moc nesedí. Má sice podobný hlas. Ale co funguje v případě lehkého dolaďování vtipnými citoslovci, to ztrácí v podobě bodrých proslovů. Dobře, že z pokračování postava vypravěče vypadla. ()

MJMilan

Naprosto okouzlující projekt, který bych doporučil především odrůstajícím dětem, ale i dospělým a hlavně velkým milovníkům Jana Wericha. Skvělá hudba, nevšední loutky, no paráda. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011