Až opadá listí z dubu

• angličtina When the Leaves Fall from the Oak (festivalový názov)
Animovaný / Komédia / Fantasy / Krátkometrážny
Československo, 1991, 26 min

Animovaný film, který vznikl podle známé pohádky Jana Wericha z jeho knížky Fimfárum.
Čupera propil téměř vše co měl a zadlužil statek. Na jeho poli byl zanedbaný úhor a kdyby měl peníze, tak by se opět opil. Najednou se na jeho poli objeví čert. Ten mu slíbí, že se o jeho pole postará. Čupera se mu musí ovšem upsat tím, že mu dá to, co má doma a právě o tom neví. Čupera se čertu upíše. Přiběhne domů a v chalupě má čerstvě narozeného syna. Úroda na Čuperově poli byla poté rok od roku větší, až se k němu jezdili radit odborníci z celého světa. Za pět let Čuperu přijde navštívit čert. (zdeny99)

Faramir

Krásná pohádka, ale v reálu si už hodně lidí myslelo, že přechytračí čerta a nakonec to s nimi špatně dopadlo... Proto je třeba si spolu J. Cimrmanem (viz jeho stať v časopise Doutnák) povzdechnout, naše pohádky klamou: ve skutečnost hloupý Honza nedostane princeznu za ženu a člověk bez pomoci nepřechytračí ďábla. ()

Karlos80

Námět: Jan Werich podle knihy pohádek Fimfárum. Hudba: Petr Hapka. Animace: Vlasta Pospíšilová a Jan Klos. Krásná scéna byla ta na hřbitově kdy se chtěl pan Čupera oběsit, bohužel jak už to tak někdy bývá zabránila mu vtom stará strouchnivělá větev, nebo třeba ta na starou žebračku mazající se medem, která si touto cestou odčinila své dávné hříchy. A to samotné peklo pojato jako dobře šlapající mechanismus, s jeho téměř hororovou atmosférou a se skvělou Hapkovou hudbou, to bylo vskutku něco nádherného. Taková dle odvykací kůra by možná vyléčila i normálně nejednoho pijana. Z Fimfára asi nejlepší pohádka společně ještě s Lakomou Barkou. Co se týká samotné animace a výtvarného pojetí od Petra Poše tak je tato pohádka téměř mistrovsky zpracovaná. ()

easaque

nostalgické 5* tento loutkový film je součástí celovečeráku Fimfárum a patří k nejdelším. Neznám nikoho, kdo by v minulém století napsal tolik nápaditých a navíc i poučných pohádkových příběhů na takové vysoké úrovni jako Jan Werich. Výpravná stránka je povedená stejně jako u ostatních pohádek. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Elgin

Pane Cupera a to vite, ze jsi projdete peklem nez prestanete pit???!!! Naozajstny skvost kde sfilmovanie predci kniznu predlohu napisanu panom Werichom. Pre mna osobne je to najlepsi diel z celej serie Fimfarum. Svele vykreslena atmosfera malebnej dedinky a jejich miestnymi obyvatelmi. Uzasne ako sa z vyhlaseneho alkoholika stava abstinent pomocou pekelnej metody. Nezabudnutelne!!! Vrelo doporucujem. ()

Aky

Ne, tohle provedení mne neuchvacuje. Werichovy pohádky jsem znal namluvené autorem z doby mnohem dřívější, než vznikl nápad udělat z nich animované filmíky. A představoval jsem si je úplně, ale úplně jinak, rozhodně ne animované. Jak se rozhlížím, po ostatních hodnoceních, většina zde podobný problém nemá, ale já se přes něj nedokážu dostat. ()

• V průběhu léčby v pekle je Čupera zmražován až na teplotu -500 °C, což by ale ve skutečnosti nebylo možné, jelikož nejnižší teplota, které lze dosáhnout, je hodnota absolutní nuly -273 °C. (me116)
  • Snímek byl natočen na motivy knihy "Fimfárum" od Jana Wericha. (R´Hell)