Bokeh

Na romantické dovolené na Islandu se do nového dne probudí mladý americký pár Jenai (Maika Monroe) a Riley (Matt O'Leary) a zjišťují, že všichni lidé na Zemi někam záhadně zmizeli. Jejich boj o přežití a smíření se se záhadnou a nečekanou událostí je vede k přehodnocování všeho. Nejen toho, co o sobě navzájem vědí, ale také toho, co všechno vlastně vědí o světě. (ČSFD)

Dlubal David

Pocitový film. ■ Na tehhle snímek jsem se chtěl podívat jen kvůli Maice MONROE(ové), kterou jsem poprvé viděl ve filmu It Follows (2014), kde mě zaujala a Bokeh jsem si vybral, protože mi synopse Bokeh z jejích následujících filmů přišla zajímavá. ■ Naštěstí jsem neměl velká očekávání, a popravdě jsem čekal něco hodně sci-fi, něco úplně jiného, ale tohle opravdu ne. ■ Toto rozhodně není snímek pro masy, ale pro fajnšmekry, kteří si rádi vychutnají filmy o ničem. Ano, správně, je to film o ničem, ale o takovém nic, že je o všem. ■ Celý film se nabízejí otázky, s každou další minutou stále nové a nové. A odpovědi? Ty musíš hledat sám v sobě, protože zde jednoduše žádná není. ■ Hudební doprovod byl excelentní, taktéž práce kamery a střihu. ■ Chvílemi si pokládáš otázku: Co bych dělal já? ■ Jenai stále hledá, stále se ptá, a ta beznaděj ji zžírá. Jsou okamžiky, kdy vůbec nechce vstát z postele, protože v budoucnosti nevidí žádný smysl. Nic nedává smysl. Naproti tomu Riley je jejím přesným opakem. Vnitřně se smířil s tím, co je teď a chce co možná nejdéle prožívat život v jeho jednoduchosti. ■ Rozkoly, ke kterým mezi partnersko-mileneckou dvojicí dochází, jsou očekávané, ale přesto zajímavé. ■ Hledání smyslu, hledání odpovědí, hledání něčeho, něčeho, co by vysvětlilo to, proč tu oni dva jsou, co je jejich účelem, anebo žádný účel nemají? ■ Tenhle typ filmů mám fakt rád. Hloubáš ve svém nitru, rejdíš v útrobách díla tvůrců, čteš mezi řádky. Je to drama? Není to drama? Je to o víře? Víře v něco? Ano i ne! ■ Film Bokeh je odpovědí na střetnutí se moderního života, kdy člověk nemusí téměř hnout prstem a přesto žije v přepychu a přírodou v její panenské kráse, kde lidská stopa je neznatelná. ■ Film ukazuje určitou rozostřenost [ぼけ] a to je na něm také krásné. To, jak Riley neustále zachycuje okamžiky svým objektivem, je také určitým únikem, protože nemůže vědět, zda vyvolané fotografie vůbec někdo někdy uvidí. [SPOILER] V některých chvílích, jako když na samotě u lesa našli Nilse opírajícího se o strom, jsem očekával, že teď se to zvrtne a půjde do hajzlu, ale tvůrci mě překvapili a potěšili zároveň, protože nic takého se nestalo. A ten závěr? Říkáš si: Proč? Protože! Za ten konec jsem rád.[/SPOILER] ■ Nemohu si pomoci, ale v celém tom filmu spatřuji skrytý symbolismus. ■ Film, který mě usadí víc než akční pecka s naháněčkama po přeplněných ulicích a střílečky z jedoucích aut, si zaslouží mou poklonu. Pecka. ■ ZAJÍMAVOST: Riley ve filmu použivá klasický fotoaparát - zrcadlovku značky Rolleiflex německé firmy Rollei. ■ (R) [90/100] ■ (K) [90/100] ■ (V) [90/100] ■ (H) Maika MONROE [88/100] ● Matt O'LEARY [88/100] ■ (♫) Keegan DeWITT [95/100] ■ (E) Nothing Personal (2009) ● 4:44 The Last Day on Earth (2011) ● Into The Forest (2015) ● Wild (2014) ● Tracks (2013) ● What If... (2010) ● Approaching the Unknown (2016) ● Mamá (2013) ● The Lobster (2015) ● February: The Blackcoat's Daughter (2015) ■ (Č) 1 ■ 1) {Pondělí, 29-V-2017; 20:46; Doma; PC} [1080p] [ϿϾ] [PZ-cz] [95/100] ■ (CSFD) MerlinousekSpike17George StobbartVinki ■ (E) Oprava překlepů ■ (C) [95/100] () (menej) (viac)

Mlle

Zajímavý film s několika pěknými myšlenkami, výjimečně depresivním vyzněním a velkorysými dávkami vzpomínkových záběrů pro všechny milovníky Islandu. Když byste si snad říkali, že skončit jako poslední ze všech lidí na celém světě s takovou pipinou na ostrově je to nejhorší, co by se vám mohlo stát, vyčkejte konce. ()

loki5

Něco děsně divného. Ale na druhou stranu je to velmi zajímavé. Vlastně vůbec nevím jak to mám hodnotit a proto tři * prostě nevím. ()

Merlinousek

Je to sci-fi. Ale bez konce. Samozřejmě film někdy skončí, ale ne tak jak jsme zvyklí. Snímek je první, který zobrazuje jednu verzi apo "konce světa", ale v rámci této verze naprosto dokonale. Není co vytknout. A tak má divák možnost si tu situaci autenticky prožít s hlavními postavami a klást si otázky sám sobě. Film nepředkládá vysvětlení, vrhne vás do situace, tak jako se v ní ocitli Jenai s Rileym a neřekne vám proč, tak jako to nikdo neřekne jim. Dokonalé. Tohle dílo není a asi nikdy nebude pro mainstreamového diváka. Zdánlivě se nic neděje a zdánlivě tu chybí akce, ale já se nenudil. Mě to bavilo od začátku až do konce a neustále jsem si kladl otázky a neznal odpovědi stejně jako "Adam s Evou". Nádherná krajina, hudba, kompozice obrazu to vše jen umocňuje a krásně lyrizuje celý příběh. Dávám pět z pěti a doporučuji. ()

Solverino

Hezké exteriéry, ale to na film nestačí. Velice slabí herci, toporní jak islandské dřevo, stupidní dialogy a prakticky žádný děj. Křeč jako prase a nuda nuda nuda... nic se neděje a stupidní konec. Totální ztráta času, velmi nedoporučuji! ()

Veeria

Bokeh. Film, se kterým jsme se našli. Možná budu jedna z mála, ale mě okouzlil a získal si mě. Nenápadný, ale v tom spočívá jeho síla. Je minimalistický a přirozený, krásný v mnoha podobách. Jedinečnost tohoto filmu podtrhuje i skutečnost, že se film odehrává na Islandu - svět nabízí tolik krásy. Bokeh je jako poezie - smysl a odpovědi jsou ukryté v symbolech a slovech. Ke každému divákovi promluví svým jedinečným způsobem. Tvůrcům se povedlo skutečně magické dílo. Nezapomenutelné. Koho zajímají moje pocity a dojmy z filmu, více u mě na profilu. ()

SpicyNugget

Mladý pár vyrazil na Island na dovolenou. Jenže když se ráno vzbudí, něco je špatně. Lidé okolo zmizeli a tento americký pár, co si tam užívá Islandu... si pořád užívá Islandu.  Mě to bohužel nezaujalo. Námět jako takový je fajn - postmoderní Island, poslední dva přeživší. Vadila mi absence řešení "co, jak a proč se stalo ostatním lidem", vadila mi absence "co budeme dělat", vadila mi absence hlubšího sci-fi... Prostě se stalo, lidi zmizeli, tak se můžeme projít po Islandu a budeme poznávat sami sebe. Ne, tohle opravdu nebyl film pro mě. Drama možná, sci-fi jen námětem, který nejen, že nebyl dokončený, on nebyl ani začatý. Jednu hvězdičku dávám za krásný pohled na Island a jeho krajinu, kterou já osobně miluji. ()

Easykill

Potenciál by tu byl, ale co tím vším chtěli tvůrci sdělit se už asi nedozvíme. Hlavní point coby kdyby je fajn. Ovšem tohle dílo ala "bez nápovědy, jen to uhodněte" otevírá dveře úvahám a myšlenkám. Čemuž napomáhá krásné prostředí a scény. Bohužel obsahově je to dost prázdné a pro většinu konzumentů nestravitelné. Sám jsem měl dost problém, byť artovky či konverzačky sjíždím s klidem běžně, to dokoukat do konce. ()

Vinki

Samota ve dvou umocněná islandskou přírodou. A když se naděje na chvíli ožije, je její zmizení ještě drtivější. ()

Kyrgyzstanec

Bokeh mě donutil pochybovat o mých vlastních životních cílech. Film, který nehraje na hořící elektrické kytary na poušti nebo na bombastické slzy v dešti, ale na skutečnou lidskou psychologii. Riley a Jenai jsou mladí a racionální lidé, kteří hledají štěstí docela jinak, než hvězdy L.A. z La La Landu. Nemají před sebou cestu jak se stát slavnými a bohatými, snaží se jen upřímně žít. ()

Awer

Fakt o ničem. Ony to komentáře nekecaj. Estetika ano. Úvahy ze školního tábora o tom, co by to mohlo směrem k Bohu znamenat, když rázem zmizí všichni až na jednoho chlapíka, ano. I když si stejně kladu otázku, proč Jenai vzdá hledání dalších lidí tak po jednom dni. Je vlastně strašně důvtipný, ne jen líný a nechávající všechny úvahy na divákovi, že po vzoru Funny Games čekáte nějaký zvrat a on nepřijde, nepřijde a nepřijde a když je naťuknutý (chlapík, e-mail), tak jen strašně krátce. Protože jsem přecejen nějaké levné vyústění čekal, závěr oslovil. ()

Verdolin

Ze začátku docela slušně našlápnuto. Když se ale nic neděje, pak to od půlky filmu začne nudit a na konci žádná pointa? Tak to bylo zklamání, vlastní bezúčelnost, nemožnost pochopení, co se stalo a proč a ani jediná odpověď na žádnou otázku, trochu ztráta času...škoda, potenciál to mělo. ()

GeorginaAnne

Bokeh není sci-fi, takže pokud na to čekáte asi vás film zklame. Jedná se o "islandské" drama, které se zabývá myšlenkou "poslední člověk na světě". Děj filmu nic moc, postavy Jenai a Rileyho jsou celkem sympatické ale to, co film pozvedá (teda aspoň trochu) je nádherná krajina Islandu, kterou se i kamera snažila věnovat a vynést do popředí. Pokud by byl film zpracován více jako sci-fi bylo by to možná lepší ale na druhou stranu by to uškodilo kráse islandské krajiny, která je naprosto skvělým podkladem pro tento typ filmu jako je Bokeh. Bohužel hodnotím 2*, nijak mě to nevzalo a já se dívala jen kvůli tomu Islandu :-/ :-) ()