Zaklínač

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiálny text distribútora)

frolo

Bohužiaľ, musím súhlasiť z ostatnými. Tento film nedokázal využiť svoj potenciál, a ďaleko zaostal za tým čomu sa hovorí Zaklínač. Úvod vyzeral veľmi sľubne, kde sme sa dozvedeli podstatu veci, ale po úvodnej polhodiny to šlo dolu vodou. Obrovskou výhodou mohla byť práve európska (poľská produkcia), a nie americká na ktorú sme už priveľmi zvyknutý. Nevadilo mi ani slabé techicko-vizuálne spracovanie nehovoriac o stereotypnej hudbe, ktorá nás sprevádzala celým filmom. Jediné pozitívum hodnotím výber herca, ktorý sa na túto úlohu vynikajúco hodil preto tá 1*. Už len jediné čo mi ostáva je dúfať, že knižné spracovanie sa svojou kvalitou ďaleko vzdiaľuje oproti filmovému prevedeniu ()

Dacsus odpad!

Modlim sa, aby uz konecne zaklinacsku sagu do anglictiny prelozil podobne zdatny clovek ako Stanislav Komarek (ktoreho preklad je imo genialny), a nasledne sa do nej zblaznili decka Petra Jacksona (i ked predpokladam ze ten si po Hobitovi strihne este Silmarillion). Jedine podobny zazrak hadam znici toto odporne zaklinadlo, pecatiace kniznu seriu pred dalsimi moznymi priaznivcami - dielo samotneho Vilgefortza. ()

RyonMathrin

Nejde pořádně hodnotit, protože se jedná o sestříhaný 13dílný seriál, a to sestříhaný velmi špatně. Ti, kdo znají Sapkowského předlohu, se diví splácanosti a zmatenosti děje,ti nedotčení nebudou chápat téměř nic. Alespoň jedna hvězda, protože žánr miluji a Žebrowski byl pro roli vybrán dobře. ()

sidthekid

prvotřídní znásilnění knižní předlohy... Sapkowski se musí otáčet hrůzou v hrobě. Příšerný triky, kamera a zklamala mě i hudba. Jediným pozitivem je věrohodně hrající Zebrowski a povedené souboje... ()

tulakfelix

Film je pouze sestříháním vynikajícího seriálu do 2 hodin. Přišel o děj, souvislosti, popis postav a veškerý smysl. Nevím, proč to raděj nesestříhali do videoklipu trvajícího 3 minuty, než tohle. ()

Max Frajer

Skvělá knižní předloha by si zaloušila lepšího zpracování, ale minimálně zaklínač v podání Żebrowskiho má něco do sebe, i když třeba takový Marigold je karikaturou toho knižního.. ()

raru

Je pravda,že som si pri tom aj trochu zdriemol a dejová línia šla mimo mňa,ale bolo to tak nejak sympatické polské nízkorozpočtové dielko. ()

Molerat

Máme ny výběr pouze dvě cesty, na té první budeme mít více a více, na te druhé méně a méně, a až nebudeme mít vůbec nic, budeme mít nejvíc, jen lásku... ()

AndrejDuha

Potěšilo mě, že film zachoval jakousi syrovost z knižní předlohy, která je naprosto cizí např. Pánu prstenů. Potěšili herci i hudba. Nechybí napětí, které vyvolá očekávání, jak to všechno dopadne. Princip kauzality, na kterém příběh stojí, je tu zpracován velmi přesvědčivě. První dvě "epizody" (ježek a drak) jsou trochu nadrámcové - věnuje se jim příliš mnoho prostoru na to, že v rámci celku jde o slepé dějové linie. Pak už je to ale pěkný film televizního formátu i rozpočtu (člověk se může zlobit kvůli Ed Woodovským monstrům, ale... o to tady přece nejde, ne?). Kdyby se zachoval "duch" zpracování, přitlačilo by se na pilu na scénáři a přidaly peníze, mohla by vzniknout velkolepá sága dle knižní pentalogie: takto syrová, klidně s tímto hereckým obsazením, ale scénáristicky a výpravně zvládnutá. ()

Airasza odpad!

Tenhle seriál je ukázka toho, že se i z výborné předlohy může stát odpad. Nemluvě o tom, že se naprosto odlišuje od povídek. Je to jakýsi mišmaš, a pokud něco o Zaklínači víte a neviděli jste seriál, rozhodně to nedělejte, protože si akorát zkazíte pohled na výbornou Sapkowskiho ságu. ()

DJ Laky

Film Zaklínač se mi hodně líbil. Síce jedna bitka nebyla nic moc, ale ostatní bitky se mi líbily. A příšery se mi taky líbily jak byly udělaný. Dávám za film Zaklínač 80%. ()

Norri

Hodnotit tento film je pro mě celkem komplikované. Sapkowského ságu mám moc rád. Seriál nebyl ještě tak špatný, ale film bez znalosti předlohy moc smysl nedává. Přesto bych na něm vyzdvihl tři věci. Michał Żebrowski je jako zaklínač skvělý. Povedené jsou i souboje s lidmi (s netvory je to katastrofa). A jako poslední je hudba. Ta se mi líbí moc. Možná je to tím, že to točili Poláci a nebo také proto, že tvůrci zohlednili, že Zaklínač odehrává ve slovanském prostředí. Zkrátka a dobře hudba tam sedí jak prdel na hrnec. ()

+sfinx+

Kdyby vzali všechny prachy a zkusili z toho stvořit jednu povídku, tak ano. Ale poskládáním a ostříháním už tak nedostatečných epizod seriálu se film neudělá. Třeba tu Hranici možností mohli ztvárnit celou, ale oni toho chtěli udělat moc a pak z toho vznikl mišmaš všeho osekaného - chyběly postavy, důležité části příběhu. Herci přitom nebyli vůbec špatní. Mohli se taky trochu více držet předlohy - někdy trochu nesmyslně dráždili fanoušky svým nahrazováním textu (namísto Geralta, žádá o odpuštění Yennefer, ačkoliv to bylo přesně naopak,...), aniž by tím cokoliv podstatného změnili, ušetřili atp. - tedy naprosto zbytečně. No a jak kupříkladu mohli Yennefer narvat do červených hadrů, to nepochopím ;-) Na odpad bych to ale rozhodně neviděl - už za tu snahu, ale i za herce a za to, že se i navzdory tomu, co jsem vytýkal, předlohy většinou drželi. Tahle sága by si zasloužila, alespoň podle mě, nějaký obrovský projekt, daleko víc, než nějaký Pán prstenů, ale zatím tomu tak není, takže musím být rád - i proto další hvězda navíc. ()

math_y

Prvotřídní ukázka polského šlendriánu. Chceme dvouhodinový film? Sestříháme třináctihodinový seriál, kterému se tak tak podařilo se ctí odvyprávět kus příběhu. Zmatenost. nad zmatenost, kterou mám problémy chápat, i když jsem seriál, ze kterého to uvařili, viděl před nedávnem. Nejradši bych dal odpad, za to, co s tím udělali (i proto, že knihy o zaklnači jsou prostě moje srdcovka a tohle je kasematyáš), ale nějak nemůžu. Přece jen, pořád to je zaklínač a pořád ho hraje Zebrowski. ()

Pollini

Nuda od začátku do konce. Standardní příběh prokládaný opravdu příšerným zpěvem místního barda, drakobijec a čaroděj v jednom, zajímavé kostýmy, herecké výkony na nule, na konci jacísi dinosauři, dej se strašlivě vleče. Chtěla jsem to vypnout už na začátku, ale dávali to na Horor film, čekala jsem krvak a nakonec nic. ()