Noc na zemi

• Česko Noc na Zemi (viac)

Päť malých príbehov tohto filmu sa odohráva v rovnakom čase v rôznych svetových metropolách a časových zónach. Počas jednej noci sa medzi taxikármi a ich pasažiermi vytvorí zvláštne puto, ktoré ich vytrhne z anonymity mesta a odhalí čo-to z tajomstva ľudského života. V Los Angeles ponúkne prestížna filmová agentka taxikárke úlohu vo filme, ale drsná mladá žena má svoj vlastný sen: stať sa automechanikom. V New Yorku nemecký emigrant Helmut blúdi v spleti ulíc veľkomesta a nevie svojho pasažiera doviesť na požadované miesto. V Paríži si taxikár z Pobrežia slonoviny so svojou slepou pasažierkou vymenia poznanie o tom, aké je to byť iný: čierny alebo slepý. V Ríme zhovorčivý taxikár svojou úprimnou spoveďou privodí farárovi počas jazdy infarkt. V Helsinkách tesne pred úsvitom traja muži v tuhej zime lamentujú nad krutosťou života a lásky. Päť príbehov spája nostalgický humor a zvláštna atmosféra cesty, na ktorej sa z cudzincov prostredníctvom ľudského kontaktu aspoň na chvíľu stanú dôverní známi. (STV)

Klajnik

Tohle mělo být poetické a rafinované? Se mam posrat smíchy, když nějakýmu černochovi přijde hrozně vtipný jméno Helmut? Prý to zní jako helma a v tom případě, by se klidně mohl jmenovat Lustr. Když se helmut optá na jméno černocha, odpovědí mu je Yo-Yo. Helmut se začne smát, že se jmenuje jako hračka. Černoch to vezme strašně vážně a odpovídá: "Nenene. Nic takového." Spíše nudné epizodky, v nichž vystupují vesměs nesympatické postavy, které vedou poměrně hloupé a strojené dialogy. ()

El Loco

Miláčik nezávislej scény Jim Jarmusch natočil film, v ktorom hrajú hlavnú úlohu úplne obyčajní ľudia (taxikári a ich pasažieri) s úplne bežnými ľudskými starosťami. Dej je rozdelený do piatich poviedok, pričom každá sa odohráva na inom mieste - Los Angeles, New York, Paríž, Rím a Helsinki. V každom tomto meste každý večer taxikári prevezú z jedného miesta na druhé tisícky ľudí. Pracujú nielen ako dopravcovia, ale častokrát sa z nich stávajú akési bútľavé vŕby, ktoré počúvajú mnohé ľudské príbehy a pokúšajú sa pomôcť. V snímku excelujú hlavne mladučká Winona Ryder, Armin Mueller- Stahl ako „Schumacher“ Helmut, geniálne excentrický (ovcofil a tekvicofil) Roberto Benigni a celá posádka helsinského „taksíka“. Atmosféru ešte dokresľuje tradičná hudba Toma Waitsa ()

no2

10/10 - Začnu starou ´anekdotou´: "Tak tohle se vám, mistře, povedlo!", říká paní malíři poté, co poprvé uvidí svůj portrét. "Houby se mi povedlo!", rozčílí se mistr. "Já to UMÍM!" (konec ´anekdoty´). Přijde mi, že totéž se dá říct i o Noci na Zemi. Ta se Jarmuschovi nepovedla, on to umí! Klasika povídkových filmů vzbudila můj zájem nejen o tvorbu tohoto režiséra, ale i o nezávislý film vůbec. Ano, některé povídky mě zaujaly trošku víc (a možná je to i tak, že některé jsou opravdu lepší), např. New York, Helsinki nebo i ten ´prasácký´ Řím (na popis vývoje sexuálního života zvrhlého taxikáře do smrti nezapomenu...), ale atmosféra všech měst i mentalita jejich obyvatel je nádherně zobrazena u všech povídek. Film, který mě přesvědčil, že americká kinematografie není jen Hollywood, ale že nabízí mnohem víc, jen je potřeba trošku víc hledat (a občas se dívat na filmy v Nočním filmovém klubu na ČT2)... ()

Pawlisman

Skvělá režie, vynikající scénář, perfektní atmosféra, úžasná muzika, parádní dialogy = super zábava, bomba film. Jen poslední dva příběhy už byly dle mého názoru trochu slabší. Pan Stínítko.... :-D 9/10 ()

(Z)denny

Kvůli takovým hláškám jako "Víte,kde jste? Jo. Helsinky...?" nebo "..a potom jsem uviděl to ovečku..." ten film musíte vidět. Kvůli takovým hláškám ho budete milovat ()

Perfo

Jemný povídkový film, který je úžasný ve své civilnosti, pravdivosti, nepřikrášlenosti podpořený typicky jarmuschovským humorem. ()

Eva_D666

Vůbec jsem netušila do čeho jdu a ještě před koncem prvního příběhu jsem si myslela, že mladá řidička taxíku se stane filmovou hvězdou a ve svém volném čase bude opravovat auta;-) První příběh skončil a já jsem se se svou vidinou ve šťastný konec rozesmutněla..Nicméně započal další příběh, u kterého jsem se nemohla přestat smát:-D ještě teď, když si vzpomenu na Helmuta:-D:-D V tu chvíli se Noc na zemi dobývala do moji TOP, ale další příběhy byly spíše už zklamaním...Čili 4*, velmi zaslouženě. ()

mirliflore

Jarmusch měl originální nápad. A přetvořil ho v Night on Earth. Film má patřičnou atmosféru, ale povídky si nejsou rovnocené. Losangelská mě zaujala především hereckým výkonem Winony Ryder. Kdo neviděl povídku odehrávající se v New Yorku, neví, co je tragikomedie. Helmed-Helmut je postava, která se vám prostě musí líbit, i když žádný východní Němec by se v něm asi nezhlédl. Tento trochu americký pohled na Evropany žijící pod komunistickým režimem musíme Jarmuschovi halt odpustit. Zato helmed-Helmutova jízda nastavila laťku, kterou se mi v autoškole dosud nepodařilo dosáhnout :D. Povídka v Paříži je zajímavá, ale zpracování je trošičku slabší než původní 2.Ale aspoň jsem se trochu pocvičil ve francouzštině a zasmál se tomu, jak se 2 slušně oblečení černoši vysmívají třetímu, že pochází z pralesa apod. Jednoznačně nejhorší je povídka římská, u které mám silný dojem, že se na ní Roberto Benigni nepodílel jen protagonačně, ale i autorsky. Není ani ftipná, ani tragická. Poslední příběh, z Helsinek, je sice pěkně napsaný, ale fšechno důležité je v ní odvyprávěno, což trochu zamrzí. I tak vás fšak určitě nenechá chladnými. Celkově mi to vychází na ****. Nebýt římské části, která ostatně imho do snímku tak nějak nezapadá, dal bych jednoznačně za *****. ()

atlet

Tak a je to...odškrtnout si další film od Jima Jamusche. Jinak - odškrtnout si další skvělý film od Jima Jarmusche! Je vůbec možné, aby mě tento režisér v některém filmu zklamal? kde bere pořád ispiraci? dobrá, nebudu tvrdit, že každý minipříběh je na stejné úrovni, ale přesto si každý zanechává vysoký standart. Dovolím si udělat jednotlivé hodnocení příběhů - příběh s Winonou Ryder mi silně připomněl knihu Alchimista od Coelha, Winona Ryder ve svých sladkých 20 letech záhrála tuto roli na výbornou *****...příběh se "stinítkem" je třešničkou na dortu, kdy jsem měl po celou dobu tohotu příběhu úsměv na rtech ("fuck you, fuck you, fuck you...nice family" :D) ****** (6 hvězdiček si zde dovolím dát :) )...3.příběh z Paříže - nevím proč, ale nějak mě tento příběh nechytl, jak by asi měl...ale nandala mu to pěkně ****...4.příběh s Robertem Benignim mě pobavil, přesto asi nejslabší příběh. Upovídanost Benigniho neutáhne vždy vše! ****...a co říci k poslednímu příběhu? ano, uronil jsem slzu. Ukázka toho, jak některé naše problémy jsou vlastně jen banality. ***** sečtečno, podtrženo - nějakých 85%, ale 5 hvězdiček si to zaslouží! ()

Wawer

Krásná, emotivní sonda do taxíků v pěti příbězích, některých silnějších, některých slabších + navíc nezaponutelný Benigni ()

Gastovski

1. L.A. - Winoně Ryder to s cigárama fakt sekne, jinak neslaná nemastná epizoda 3* 2. N.Y. - Nejhorší povídka z celého filmu, hlavně díky dívčí fuckující představitelce, díky jejíž pisklavé mluvě mi málem praskla palice 2* 3. Paris - Pěkná epizodka a hlavně dle mého názoru skvělé dialogy 4* 4. Rome - Jednoznačně nejlepší epizoda. Benignimu huba pořád jede a hlavně jeho hříchy jsou fakt k popukání 5* 5. Helsinki - Dojemý příběh, který mě vůbec nedojal 3*. Minimalistický soundtrack složený z různých variací jedné písně je vynikající - čili za 5*. Celkové hodnocení filmu: 3* ()

Jeremiah

Život taxíkářů může být i velmi zajímavý. Právě o tom je tento povídkový film, který ukazuje příběhy z různých konců světa, které se odehrávají právě v tomto dopravním prostředku. Různí taxikáří, kteří vozí různé lidi, z čehož vyplývají různé zápletky a velmi pestré příběhy. Zajímavý film, který si 4 určitě zaslouží. ()

Narciska

Bylo by to skvělé, přesně v duchu té neopakovatelné atmosféry, kterou umí J. Jarmusch navodit, ale... Ale byl jeden příběh, který na sebe strhl příliš pozornosti a rozbil křehké plynutí času a jemnost ostatních příběhů... Bylo to temperamentem, příliš dobrým herectvím (tam, kde jinde bylo krásné, jak neherecky všichni působili) a obsahem sdělením, které z toho udělalo spíše stand up komedii než "všední" noc na zemi... Příště prostě tenhle příběh přejdu a bude... Taky bych vám mohla říci, o který se jedná, ale když to zde uvedu, o to spíše se na něj podíváte :) ale je dost možné, že to tak vnímat nebudete, pak jsou to prostě jen čtyři příběhy, nebo spíše dialogy, které se někde na Zemi odehrávají, když se potkají lidé, co se neznali předtím a nebudou znát ani potom, přesto to krátké setkání může změnit jejich život nebo jim pomoci něco překonat či něco v sobě změnit... ()