Mŕtvy muž

• Česko Mrtvý muž (viac)

Mladý účtovník William Blake práve prišiel o rodičov a rozhodol sa hľadať si nové miesto na Divokom západe, tam kde sa končia aj železničné koľajnice. Po príchode do mestečka však zisťuje, že má mesačné meškanie a majiteľ oceliarní si už za neho dávno našiel náhradu. Zdá sa, že William Blake nie je správnym mužom na správnom mieste. Ako by toho nebolo dosť, neznalý miestnych pomerov. dostane sa do konfliktu a v sebaobrane zabije muža. Následne musí s ťažkým zranením utekať do divočiny. Jeho útek sa mení na tajomnú duchovnú cestu, počas ktorej sa z nesmelého mladíka stáva vydedenec a vrah. Na tejto ceste stretne Indiána, ktorý ho považuje za anglického básnika a výtvarníka rovnakého mena. Stáva sa Mŕtvym mužom, ktorý s ubúdajúcimi životnými silami stále viac rozumie životu a spoznáva ho z jeho tajomnej strany. (STV)

/Pablo

Jarmusch stvořil skutečně podivný, ale na druhou stranu originální film. Tento dalo by se říct nový žánr, jakýsi filozoficko-psychologický "antiwestern" naprosto boří typické znaky svého původního žánru - westernu. Všechno je tu jiné a působí to tak trochu kafkofsky bizarně: zablácené a špinavé městečko, jeho odpudiví obyvatelé či indián s vyloženě "neindiánskými" rysy. Celé to balancuje na hranici tragédie a komiky. Zvláštní film. ()

MartinNDL

JIm Jarmusch + Johnny Depp + William Blake + Neil Young + postmodernita + existencialismus + wendersovské putování + tarantinovské dialogy + černý humor = něco neskutečně skvělého. ()

honajz2

Je to skvěle natočené a zahrané (Depp zde snad má svou druhou největší životní roli hned po Wonkovi), má to zvláštní atmosféru (především prvních 15 minut) a skvěle a vhodně vybranou hudbu a většinu času se na to dobře kouká. Taky v tom je dost povedených humorných scén, až se divím, že tu není žánr komedie (zato žánr fantasy tady je a ten mi přijde úplně mimo). Jenže i tak mě Mrtvý muž nechytl tolik, jako většinu uživatelů tady, navíc mi v některých scénách připadal zbytečně dlouhý, jen aby to mělo ty dvě hodiny. Jarmusch má dost lepších filmů (Noc na Zemi, Ghost Dog, Zlomené květiny, Tajuplný vlak...), ke kterým se vrátím mnohem radši, než k Mrtvému muži. Ale i tak je to zajímavá pouť, to jo, dokonce tam byl náběh na psychologii, ale nevěřil jsem tomu, že by se Blakeovo myšlení tak rychle změnilo. Slabé 4* ()

Rocky88

Skutečně znamenitý film. Příběh si zvolna plyne nezávisle na svém okolí a ohromuje jednoho diváka za druhým. Jarmusch musel vložit do filmu nějaký magnet, jelikož už samotná jízda ve vlaku přitáhne a až do konce film diváka nepustí. Bezvadná hudba ještě přidává na zvláštní atmosféře, jenž unáší diváka podobně, jako proud unášel Blakea, plusem jsou samozřejmě herci v čele s Henriksenem a Deppem. Psychologický western? Nebál bych se souhlasit. ()

marcek

Ač je to film, na který dlouho budu vzpomínat, nemůžu dát 5 hvězd. Už jenom proto, že jsem se na něj díval nadvakrát. Johnny Depp tady ani zas tak neukázal svůj herecký dar od boha, ale i tak to bylo příjemně strávené odpoledne ()

Petoss1

Tešil som sa, dúfal som a ostal som sklamaný. Dead Man je jednoducho strašne uspávajúci, nezáživný a poriadne pomalý film. Chcel som od toho viac. Zo začiatku sa to dá ešte prekúsnuť, no s pribúdajúcimi minútami je film čoraz viac, ako sa to hovorí, no nudný! A to mám prach nudy riadne vysoko :). Ono, ústredná dvojica je celkom zaujímavá, ale ten príbeh štvanca, ktorý je neprávom obvinený, sa vlečie tempom, že slimák by bol rýchlejší. Pár svetlých momentov sa možno nájde, ale pravdu povediac, bez Deppa by som to asi ťažko dopozeral. Nuuuudaaaa ... 40% ()

joker.george

Opět jsem si Jarmusche neuvěřitelně užil, a ani Johnny Depp mi zde vůbec nevadil. Technické aspekty jsou na špičkové úrovni a určitě se nad nimi strávilo spoustu času, ale kdyby to bylo jen o nich, tak by výsledek nebyl takový. Viděl jsem tu přesah, černou komedii i záměrné utahování si uměleckosti. A určitě bych si z filmu něco odnesl, i kdybych ho jen poslouchal, nebo se na něj naopak pouze díval. ()

ad

Bez diskuzí nejlepší Jarmuschův film, kterému snad ještě víc než kdy jindy pomohla krásná hudba. Pět hvězdiček je dle mého mínění za tento meditativní zážitek ještě pořád málo! ()

cubajz

když jsem si film pouštěl, byl jsem nachystán na western.. a hle - Mrtvý Muž je něčim úplně jiným než westernem, nebo přinejmenším něčím úplně jiným než westernem jak jsme ho znali do teď. Ve filmu sledujeme prozření Williama Blakea (přičemž divoký západ je jen nepodstatnou kulisou), který se sérií nešťasných náhod stane psancem. Ze začátku je z toho vyděšený, ale díky (perfektnímu) Nikomu nakonec pochopí, že mu nezbývá než se psancem opravdu stát (a dříve nebo později najít svou smrt). Film doprovází výborná hudba, ze začátku poklidná nezkreslená kytara, čím více se děj dostává ke konci, tím se hudba stáva drsnější a nervóznější... Syrové brutální scény, které Jarmusch zobrazuje jakoby "jen tak mimochodem" mě dostávaly, úplně za nejlepší považuji scénu s ohlodanou rukou, která potvrzuje legendu o jednom z lovců lidí:) ()

tomtomtoma

Film o tom, že se nevyplácí se vrhat do všeho nepřipraven na nic. Je to určitá obžaloba všeho špatného, co se při osidlování dnešních USA dělo. Nesmyslné vybíjení bizonů, nerovný boj s indiány. Ukazuje divoký západ ve své největší krutosti a hrubosti, kde jen největší drsňáci a pacholci všehoschopného si užívali největšího respektu. Film o smrti, o lidské malé připravensti na ni. Je to obžaloba nesmyslné krutosti a zabíjení. William Blake (výborný Johnny Depp) přijíždí na divoký západ a zcela nepřipraven na tento způsob života se skoro okamžitě dostává do problémů, po kterém musí utíkat bezútěšnou krajinou pronásledován zvrhlýmy sadistickýmy zabijáky (také Iggy Pop). Sám je zraněn a tak putuje krajinou pro svoji smrt, na kterou ho připravuje jeho průvodce indián Nobody (Gary Farmer). Připravuje ho na smrt, na odchod a přesto i tu poslední cestu brání se zbaní v ruce. S nadhledem, ale někdy trochu nepřehledně vyprávěný příběh o lidské vykořeněnosti ze společnosti. ()

nithiel

Z jarmuschových filmů pro mě asi nejslabší, ale pořád je to slušná kvalita. Celkově mě film nijak nezasáhl ale přeci jen mě některé momenty docela dostaly...vyborná byla hlavně trojice zabijáků typu zlý, horší a nejhorší. ()

JohnRambo

Tento luxusný film síce nebol napínavý, tiahol sa pomaličky a tak aj skončil ale bol skvele zahraný Deppom (a nielen ním), krásne natočený (v niektorých momentoch až prehnane dobrá kamera :) a krásna vybrnkávaná hudba bola ako čerešnička na vrch. Síce len 4 hviezdy ale tiahnu sa na 5 :) ()

iommi

Spirituálno-mysteriózny western s krásnou neurotickou, ale precítenou muzikou Neila Younga a (ne)uveriteľne dokonalým Johnnym Deppom. O Garym Farmerovi ani nehovoriac. "It is preferable not to travel with a dead man." - Henri Michaux ()

lakikaki

Veľmi zaujímavý a najmä ťažko zaraditeľný film. Depp je tradične výborný, mnoho známych hercov vystupuje vo vedľajších rolách, nádherne westernová hudba doplňuje dianie vo filme a Jarmuschova pomalá a pokojná réžia si vás iste podmaní (ak nepreferujete tvorbu napr. Michaela Baya). Len jedna vec ma trápi: som jediný komu sa zdal výzor Williama Blaka (v obleku a klobúku) takmer identický s výzorom istého Willyho Wonku? :) ()

zette

Cele mi to prislo jako parodie westernu, na parodii to ale bylo pramalo vtipne. Jedine co se da skutecne vyzdvihnout byla hudba, ta si zaslouzila Oscara a diky ni zvedam sve hodnoceni. Pak uz jen pochvalim prijezd do Machinu a trochu te originality. Pokud ale nekdo o tomto filmu rekne, ze se musi procitit ( to uz radeji Maresjeva:-) ) nebo, ze se dokonce jedna o filozoficky film... Fakt nevim, co si o tom myslet. Prosty dej, velkomyslenkarske ( avsak vetsinou prazdne ) dialogy, nicim zajimava kamera ( tak alespon stahneme barvu ), spatne herecke vykony, zadna pointa, kostymy a vesnice indianu, tragedie. Dal bych tak 48%, zklamani jako prase! ()

Pajky3

Já dostal přesně to, co jsem čekal - nudnej černobílej film s Deppem, kterej nepomůže tomu, abych si ho oblíbil. Bohužel nedokážu přijít na to, co se na tom tolik líbí a to budu muset zklamaně čekat, jestli mi to někdy někdo vysvětlí. Kultovní klasika co mě nezasáhla a neoslovila. ()

laik_60

na mňa to pôsobilo tak nejak príliš čiernobielo, sarkasticky a napriek celkom fajn hudbe, príliš dlho. Nemám rád v sebe pocit zmätenosti po vzhliadnutí filmu. Do kina bych na to nešiel. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

Hvězdně obsazená zombie komedie

15.07.2018

Jim Jarmusch rozhodně ví, jak na svůj příští počin přilákat pozornost. Režisér snímků Kafe a cigára nebo Mrtvý muž totiž čerstvě oznámil, že chystá novou zombie komedii, ve které se objeví ty… (viac)

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (viac)