Le Manoir du diable

• USA The House of the Devil (viac)
Krátkometrážny / Komédia / Fantasy / Horor
Francúzsko, 1896, 3 min

Historicky první filmový horor všech dob. Příběh vypráví o tom, jak samotný ďábel naláká člověka do svého zámku na krásnou dívku a kterého později straší čarodějnicemi. Když za chvíli babizny zmizí, ujme se práce satanáš a hrdina ho zažene krucifixem. (-Bomba-)

filmmovier

První filmový horor, výborně! No co se dá dělat, účel to splnilo, pobavilo to, ale samozřejmě jen v tom nejlepším smyslu slova. Tři miniuty plné umělých netopýrů, kostlivců a stop triků s pointou a velice pěkným závěrem. Prostředí fajn a ačkoliv je to jeden z nejslabších (a prvních) snímků filmového boha Méliése, je to i tak velmi zajímavá a historicky úchvatná podívaná. 80%. ()

gjjm

První filmový horror vůbec. --- První autorský film Georgese Meliese. Manoir du diable by se dalo přeložit jako Ďáblův zámek, nebo volněji Strašidelný hrad. Název je velmi výstižný. Film by šlo rozdělit na dvě poloviny, první vynikající, lyrickou, sestávající z pochmurných a dodnes docela překvapivě působivých záběrů na depresivní zámek, a druhou průměrnou, epickou, ve které Ďábel naláká do svého zámku nějakého člověka a chvilku ho děsí svými nepříliš důmyslnými strašidly. Člověk ho zažehná křížem a uteče. Jak vidíte, druhá část není nic moc, možná měla mít ve filmu méně prostoru a být kratší. Vzhledem k historickému významu si ale dovolím film mírně nadhodnotit. ()

anais

Časté téma Meliésových filmů. Ďábel začne dělat neplechu (tentokrát na zámku) a poslouží tak k předvedení celé řady Meliésových triků. Nakonec ho vyžene křesťanský kříž. Zajímavé je, že narozdíl od většiny ostatních autorových filmů kamera mění svou polohu vůči hercům a dekoraci - jednou je z blízka, podruhé z větší dálky... ()

Pitryx

Manoir du diable, Le Do starého zámku přilétá netopýr, který se vzápětí promění v satana *. Vyčaruje kotel a z něj člověka. Přicházejí sem dva muži a obtěžuje je skřet. Jeden z mužů odchází a druhý je vystaven kouzlům. Objeví se kostlivec, jakési mátohy, ale i žena, která se ovšem brzy promění. Muž zahání satana křížem. *-Klidně to mohl být také upír, viz můj komentář k filmu. No, horor, no. Přesto bych prvenství klidně uznal. Ostatně mu jej přiznává hodně historiků. Hodnocení nechávám to na naprosto čistém průměru. Ono se to totiž v podstatě nedá hodnotit klasicky. Existuje více verzí s rozdílným časem, ale vždy je to kolem tří až čtyř minut. Nikde ve snímku není, kdo je onen tvor, který vznikl z netopýra. V obsahu jsem tedy použil satana, ale klidně to mohl být upír. ** A PŮL ()

Jezinka.Jezinka

Přichází Satan - stop - čaruje a sílí - stop - dělá si z poctivého občana srandu - stop - občan má pocit, že halucinuje - stop - občan se brání, Satan se baví - stop - Satan si vyčaruje pomocníky - stop - občan neví, kde mu hlava stojí - stop - Satan se baví čím dál víc - stop - občan najde řešení - STOP. ()