Sorjonen

• Fínsko Sorjonen (viac)
Fínsko, (2016–2019), 29 h 53 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvorcovia:

Miikko Oikkonen

Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Matleena Kuusniemi, Kristiina Halttu, Ilkka Villi, Olivia Ainali, Lenita Susi, Max Bremer, Matti Laine, Jasmin Hamid (viac)

Talentovaný detektiv přijme práci v malém městě, protože chce trávit více času s rodinou. Brzy se ale zaplete do vyšetřování děsivých vražd. (Netflix)

Arkagas1989

Finský seriál od Netflixu, který se rozhodně povedl. Kdo mě zná, ví že jsem vlastně takový "severský" thrillerový maniak - ať už knižní, nebo seriálový. Sorjonena jsem si nechávala na shlédnutí až po karanténě a když přišel jeho čas, nemohla jsem se odtrhnout (i když ještě nemám dokoukáno). Finské městečko Lappeenranta, kde se děj odehrává, včetně interiéru policejní stanice leží skutečně 30 km od Petrohradu a tvůrci si tu pohráli skvěle s možností začlenit ruské motivy. Hlavní představitelé jsou všichni skvělí a jako třešnička na dortu jim velí Kari Sorjonen. Podivín, který nemá rád pohled na mrtvá těla, ale jehož vyšetřovací metody jsou díky jeho paměti nepřekonatelné. Industriální Finsko, chlad, zalesněná atmosféra, to je prostě typicky svělý severský seriál. Nutno ještě dodat, že každý případ je rozdělen na dva díly, takže se tady opravdu nehrálo na rychlost, ale na kvalitu. A mě to baví. Těm, co se líbil Most, se tohle bude rozhodně líbit taky :) ()

DJ Kritik

Všetky tri série ma nadchli. Vidieť Kari-ho pri práci tak trochu pripomína Monka, ale v temnom severskom podaní. Ono tá severská atmosféra presakuje v každej minúte či obraze. ()

j.sorensen odpad!

Oproti Karppi, je tohle jen svět autisty, povídkáře a pohádkře, kterej neví která bije, v normálnim světě už by byl nejen postaven mimo službu, ale určitě zavřen i do ústavu. Zatímco zdejší snílkové, sdílející nereálný svět, plný nesmyslů, lží a vejmyslů, tohle dílo kvitují... ()

Saxos

S01E01-11, S02E01-10. Dvě série další celkem podařené skandinávské krimi. Pravidlo dost podivné hlavní postavy bylo dodrženo a stejně tak ponuře severská atmosféra. Pro změnu máme komisaře Kari Sorjonena, správného mimoně, jehož perfektně ukázal Ville Virtanen. Hlavní dějová linka je v obou sériích doplněna řněkoliřjednotlivých krimi případů. Klady: properou vše - drogy, zneužívání, pedofilie, nájemní zabijáci, atd. ()

VLADEK

Nekriticky přeháněná hodnocení (zejména Malarkey), prostě asi zapracoval takový ten sentiment severských detektivek. Ano stojí to na rádoby autistickém vyšetřovateli, a postava není napsána vyloženě špatně, ale po většinu času to tahá za pačesy a postava jako taková pro mě není uvěřitelná, Rozhodně to NENÍ ponuré, ani na vteřinu. Celé policejní oddělení se po většinu času chová nesmyslně, nelogicky, jako parta amatérských herců, ne policistů. Mám jako věřit tomu, že prostředí a vybavení policejní služebny je pro dané místo a čas reálné? Nedostatky ve scénáři jsou maskovány nesmyslnými střihy. Finština s titulky mi nevadila, naopak, to bylo osvěžující. Linka s rakovinou manželky je hodně patetická a samé klišé. 1. sezóna - 50%, 2.sezóna - 40%. ()

zuzzz.man

Tak to byla vážně metla! Každý případ mě vtáhl, při každém mne mrazilo. Malý spoiler: musím pochválit konce případů, ve kterých byli padouši vždy lapeni reálně a bez okolků. Naopak nikdo neřešil, že by třeba Janinu a spol mohl taky někdy hlídat nějaký kolega ze sboru, když se ví, že po ní jdou 🤣🤷 ()

Matulko_

Ďalšia severská detektívka, tentoraz z fínsko-novosovjetského pohraničia. Má to čierny, trochu „divný“ humor, temné prípady a on-top občas trochu FSB. Tvorcovia sa netvárili, že nové technológie neexistujú, ale ani si na nich nezakladali, palec hore! ()

Pavelkedar

Tohle asi jedinný "severský" seriál, a že jsem je snad viděl od r.2014 všechny a který jsem ve 4.epizodě 1.série vzdal.. Prostě to neudrželo moji pozornost a nevtáhlo to do děje. Komisař Jinoděj z počátku dost zajímavý, ale s přibývajícími epizodami to "slábne " a je to spíše na škodu. Příliš mnoho vhledu do soukromého života hlavních protagonistů je spíš nezajímavé a značně narušuje celkové tempo. To komisařka Saga Norén s aspergerovým syndromem v seriálu Most je jiná liga. V ní se tvůrci Sorjonenu zřejmě asi zhlédli jako v mentálního atypu hl. komisaře/řky. ()

falky

Kari Sorjonen je takový finský Sherlock Holmes bez britského snobství, zato s pořádnou dávkou severského svérázu. Postarší detektiv, jehož největší zbraní a slabinou zároveň je Asperger, neboli výrazná porucha autistického spektra. Zatímco projevování emocí vůči dospívající dceři a umírající ženě mu proto někdy až komicky nejde, když jde o vyšetřování brutálních vražd, jeho hlava jede jako nezastavitelný stroj. Což se sakra hodí, protože dechberoucí krajina nekonečných jezer a hlubokých lesů kolem Lappeenranty na východní hranici s Ruskem se pomalu plní mrtvolami. A aby toho nebylo málo, přeshraniční kriminalita a potíže u FSB v nedalekém Petrohradu přihrají Karimu toho nejméně pravděpodobného "Watsona". Vizuální stránka seriálu tu vedle ansámblu skvělých herců hraje jednu z hlavních rolí. K tomu přidejte skvěle napsané postavy a chytré případy, které se pomalu rozbalují a vy společně s Karim přicházíte na to, že všechny jsou do sebe propletené jako jedna mrazivá pavučina. Je příjemné natrefit na televizní nebo filmovou tvorbu, která stojí na kvalitním scénáři namísto blikajících efektů a akčních scén. Tahle "severská noir" k nim rozhodně patří. Každý jeden případ se táhne přes dva nebo tři díly v 31 natočených epizodách. Pokud prý korona dovolí, už letos se dočkáme 4. série. Jo a pokud se rozhodnete na seriál podívat, nedělejte tu chybu, že byste si pustili anglický dabing. Finský originál s českými titulky je nejlepší volba a nejvíce v něm vynikne postava Kariho. Ville Virtanen hraje Kariho autismus tak dokonale, že mě až donutil googlit, jestli jím sám netrpí. Páni Finové, respekt! Sečteno, podtrženo: jasných 9/10! ()

skrob

Bohužel postupně se stává seriál čím dál hloupější a nelogičtější. A když to už to náhodou začne být zajímavé nebo napínavé, všechno se vyřeší stylem deus ex machina za pár minut. ()

nudnik

Moc jsem nečekala, o to větší bylo překvapení. Mimo perfektního hereckého výkonu hlavního představitele a vyrovnané úrovně všech epizod jsem si zopakovala i zeměpis :-) Skutečné město Lappeenranta, kde se děj odehrává, včetně interiéru policejní stanice, leží skutečně 30 km od Petrohradu, takže autoři zajímavě začlenili i ruské motivy. Úvod trochu podobný Mostu, ale díky přírodním exteriérům a severskému designu interiérů seriál krásný i na pohled. Doufám, že brzy bude na Netflixu 3. řada. ()

anuki

Asi nejhorší zpracování severskýho serialu, který jsem kdy viděl. Seriál se tváří jako by to mohla být pecka, ale opak je pravdou. Herci až na pár světlých vyjímek jsou otřesný.Celý je to sračka!!!!! A neexistuje horší jazyk než je finština .... ()

hindator

75% Skvělý, lehce "potrhlý", vyšetřovatel Sorjonen opravdu místy připomíná finskou obdobu Sherlocka Holmese. Na druhou stranu nepochopitelné neprofesionální chování policistů, občas nedotažený konec příběhu. ()

dalia

Výborný seriál, sympatické postavy, skvělý hlavní představitel. Prostředí a hudba výborně dokresluje atmosféru. Nemám co vytknout. Doufám, že se brzo dočkáme další série. ()