Sorjonen - Série 1

(séria)
Fínsko, 2016, 10 h 19 min (Minutáž: 55–59 min)

Tvorcovia:

Miikko Oikkonen

Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Matleena Kuusniemi, Kristiina Halttu, Ilkka Villi, Olivia Ainali, Lenita Susi, Max Bremer, Matti Laine, Jasmin Hamid (viac)

Talentovaný detektiv přijme práci v malém městě, protože chce trávit více času s rodinou. Brzy se ale zaplete do vyšetřování děsivých vražd. (Netflix)

kacka274

Jednoduchá barevnost, výprava, hudba… herci super. Kari fajn, chytrej a hodnej mimoň. Zajímavý prolínání případů, osobní roviny příběhů postav, vzhledu do minulosti… některé epizody lepší, jiné slabší… ale celkově vysoká úroveň. Akorát ta severská ponurost z toho sem tam kouká víc… Vyhovuje mi velice systém 1-3 dílů/1 případ. Když člověk nemá čas a chuť dlouhodobě a denně sledovat seriál (ono se ty krvavý případy a vyšinutý lidi dlouhodobě ani bez následků sledovat nedají… člověk to musí prokládat občas oddechem nebo komedií) může si dát oraz po skončení případu a pokračovat později. Nenutí to člověka trávit jeden večer za druhým u seriálu. To se mi líbí. ()

*CARNIFEX*

Obsah zavádza a Fíni nie sú Dáni. Séria je zaujímavá akurát vďaka mimoriadnym schopnostiam hlavnej postavy, no štruktúra je kopírkou mnohých iných krimi seriálov, kedy sa politika a zločin prelínajú viac akoby bolo treba. Nie je to zlé, no čakal som niečo iné, no hlavne nie akési roztrúsené vyšetrovanie viacerých prípadov, ako pri nejakom klasickom, “obyčajnom” seriáli. Niekoho to možno nadchne, na taký “Broadchurch” sa to nechytá ani z tretiny. ()

sofiapetra

Další kousek ze severu. Nic ultimativně mimořádného, ale neurazí to: vyšetřovatel Kari je sympatický, divný, geniální Fin a ve spojení s ruskou terminátorkou Lenou jim to docela klape. Přesto si neodpustím upřesnění: první série není jednolitá, řeší se 4 různé případy chronologicky po sobě, takže je docela divné nazývat to sérií... To samé platí i pro druhou a třetí sérii. ()

M.i.k.e

pro severské kriminálky mám slabost a musím uznat,že tohle mě hodně bavilo.Zdánilvě to sice není nic vyjímečného,ale ta finská mentalita a prostředí je zase někde jinde než je člověk zvyklý ze švédských,potažmo dánských kousků a už jen proto bylo zajímavé Sorjonenovi případy sledovat.Epizodičnost - v tomhle případě co dva díly nový případ - mi nevadila.Ba naopak,vzhledem k tomu že nesleduji "klasické" TV kriminálky mi to přišlo fajn,jelikož seriálů kde se jeden případ řeší deset dílů je poměrně dost...80% ()

Necrotongue

První sezóna seriálu mě bavila, ale necítil jsem, že bych byl finskými tvůrci příliš ohromen. O tom, že mi vadily uspěchané závěry jednotlivých minisérií, už jsem psal v komentářích/ recenzích k epizodám, navíc jsem se nemohl zbavit dojmu, že se Finům velice líbil Most, a protože žádný vhodný nenašli, natočili si takovou Karelskou šíji. Ale dost bylo rýpání, u první řady jsem se dobře bavil a pokračování určitě nevynechám. ()

• V úvodu epizody jeden z vyšetřovatelů říká, že žena byla v jezeře dva až tři dny. Je to ale nesmysl, i kdyby byla schopna dýchat přes několik desítek metrů dlouhou hadici, za několik hodin by zemřela na podchlazení. (awful)