Volha

• angličtina Volga
TV spot 1
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Réžia:

Jan Pachl

Predloha:

Karel Hynie (kniha)

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (viac)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

swinevenca

Volha, Volha, Volha, širý Hádek, křivý mrav. Až dosud jsem nikdy poctivě neochutnal knižní ani filmové umění Josefa Švejka, ale nevím, jestli mu chci vůbec dávat šanci sesadit z trůnu pro největšího českého ojebávače Standu Pekárka, protože tomu *u*ákovi [chudákovi] to nevyšlo v Bohemce, a kdyby mu nevyšlo ani tohle, tak to by pro něj bylo moc ran najednou. Standa si pluje socíkem, sází hlášku za hláškou, nachcává skluzavky, ojebává realitu a nejen ji, a přitom všem začíná docela slušně zmrdět. Poslední díl jediný slabší, ale při práci s takovým sebereflektivním materiálem jsem se bál nějakého totálního mozkového mravokárného průjmu, a ten se naštěstí v souladu s předchozím dějem nedostavil. A Hádkoj voe za výkon samozřejmě nezbejvá než potřást voe. ()

hony23

Skvělý Hádek v roli bezpáteřního prosťáčka Standy ( třesu ) Pekárka. Seriál dokázal skloubit komediální žánr s dobovým dramatem o estébácích, práskačích a jejich obětech. Navíc to retro bylo opravdu dokonalé. ()

Franki69

První minuty prvního dílu nic moc, ale od prvního Standova předvolání do Bartolomějské jsem se začal těšit na zahušťování normalizačního boršče, v kterým agent „Volha“ další čtyři díly pomalu lidsky kysl. Teď mám dokoukáno a tak rád bych se od České televize dočkal víc takových počinů. Chtěl bych víc příběhů malých snaživých udavačů i z mojí komunismem ušpiněné minulosti. Aby naředily ty nekonečné reprízy tvorby normalizačních let. Materiál na další kusy přeci scénáristé české televize nemusí sbírat jen ve vlastních ateliérech. Práskačů, milicionářů nebo pomocných strážců VB bylo všude dostatek, žili tu s námi statisíce Pekárků, kteří režimu sloužili a teď brblají, jak se za socíku měli dobře. ** Přidám jeden postřeh, kterej v tvorbě české televize opravdu kvituju s potěšením. Konečně postavy mluví tak, jak jim zobák narostl. O to silnější prožitek jsem ze seriálu měl. Doba byla hrubá a lidi, nejen ve své mluvě, taky. ** Volha nabídla opravdu velkou roli Kryštofu Hádkovi a on ji, stejně jako „Pláňa svýho vršovickýho dloubáka“ nezahodil. A ani další postavy v podání Tomáše Jeřábka, Kláry Melíškové, Ani Geislerové nebo Jiřího Lábuse nezapadly. Hodně pomohla péče, kterou tvůrci celému dílu dali, včetně ukázkové dobové výpravy. ** Volha není přeslazená rádobydobovka Vyprávěj, hladící po srsti. Je to posezení v pajzlíku 4.cenové skupiny U Klokoně s televizákem, kterej si pamatuje, kdo byl hajzl a komu naopak lámali hajzlíci morální páteř. Kdo se poblil před nastoupenými pionýry nebo kdo znectil sochu Lenina v parku. A kdo přepadovku estébáků odnesl infarktem, když u něj našli knížky Josefa Škvoreckého. A tak Volba vypráví v podstatě "osobní mikropříběhy" z doby, kdy si lidi v putyce dělali polohlasem srandu z brejlí prezidenta Husáka a ohlíželi se přitom přes rameno, jestli někdo od vedlejšího stolu neposlouchá. A on tam často nějakej ten "Pekárek" fakt byl...Dávám 90% a kašlu na kritiky, kteří teď budou psát rozumy o tom, co si mám pamatovat z dob, kdy tu komunisti drželi národ pod krkem i za kule současně. ()

rigby

Po shlédnutí posledního dílu jsem bezradný stejně jako na začátku. Proč to vlastně bylo natočeno? Nebo si to snad ČT natočila pro svoje vlastní potěšení? Několik situací mě bavilo, ale jinak jsem tomu nepřišel na chuť. Ani podivnému příběhu bez jasného vyvrcholení, ani hercům v podivných převlecích a už vůbec ne starému mladému "voe". Nebyl to průšvih, jen krok vedle. Podivný seriál, který už podruhé nemusím a ani nechci vidět. ()

mouzi

Kryštof Hádek hrál spoustu kreténů, ale postava Standy Pekárka je kretén a buran non plus ultra. Chápu rozhořčení diváků ČT, protože seriál je vulgární od začátku do konce. Jsem zvědav, jak se k vysílacímu času před 22. hodinou postaví RRTV. Herecké obsazení je tady solidní, Hádek se pro tu roli snad narodil. Nicméně poslední díl už byl vulgární zbytečně moc, zejména opakované a dlouhé záběry na porno, akorát to devalvovalo zbytek jinak povedeného dílu a mě to odradilo dát více než 4*. ()

fafejt001

DOOOOST    dobré  až  výborné  . Skvělá  předloha  a  režie ,  včetně  hereckých  výkonů .  Hádek  -  Český  Lev  za  rok  2023   za  seriál ,  tedy  podle  mne .  TŘESUUUUU   ŠÉFE  . ()

Hamar

Myslím, že už tady seriál Volha rozebrali jiní a lépe. Za mě snad jen. Velice mile mě překvapil Tomáš Jeřábek, který od dob Vosto5 herecky hodně vyrostl. ()

O_Peki

Velice povedená reflexe průměrného českého normalizačního Švejka. Dokonalý casting a dobové rekvizity moho na někoho působit nostalicky příjemně a na druhého dost depresivně. Jde o to jak se stavíte k naší (a své) minulosti za Husáka. ()

SZYslak

Kurňyk šopa-holyk-Adel!!! Po trochu, pro mě, rozpačitém začátku naprostá bomba. Na poslední díl jsem se těšil jak malé děcko a přišlo obrovské, kurva obrovské zklamání. Vídeň nemastná, neslaná, spíše otravná no a pak tam kompresorem natlačili tu naši slavnou sametovou ovulaci. Nejvíc mě sere, že Standa dopadl tak jak dopadl - SPOJLER ********************************* jako vrátný nebo poskok s pendrekem v ČT a bůhví kde všude. Jako sorry, ale na tohle byl až moc výřečný a vychcaný. Ve skutečnosti by ho čekala o dost lepší kariéra - někdo tu zmiňoval minimálně taxikáře. No zkrátka, takoví lidé se skvěle uchytí v každém režimu. Takže s posledním dílem přišlo těžké vystřízlivění. Z pěti na čtyři. Herecké výkony skvělé - Hádek, Jeřábek, DVOŘÁK!!!, Klepl, kterému odjakživa dámské přirození zapáchalo :-D VZKAZ PRO ČT - tento program přinášíme my. Ale vy reklamu bezostyšně schováváte za sponzory pořadu. Pokud zvednete poplatky, tak odhlašuju TV. Nic se nemá přehánět, ani vaše vychcanost!!! ()

pold

Mně se to líbí.  Hlavní hrdina je sympaťák, s poměrně rozumným životním přístupem. Navíc konečně se našla role, která gajzlerové sedla jak prdel na hrnec, hraje arogantní, nesympatickou krávu.  Celkově to ukazuje, že ta dobabyla celkem v pohodě. ()

Hvězdář

Tak, konečně nějaký filmový materiál, který zpracoval téma minulého režimu nikoliv jen dějepisně nebo jako příběh vybraných hrdinských figur či jako dokument, ale který to vzal zgruntu originálně, trochu hravě, šel do hloubky a ještě i velmi kvalitně. Když se nad tím člověk zamyslí, je tam v těch pěti dlouhých dílech řečeno vlastně strašně moc, obrovské množství věcí, které promlouvají skrze různé detaily, drobnosti,... a dohromady to skládá docela složitý, a nikoliv ploše černobílý obraz něčeho, co tady chtěli tvůrci vyjádřit. Tady už se konečně s materiálem nedávné historie přestalo nakládat ideově, ale přistoupilo se k němu jako k něčemu, s čím se dá pracovat mnohem kreativněji, jinak, a přtitom vlastně říct i to, o co se snažila tvorba posledních dvaceti let, aniž by to bylo řečeno přímočaře. Jedinou výjimkou z toho by byly snad Pelíšky a Svět pod hlavou. Ne, že by ty ostatní věci byly tím pádem automaticky nekvalitní nebo zbytečné, ale tady se to podle mě přístup k tomu posunul konečně zase o kousek dál. Za mě na jedničku zvládnutá věc, jen tak dál! ()

Predator77

75 procent, Jako musím říct že takhle jsem se už dlouho nepobavil a Volha tím pádem je pro mě dalším překvapením roku 2023 z české produkce, pokud se tímhle stylem budou natáček i další projekty tak jen do toho, je totiž vidět že když se chce tak i u nás v česku jde natočit kvalitní seriál i když není úplně dokonalý tak na to jedno zkouknutí se to určitě vyplatí !!! ()

Winster

Třesu šéfové! Vzestupné hodnocení je podle mého milné, naopak první díl je nejvtipnější a postupem času seriál upadá do "Koukejte jaky tu jsou svine" ...:) byli a jsou tu pořád, každý režim je poplatný své době. V hospodě si zaplať pivo a žvaň si co chceš. Vít kolik je mezi náma takovejch Pekárků ? ()

bazmat

Exkurz do normalizace oplývá úpornou snahou vytvořit atmosféru, kombinace skutečných a pseudoskutečných záběru ale často vyznívá spíš rušivě, lacině a směšně (hůř už působily snad jen klíčované záběry z Berlína v Renčově Lídě Baarové). "Nenápadné" vkládání faktických poznámek do textu postav zase posouvá seriál na hranu dokudramatu. Stejně zmateně jako formát působí i spousta charakterů, které se možná snahou o jejich prohloubení stávají nečitelnou směsicí (např. Brabcův osamocený výstup v promítacím sále, nic před ním, nic po něm), zároveň fungují v jakémsi vakuu a vzájemně se nevnímají (tajná, netajná a znovu tajná StB, Standovo tlačené voe, které nikdo ani nesdílí ani nekomentuje). Herečky skvělé, většinou se podařilo vytáhnout i ze špatně napsaných postav, co se dalo, takže v tomto ohledu musím seriál pochválit. V ostatním pouze marná snaha za 3*. ()

Kozlowski8

Příběh Standy Pekárka - prostoduchého a bezcitného burana, pro něhož jsou vlastní synek a vlastní máma jen bezvýznamné, jeho city ignorované bytosti. Jeho hlavní životní hodnoty představují prospěch, prachy a balení holek. On takový ale není jenom tento Standa, ale vlastně i všichni ostatní kolem něj. V Pachlově seriálu je většina pracovníků Československé televize vyobrazena jako banda sprostých a nezodpovědných šukálistů a chlastometrů a člověku je těžko uvěřit, že mohla televize v 70. a 80. letech vyprodukovat tolik hezkých filmů, seriálů, inscenací a zábavných pořadů. Seriál Volha neukazuje dobu 70. a 80. let - ukazuje pouze, a to dost absurdně, nadneseně až parodicky, život několika jedinců v oné době, navíc bez nějakého hlubšího vyvinutého příběhu. Chválím dobové reálie, kulisy a masky, chválím Kryštofa Hádka v absurdní, ale dobře zahrané roli Standy, ale tím moje pochvaly končí. Tato nevěrohodná satira si víc než slabé tři hvězdičky nezaslouží. 50 %. ()

xkepi

Bavilo mě to. Palec nahoru za dobré hlášky, za herecké výkony a za to, že tvůrci trefili duch doby.  Chlastalo se, píchalo se a ze sekretářek se dělaly ředitelky ... stejně jako dnes:). ()

Igy007

Drama ? No nevím, nevím, soudruzi, a nejni vona to spíš tadlencta satira ? Musím vyzdvihnout skvělý vizuál, úplně ta zasmrádlá doba ožila. Nepatřím k těm stádovitým superkritikům časů před rokem 1989, asi právě proto, že jsem už tehdy žila (na rozdíl od dnešních třicetiletých havlistů a uberdemokratů, kteří nemají s čím srovnávat a svým rudým viděním dávají směle fleka mladým stalinistům kohoutovsko-chramostovského střihu); pravdou ale je, že všechno mělo přesně tu patinu, kterou předkládají tvůrci seriálu. Socialismus jsem zažila jako dítě a přesně ta začáchlost mě tehdy srala nejvíc. Byly to sice až osmdesátky, ale leccos vypadalo pořád stejně děsně jako o deset let dříve (a o dvacet, třicet ...). Někteří tu značně naplivali na herecké výkony; co byste si přáli - návrat tragéda Dietla a jeho nesmyslných umělých papírových dialogů ? Umělé deklamace jak na národním á la Chudík ? Nějak tomu nerozumím. Nejlepší postavu jednoznačně vystřihl Klepl, jeho teplej režisér nemá chybu. Dobrá hudba, i když všechny ty motivy mi přijdou dost známé ze zahraničních písniček, které vznikly dávno před seriálem. Kapku recykládo, ni ? ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD