Prst na spoušti

• Česko Dugma: Spoušť (festivalový názov) (viac)

Jak vidí svět sebevražední atentátníci z Fronty an-Nusrá? An-Nusrá, pod novým názvem Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) je syrská teroristická organizace účastnící se občanské války v Sýrii. Jako an-Nusrá byla napojená na teroristickou organizaci al-Káida, po svém odštěpení změnila název na Džabhat Fatah aš-Šám. Cílem organizace je vytvoření islámského státu na území Sýrie. Dokument je portrétem členů skupiny potenciálních sebevražedných atentátníků z jejích řad. Najdeme mezi nimi tak odlišné jedince, jako je Abú Kasvara ze Saúdské Arábie, který rád zpívá a miluje smažená kuřata nebo šestadvacetiletý bělošský konvertita z Velké Británie, jenž se strachuje o svou novomanželku. Tito muži touží po mučednictví a čekají, až na ně přijde řada. Pak se budou moci vydat ve jménu Alláha na svou poslední misi, kterou džihádisté nazývají dugma. (Česká televize)

gudaulin

V poslední době se stal téměř z každého Čecha špičkový expert na islám a muslimskou společnost. Soudím ale, že rozšířit si obzory ještě víc není nikdy na škodu. Dokument z první ruky přibližuje současnou podobu džihádismu a islámského fundamentalismu na Blízkém východě. Jestliže chtějí západní liberálové vidět v povstání proti Asadovu režimu klasickou vzpouru proti nesvobodě, poselství Fronty an-Nusrá je jasné. Syrský režim se zpronevěřil islámskému učení i morálce a stal se legitimním terčem vzpoury. Je nutné svrhnout sekulární režim a nahradit jej státem založeným na šaríatském právu. Kamera bez viditelných zásahů ze strany režiséra zaznamenává zpověď dvou členů sebevražedného oddílu a evropskému divákovi nejspíš z jejich upřímnosti nebude dobře. Míra ztotožnění se členy radikální bojůvky se asi bude limitně blížit nule, ale dokument bych neváhal zařadit mezi pár východisek, ze kterých může čerpat zájemce, který by si chtěl udělat představu o současném arabském světě. Patřil by tam např. grafický román Jednou budeš Arab od Riada Sattoufa, kniha Saúdská Arábie mezi tradicemi a moderností od Ondřeje Beránka a kniha Svět politického islámu od Karla Černého. Je dobré si uvědomit, že zachycení členové bojůvky na jednu stranu opravdu tvoří extrém, na druhou stranu jejich fatalismus, zápal a prostředí, ve kterém se pohybují, stojí za vážné zamyšlení. Celkový dojem: 90 %. ()

rikitiki

Je to běžný dokument – několik lidí vypráví o svém životě ve svém přirozeném prostředí. Až na to, že přirozené prostředí je válkou ničená Sýrie a ti normální lidé, co vyprávějí o svém životě, jsou rekruti sebevražedných komand. Působí jako příjemní, milí lidí, kteří mají normální starosti a zájmy – jeden se chystá oženit, druhý rád zpívá, až na to že… Až na t,o že z rozhovorů sem tam vystrčí drápy ta hrůza, když řekne, že svou nově narozenou dceru ještě neviděl (a vzhledem k cestě, kterou si zvolil, nejspíš nikdy neuvidí), že když je nevěsta opravdu věřící muslimka, měla by jeho volbu schválit…. Je to děsivé. A trochu to reaguje na otravný český stereotyp glosovat sousedy a známé později odhalených teroristů, kteří pak do médií říkají, že je to nikdy nenapadlo, protože dotyčný se obvykle jevil jako normální zdvořilý chlapík. Protože to tak je: jsou to normálně působící lidí, až na to že…. Proč si vybrali zrovna tenhle způsob života, na to dokument neodpovídá, ale to mu nezazlívám, protože na to odpovědět jednoduše nejde. ()

easaque

-5* Na Silvestra jsem se dostal k dokumentu (vysílali ho v České televizi), který se k tomuto času vůbec nehodí, ale i tak jsem ho rád viděl. Všude se mluví o teroristech, al-Káidě, Sýrii a islámu, ale vždy tak odosobněně. Ale aby se dostali ke slovu samotní teroristi, kde mluví o svých pohnutkách, svých pocitech, svých rodinách, tak to až tady. Rozhodně je to neomlouvá páchat ty činy, ale aspoň divák si může udělat vlastní obrázek "bez ovlivnění" třetí strany. Prostě zajímavý studijní materiál nejen o náboženské manipulaci, ale hlavně islámské společnosti. Za sebe dávám plný počet hvězd a bojím se, že tenhle systém není kompatibilní s evropskými hodnotami. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

cepice

To je mind-blown dokument. Něco tak neuvěřitelného a pro nás tak těžce pochopitelného - džihád, svatá válka, kde se zdá, že lidské emoce jsou přebity vírou. Ale i ti největší fanatici jsou lidé s city a pudem sebezáchovy. ()

mira007

Norský režisér, kterého kdysi unesl Taliban, se v roce 2016 dostal v Sýrii na území ovládaném Al-Nusrá ( odnož Al-Kajdy ) k třem borcům, kteří jsou na čekací listině sebevražedných atentátníků ( pomocí nákladních aut napěchovaných výbušninami ) a tento dokument celkem přesvědčivě ukazuje co jsou tihle sympaťáci ( usměvaví, přemýšliví, inteligentní ) zač. Nejlepší byl dialog: Džihádista instruktor: "Tady to zmáčkneš a pújdeš rovnou do nebe." Atentátník: "Se ženami" Instruktor:" To je jediné, co tě zajímá?!!!! Uvidíš hlavně tvář Aláha!! Atentátník: " Aha" . Ty vole, já být pětadvacetiletý panic v kazajce přísných pravidel společnosti a náboženství, tak taky zmáčknu čudlík a jdu za sedmdesáti pannama.. Hodně mrazivá podívaná, která asi není překvapivá, ale vidět to na vlastní oči ... PS: Kdyby to nebylo tragické, tak mi ta bandička fousáčů, přijde směšná jak žijí v tom světě bez žen, jak se furt ošmatlávaj na přivítanou a pětkrát za minutu vyřknou slovo Aláh akbar a cítí se nadřazení nad shnilým západem a pak popíjejí pepsi , používají mobily a whatsup a jiné výdobytky toho prohnilého západu. ()

bobstock

Strohý dokument jako jsou protagonisté a jejich neochvějná víra v Alláhův fatalismus. Jak by řekli oni, pro nevěřící je nemožné pochopit, proč jsou tak oddaní a proč dokáží potlačit základní lidský pud sebezáchovy, vše otáčí a s radostí vstupu do muslimského nebe nechávají své pozůstalé tváří v tvář v nikdy nekončící svaté válce. Každá doba a každá forma vládnutí má svá pro a proti, nezlobte se na mě, ale kdo dohnal manipulaci společnosti, týrání a sebeobětování k dokonalosti? Náboženství vedené lidmi.. 75% ()

waits

Drahé děti." Tato tombola je sponzorována Hnutím na podporu šarii. Allah je veliký." Milí hoši, usmevaví, skromní.A co vic, všichni (konvertita z Britanie, zpívající přichozí ze Saudské Arabie, mistni vousaci), maji ideu. Nenávidí nevěřící, stokrát denně si řeknou Alláh je veliký a hlavně vědí, že vsechno, ale opravdu všechno je v rukou Allaha. I ten džihad a mučednictvi dělají jen proto, ze to tak nejak Allah zaonačil. Nebojuje se za vlast, rodinu (chlapik ze SA opustil malou dceru), svobodu, kdepak, bojuje se za Alláha. Tyhle zakladni poucky islamu jiste vsichni příchozí muslimové do Evropy vymažou z pameti. Protože jinak by to byla strašidelna podívána, to vám řeknu. Bůh je veliký, mili bezvěrci. ()

ing.man

Člověk který se dostal za neviditelnou oponu a přináší pohled do každodenní rutiny džihádistů... Zajímavý dokument, ale tyhle "hrdiny" si fakt nezamilujete. ()

JaHo

Dokument o hloupých lidech. Nespílám však Islámu, stejný film by mohl být klidně natočen o lidech čekajících ve frontě na nový mobil. Fanatismus je prostě špatný. Rozhodně se nabízí srovnání s filmem Svět podle Daliborka. A kdo by neměl chuť nebo žaludek koukat na Prst na spoušti, tak doporučím odlehčenou verzi na Youtube: Meet Achmed the Dead Terrorist. Dokument byl poučný a zajímavý, ne však nějak extra dobře zpracovaný. 55% ()