Nezničitelní

• Česko Co se nepromíjí (viac)

Zacharyovi hospodaří na farmě na Divokém západě. Jejich otec William byl zabit indiánským kmenem Kiowů, a tak rodina ve složení matka Mattilda, bratři Ben, Cash a Andy a nevlastní sestra Rachel, kterou matka a nejstarší Ben velmi ochraňují. Rodina Zacharyových se přátelí a obchoduje s velmi nábožensky založenou, ale také rasisticky uvažující rodinou Rawlinsových. Jejich syn Charlie si na Rachel myslí a rád by se s ní oženil. Ben, jako hlava rodiny, z toho není zrovna nadšený, zdá se, že k Rachel chová jiné než bratrské city. Jeho odpovědi na Charlieho dotazy, zda mu Rachel dají, jsou spíše vyhýbavé. V kraji se náhle objevuje starý muž se šavlí a jedním okem, Abe Kelsey, a rozhlašuje, že Rachel je Indiánka, kterou Will Zachary ukradl Kiowům. Ben a Cash ho za to chtějí zabít, ale nenajdou ho. Tato zpráva se rozšíří až ke Kiowům, kteří chtějí svou sestru zpět. Výměnou nabízejí tři koně. Ben nesouhlasí. Rachel je potomkem bělochů a z obchodu nic nebude. Když později Charlie přijede s květinou oficiálně požádat o její ruku, Ben nerad souhlasí. Nadšený Charlie se vrací domů a cestou je zabit Kiowy. Rawlinsovi jsou zděšeni, a zejména matka Rowlinsová obrátí svůj žal proti Rachel a nazve ji špinavou Indiánkou. Otec Rowlins nechce mít se Zacharyovými už nic společného, dokud se Indiánky nezbaví. Ben se rozhodne očistit Rachelinu pověst a vydá se po Kelseyho stopě. Přiveze ho k Rawlinsům a chce, aby řekl pravdu. Rawlins mu nechá dát kolem krku smyčku a pod hrozbou smrti ho žádá, aby řekl pravdu. Kelsey opakuje, že Will Zachary našel indiánské dítě, a když ho Kelsey chtěl zabít, Zachary mu to nedovolil a vzal holčičku domů. Když byl Kelseyho malý syn zajat Kiowy, chtěl Kelsey, aby Zachary vydal Indiánům jejich dítě, ale Zachary to odmítl a Kiowové chlapce zabili. To přesvědčí Rawlinse, že Kelsey mluví pravdu. Mattilda už to nemůže poslouchat a podtrhne stoličku, na které Kelsey stojí, a oběsí ho. Rawlins a ostatní farmáři se od Zacharyů odvrátí, pokud nepošlou Rachel zpět ke Kiowům. Ben Zachary jako hlava rodiny odmítá... (TV Prima)

Stanislaus

Oproti mnohým zdejším uživatelům jsem se nejspíš asi díval na jiný film. Mně osobně se Nesmiřitelní velmi líbili a byl jsem dokonce překvapen, že mě tolik zaujal žánr westernu. Tento snímek jsem si vyhledal hlavně proto, že v něm hraje moje oblíbenkyně Audrey Hepburn, kterou však zde svým hereckým výkonem lehce zastínila Lilian Gish. Jinak si mi také líbila hudba a samotný námět příběhu, který se hodně opíral o otázku ohledně rasismu. Milé překvapení, které by si určitě zasloužilo o něco vyšší hodnocení. ()

MontyBrogan

Aj keď má The Unforgiven až také nedostatky, že niektoré celé scény by potrebovali prerobiť, stále sa jedná o originálny a zábavný western, ktorý navyše prináša témy na zamyslenie. Tu nejde len o rasizmus medzi bielymi dobytkármi a indiánmi. Ani len o rodinné dilemy ako krvná pomsta, osvojenie, vydedenie, vyhnanstvo. Ale aj o rodové rozdiely. Myslím, že Divoký západ je jedno z období, ktoré by si najradšej ženy vytrhli z dejepisu. Celý čas sa v podstate okrem starého blázna, ktorému išlo o spravodlivosť, latentne riešilo aj nárokovanie si postavy Audrey viacerými mužmi. Lancasterova žiarlivosť bola až smiešna, keď so zaťatými päsťami kričal: "Ešte niekto si tu myslí, že moja sestra má vo vlasoch bodliaky?!"... ()

Pítrs85

Zvláštní western, který je vlastně dodnes docela dost aktuální. Prim tu totiž nehrajou přestřelky nebo akrobatické finesy na koních, nýbrž rasismus- ano, bílá kůže, rudá kůže a tak :-) Natočeno to není vůbec špatně, ty necelé dvě hodiny utečou jak nic, ale nebudu zapírat- nebýt Audrey, tak o Unforgiven ani nezakopnu. Pro mě se tedy jedná nejspíš o její nejslabší film (při jehož natáčení si sama Audrey vytrpěla doslova muka), co jsem doteď viděl, ale i tak to jsou pořád nadprůměrné čtyři hvězdy- když ono jí to v těch dlouhých vlasech tak moc sluší... :-) ()

5150

Herci byli fajn a hlavně Burt Lancaster se pro podobné role výborně hodí. Příběh zajímavý s dobrou zápletkou, ale to jak se nakonci zachová hlavní hrdinka, jsem ještě doteď nerozdýchal. ()

Lyli

Strašně otravný western. Celé je to tolik dementní, že se prostě dodíváte, i když nechcete. Vím, že je to asi způsobené dobou vzniku, ale tenhle styl alá "sejmi svého indiána", mě fakt nebral. Nelogické chování postav už ani nebudu pitvat. Vlastně nechci pitvat nic v tomhle snímku. ()

Padme_Anakin

S ohledem na rok, kdy byl tento snímek natočen, hodnotím shovívavě.. Kladem je nepochybně námět, tvůrce postupně rozplétá příběh mladé dívky Rachel, která netuší, odkud pochází, jen ví, že ji jako maličkou našel a do své vlastní rodiny přinesl William Zachary.. Rodinná sounáležitost Zacharyových je působivá, ať už vztahem dospělých synů k matce či mezi sourozenci navzájem a je jedno, zda jsou vlastní či nevlastní.. Vše, co tu proběhne, má své opodstatnění a vysvětlení, motivace postav srozumitelná, staré křivdy vyplouvají na povrch, rasová nesnášenlivost je tu vyobrazena velmi věrohodně, důraz na rodinu zřejmý a v neposlední řadě je nabíledni, že řešení vzniklých problémů hrubým násilím končí tragicky.. ()

curunir

,,EŠTE SOM NIKOHO NEZABILA." ,,TO PUŠKA ZABÍJA." __ To, čo na mňa pred mnohými rokmi urobilo dojem a prečo som si film tak pamätal bol akčný záver, ktorý ma oslovil natoľko, že som nikdy nezabudol na niektoré momenty, alebo dialógy medzi postavami (pamätám si, že ako malý som im nevedel odpustiť tavenie cínových vojačikov na náboje). Dej predtým ostal úplne zahalený v hmle nevedomia. Teraz sa mi však všetko otočilo. Ako už mnohí predo mnou naznačili, zápletka a podanie je vcelku netradičné, v niektorých chvíľach má film dokonca takmer hororový, či mysteriózny ráz a všetko kulminuje v prostrednej časti, ktorá odhalí skryté a umlčané rodinné tajomstvo. Rodina Zacharyovcov nie je rozhodne čiernobiela a chyby, ktorých sa dopustili prevyšujú ich kladné stránky, čiže môžeme hovoriť o akýchsi antihrdinoch idúcich keď je treba aj cez mŕtvoly. Záver však akoby pochádzal z pera iného scenáristu a predovšetkým zmena vzťahu medzi Lancasterom a Hepburnovou ma vyslovene naštvala. Hustonovu tvorbu si pozriem vždy rád a Lancaster bol už tradične skvelý, Hepburnovej postava tvorí hlavnú zložku príbehu, no sústavne som sa nemohol zbaviť dojmu, že bola obsadená skôr pre pekné oči. Nebyť skôr spackanej poslednej polhodiny dal by som o hviezdičku navyše. Nuž škoda premrhanej šance. 3,5* (281. hodnotenie, 32. komentár k filmu) ()

Historik

Svým pětihvězdičkovým hodnocením vyrážím do rozhodného boje za lepší hodnocení tohoto filmu, který rozhodně patří do zlatého westernového fondu. ()

gogos

Hodne, hodne solidni western. Velmi zajimavy namet, paradni scenar, dobra kamera, perfektni akce a napeti a hlavne vyborny cesky dabing. Jak westerny zrovna dvakrat nemusim, tak tohle me uspokojilo vic nez dost... ()

YURAyura

6/10 Takovy prumer, co se westernu tyce, ale jako psychologicke dramo dobre. Burt a Audry nemuzou zklamat. Ten vojak s dlouhou savli prinesl do zacatku velmi slusnou porci napeti az hororu a hudba byla velmi originelni a slusive korespondovala se zbytkem. Zacatek byl takovy skoro lascivne pohodovy - namluvy, klavir, kroceni koni - no jasne, ten vojak je cosi, co se tahne jako neprijemna pachut a divak jenom ceka, kdy se to cele zvrtne. A taky ze ano - v polovine jsou z kamosu, kvuli barve pleti cizi lide - docela me zarazilo, ze Portugal uz se ve trenici neukazal, ale pravda = to ze se neukazal, taky neco ukazuje... Pak uz je to takovy survajvl, ktery podivne konci - jak se k tomu postavil prostredni bratr a Rachel-Audry to bylo pro me velmi nepochopitelne. A ten konec ;[[ ()

Skip

Představy o Indiánech byly ve většině westernů příšerné a ani tento Hustonův kousek není výjimkou. Líbila se mi kamera a Audrey Hepburn, ovšem jen jako Audrey Hepburn a ne jako Rachel Zacharyová, protože ono nebylo moc co hrát a všechno tam s přehledem přebil Burt Lancaster svojí macho rolí Bena Zacharyho, po smrti otce hlavy rodiny, který je odporně slizký a nesympatický, ač je to vlastně hlavní kladná postava. Tenhle western s jakýmsi apelem proti rasismu se zrovna dvakrát nepovedl. ()

MartinNDL

To by byla krásná doba, vážně bych tam chtěl žít. Všichni by jí nenáviděli a uráželi a já jedinej bych "indiánku" Audrey píchal od rána do rána 24/356. Ten film je správně oldschool chlapsky drsnej, to se mi líbilo. A taky to morální poselství, že indiáni sou sice totální kurvy, ale jednou za čas, když se vychová v rodině bílejch, tak to muže bejt dobrej člověk...síla, asi koupim DVDčko jako dárek Čunkovi, až mu budu chtít udělat radost. Hlavně mi ale moc nevěřte. Ne, naprosto upřímně řikám, abyste se na to podívali, stojí za to. Huston měl asi i lepší filmy, ale jednou za čas si poslechnout, jaký sou lidi mrchy a jak je přátelství pomíjivý neuškodí. ()

Martin741

Jo, konciace 50. a zacinajuce 60. roky sa niesli v USA v znameni toho, ze sa westerny tocili ako na vyrobnom pase nejakej vyrobnej haly. Tento je vsak jeden z tych lepsich, hodne drsne, s perfektnou Audrey Hepburn a slusnym Burtom Lancasterom /Vlak 1964/. Film ma tempo, vyborne dialogy, akcne finale na zaver potesilo : 70 % ()

tomtomtoma

Westernové drama o hrdosti, neústupnosti, rasismu, předsudcích a lásce. Drsný kraj, drsný život, který se často stává bojem o holé přežití, vytváří z lidí drsné typy, které jsou neústupné ve svém pojetí spravedlnosti a čestnosti. Rodinná soudržnost je základem k neohroženému obhajování vlastního životního prostoru. Indiáni nejsou plnohodnotní občané země, spíše obtížný hmyz, který je nutné vraždit, byť ti jen bojují za svůj život. Hlavní postavou je Ben Zachary (dobrý Burt Lancaster), zatvrzelý a neohrožený obránce a hlava své rodiny, která neúprosně a proti všem brání své místo v drsném kraji. Staví se nejen proti indiánům, ale i proti bělochům, kteří z rasistické nenávisti i osobního neštěstí touží po životě jeho sestry Rachel (půvabná Audrey Hepburn). Z té se vyklube adoptovaná indiánka v utajení, a tak se může plně rozvinout dlouho potlačovaná láska mezi Benem a Rachel. Z dalších rolí: Benův bratr Cash (Audie Murphy), násilnický rasista nesnadno se vyrovnávající se sestřiným původem, další bratr Andy (Doug McClure), nezkušený mladík, jejich matka Mattilda (Lillian Gish), hysterická při vyplouvání minulosti na povrch, sebejistý Johnny Portugal (John Saxon), umný námezdní kovboj, starý Zeb Rawlins (Charles Bickford), rodinný přítel Zacharyových, který po provalení Rachelina původu změní své přátelství v nepřátelství, jeho žena Hagar (June Walker), s hysterickou nenávistí po smrti svého syna Charlieho (Albert Salmi), neúspěšný nápadník Rachel, nadržená lovkyně chlapů Georgia (Kipp Hamilton), dcera Zeba, potrhlý a pomstychtivý stařík Abe Kelsey (Joseph Wiseman), a náčelník Kiowů Ztracený pták (Carlos Rivas). Boj o život, kde jde jakákoliv diplomacie stranou. Nikdo nevyjednává, dialog neexistuje, ale hned se dští hněv a odboj. Akce je pádnějším argumentem než slova. Zatvrzelost, která je základním předpokladem pro přežití. Solidní podívaná, byť s mírným rasistickým podtónem. ()

Mirokukii

Další příklad vybočující z řady typických westernů. Sází se zde na celkovou atmosféru, a hlavně psychologii jednotlivých postav nežli na děj, který je tu navíc výpravěn pomalu. Film dramatický, kořeněný romantikou s napínavým koncem. Ústřední herecké duo netřeba vychvalovat. ()

Spock

„Klasický“ western, který mě svým obsahem a tématikou příliš nenadchl, na můj vkus většinou zkostnatělí herci, podivný příběh a přílišná délka by měly zřejmě každého odradit. Na druhou stranu tady ovšem máme také solidní atmosféru a sympatického Burta Lancastera, který filmy „dostrkal“ na tři hvězdičky. ()