Borg/McEnroe

• Česko Borg/McEnroe (viac)

Film o boji, na ktorý tenisoví fanúšikovia nezabudnú do konca života. Borg McEnroe, tiež uvádzaný ako Borg vs McEnroe je švédska životopisná dráma, ktorá sa sústredí na slávny tenisový  zápas medzi pokojným Švédom Björnom Borgom (Sverrir Gudnason) a známym nervákom, Američanom Johnom McEnroeom (Shia LaBeouf), na najprestížnejšom a najstaršom tenisovom turnaji sveta, Wimbledone. V roku 1980 sa títo dvaja hráči stretli vo finále mužov a celému svetu predviedli divadlo, ktoré mnohých takmer pripravilo o nervy. Aj práve pre tak vysoké napätie a legendárnu hru sa ich zápas dostáva na filmové plátno. Ich wimbledonské finále sa radí medzi najnapínavejšie a najkvalitnejšie zápasy histórie tenisu. Celé 70. a 80. roky otriasalo ich súperenie svetom a rozdeľovalo fanúšikov na dva nepriateľské tábory. (Magic Box SK)

solisoli

Slušne zrežírovaný zápas dvoch tenisových gigantov, ktorí boli tak odlišní a pritom tak blízky. Nechýbala autentickosť a slušná kamera. Strihy, ktoré vystihovali vtedajší dobový tenis, slušne zladené originál momenty zo zápasu s dabingom. Hlavne, že to malo spád, žiadny cirkus, ale skutočnú prirodzenosť a atmosféru, aká v skutočnosti vtedy v tenisovom svete vládla. ()

Lewaso

Hlavním kladem filmu je, že se zaměřuje na konkrétní vrchol jejich sportovního střetu. Rozpitvané emoce rozkrývají celé pozadí tohoto bodu, kdy Björn ještě (a naposled) uhájil tvrz jménem Wimbledon před nastupujícím dravcem. ()

Brock

Na muj vkus moc divnoBorga a malo nemene zajimavyho MekEnHamburgrRoje... Tenis mě nebaví normálně, ale takhle odfláklé finále... božebožebožebože, chcete, aby už to skončilo, a je Vám jedno jak :) ()

papuchalk

Doporučuju před koukáním shlídnout ten finálový zápas, nebo aspoň těch 7 mečbolů, který McEnroe odvrátí. A je zcela evidentní, že ten film tahá z paty něco, co tam ve skutečnosti nebylo ani náznakem vidět. McEnroe nebyl zdaleka tak excentrický a roztěkaný, jako ho ztvárnil Labeouf, je velice klidný a maximálně koncentrovaný na hru. A Borg nebyl zdaleka tak vystíhovaný a poraženecký jako ho ztvárnil Gudnason. Prostě když přišel asi o pátý mečbol, a vyválel se tam v trávě při akrobatickém bekhendu, tak hbitě vstal, zadribloval si míčkem o trávu, a šel zase podávat jakoby to byl první gem zápasu. Ani jediný gesto zmaru! Borga považuju za jednoho z nejsilnějších sportovců všech dob právě po stránce mentality a totální kontroly sebe sama. A to ve sportu, kde tohle udržet pod kontrolou je strašně těžký a hlavně je tam jakákoliv slabší chvilka strašně ale strašně viditelná. O zákulisních pocitech aktérů se nikdy nedozvíme jak to bylo, a je jasné, že každému se vkrade do hlavy trochu pochybnosti a nervozity. Jakmile ale začne zápas, jsou ve svým živlu. Přesto jsem za tento film velice rád, jelikož filmů o tenise je velice málo, a pro mě to jsou vzpomínky na dětství. Tenisové bitvy Edberga, Beckera, a hlavně Mečíře, později i Kordy, velice významně formovaly můj charakter (spolu s filmy o Vinetuovi) ve věku asi tak od osmi do dvanácti let. Nic jiného mi tenkrát nedokázalo zprostředkovat to soupeření dvou lidí o všechno, jako tenisové reality show v televizi. ()

pafka

Zatim co Borg je zahran skutecne skvele, postava McEnroa me temer neoslovila. Nejspis je to obsazenim postavy. Ano, tvurce pomerne slusne popsal jejich soukromi, jejich povahy. Ale ze by to bylo nejak hluboke, ani nahodou. Me to skutecne neoslovilo. ()

Drozdo57

Zatiaľ čo v Améru by sa riešilo, prečo aspoň jeden z protagonistov nie je černoch, alebo ako veľmi gay aspoň jeden z nich bol, tak tu nám Škandinávia opäť servíruje veľmi kvalitný film, ktorý baví, chytí za srdce a poteší milovníkov kvalitnej kinematografie. Miesto otáčania sa západ sa v dnešnej dobe stále radšej otáčam na sever. ()

blondboss

Nemôžem si pomôcť, ale tento snímok mi prišiel čisto ako vypočítavá záležitosť zarobiť na tom čo najviac peňazí a vtĺct do ľudí podobnú emóciu, akú vyvolal svojho času snímok Rivali. Nebolo to však ani zďaleka tak dobré, o čom svedčí aj fakt, že v zásade sa nemohli nakrúcania zúčastniť aj samotní aktéri, o ktorých ten film je. Preto dôveryhodnosť snímku je minimálne pochybná. Každopádne natočené to bolo pútavo a hlavne soundtrack nemal chybu. 60 % ()

Gortyna

Pohádka o švédském národním hrdinovi. Dvě pozitiva: Gudnason jako kdyby Borgovi z oka vypadl včetně gest a mimiky, a nasnímání závěrečného zápasu. Oba herce naučili obstojně hrát tenis. ()

Gregor_Samsa

Z dětství si pamatuju pouze konec kariéry Johna McEnroea a v těch časech na konci osmdesátých let byl již za zenitem; nebyl to můj hero. Björn Borg pak byl již jen přelud, který možná ani neexistoval, a jeho pět wimbledonských titulů v řadě se jevilo v časech trápení Ivana Lendla jako příběh nenucené pohádky. A tenis jsem pak sledoval dál, i když s přibývajícími léty spíše méně, a tenhle film mi přišel opravdu parádní – dost hluboká, přesná a emočně nabitá sonda do jednoho velmi pohnutého ročníku Wimbledonu a vrcholového tenisu vůbec. Fakt dobrý biják. A točený i v Praze. A navíc – loni při Laver Cupu, kdo byli nehrající kapitáni Evropy a Ameriky? Kruhy mají tendenci se uzavírat... [90%; 2017-12-30 Kino BioOKO] ()

wick

Dobře zfilmované...i když tomu něco chybělo-trochu větší napětí a i kdybych o tenise nic nevěděl, tak mi dojde, že si scénárista hodně vypomohl fantazií. Nakonec sám McEnroe film odsoudil s tím, že nemá s realitou nic společného a Borg prohlásil to samé. ()

rigby

Je to tenis, není to takový adrenalin jako jezdci formule 1 v Rivalech. Ani se na kurtech a v jejich pozadí neodehrávají taková dramata jako v tom zmiňovaném filmu, který je náplní srovnatelný s tímto. Snad proto mi vadilo poněkud pomalejší tempo bez jakýchkoli zvratů či narušení. Až poslední půlhodina je napínavá samotným soubojem obou soupeřů. Ale to je na téměř dvouhodinový film hodně málo. Jako připomenutí dramatického soupeření ano, jako film, na kterých bych se měl podívat znovu, rozhodně ne. ()

Standey

Kdyby byl film trochu víc zábavnější dal bych plný kotel. Finálový zápas je vykreslený opravdu jak přes kopírák a Gudnason je snad Borgův syn nebo co. Taková podoba se hned tak nevidí... ()

hony23

Wimbledon 1980. Prý nejdramatičtější finále v historii. Na jedné straně chladný Švéd Bjorn Borg usilující o 5.titul v řadě, na druhé impulsivní nováček John McEnroe. Film nabízí celkem zajímavý pohled nejen do zákulisí tohoto finále, ale i do dětství obou zúčastněných. No ale stejně, sebelepší film nenabídne takové drama, jako živě sledovaný sportovní přenos... ()

Franki69

Björn Borg a John McEnroe patřili k sportovním celebritám minulého století. Zasloužili si dobrý film a také ho dostali. Rozhodně by vám neměl ujít…tedy pokud nejste výhradní vyznavači béčkových slasherů nebo japonského hentai. Film nikam nespěchá, až voyeursky nahlíží do soukromí dvou soupeřů v nejvypjatějších dnech a hodinách jejich kariéry. Děj směřuje k finálovému duelu turnaje Wimbledonu roku 1980 a tenis si vás určitě alespoň pro tyto chvíle získá. Nejsem fanoušek tohoto sportu, ale vůbec mi to nevadilo v tom, abych si tenisové drama neužil. Je to výborný film a dávám 90%. ()

Sajmoon

Jsem trošku mladší generace, takže jejich dobu slávy jsem nezažil a tudíž jsem moc nevěděl co čekat. Film si mě jako fanouška tenisu hned od začátku vtáhl a nenechal mě vydechnout až do konce. Atmosféra se krásně od začátku stupňovala a vyvrcholila samotným finále dvou absolutně odlišných hráčů, které bylo krásně natočené. Gudnason a LaBeouf v hlavních rolích dokázali dost dobře napodobit tenisové pohyby, kamera točila zajímavé záběry - například z vrchního pohledu. Pro fanouška tenisu podle mě zatím není lepší film. Možná se jednou dočkáme něčeho podobného o Federerovi s Nadalem. Jediné malinké mínus filmu je, že se mohli zapojit i přímo Borg a McEnrou, jak už i sami zmínili. ()

karnifex

Plno klišé, plno kýče (zdůrazněného hudbou). Chápu, že sportovní drama je zvláštní žánr, jehož hranice a omezení není snadné překročit, ale pokud jsou zde postavy natolik neslané-nemastné, že nemáte důvod některé z nich fandit, a to, jak dopadne klíčový zápas, k nemuž vše směřuje, vás přestane zajímat už v první půlhodině snímku, není to pro film dobrá vizitka.. ()

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

19.03.2018

Hvězda Transformerů si v posledních letech užila spoustu průšvihů, zároveň však opakovaně dokázala, že před kamerou pořád umí. Ať už se podíváte na válečný akčňák Železná srdce, nezávislák American… (viac)