Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Joeey

Scéna, která mi utkvěla v paměti, je ta, kdy Prohaska (Jaroslav Dušek) vyběhl od Čížkových a zabránil gestapu v kontrole domu se slovy, že tam bydlí pouze řádní němečtí občané, a mával přitom nějakou legitimací. Myslím, že film dokázal nastínit, jaký strach a pocity beznaděje lidé v té době utrpěli. ()

Biopler

Ani sa mi veriť nechce, že takáto špecialita sa točila v Čechách. Skvelý námet zrealizovaný bezchybným Hřebejkom do nezabudnuteľného zážitku. Oprávnene Český lev nielen pre film, ale aj pre hercov. Polívka ma príjemne šokoval svojim výkonom, podobne aj Dušek, Šišková nehovoriac. Pelíšky a Musíme si pomáhat sú asi najlepšie filmy pána Hřebejka, ktorý aj keby už nič ďalšie nenatočil, ostane legendou :) ()

ex.it

Pro mě, jako pro dospívajícího člověka, který tuhle dobu zná jen z doslechu a učebnic, je tento film krásným dokumentem o tom, co jsem naštěstí nemusela zažít. Film je zdrcující a až neuvěřitelně krutý, leč pravdomluvný. Říkám to pořád, nejvíce realistické filmy jsou ty, které jsou založeny na skutečných událostech. Jenže tyto události byly tak neuvěřitelné, že člověk, který to nezažil, přemýšlí, jestli to vůbec mohla být pravda. Jan Hřebejk překvapil. ()

Jeand´Boa

Hřebejk a poměrně dobře poskládaný tým herců ve filmu, který se dotýká s drobným humorem tragického období, které tady u nás bude vždy divácky zajímavé, kor když se podá s mírným odlehčením, což je pro tuzemskou diváckou obec přiléhavé...Hřebejk na hraně dvou žánrů, které jej živí - komedie a drama...No, tentokráte ještě poměrně zdařilý Hřebejk... ()

shereen

S Kalamitou je to muj nejoblibenejsi vykon Bolka Polivky. Pribeh pusobi sice dost karikaturne a rozhodne bych ho nepovazovala za historicky film, spise za takovou komornejsi studii. Za srdce me jako vzdy chyta vykon Martina Huby. Kdyby tento film stal na scenari byla by to fraska, dokonaly herecky ansambl z nej ale dela pozoruhodny snimek. ()

VerenaLord

Výborné, perfektně natočené, herecké obsazení i jejich výkony ve filmu na jedničku (Dušek zahrál jako vždy skvělou roli ,,kam vítr, tam plášť"). Nedávám pět hvězd z jediného důvodu - a to sice, že divadelní zpracování předčilo svého staršího filmového bratra. ()

Kingjiri

"I kdybys mohla mít dítě, stejně bych ho na tenhle svět neposlal." Tahle "hláška" až moc trefně charakterizuje dobu, které se film věnuje. Pro mě další důkaz toho, že má česká kinematografie co nabídnout, protože to co je slabinou většiny českých filmů poslední doby, je tady naopak předností - tedy příběh. Hlavně jeho závěr je vymyšlen téměř dokonale. A vůbec je to tak pěkně tragikomicky zahráno i natočeno. Netajím se svou menší averzí vůdči Bolkovi Polívkovi, ale zde mi v jeho roli nevadil a občas i sedl. I přesto však snímku stále něco chybělo k tomu, abych dal pět hvězd, takže dávám zasloužené čtyři. ()

Stíba

Drama plné zvratů v životních osudech, kde Hřebejk i přes vážnost tématu dokázal vštípit trochu obyčejného lidského úsměvu. Skvělý výkon všech hlavních představitelů, pro mě především Jardy Duška a krásné češtiny se slovenským přízvukem Anny Šiškové. ()

mi-ib

Jeden z nejpůsobivějších českých filmů. Trochu mi to tou kombinací vtipnosti a velmi vážného tématu připomínalo italský film Život je krásný. Myslím, že scénář se velmi povedl. Dokážu uvěřit i těm nejabsurdnějším situacím. Jen ten konec mi přišel trochu, jakoby zaostal za kvalitou toho předešlého, přestože všechno do sebe pěkně zapadlo. Ale co mi neuvěřitelně vadilo a proč nemůžu dát plné hodnocení, ikdyž bych to udělal u takovéhoto filmu velmi rád? Byla to kvalita obrazu. Nevím jestli to takhle šlo i do kin nebo na DVDcka, ale ten neostrý obraz mi celkem vadil. Teda ještě bych ho dokázal zkousnout, ale ten sekaný obraz (nevím jestli to byl záměr nebo nějaká chyba příjmu obrazu) v některých pasážích filmu, to bylo hrozný a po pár vteřinách vcelku nekoukatelný. Do toho ještě titulky zasahovali do černého pásu, takže jsem při sledování na televizi musel koukat na zdeformovaný obraz. Tohle nevím čí diletanství mi prostě zkazilo jinak skvělý pocit z filmu. ()

Al44...

Film o lidských charakterech a lidském svědomí. Herecký koncert Bolka Polívky a Jaroslava Duška - tito dva celý film doslova táhnou. Líbilo se mi to, že každá postava byla podána značně realisticky a hlavně nečernobíle. Určitě jeden z těch lepších novodobých českých filmů. ()

tranquill

Důmyslně sepsaný scénář dal vzniknout nádhernému dílu, dosud nejzávažnějšímu ale také i nejlepšímu dvojice Hřebejk - Jarchovský. Procítěný film dokázal přes množství děje často posouvané časem udržet kvalitu, a to i díky skvělým hereckým výkonům. Pro mne je tohle oskarová záležitost... ()

FeriusParfax

Divím se, že mi tenhle herecky nabušený film z mého oblíbeného období dějin tak dlouho unikal. Dušek a Polívka ho celý táhli a nemohla jsem se nad Duškovým patolízalstvím přestat bavit. Překvapilo mě, kam se až film dostal. První polovina, kdy pozorujete starosti a strasti s ukrýváním Žida mě bavila o dost více. Potom už se film přehoupl do rodinného dramatu, kde chudák Dušek trošku křenil. Stále jde ale o nadprůměrné drama z období druhé světové války. Slabší 4* za atmosféru, herecké výkony a vykreslení dob minulých. ()

Titus

Jan Hřebejk prostě nezklame. I když se asi nepovede dosáhnout úspěchu Pelíšků, tak točí stále dobré filmy. Příběh o rodině, která přechovává židovského muže a Sudetského Němce, který se snaží s touto rodinou tak nějak přežít, mě naprosto odrovnal. Málem jsem se v kině rozbrečel, ale nakonec jsem se ovládl. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)