American Horror Story - Freak Show

(séria)
  • Česko Freak Show (viac)
USA, (2014–2015), 10 h 44 min (Minutáž: 44–61 min)

Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters, Finn Wittrock, Kathy Bates, Michael Chiklis, Denis O'Hare, Angela Bassett, Emma Roberts, Naomi Grossman, Mat Fraser (viac)

V pořadí čtvrtá série s názvem Freak Show je zaměřená na jedno z mála posledních panoptik v Americe 50. let. Vypráví příběhy lidí a příšerek, kteří spolu putují po státech a vystupují, aby v tehdejším světě vůbec přežili. Lidé jim za vystoupení sice platí, zároveň jimi ale opovrhují a myslí si o nich jen to nejhorší, což jim dávají najevo především, když je potkají na veřejnosti. Právě lidé se mnohdy ukážou být většími netvory než samotné příšerky. Kromě tohoto životního údělu čelí ještě dvěma podvodníkům, kteří mají v plánu je zabít a vydělat si na prodeji jejich těl do muzea kuriozit a bohatému rozmazlenému psychopatovi, který je posedlý touhou získat pro sebe siamská dvojčata, která se k panoptiku nedávno přidala, a je pro to ochotný udělat cokoliv. Freak Show oproti prvním třem sériím sice funguje spíše na stinných stránkách lidské povahy, ale i tak zde nalezneme prvky nadpřirozena a dvě vyloženě duchařské epizody. (Bohnice05)

Hepy13

Tahle série je docela nechutná :-) Cirkus jsem nikdy neměl rád, a jako malýmu mi připadal docela děsivý (hlavně v noci). Takže jako další hororové téma AHS tohle nechutný panoptikum s klauny beru všema deseti. Na AHS se mi hrozně moc líbí ty úvodní znělky. I kdyz u Freak Show byla asi nejslabší. A co se mě a hororů týče - Tak já jsem celému tomu projektu AHS velmi nakloněn, protože když se podíváte na současnou filmovou nabídku hororů, tak je to špatné. Takže jsem rád že existuje takhle kvalitní seriál. Neil Patrick Harris a jeho malá rolička...stejně jako jeho Bárny z HIMYM zkouší na holky magii, a má tady jeden zajímavej fetish :-) Takže za mě počtvrté AHS, a počtvrté za Five Stars!!! ()

warrenur

Freak Show hodnotim ako zatial najslabsi zo vsetkych serii. Skoda, dalsia seria bude snad vyrazne lepsia. I atmosfera bola uz mimo a par dielov bolo i podpriemernych. Nic viac sa k tomu napisat neda. Treba vidiet a utvorit si nazor. ()

Deleatur

Zcela zřejmá snaha postavit do kontrastu lidi jen s fyzickými deformacemi s lidmi bez nich, zato deformovanými psychicky. Murphy asi po svém reagoval na kritiku množství gay postav v předešlých sériích (a campy nádechu Covenu) a nabídl samé odpudivé gay postavy, odpudivé obsazení gay herců a pokud byli odpudiví heteráci, tak je pojmenoval Gayheartovi. Víc než nějaký souvislý příběh byly zajímavé jednotlivé osudy - siamských dvojčat, vousaté ženy, Pepper z Asylum, račího chlapce. Podle mě ale opět kontrast mezi nasazením Batesové a otráveností Bassettové. Teprve teď bylo na místě, aby stále krásná Langeová řešila, jak odkvétá, navíc to skvěle korespondovalo s pomalou smrtí lidové zábavy (cirkusů a panoptik) na úkor televize (v 50. letech min. stol.). Langeová měla taky lví podíl na dosavadním vrcholu vynikající hudební dramaturgie seriálu - vlastní interpretaci Bowieho Heroes. // 75% ()

dj.kouba

Dvě hvězdičky dávám pouze kvůli uctě ke značce AHS a Ryanovi. Pro mě bezkonkurenčně nejslabší série, kterou jsem po pár dílech přestal sledovat a nedávno s utrpením dokoukal. Žádný faktor napětí a očekávání jako v 1. sérii, žádný faktor strachu jako v 2. sérii a žádný faktor pobavení jako v 3. sérii. Několik namixovaných příběhů, z nichž některé nebyly ani dokončené, ve mně nezanechaly vůbec nic. Proč si to tedy pustit? Jessica Lange zpívá a opět famózně (cover na Gods and Monsters od Lany Del Ray je lepší než origoš), plus se dozvíte něco o minulosti Pepper z dvojky. ()

Loooki

American Horror Story - rodina a jej každodenné problémy, to všetko v novom dome, kde to jednoducho povedané "straší", ktoré spolu s flashbackom do minulosti navodia tú správnu atmosféru na danú časť a Jesica Lange!!!5/5 American Horror Story:Asylum - táto jazda začala hneď zdivoka a pokračovala šialeným tempom.4/5 American Horror Story:Coven - veľmi wierd, ale o to strašne zábavná séria. to sú tie čarodejnice a hlavne Jessica Lange, ale výborne jej sekunduje Angela Bassett 5/5. Freak show - alebo najsamlepšia Jessica Lange 5/5 Každá mini séria má skvelé opening credits aj keď s tou istou zvučkou! ()

burton odpad!

Dávám odpad a to je ještě slabé slovo. Asi nejlepší pro mě byla první série. Vždy jsem se těšila na další. Přestože série z domu čarodějek mi lezla malinko na nervy, protože ke konci z toho scénárista a režisér udělali strašný blábol, tahle série je bez debat nejděsivější. Čímž nemyslím nádherné zrůdičky. Je to normální hororové porno, které končí tak šíleně, že jsem z toho vážně šokovaná ještě nyní. Byla jsem ale statečná a poctivě dívala na všechny díly, protože jsem tomu chtěla dát šanci. Nebo že bych byla takovej úchyl? Jo, jsem úchyl a jakej. Ale co je moc, to je moc. ()

Luk Skywalker

Zatím tři hvězdy po polovině série. Je to relativně temné, vražda je tu běžné řešení problému, ale zároveň je to takové odlehčené a dost šílené, je tu dost postav ne zcela psychicky zdrávo. EDIT: Po deseti dílech se část osudů zdá uzavřena, je tam propojení s druhou řadou resp. léčebnou, kde se druhá řada odehrávala. Propracovaný díl. Ve dvanáctém díle se vraždí ve velkém, zvyk je železná košile (to se hodí i na závěr dílu) a vlastníci se mění tak rychle, že by na katastru ani nestihli přepisovat. Prostě magoři v celé téhle sérii mají pré. Závěrečné díl je opět vyvraždovačka, což je do poloviny dílu, pak se zbytku postav uzavřou osudy, přičemž Jessica Lange je tu až do konce. ()

RobLord

Jupiter je jméno největší planety naší sluneční soustavy. Jmenuje se tak i jedno floridské městečko, kde svůj domov našlo obludárium německé přistěhovalkyně Elsy Mars. Jmenovaná skrývá jisté tajemství, které ji spojuje s lidskými zrůdami. Freak Show je pro ně útočištěm před strachem a znechucením "normálních" lidí - rádoby ne-zrůd (ne každá ohavnost je viditelná na povrchu...). Elsa však není jediná, kdo sbírá zrůdy, kdo vydělává na bizarních tělesných deformacích. Elsa žije snem, že se z ní stane hvězda - prodává fyzické anomálie na pódiu obludária spolu se svým pěveckým talentem; druhý zájemce nepotřebuje, aby zrůdy zpívaly, tančily a bavily obecenstvo, vlastně je pro něj mnohem výnosnější, když se zrůdám jejich životní funkce zastaví. Floridský Jupiter děsí série brutálních vražd, cirkusem obchází duch zajímavě rozdvojeného aristokrata a cosi shnilého páchne mezi jupiterskou smetánkou. Díl za dílem poznáváme životní osudy zrůd, z nichž jeden nás zavede kupříkladu do bahna předválečného pornoprůmyslu a jiný nazpátek do strašidelných útrob panství Briarcliff (dočkáme se i návratu doktora Arthura Ardena alias SS Hanse Grupera, viz. druhá sezóna Asylum). Ani v rámci IV. série se American Horror Story nevzdává své svěží originality. Jestliže v 80. letech viděl Stephen King hororovou budoucnost v Clive Barkerovi, pak dnes jistě spatřuje spousta fanoušků žánru budoucnost filmového či spíše seriálového hororu ve jménech Falchuk / Murphy. ()

Vabr

Coven < Freak Show +Zpívání + Opravdu dobré intro + Postavy (dvojčata, Elza, věštkyně) + Dost dobrý konec +Dobré smrti a pomsty + Zjistil jsem něco o Pepr - Bez příběhu / Nemá to žádný cíl, ale to tolik nevadí. - Gayové / Tolik tam nebyli, tak mi to moc nevadilo. - Smrti některých postav - Málo rozvedené příběhy o každé zrůdě - Pár špatných postav (kouzelník a jeho loutka, tlusťoch) - Krabák a jeho nová ruka / WTF?! Proč si nenechal vyrobit normální ruku? - Někdo chtěl někoho zabít, ale nakonec to neudělal / Bylo to zde použité v nějaké době celkem dost a to mi vadilo. - Nepamatuji si jména postav Pokud si pamatujete ten zvuk, který připomínal zaseknutý počítač nebo zvuk UFA, tak jsem si zapisoval, kdy hrál. Ten zvuk hrál, když se někdo rozhodoval a přemýšlel, při něčem tajném nebo špatném, při děláním pochybných věcí, apod. 2. polovina byla lehce lepší než 1. polovina VYHODNOCENÍ: NESNÁŠÍM! NESNÁŠÍM! NESNÁŠÍM! ()

Rawar odpad!

...a bude se snižovat, třetí série byla už tak dost slabá záležitost a po shlédnutí prvního dílu série Cirkus Humberto se mi silně zvedal žaludek, kde jsou okultní praktiky v mysteriózním domě a křížení sifilisu s tuberou repasovaným doktorem Mengelem...bída... ()

Denila

Nejslabší série ze všech a to jsem si ze začátku říkala o jak báječné téma se jedná. Dalo se mnoho vytěžit, ale opravdu mi tam mnoho chybělo. Nijaká zápletka mě nezaujala, nevtáhl mě do děje.. zklamání ()

Veronica27

Tohle byla docela fajn podívaná, oproti AHS - Coven určitě lepší a proto čtyři hvězdičky.Podívaná se mi líbila, taková pohoda a maličká mi prostě hned přirostla k srdci. ()

Hashirama

Murphy a Falchuk před pěti lety vypustili do televize neokoukaný koncept úchylného dramatu, které se sice prezentuje jako horor, ale hororová je maximálně úvodní znělka. A protože šlo tehdy ještě o nevyzkoušený experiment, bylo pojetí seriálu mnohem tradičnější než v současných řadách. V praxi to neznamená víceméně nic zásadního, až na to, že se u seriálu neřeší ani tak technická stránka (AHS je technicky precizní a převyšuje i jiné "áčkové" seriály) jako spíše sledovanost, která pochopitelně stojí na tom, jak zaujme příběh a postavy (u dlouhodobých seriálů jde o životně důležitý faktor) a přiznejme si, že většině konzumní společnosti je jedno, jestli je kamera statická nebo s ní za klapkou vyvádějí psí kusy. Právě první řada byla tradiční v postavách, respektive v hodných postavách, kterým diváci fandili a měli je rádi (případný zvrat či psychopat se objevil ve vhodnou dobu). Po úspěchu přišlo Asylum, které bylo už mnohem odvážnější, stylisticky bohatší a originálnější...a taky pořádně překombinované - ďábel, mimozemšťané, sériový vrah, sanatorium, nacisti - všechno ale bylo dávkováno postupně a víceméně nenápadně, takže to běžný divák vstřebal a s potleskem přijal. Přes všechny klady se zde začaly vybarvovat pohnutky tvůrců a s tlupou feministek a nožem u krku vznikl Coven rezignující na jakýkoliv smysluplný příběh a duševně zdravé postavy, kterých bylo už posledně po málu. Přiznám se, že Coven je pro mě jedním z nejhorších seriálů (respektive sérií) vůbec. Příběhově přeplácaný, utahaný, nudný a vůbec všechna špatná slova. Není tedy divu, že jsem s výjimkou posledního dílu tuto řadu nezvládl dokoukat celou. Tímto se dostávám k Freak Show, kterou jsem taky s radostí přeskakoval po hodinách. Na této sérii je vůbec nejvíc vidět vyčerpanost tohoto konceptu. Příběh, pokud se o něm dá vůbec mluvit, se převaluje z místa na místo, postavy přicházejí a odcházejí a doslova všechny jsou duševně narušení psychopati a vrazi a pokud náhodou ne, tak takováto postava raději pěkně rychle umře. A člověk by si přitom řekl, že po z prstu vycucaném Covenu je panoptikum nesmírně nosným tématem, o geniálním vražedném klaunovi nemluvě (samozřejmě se po pár dílech odporoučí do věčných lovišť). Na Freak Show zkrátka není důvod se dívat, protože v sobě nemá nic, k čemu by se měl divák vracet a upnout se k tomu (jako Vivien, Tate, Lana nebo Kit) a považovat speciálně tuto řadu za dobrý televizní produkt můžou jenom lidé se stejnými sadistickými nebo masochistickými myšlenkami, kterých je v současnosti díky mnoha faktorům více než hojně. Nepochybuju, že Hotel v tomto násilném trendu pokračuje a posunuje ho beztak ještě dál, přesto se na něj rád v budoucnu podívám, ale jen kvůli Lady Gaga. ()

Ergon

Zajímavé prostředí, jedinečné postavy (zrůdy) a to je tak asi vše. Série často přešlapuje na místě a neumí využít svého potenciálu. Jednoznačně mí chybí pořádná zápletka táhnoucí se napříč sérií, která by mně pohltila, což vedlo k tomu, že po 7. díle končím a nemám chuť se dívat na další. ()

Jack333

Každá série tohoto seriálu od Ryana Murphyho stojí za to ;))! Ano, některý díl může být slabší, jiný ho naopak mnohonásobně předčí. To samé platí i pro všechny - zatím čtyři - série ;). Tato čtvrtá má také něco do sebe a doufám, že Jessica Lange bude pokračovat dále, ale nejen ona! ;)) Pro mě osobně je stále druhá série nejlepší, ostatní nejsou vůbec špatné, ale top for me season two! ;)) ()