Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Zahy_

Zde jsem očekával, že půjde o zajímavý film o matematikovi typu Dobrý Will Hunting, ale o to víc jsem byl překvapen jeho hloubkou. Člověk by se u tohoto filmu neměl předem na nic ptát a jen ho zhlédnout a bude vždy mile překvapen. Na zajímavosti tomu přidává ještě určitě fakt, že to není fikce, ale reálné osoby a příběh. Opravdu nikomu to nemůžu nedoporučit, když má sebemenší zájem o představu, jak může tak závažná psychická porucha vypadat. ()

3k7

Bezkonkurenčně nejvíce inspirativní film, jaký jsem za poslední rok viděl. 5 hvězd bezkonkurenčně. K zamyšlení. Nemám co bych vytknul. Ano, historická fakta jsou trošku jinde, autoři to pojali trochu jinak, ale takto jak to podali, mi to dalo větší smysl. Podle jiných zdrojů se jeho schizofrenie projevovala jinak, ale v podstatě to je naprosto nedůležitý fakt, nijak neovlivňující kvalitu filmu. ()

Bogrant

Schizofrenická dilema. Z Howarda sa týmto dielom stal všestranný umelec, ktorého každý jeden pohyb štetcom dotvára i tie najmenšie detaily a tým vytvára neskutočné kreácie a rozmanitosť. Nádherný obraz o ľudskej nezlomnosti, odvahe, pokušení a odhodlaní, doplnený o štipku paranoidných javov a nezvyklého spôsobu života. ()

Metuje

Hezký, ale zdlouhavý. Jsem rád, že byla zase trochu přiblížena schizofrenie a problémy jí trpících lidí, abychom měli alespoň nějakou představu o tom, jaké to je, s takovou nemocí žít. Herecké výkony bezvadné. Hudba jedna z nejlepších. ()

MartinNewman

Spousta lidí má otázku proč Russell nedostal za tuto roli Oscara. To je jednoduché. Je to příběh o tom jak banda pitschusů nedala Russellovi Oscara za jeho životní roli, protože dal v Londýně pár přes hubu dotěrnému novináři.  Nic víc v tom není. Banda akademiků totiž občas umí ukázat jak mají v hlavě nasráno a necení herecký výkon, ale jak je člověk IN na veřejnosti. Nasraný jsem za to dodnes. Každopádně tady tento kousek od Rona Howarda je excelentní filmařský počin ve kterém jak Russell, tak božská, překrásná Jennifer ukázali jak to umí zahrát, navíc obklopení skvělou partou pánů herců. počínaje Edem Harrisem, který snad nebude nikdy dost oceněný, až po mistra Plummera. Film je do detailu lahůdka po všech stránkách, včetně hudby Jamese Hornera. Plných pět a na věčné časy nikdy jinak. ()

Hombre8

Asi nejlepší film s Russelem, který jinak hraje vesměs v samých sračkách. Dobré téma dobře zahrané, napsané, zrežírované. Dobrý film. ()

NikiVai

Duševní nemoc je sviňa. Postihuje nejen nemocného, ale i jeho blízké a často i méně blízké. Film vypráví jeden výjimečný boj s chorobou, která se v té době ještě příliš účinně nedala léčit. Russell jako John je bravurní. ()

MoziMedve

Tento film se dostal do mého hledáčku prakticky jenom proto, že v roce 2002 vyfoukl hromadu oskarů Pánu Prstenů. Je lepší? Ne. Je dobrý? Ano. Myslím si, že nejlepší je film vidět a nic o něm předem nevědět, protože pak stejně jako já budete překvapeni tím kam se děj vyvýjí a o čem film vlastně je. Rozhodně není tím, co jsem myslel podle začátku filmu. Pokud jste po první půl hodině trochu zmateni a nevíte o co vlastně jde, tak vězte, že já byl taky a vydržte, ono se to zlepší. ()

Maxtrix

Já vážně miluju brouzdání žebříčkem nejlepších filmů. To se občas stane, že si náhodně vyberu film, který má jméno, které mi přijde otřesné, a zhlédnu absolutní pecku. To je přesně příklad Čisté duše - filmu na 3 přiměřeně stejně dlouhé části - 1. představení matematika Johna Nashe, 2. objevení a přesné definování jeho problému, 3. následky problému.  Zejména délka třetí části je kritizována za ztrátu tempa, ale já nesouhlasím. Vidíme čím si Nash, kterého v ten moment už podporujeme a záleží nám na něm, prochází a o to víc ho oceníme. Vyzdvihovat herectví, kameru ani hudbu snad nemusím, zkrátka je to jeden z těch vynikajících snímků Rona Howarda. Prvně zhlédněte, pak čtěte - BACHA NA SPOILERY. ()

BONOBON

Působivé, krásné, dojemné, skvěle zahrané a... jak to jen říct... prostě PLYTKÉ. Oscar za scénář je jen trapný výsměch Nolanově Mementu a sošky za nejlepší film a režii... No nevím, to je věc názorů, ale podle toho mého patří letošní (2002)oscarové výsledky rozhodně k těm nejspornějším. Každopádně Russell Crowe je naprosto fantastický a paradoxně právě on, který si Oscara jednoznačně zasloužil, ho nakonec nedostal! Dobrý, ale zároveň velmi, velmi přeceňovaný film! ()

gonzales

Čistá duše je film, který má všechny předpoklady, aby uspěl. Dojemný příběh, silné emoce, napsáno dle skutečnosti.Přesto snad právě zidealizování hl. hrdiny kazí výsledný dojem,autoři nás trochu oblbovali. ()

Rehaki

Úžasný výkon Russeloa Crowea, depresivní hudba J. Hornera a chytlavý, trošku glorifikující příběh o geniálním matematikovi. ()

RPGman

Trochu mi to připomínalo Šestý smysl, ale nechci zpochybňovat originalitu(už z toho důvodu, že je podle pravdy:-)a genialitu filmu. ()

smoky

Moc krásný film, Russel Crowe podle mne ve sve nejlepsi roli. Halucinace byli vellmi zajimave, nepral bych zazit neco takoveho :) ()

Yara

Když jsem viděl film Gladiátor, herecký výkon Russela Crowe na mě velmi zapůsobil. Tehdy jsem si říkal: Ano, tohle je přesně typ hrdiny, který mu „sedí“. Pak jsem však viděl Čistou duši a jeho výkon povýšil na druhou. Od té doby je to pro mě pan herec. Příběh John Nashe jsem pak viděl ještě mockrát a pokaždé si z něj odnesl něco nového. Sférázný boj hlavního hrdiny se svou nemocí je jen jedním z hlavních motivů filmu. To, co se tvůrcům filmu povedlo vylíčit se stejnou bravurností je samotná krása matematiky, ekonomie, ale především Nashova jedinečnost. Musím se přiznat, že scéna s pery mě vždy dostane. ()

Ywec

V tomto filmu předvedl Russel Crowe svou genialitu naplno. Vykročil ze stínu generála Maxima a stal se psychicky strádajícím matematikem. Měl získat Oscara místo Denzela Washingtona, ale už ho naštěstí má za Maxima. Příběh Johna Nashe je zajímavý, ale na úžasný film vystačit nemůže. Ovšem Tohle se povedlo. ()

xmartas

Já se o Johnu Nashovi učil ve škole, v ekonomii, což byl hlavní důvod, proč jsem se nechal přesvědčit, abych na tento film šel do kina. Jenže - příběh mě chytl a nepustil nejen až do konce, ale na pár dní, kdy jsem o něm přemýšlel. Russell Crowe mě přesvědčil, že umí hrát, ale nebylo to jen tím. Bylo to atmosférou, oním "natočeno podle skutečných událostí" (i když to bylo ve skutečnosti asi trošičku jinak, ale to je mi celkem jedno) a hlavně příběhem, který vážně není obyčejný ... ()

Praso

Nevim co kdo chse od filmu? Já se prostě koukam na film a doufam v to, že mě něčím zaujme a u tohoto filmu jsem byl zaujat. Po tomto filmu u mě Russell postoupil o mnoho schodů. V průběhu filmu jsem na sobě pozoroval, jak se moje nálada měnila dle filmu, od počátečního nadšení až po psychiatrii a poté, když jsem uvažoval nad tím koho litovat, jestli Nashe, nebo Alischu, kdo je hrdinou tohoto příběhu, kdo si musel více vytrpět. Kolikrát až člověka za,razí nad tim co je skutečnost a co fikce. Rozhodně spokojenost a jestli někoho film nudí, tak se kouká bezcitně... ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)