Maudie

(festivalový názov)

Maud (Sally Hawkins) je inteligentní žena se zářivýma očima, kterou od dětství trápí artritida a každý pohyb je pro ni utrpením. Protože ale touží po nezávislosti na své až příliš starostlivé rodině, odpoví na inzerát, ve kterém 40letý starý mládenec Everett (Ethan Hawke) hledá hospodyni. Přestože to Maud v kuchyni vůbec nejde a většinu času tráví malováním, postupem času si Everettovo srdce získá. Když oběma dojde, že je mezi lidmi o Maudiny obrázky a kresby zájem, je to právě Everett, kdo ji podporuje v další snaze. Díky svému úsilí a přátelství s Everettem se z Maud nakonec stane slavná umělkyně. (Bontonfilm)

Narciska

Byl to hezký film, ale zanechal ve mě zvláštní pachuť. A teď buď mohu zpytovat svědomí, zda takhle na mě zapůsobilo ztvárnění života s nehezkou nemocí (neb jak těžké a bolestivé to musí být uvnitř, ví jen dotyčný) nebo vyčítat tvůrcům přehnanou idealizaci něčeho, co mělo k ideálnímu hodně daleko. Ale možná se jen snažili napodobit její dílo, prosté a jednoduché, tvořené schopností vybrat ze všeho to krásné. ()

BOURQUE

Film o živote Maudieho ma prekvapil hlavne so svojou jednoduchosťou a to zo všetkých strán. Dej nie je zbytočne prekombinovaný a režisérka zachytáva len to najpodstatnejšie, kde vždy necháva dostatočne voľný priestor pre účinkujúcich. Ani hudba nie je zbytočne komplexná, je jednoduchá a každý tón použitého nástroja (napr. piano alebo akustická gitara) veľmi dobre pasuje k scéne, v ktorej je použitý. Duo E. Hawke / S. Hawkins cíti jeden druhého a tá chémia vo filme funguje tak ako má. Vo vedľajšej roli veľmi sympatická K. Matchett. PS.1.: „Maudie! Vedeli by ste ma naučiť maľovať?“ „To sa nedá učiť. Keď chcete, tak maľujte.“ PS.2.: Ten krátky videozáznam (a v ňom ten úprimný Maudin úsmev) z archívu pred koncom titulkami vás zasiahne do srdca. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Rathalos

Nadherna zivotopisna drama o zivote jednej chorej zeny,ktora milovala malovanie i zivot a jej srdce bolo vacsie ako ocean,Sally Hawkins by si zasluzila Oscara za svoj herecky vykon,bola uzasna,tento film je ludsky,plny emocii,citov,ale bohuzial aj smutny,ti citlivejsi si aj poplacu,pisem zo svojej skusenosti,takze odporucam tym,ktori maju radi skutocne pribehy...:-) ()

Cinematrix

Ethan Hawke nikdy nepatřil mezi mé oblíbence, ale v Maudie nějakým zázrakem vyskočil ze škatulky svých několika prkenných úsměvů a zdatně sekundoval skolióze s krátkou nohou v podobě Sally Hawkins. Očekával jsem spíše pomalé tempo, ale film měl kupodiu velice svižný děj a několik hodně silných momentů, podbarvených decentní, nevtíravou hudbou. Zkrátka taková pohádka pro dospělé, kdy si starý, nerudný mládenec najme extrémně hnusnou uklízečku, za kterou nakonec uklízí sám, protože v ní objeví skrytou krásu a spoustu dalších hodnot a moje přítelkyně u toho na konci bulí. K romantickým filmům si většinou dávám pivo, abych je přežil, i u tohohle jsem si pivo dal, ale poprvé se mi stalo, že mi zteplalo, protože jsem na to fakt zíral s otevřenou pusou. Moc hezký film. ()

Torpid

Film, který mi udělal velkou radost. Takže pro tentokrát neřeším jak moc je tenhle životopis naivní malířky přislazený. Film například úplně ignoruje zvládání artritických bolestí, které jsou podle mého možná hlavním bodem života takhle silně postižených lidí touto krutou nemocí. Ústřední herecká dvojka je vynikající. Určitě jeden z filmových zážitků roku. ()

Maximilianus

Pekný príjemný film o nadanej maliarke. Obrazy sú fakt krásne. Výkon Sally Hawkins výrazný a kvalitný. Lepší ako Ethana Hawka ale aj on podal nadpriemerný výkon a výborne sa dopĺňali a vytvárali atmosféru hrejivého pokojného života dvoch stratených duší, ktoré si krkolomne našli k sebe cestu a žili si svoj skromný ale radostný život plný skrytej lásky.  7,5/10. ()

deLaFere

Dva celoživotně odmítaní lidé nacházejí cestu k sobě v úžasném snímku. Nedoceněná Sally Hawkins a v možná herecky životní roli Ethan Hawke. Jednoduchý příběh, plný emocí a lidskosti. Neodpovídající skutečnosti, ale žijící vlastním životem. Pokora, skromnost a pracovitost, asi klíče k životnímu štěstí. Hlaně první dva atributy zoufale chybí v dnešní společnosti. ()

haWranka

I přes množství až nepříjemně drsných scén (zvlášť začátky vztahu Everetta a Maud) mě film nutil se usmívat, zasnívat, doufat v lepší zítřky pro oba dva. Je otázkou, nakolik je film opravdu biografický a nakolik zromantizovaný. Ale tvůrci nestvořili kýč a přiměli mě hledat si o Maud a jejím pozoruhodném životě víc informací. ()

Aper

Tak tohle me chytlo za srdce.. po dlouhe dobe zivotopisny film na urovni.. Sally Hawkins uchvatna, Ethan perfektni.. hudba dokonala.. Dohromady to dava jasne skore 5* + zarazeni do filmoteky ;) ()

hazdrova

Veľmi pekný inšpiratívny film. Čakala som, že to bude o úplne niečom inom - niečo v štýle, ako niekto pomaly umiera a trápenie s milujúcim manželom. Bolo to však úplne naopak. Ethan Hawke (Everett) svojou hrubosťou a neschopnosťou prejaviť city vo mne vyvolával veľmi emotívny filmový zážitok. Neplakala som, práve naopak som sa vo viacerých chvíľach smiala. Film má pomalé tempo, ktoré si počas celého filmu udržiava. Napriek tomu som sa vôbec nenudila. 5* ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Hezký příběh plný citu a čistého "štěstí", skvělé zahrané a obrázky dokonale jednoduché. Na konci jsem měl takový ten "klid na duši". ()

boombang

Dva herecké koncerty v dojemném příběhu podle skutečnosti. K dokonalosti mi chyběla jen přítomnost zástupkyně něžného pohlaví při jeho sledování. Tohle totiž asi není moc vhodný film pro osamělého chlapa. ()

Dejf4

Velmi pěkný příběh a hodně dobře natočený životopisný film. Nijak tlačící na city a krásně plynoucí děj. Herecké výkony jsou bravurní od obou hlavních protagonistů. Jsem spokojen a srdíčko krásně zahřáté. 8/10 ()

rigby

Nemám, co bych dodal. Nádherné obrazy doplněné nádhernými obrazy. Úchvatná hlavní představitelka a neméně dobrý Ethan Hawke. Hluboký osobní příběh plný krásy, zoufalství, radosti i bolesti. Prostě zážitek, na který se nezapomíná. ()

wick

Skvělý výkon Sally H...zvedá úroveň o level výše...., ale i můj oblíbený Ethan H. důstojně sekunduje a splín linoucí se z obrazů směřující k logicky očekávanému konci přináší zážitek z nadprůměrného filmu. ()