Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

PlayEasy

Okno do dvora je pro nás jednoduše splněný sen, ale pokud by se nás někdo zeptal na největší Hitchcockovo dílo, jmenovali bychom v prvé řadě Vertigo. To všudypřítomné plíživé tajemno, záhadná Kim Novak jako by z úplně jiného světa a tradičně brilantní Jimmy, který podobně jako divák celý film tápe, je ve filmovém světě naprosto výjimečné. A to jsme ještě nejmenovali hypnotické experimenty s kamerou, nervy drásající Berrmanovu hudbu a zdrcující nevyhnutelné finále, které patří mezi nejgeniálnější filmové momenty všech dob. Opět se hluboce klaníme, mistře! 100% ()

iz67

Dnešníma očima to nemá cenu hodnotit. Ale jak do ty hlavy dostat oči z před padesáti let. Už to dneska vůbec nefunguje. ()

0verseer

“But only one is a wanderer. Two together are always going somewhere.” Najlepší mysteriózny (milostný) thriller všetkých čias? ()

PlysovyMacko

Film začne ako nenápadná sledovačka, ktorá sa preklopí do snových a polosnových pasáží, chvíľami som sa strácala. Osudová romantika je skvelá a pointa vynikajúca, v ktorej bol hlavný hrdina zmanipulovaný. Celý film má mysterióznu atmosféru a pocitovo ma dostal. Páčilo sa mi ako bol posadnutý svojou fantáziou a snažil sa ju celú premeniť. Strašidelná hudba umocňovala celé dianie. ()

Johny_MH

Náááááááááádherný a neuchopitelný příběh. Něco jako úsměv Mony Lisy. Čím víc to chcete pochopit, tím víc vás to nutí aby ste se na to dívali. Kouzlu toho filmu neuniknete. Je to jako uhranutí. Nejlepší Hitchock. ()

Fallout

nádherný nadčasový film s neuvěřitelně pod kůži se zažírajícím mysteriózním příběhem ve kterém Hitchcock dokazuje, že je mistrem svého řemesla. ()

Humprt Pum

Režie tak vypočítavě táhlá, až se stává nudnou a bez napětí. Scénář nula. Herci ok, ale vedení do křečovitosti a pózy. Nádherná hudba. Perfektní fotografie a kamera. Krásnej plakát. S Vertigem mě sice Hitchcock zklamal, ale stejně ho miluju. ()

pasqviL

Film je to úžasný, pro mě má však jednu malou chybičku a to je že 30 min před koncem se dozvíme jak to všechno vlastně bylo, né že by to mělo pokazit koncovou scénu ale přesto mi moje hlava říká že kdyby byli scény v jedné finální tak by se film dostal ještě víš. ****/***** ()

Weirdman

Námet skvelý, scenár tiež, výprava a kamera nádherná, herci oduševnení... Ale Hitchcock to prepálil. Jedna vec je totiž pomalé a precízne budovanie napätia a vec druhá je tempo nasilu naťahovať jak sopel po rukáve... Ďalší film, ktorý si radím do krabičky "Veľké sklamanie." ... (▼) ()

x_ander

Má první zkušenost s Hitchcockem a nemám co dodat. Výborná záležitost, napínavý děj, skvělí herci.. Jdu si sehnat další filmy. ()

yatan

Je to proste kral atmosfery a perfekcionizmu..vzdy ked som si uz myslel ze - tak toto bol urcite jeho najlepsi film, pride nieco co je este lepsie alebo minimalne tak isto dobre a zrazu zistite ze 90per jeho filmov su proste spicky..Vertigo - co tu budem pisat..skratka a MUST SEE a urcite jeden z big 20 vsetkych cias..jedine co filmu vytknem je ze oproti Rear Window ma Vertigo trosicku pomalsi spad aj ked nie akciou..skor tempom..film ma nedokazal drzat cely cas v napati skor ma prekvapil zaver..v Rear Window aj ked som tusil ako to asi dopadne, vyspickovanie prislo bravurne na konci a film ma nehal s pocitom wow..tu to bolo wow ale.. a aj preto Vertigu davam 9/10 ()

megajalec

Tak najprv pozitíva: jednoznačne najväčšie je kamera, potom hudba a aj réžia ujde. ale to je tak všetko. Príbeh plytký, prvá polovica sa vlečie a druhá, to ani nehovorím. Jeden dejový zvrat tam je, ten je celkom zaujímavý, ale nevytrháva to z celkovej nudy. Sledoval som to úplne pozorne, mal som fakt záujem odhaliť, čo mi chce ukázať režisér, ale keď som to zistil, tak som si povedal: veľa kriku pre nič. naťahované, postava scottyho priateľky zbytočná, nevytrháva to ani pekná Kim. ()

Aywes

Napínavé drama Hitchcockovským stylem.Skvělé scény a parádní námět doplňuje gradující OST.Spojením těchto prvků získám velmi pozoruhodný snímek kterému chybí pouze nějaká více slavná scéna. ()

pali87

Nadpozemský zážitok. Konečne ma Hitchcock regulérne dostal. Atmosféra mystična s úžasným hudobným doprovodom a psychologicky vykreslený vývoja hlavnej postavy je tak intenzívny až zamrazí. Je to nadčasovo a majstrovsky zrežírované. ()

Formanovec

Nuda, hrozná nuda a jedno velké zklamání. Nemohl jsem se dočkat až to skončí. Celý příběh mě naprosto minul a ničím nezaujal, jedinná světlá stránka byla hudba. 60% ()

Gortyna

Vyčítat hercům, že hrají prkenně, anebo scénáři, že je moc upovídaný a zdlouhavý, to znamená nahlížet na film optikou dnešní doby. To je jako kdyby někdo vyčítal Giottovi, že ve svých obrazech používal nedokonale perspektivu. Je to vynikající film. Jen bych neměl před shlédnutím číst ty komentáře tady. Většinou to jednomu napoví, jak to vlastně je a jak to dopadne - a je o jeden požitek méně. Ale když to jednomu nedá! ()

elanista1

Pri tomto si teda neoddychnete. To je sila, zrak z filmu nemozno spustit ani na minutu, lebo je pravdepodobne, ze sa uz v deji nenajdete. Druhu polovicu filmu som len dumal, o com to cele je, a po skonceni filmu mam toho stale plnu hlavu, ale nic rozumne ma nenapadne. Na jednej strane nevidim vo filme jasnu pointu, na druhej som ocareny. Ale cim som ocareny, to ani sam neviem. Jeho filmy mi stale v hlave vytvoria tornado myslienok, ktore nedavaju zmysel, ci logiku, ale i napriek tomu ho zboznujem. ()

pOne

Zpočátku mi děj filmu připadal dost zdlouhavý. I teď si říkám, že některé dialogy na začátku by šly asi trochu zkrátit. Postupně jsem se však do děje dostal. Pokud někdo chce film shlédnout poprvé, tak bych doporučoval nic si o něm nečíst, jít na něj s čistou hlavou. Myslím, že je to jeden z těch snímků, u kterých se tím jeho efekt znásobuje. ()

smith22

Perfektní podívaná.Začátek pozvolný až čekáte, že více už se nedočkáte, náhle ale Hitchcock začné míchat koktejl záhadna a začíná mást diváka a odvracet pozornost jinam.Potom přichází na řadu nečekaná zápletka, načež si myslíte, že tímto film skončil.To jste se ale šeredně spletli protože teprve teď začíná ta hlavní gradace a to pravé napětí.Hitchcock si dává extrémně záležet a doslova si vyhrává s každou scénou, ba ne! s každým záběrem, připoutá diváka do sedačky, a drží ho tam až do poslední scény filmu.Tohle všechno doplněno výbornou hudbou.Tohle je Vertigo!Kam se hrabe Okno do dvora?! ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)