Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

celticek

Tak jsem se dočkal, moc jsem se těšil. Sandman mě přivedl ke komiksu. Casting je vynikající. Ať už je to Morpheus, Korinťan nebo Lucifer, výborně si to sedlo. Pro fanoušky to zklamání nebude, neposkvrnění budou proklínat přiteplenou blbost. Je mi jich líto. Pokaždé to nemusí být akční střílečka ala Marvel. A to máme za sebou teprve 2 sešity, další sezóna bude o level výš, na to dám krk! Long live Vertigo comics. ()

Sinusiridum

Vizuál na pět hvězdiček, moc pěkně se na to dívalo. Pro mě trochu infantilní záležitost s tím, že děti, co by se na to dívaly rády, nemůžou, protože zabíjení, úchyláci a gaysex a malinko heterosex. Mě to bavilo i když poslední cca 3 díly už trochu nuda a z povinnosti, abych to dokoukala. Co pobavilo taktéž, urputná snaha o vyváženost barev a sex. preferencí.  Vidět hetero páreček byla vyloženě exotika. Celkově koukatelná a povedená záležitost. ()

jsem_fila

Sandman byl pro mě dost velké překvapení, i když ani nevím jestli pozitivní či negativní. První dva díly byly fakt super a baví to. Dalších 5-6 dílů bylo opravdu nudných. Každý další dil jsem čekal, že přijde něco, co to okoření a nebudu si muset jednu epizodu pouštět 3x, abych si to mohl konečně dokoukat. Nemám k seriálu žádný background info, takže jsem ze začátku netušil, proč je tam LGBT scén tak hrozný množství. Bylo tam toho tak moc, že si říkáte wtf proč? Nejsem žádnej odpůrce těchto věcí, ale upřímně, kdyby to tam nebylo nebo bylo v menší ale hodně menší míře, možná by to i ty 4 hvězdičky dostalo a bavilo by to. Nejlepší ze série je díl poslední, který utekl jako voda a byl opravdu zábavný. Overall tomu dávám 3/5 a uvidíme co bude Netflix tvořit dále. ()

sahi

Seriál je celkem dobrý, příběhově se celkem i drží předlohy, ale musím říct, že v tomto počinu netflixu pravděpodobně dosáhla nová americká politická lobby svého vrcholu. Najdeme zde snad pouze jediný heterosexuální pár. Pokud to jen bylo možné, tak všechny postavy z předlohy změnili na černošky či černochy. A závěrečná několikanásobná travesty show tomu nasadila korunu. Nechápejte mě špatně, nemám problém s jakoukoliv osobou a jejím vyznáním/názorem/sexuálním a životním zaměřením/či nedej bože barvou kůže, ale v těchto seriálech je to opravdu do očí bijící. Vždy si vzpomenu na první epizodu druhé série IT Crowd a jejich pohledy na gay muzikál s názvem gay 😀 ()

oldy

Až na pár epizod se mi seriál libil. Zajímavé jak některé jsou super a jiné prostě špatné. Celkově slabší 4*  7/10. ()

Estwen

3,5* Nevyvážené. Kde je výborný vizuál, pokulhává dialog, kde je nápad, chybí precizní zpracování, kde je velkolepost chybí hloubka a celé naopak. Ve chvíli kdy to celé graduje a už už už je skoro vrchol na dohled, stočí se všechno jinam a orgasmus se nekoná. Důstojné a hodně komiksové. ()

Arkagas1989

Bože děkuju! Tak strašně jsem se bála, že Netflix Sandmana zmrzí stejně jako zmrvil Zaklínače, až jsem došla do fáze, že jsem si to odmítala pustit, dokud někdo z mého okolí, co zná komiksy a Sandmanův příběh nenapíše a nesdělí svoje dojmy. A ono hele! Oni to nepo.. až tak moc! Jasně, některé postavy jsou změněné - Lucienne, Smrt, Luciefer nebo třeba Johanna Constantine. Dalo se to čekat, není to ale nic, co bych nebyla ochotna překousnout, protože Morfeus v podání Toma Sturridge je naprosto věrný předloze a miluju ho. Netuším, kolik řad má Netflix v plánu, ale pevně doufám, že se budou držet laťky, kterou nastavili a upřímně si myslím, že je to jen díky tomu, že sám Neil Gaiman dělal produkci.  Sandman je dílo, které absolutně předběhlo dobu - pro ty, co rýpají do toho, že je seriál plný lgbtq tématiky, tak tady Vás zklamu - vyjímečně je to totiž i v komiksech, tudíž originální předloze, protože Neil byl prostě pokrokovej už před 35 lety.  Pro neznalce je to skvělé seznámení se světem snů a nočních můr, se Sandmanovou rodinou. Některé díly slabší - za mě rozhodně Motorest a domeček pro panenky, protože ten je jako komiks naprosto skvělý. Na druhou stranu se ale v každém díle ukázalo něco, u čeho si člověk řekl díky, že to tam je.  Celkově je Sandman zpracovaný tak, že se rozhodně bude líbit neználkům, kteří komiks nečetli, ale neurazí ani ty, co ho milují.  Moje hodnocení: 8/10 ()

PlysovyMacko

Komiks je intenzívny,  seriózny, temný a hlboký a zprostredkoval mi úžasné emócie ako ma vtiahol do príbehu. Som rada, že moje obľúbené postavy ožívajú na plátne, ale podarilo sa to len napoly. Seriál sa prehnane venuje vedľajším postavám a odbockam nie úplne dôležitých pre hlavnú zapletku. Scény v pekle alebo na konferencii uchylov nie sú tak mrazivé ako by mali byť. Ten kto knihu nečítal bude mať  v deji bud chaos alebo sa bude nudit. Seriál je taka fantasy rozprávka, so slabou atmosférou, kde podľa noriem politickej korektnosti biele postavy sú hrane čiernymi, muži zenami a hetero vzťahy homo vzťahmi a celé je to samoucelne.  Takže silno odporúčam komiks, nebudete ľutovať. ()

stephano

Nemůžu jinak než plnný počet, jediná věc která mi na celém seriálu lehce vadí je ten homo nádech v některých epizodách. Každopádně pokud bych komix mohl přirovnat, tak nejspíše ke Constantine. Občas epizoda uteče mimo hlavní linku a celá se odehrává jinde, tyhle epizody krásně seriál obohacují, občas připomínají Black Mirror. Každopádně pro mně nejlepší seriál za poslední dva roky. ()

Bobris

Skvostně natočená a napsaná první polovina seriálu, která vrcholí šestým dílem - pro mě nejsilnějším seriálovým zážitkem poslední doby. Bohužel tam měl seriál nejspíš skončit, neboť poté sledujeme přehlídku nucené "nikam děj neposouvající" homosexuality, která vás vytrhne z děje, budete se jí smát a bude vám z ní špatně. Do toho nesympatická černošská (ne)herečka a absolutně dementní příběh, který mohl být odvyprávěn za 2 díly, anebo nemusel být vyprávěn vůbec. Hodnocení: prvních 6 dílů 5 hvězdiček, zbytek 1 (místama to byl fakt odpad). ()

ESW

Na žádný jiný seriál jsem neviděla tolik seriózních recenzí i na platformách, kde se příliš filmy nezabývají. A všichni se shodují, jak těžký je tohle komiksový veledílo převézt na seriál a jak se to povedlo. Ok. Budiž. Ale k čemu to je, když jste komiks nečetli a tahle kvalita vám uniká? Netflix vám nabídne fluidní bytost s vlasy jako Harry Potter v Goblet of fire a vy ho musíte sledovat s neustálou obavou, ze z něj krom emo keců vyletí i sada tentacle chapadel. Kdyby bože aspoň to! Nuda! Bože nuda! ()

strachon

Invenční (i když to se odvíjí už od předlohy), vizuálně pěkně udělané. Některé postavy zaujmou více, zatímco jiné postrádají charisma. Příběh se odvíjí dost nesourodě a některé linie jsou jen slepá ramena řeky, rozvádějící vodu do šířky a ztrácející se v lužních lesích jakoby bez účinku, ovšem zavlažující seriál uspokojujícím dojmem, že si s tím někdo pěkně vyhrál. Takže ano, celkově stojí za to i při té nevyváženosti. ()

adakraj

Je to rozporuplný seriál. Bohužel se drží dnešních filmových (seriálových) stereotypů. Kdyby se seriál těch dnešních klišé vyvaroval, byl by to velice povedený seriál i na pět hvězd. Dnešní doba si žádá upřednostňování kvality na úkor nějakých kvót, kdo musí být viděn na plátnech. Škoda. ()

jayman

Rád by som napísal, že za všetko dobré, čo sa v seriálovom Sandmanovi udialo, môže Gaiman a za všetko zlé môže Netflix. Žiadne vydanie komiksovej predlohy som však nečítal, takže by to bolo neopodstatnené a navyše nepravdivé vyhlásenie: krásny vizuál bol určite plne v rukách tvorcov televízneho spracovania. Tam ale moja zhovievavosť končí a platnosť hypotézy z úvodu nastupuje: páčili sa mi postavy, neznášal som obsadenie; páčilo sa mi mytologicko-biblické lore, neznášal som umelú diverzitu, páčila sa mi zápletka, neznášal som nedotiahnuté emócie. Ešte pár takýchto seriálov a vrátime sa (vďakabohu) ku knihám. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)