Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Feacher

Zpočátku jsem si říkal, že 4* budou asi adekvátní, ale druhá polovina filmu mě přesvědčila, že si film z roku 1954 zkrátka i tu pátou zaslouží. Budování atmosféry v podstatě úplně jednoduše po 80% filmu a na závěr finální akce s na tu dobu skvělým pádem z okna :). "Stará kost" mě ale pobavila nejvíce. Super film, 90%! ()

Tranda

Příběh: 8/10; Humor: 7/10; Drama: 8/10; Napětí: 8/10; Hudba: 8/10; Vizuál: 9/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 8/10; Herci: 10/10.  8,3/10 ()

CheeseFigure

To, že divák vidí to, čo Jeffries, považujem za geniálne. Vidíme len tie byty (a kúsok ulice), ktoré aj on a bližší pohľad dostaneme len, keď si Jeffries zoberie ďalekohľad. Samozrejme, je to typický Hitchcock, tak sa to pomalšie rozbieha, ale potom to, ako snehová guľa, začne naberať na intenzite. Škoda záveru. Tá gradácia k finále je majstrovská, ale samotná záverečná konfrontácia sa podľa mňa veľmi nezdarila a mierne podkopáva tomuto dielku nohy. Dávam štyri, lebo tri by tomu boli málo. ()

Eldur

Neopakovateľná atmosféra, vynikajúci herci, ponuré kúzlo...najväčšou devízou sú ale výborné dialógy a scenár. Vynikajúce! ()

EricNor

Finále mě neuspokojilo, ale napětí vybudované slušně. Mě se líbí Hitchcockova práce s obrazem a kamerou. Hitchcock byl dokonalý řemeslník a to byl jeho základ (Jako srovnání mě napadá Christopher Nolan, který to řemeslo nemá tak dobře zvládnuté a střihy, které používá jsou často matoucí). Navíc Hitchcock měl dar udělat i z blbosti dobrý film. No a mladý Perry Mason. ()

Pattrick

Škoda toho hodně ukecaného začátku, který je, ač nerad, ale musím to říct, nudný, přesto je to filmový skvost, který na svou dobu má nádherné prvky. Skvělé kulisy, skvělá hudba ale hlavně ty postavy, hodně mě bavila hláškující ošetřovatelka, ta neměla chybu, vůbec rozhovory byly vážně takové milé, svižné a hlavně uvěřitelné. Celkové napětí se objeví až na úplném konci filmu, kdy jsem k nevydržení začal klepat nohou. Velmi se mi líbila kamera, pohled stále z okna, to napadne vážně jedině Alfréda, za to smekám. Bohužel, pro mne je Psycho na prvním místě, todle mě tak neuchvátilo, spíše se mi líbila technická stránka, která je dokonalá. PS. Stejně to bude tím, že jsem namlsanej novodobějšími Thrillery, což je škoda :( ()

JoudaCZ

Tenhle film má všechno - napětí, inteligentní humor, přirozené dialogy, výborně zahrané postavy, invenční režii... a co je asi nejdůležitější, příběh i přes svou lehkou překomplikovanost nepůsobí chladně, vykonstruovaně. ()

enterama

Ak mate radi tarantinove uvahy a plynulo sa otacajuce kamery alebo objektivy , nech sa paci. Hitchcock , to bude asi horror alebo thriller, zamyslel som sa. Neprecital som si info o filme. Je to skvela detektivka so zaujimavym nametom. Cely film pri pohlade na niektoreho z predstavitelov tych okien vo dvore som sa zamyslal co sa asi teraz stane a co odhali objektiv Jamesa Stewarta. Predstavitelia bytovych scenok vo svojich oknach hraju hlavnu ulohu v zapletke tejto skladacky. ()

Feuer

Pozrel som si len zo zvedavosti,lebo som pozeral Disturbiu a mnohí písali ,ze je to remake tohto filmu pre mladých . A neľutujem toho,skvelý príbeh,oveľa viac vyspelejší ... ()

JUX

Velka ostuda - poprve videno az v 01/11. Takze jsem sokovan tim, ze to vlastne neni thriller, ale komedie :). Klady: Stewart, Kelly, skvele postavicky najemniku, dialogy, humor. Zapory: je to o trosku delsi, nez by melo byt a pak zaver, kterej je naopak moc rychlej, resp se to vsechno moc rychle vyresi. ()

Umělec

Filmová klasika. Z dnešního pohledu tomu asi chybí trochu větší šmrnc, záběry jsou poměrně dlouhé a dá se říct, že se zas ani tolik neděje... Ale přesto to v sobě má něco podmanivého a zvláštního a určitě si člověk takovýto film dlouho pamatuje. Hitchcock umí pracovat s emocemi a vybudovat napětí skoro z ničeho. Po fimařské stránce stojí film určitě za shlédnutí ... 80% ()

P/\/EL

všichni hledaj napětí a krimi příběh, ale není to jen o tom, je to o všem kolem....byla to jiná doba, řekl bych, celá pomalejší....žádnej internet...televize v plenkách..takže ty ohledy je třeba brát, ačkoli..to byl prostě Hitschockův styl, uměleckej záměr...........samozřejmě, že jsou sakra napínavější věci a Zvětšina mi příde nápaditější, ale má to prostě svoje speciální kouzlo (ikdyž jasně, některé věci působí naivně - já řikám...jsou stylizované), atmosféra 50. let, USA, prosperita, neskutečně rozdílnej pár..fotoreportér...a Grace..takovej styl už se dneska nenajde.....ty filmy jsou prostě kultivované, někomu můžou připadat dialogy dost stylizované, ale já tam vidim všude jedinečnej originální režijní styl, mě dlouhé filmy nevadí, úvod mě právě bavil, koukání z okna mě mimo jiná taky vždycky docela bavilo, voyerismus je relativní pojem, dneska jetřeba voyérem v podstatě skoro každý díky sociálním sítím, spíš se to bere jako sexuální uchylka, prostě, každý správný fotograf, ikdyž jasně, reklamní fotka a módní je taky umění, ale takový ten reportér, pozorovatel života má prostě uměleckou licenci na reflektování světa, na tom sem neviděl nikdy nic nemorálního..........no, moje hodně hodnocení je subjektivní, je tam řada věcí, které jsou významné z hlediska dějin filmu, vidím tam řadu nedostatků, ale narozdíl od jiných mi nevadí.....prostě, když se Vám něco líbí........nebo někdo..jako Grace Kelly...tak to, že je velká pricezna....si ani moc nepřipouštíte...možná...jí vlastně ....neměl asi dost rád......ikdyž......... ()

katerinek

V polovině jsem si říkala, ať už to skončí, že chci vidět konec, odolávala jsem, ať se nepodívám na konec. Lepší než Psycho a u toho vydržím vždy. Jen mi prosím nedochází, odcházející žena z bytu? ()

billcarson

Dnes již opravdová legenda. Film, ve kterém Vás dostane nejenom perfektní obsazení Stewart, Kelly, Ritter, Burr ale také výborná režie a hlavně ten dechberoucí výhled ze Stewartova okna. Do Kelly jsem se zakoukal, zamiloval hned na začátku filmu a Stewartovi jenom tiše závidím ty její polibky. U mě nejlepší Hitchcock vůbec a co se týče Burra, tak dokonalý výraz obličeje padoucha jen tak neuvidíte a když pomyslím co v těch kufrech odnášel jde mi mráz po zádech. Jeden z pěti nejlepších filmů padesátých let. ()

Astu.

Okno do dvora - a vlastně celej Hitchcock je na mě až moc velkej kalkul a dokonalost. Ale to se mu nedá vyčítat, on prostě takhle chápal celou kinematografii a jeho tvorba se pokaždý odehrává ve filmovym konstruktu, skrze kterej pak manipuluje s divákovými emocemi. Okno do dvora je jeden z nejlepších ''filmů o filmu'', ale i přesto jsem se ke konci spíš cítil jako nezúčastněnej šmírák, než jako amatérskej detektiv - šmírák. Slabší čtyři. ()

Lenykov

Stačí jeden dvůr, na který se dá koukat z jednoho bytu, jeden člověk upoutaný na kolečkové křeslo, jedna okouzlující přítelkyně a jedna podivná událost, ze které se vyklube jedna bezcitná vražda, aby se stal tento film jedním z mých nejoblíbenějších od Hitchcocka. Tohle se opravdu povedlo...líbí se mi vtipné a inteligentní dialogy, které pronáší skvělý James Stewart a půvabná Grace Kelly? Dokonale se hodí k hlavnímu hrdinovi. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011