Doktor Ben McKenna, jeho manželka Jo a ich syn Hank trávia exotickú dovolenku v Maroku. V autobuse spoznávajú tajomného muža Louisa Bernarda. Nasledujúci deň je Bernard zavraždený uprostred bazáru. Pred smrťou však stihne McKennovi prezradiť detaily plánovanej vraždy, ktorá sa má uskutočniť v Londýne. Vrahovia sa obávajú, že McKennovci ich plán vyzradia polícii a preto unesú malého Hanka. Ben a Jo sa však rozhodnú vziať veci do vlastných rúk a vydávajú sa po stopách svojho syna a úkladných vrahov do Londýna... Jeden z najlepších filmov režiséra Alfreda Hitchcocka je remakeom jeho rovnomennej snímky z tridsiatych rokov a režisérovmu dvornému skladateľovi Bernardovi Herrmannovi priniesol Oscara za najlepšiu hudbu. (STV)

Muf911

Docela pěkný thriller, na rok 55 teda určitě. Na dnešní dobu byly některé záběry trochu zdlouhavé a určitě by se to dalo sestříhat na přiměřenější stopáž 90 minut, ale v době svého vzniku to musel být trhák. A v barvě! ()

OwenBobby

Jedno z nejslabších Hitchcockových děl. Po slibném začátku se děj přenáší do Londýna kde jakoby autor pro přehnaně propracované detaily zapomíná na soudružnost celku. Vím, že Hitchcock mnohokrát opakoval, že ho uveritelnost příliš nezajímá, že radši postavy umístí do konkrétní napínavé situace a pak už jen ad absurdum využívá její potenciál, jenže zde je iracionální chování postav tak otravné a do očí bijící, že to prostě ve výsledku nemůže fungovat. Navíc scéna v opeře, která se snaží na sebe poutat všechnu pozornost je neúnosně dlouhá a předvídatelná. Škoda, zde mistr dle mého šlápl mimo. 6/10 ()

harpsychord

Ano, tenhle muž věděl příliš mnoho! Přenos tajných dat do ušního boltce trval pár vteřin a dalo se to sepsat v půl minutě. A neb já věděl prdlajs, tedy jsem u toho dvakrát vytuhnul. Tolik dlouhých záběrů, kde se nic, ale fakt vůbec nic neděje, jsem už dlouho nikde nezaregistroval. A to blonďaté stvoření Doris? Tak tu bych dal k adopci. Nebo použil anestezii. ()

Nobunaga

Hitchcocka moc nakoukaného nemám, jeho počiny u mě přibývají pomalu, ale zjištuju že špionážní thriller byl Hitchovo oblíbený žánr. No Na sever severozápadní linkou se mi líbilo víc, nicméně i tady je zápletka vybudovaná vcelku povedeně, stejně tak povedené byly herecké výkony ústředních protagonistů. Nadprůměrný thriller, kterému některé moderní rádoby thrillery koukají zdaleka na záda. **** ()

tata22

Neuvěřitelné. Tak staré a tak dobré. Pan Hitchcock je opravdu MIstr svého řemesla. Tak jednoduchý a vpravdě trochu neuvěřitelný příběh podaný v takovém napětí, že se člověk nemůže odtrhnout od obrazovky. Asi by se měli naši současní tvůrci častějo dívat na staré mistry aby pochopili jak se dělá napětí :-) ()

JoudaCZ

Průměrný thriller těžící z dost nepravděpodobné zápletky. Ano, stále je to Hichcock, ale ten už dal mnohem zajímavější kousky. ()

StandikK

Tento film určitě nepatří mezi nejlepší filmy. Hitchcock určitě natočil mnohem lepší, ale scéna v londýnské Royal Albert Hall a následná hra na piáno v podání Doris Day, tento film rozhodně vyvýšily. ()

P/\/EL

nejvíc zadních projekcí, co jsem kdy ve filmu viděl (nepočítám experimenty alá Evropa.), jejich nadužívají je přímo šílený (+ teda ještě dokreslovačky, malovaný pozadí, na skle, já nevim...ono je potřeba nekoukat na nějaké děsné stažené verze, ehm, když už, tak pěkně HD, tam to všecko vynikne, ve Vertigu třeba chápu, že je kostel namalovanej, páč by to bylo dosti náročné, dát tak vysoko kameru...v té době...), já vím, Hitchcock byl na jednu stranu hodně inovativní režisér, ale tady jaksi...tak, ve Vertigu, sem tam nějaká jízda v autě, ono to vypadá chvílema jako rozostřené pozadí, ale stejně to uplně nesedí, potom třeba finále Na sever severozápadní linkou, já nevim, chápu, že zrovna to Maroko, autobus, nebylo by to snadné natočit, ale tak..o to úplně nejde, vtipné, hravé dialogy a tak....všecko možné hravé, překvapivé, promyšlené.......tady mě tedy forma narozdíl od většiny ostatních věcí, co jsem od něj viděl, moc nebavila, ba dokonce iritovala, moc strojené, teatrální, né, já nevim......parádní hudba...parádní úvodní titulky s orchestrem......ale přecijen...ty jeho známější věci jsou propracovanější....po tomhle se začal Hitchcock svou nej éru, pár let - a takový zásadní věci........Stewart tady má pekelnej amíkovskej přízvuk....hm, parádní sonda do 50. let, móda a tak, sice poněkud upjatá taková, ale všechno je velice precizní, barvy jistě nebyly vybrány náhodně, kamera opravdu výtečná, tu a tam trocha napětí: viz tato památná scéna, dle toho kolikrát je na yt uploadovaná..zaujme, kde koho...pak škoda, že utly, co následuje.... http://www.youtube.com/watch?v=A4wtyyWBq4Q , ikdyž se vlastně nic neděje, pak teda parádní scéna v dílně taxidermistů...ano, poněkud ukecaný film....ale stejně každej Hitchcockův film je zážitek...byl a je dodnes...___co se příběhu týče, no, nic moc, ale to mi vůbec nevadilo, je to trošku divné, unesou jim chlapce, Stewart na mě působil, vlastně oba dost klidně...jo, i ona, nemůžu si pomoct.....to Hitchcock příliš přestylizoval.....ale o to nejde, je to jeho svět.....líní boháči, luxus...no, celé je to příliš salónkové, nejvíc mi asi vadilo, že to ani neni tolik o jednom muži - jako u pozdějších Hitchocků - Noth by northwest a Vertigo....tady..tedy vyšetřuje, pátrá manželský pár, no, neva...parádní střih, parádní utnutí na konci, u Hitchocka bejvá finále (vrchol) vlastně někde prostřed...viz. Vertigo, na koncertě - parádní montáž....pak teda ještě dohra...né, ona hraje pěkně, on je pěkně nahněvaný, ale jaksi...no, únosci to byli milí, vůbec velice distingovaní zločinci...nj, stará škola......je to vpodstatě hudební film...krimi...kamera opravdu skoro perfektní, skvělá orientace v prostoru a celky, detajly....noty..klika....no..je toho hodně...co obdivovat ()

Lir

Od úvodnej scény v autobuse šnúra napätia nepovolí, ale zauzľuje sa teda riadne... Politicko-konšpiračná hra je perfektne rozohratá, vtiahne do seba aj Jamesa Stewarta - opäť raz Alfredova správna voľba, ako ochranca rodiny maximálne vierohodný typ... Nechýba tradičná hitchcockovská úchylka (tentoraz činely) a všetko speje k vyvrcholeniu - lámajúci sa hlas Doris Day a krásna pieseň QUÉ SERÁ SERÁ nie a nie skončiť... Top 5 - Hitchcock. ()

phoenix9

Božská Doris Day hrala skvele a je obrovské plus tohto filmu , ktorý začal výbornou častou v Maroku , pokračoval v Londýne , ale ten koniec sa mi už moc nepozdával , akoby stratil dych, preto len slabšie 4 *...70 % ()