Prisľúbená princezná

(TV film)
  • Česko Slíbená princezna (viac)
Rozprávka
Česko / Slovensko, 2016, 106 min

Moderne spracovaná rozprávka s dobrodružným príbehom zavedie diváka na exotický ostrov, kde žije kráľ, ktorý má dvanásť dcér. O ruku najmladšej z nich sa uchádza nebezpečný pirát Za Bié Ocradé a sirota Juraj, ktorého touto úlohou poveril jeho pán knieža Honorád. Juraj sa do krásnej princeznej zamiluje a musí bojovať so svojím svedomím - či dá prednosť láske alebo poslušnosti. (STV)

Hunt odpad!

Špatně a často nevkusně pojaté. I jako dobrodružný film pro dospělé s pohádkovými prvky to vůbec nefunguje, velmi mnoho herců ve vedlejších rolích jsou zcela nepřirození a působí to jako skupina ochotníků. Peníze by se hodily jistě na jiné - lepší projekty. ()

mchnk

Opravdu škoda, že se tvůrci nakonec rozhodli pro...ehh...skoro to ani nelze napsat, pohádku. Z tohoto kankánového maglajzu mohl být velice slušný porno film s humorným dějem, v tomto podání vše vyznělo jen jako stupidní rychlo podívaná pro zdegenerované před puberťáky se zajímavou kamerou a všudypřítomnými ženskými vnady. Pohádka je žánr určený dětem, v nejlepším případě by je mohla i trochu vychovávat, komu byla určena tato ubohá šaškárna za veřejnoprávní finance jsem opravdu nepochopil. ()

Adam Bernau

Famózně transponovaná, odvážně, leč zcela patřičně rozvinutá a obohacená a skvěle provedená Erbenova Zlatovláska v jedné z mála těch božemských filmových pohádek za posledních cca 30 let, které jsou zároveň chytré, pádné, přesvědčivé, epické, neimpotentní i nekašírované. Ačkoli je její zjevně hlavní ambicí pobavit a na tom je především stavěna, tento úkol, ostatně zdařile splněný, překračuje do mnoha stran, nemluvě o velmi pěkném vzhledu, exteriérech, kameře, střihu i přesvědčivosti herců. Nevšedně drobnokresebně pečlivá ve výpravě, řešení interiérů, humoru, individuální charakterizaci prakticky všech (a že jich je a jak se jmenují!) postav (arciže pojímáme-li sesterstvo princezen či piráty jako postavy spíše kolektivní) a stejně tak (viz začátek souvětí) v náležitosti věcí. Napadlo někdy někoho, jak asi může vypadat rodina s 12 princeznami? A co může chtít král s 12 dcerami a bez syna? Jaká může být suita zlého vladaře a jaká u něj služba? Nebo že posbírat perly asi není pro mravence žádná sranda? Jak asi mohly vypadat všechny ty kanonické rozhovory? Atd. atd. atp.? Takhle nějak to muselo být. (Samozřejmě za předpokladu zpětné transpozice z naší řeči, jenže není známo, kam zpět). „Zrealističtit“ pohádku může znamenat (a často znamená) ji znehodnotit, což se zde neděje. Naopak se zde původní námět rozvíjí přidanými prvky zcela v intencích žánru a jeho způsobu výpovědi o světě, jakkoli jsou tyto prvky umně kombinovány naopak s takovými, jako je např. gestapáský kabát knížetova donašeče či vůbec způsob mluvy, který však nicméně přes svou prostořekou současnost vyniká smysluplností i efektností. Za příklad oněch rozvíjejících žánrových prvků posloužiž třeba jak se Jiřík dostal do služby či pojetí cesty hledání Zlatovlásky. A ovšem piráti - tento velmi dominantní cizorodý prvek v látce jednak (jak se ukáže) tvoří náležitou protikladnou figuru kolektivu princezen, které, smiřte se s tím, nejsou zajisté jen od toho, aby si v parku házely míčem. Jejich (totiž pirátů) kapitán má zase protipól v rovněž přidaném (doslova dodaném) dědici trůnu (který si to s ním také rozdá), arci není konečně ničím jiným než klasickým pohádkovým podvodným soupeřem hrdiny (viz např. Bajaja). Jiřík je chvílemi celý mladý Artuš v Excaliburu (jen inteligentnější). Pokud jde o Zlatovlásku (totiž Čirou Radost), tak ostatní naše filmové princezny buď jsou hezké, nebo se tváří, že jsou. Princezna Čirá Radost je jediná, která (Marta Dancingerová promine) takovou být nepotřebuje, protože je to skvělá holka a tudíž sama sebou krásná. Nakonec nelze opomenout poznámky na adresu Božemie, stejně trefné jako vkusné. A má to hezký titulky. Summa: Nevím, jestli právě tudy by se měl dál ubírat tradiční český filmový žánr pohádky (nebo spíš žánr „české filmové pohádky“, zde ovšem i s podílem slovenským), ale rozhodně je Slíbená princezna nadějí, že tento žánr ještě neumírá, za což tvůrcům děkuji. Co však umírá, je božemský národ sám, protože 43% pro téměř dokonalé Kdyby byly ryby a 21% (wtf?) pro vynikající Slíbenou, které možná jako jediné za dlouhou dobu se dogmaticky podřizují pochopené podstatě žánru (resp. předlohy), který (kterou) zároveň dovedou tvořivě a hravě modifikovat, nehledě k jejich líbeznosti a kvalitám řemeslným, svědčí o jeho pokročilé degeneraci. Ať žije Jiřík! (Pěkný komnetář: Gilmour93, totiž první půlka, druhá je smutná.) () (menej) (viac)

Snorlax

Kde udělali tvůrci největší chybu? Neznají české publikum, které právě opustilo výrobní linku konzervàrny Hamé jako nejlépe ošetřený výrobek milénia. Sice v poslední zatáčce před zabalením do krabice křičí, že chce nějakou změnu, že vßechno již vidělo, ale běda! Na české narodní pohádky se nesahá. A dovolit si Zlatovlásku zmodernizovat, přidat do ní spousty vtipně pojmenovaných postav v čele s piráty, to se neodpouští. Když je navíc vánoční pohádka okořeněna nebývalým vtipem, je na katastrofu zaděláno. Milé konzervy, nažhavte elektronky ve svých černobílých televizorech a pusťte si nějakou úhlednou starosvětsskou pohàdku. Já se zatím budu skvěle bavit u této svěží moderní pohádky, která porušuje všechny možné stereotypy a konvence. Jen mě mrzí, že do českých zahnívajících pohàdkových vod se hned tak někdo neodváží přijít s něčím novým, když vidí s jakým nepochopením se může setkat. Doufám, že Iva Procházková nezahořkne a navzdory všem frflalům bude psát dále. Její scénář ke Slíbené princezně je natolik vycizelovaný drahokam (tedy asi bych měla spíše napsat, že je perla), že mi vůbec nevadil ani Cina. Punk´s not dead. ()

HoneyBunny

Na televizní pohádku ČT výborná technická kvalita - kamera, kolorace, práce se zvířaty, lokace. Osobně se mi líbí alternativní přístup k pohádce o Zlatovlásce říznutý piráty a moderním jazykem. Protože mě připadá opravdu trapné, jak se stále každé Vánoce dočkáme umrlé pohádky natočené v českých lesích, kde ucmrndaný český Honza nebo vychrtlý princ nahání spanilou princeznu bez jakéhokoli charakteru. Tvůrci šli do rizika a přinesli něco nového, což já oceňuju. Navíc jsem se bavila, jednak u dialogů, jednak u průpovídek zvířat. 60 % ()

Mia... odpad!

spoiler! To jako vážně?! Chce se mi blejt ... nic vzdálenějšího pohádce jsem snad ještě ani neviděla! Hnus největší. Všechny ženský nechutný, hrubý, zadkyukazující....jedna se ani učesat neumí .... všechny se oblékají jak kabaretový děv(k)y. Rozseknout ruce týpkům a být potřísněná krví s plnou hubou přiamerických hrdinských rádobyvtípků, to je asi tak jediné, co tam žena zvládne. Ale něha, ženskost, křehkost a vše, co by princezna měla aspoň z části mít, to tam nemá ani jedna. A to k tomu měli 12 pokusů. Nikdy více....je to naprostá urážka pohádek! ()

Spinosaurus odpad!

Divoký koktejl filmařského amatérismu a trapnosti s naprosto otřesným příběhem, který nemá s pohádkou nic společného. Na břehu moře provozuje jeden obchodník s bílým masem bordel, kde jeho bordelmamá pečuje o 12 dětských prostitutek. Jednoho dne tam přijede pirát a obchodník mu prodá jednu dceru (Zlatovláska), ale bude si jí moci odvést, až dospěje. Mezi tím v jiném království působí jakýsi kníže, který kdykoliv promluvil, tak jsem dostal záchvat smíchu. V jeho razantním podání se jedná o jakýsi mix slovensko-ukrajinsko-homosexuálního přízvuku. Ten vyšle Jiříka, aby mu přivedl Zlatovlásku. Pak už se rozvíjí klasický příběh o Zlatovlásce doplněn střílením z kulometu, sekáním mačetou, až stříká krev, chladnokrevné vraždy kladným hrdinou, několika vulgárních slov a vrchol všeho zřejmě je scéna, kdy bordelmamá pošle své dcery (kurvy) na pirátskou loď, aby tam s piráty chlastaly, tancovaly a sváděly je. ()

Ratemus odpad!

Co to kurva bylo? to si jako někdo řekl že udělá modernu z už tak debilní pohádky? dialogy, jména postav, příběh, to vše ze dna vytažené....kdo sakra dělal casting? pseudo Zlatovláska vypadá jak kdyby jí z prdele trčela raketa, nos, že by mohla resetovat kalkulačky...tohle je opravdu nejhorší film na který ani mistr Troška nemá a to je co říct ()

nash.

Zkřížit Zlatovlásku a Piráty z Karibiku? S tím jako divák nemám problém. Naopak. Rád se podívám na netradiční kombinaci a pojetí. Že jsou princezny poněkud exotické co do vzhledu, odívání i chování? Ani s tím nemám problém. Že jejich lest působí poněkud nemravně? Proč ne? Ani s tím nemám problém. Jediné s čím mám problém je, že je to prezentováno a odvysíláno jako Štědrovečerní pohádka. To opravdu ne. To ČT opravdu nezvládla. Štědrovečerní pohádka by měla dodržovat tradice, které si evolucí během let vytvořila. Spíše klasická, milá, bez explicitního násilí a důstojná co do vzhledu, pojetí i poslání. A vhodná pro děti. Což bohužel Slíbená princezna nesplnila ani v jednom ohledu. O zbytečných pitomostech jako je kulomet na pirátské lodi nemluvě. Kdyby byla odvysílána kdykoli během roku po osmé hodině a prezentována jako pohádková komedie pro starší děti a hlavně jejich rodiče, klidně nějakou tu hvězdu k hodnocení přihodím, protože to v tomto ohledu přes všechny zápory i pobavilo a bylo lepší než třeba katastrofální Řachanda. Ale jako štědrovečerní pohádku to musím hodnotit jako těžce nezvládnutý a katastrofálně nepovedený úlet. ()

Slarque

Zlatovláska se dočkala aktualizace o pirátský motiv. Bohužel to vypadá, že si tvůrci řekli, že se pohádky stejně dávno netočí pro děti, a rodiče ocení číslo jak z nočního klubu. Které právě z pohádky trčí jak vidle z hnoje. Princezna je naštěstí děvče akční, ne jen obvyklá trofej pro vítěze. Kamera je parádní, byť těch zeměpisných motivů tam bylo tolik, že to snad chtělo spíš trochu obrazově shodit. Hudba zcela nepohádková. Postav tolik, že jich většina nemá žádný prostor. Ale na poměry ČT pořád slušný průměr (50%). ()

Willy Kufalt odpad!

„Tak když má někdo rád zjizvený vorvaně...“                                                                                                                                       Pohádku jako žánr nemám obecně v oblibě (s výjimkou pár jedinečných filmů v tomhle směru) a sám si je moc nepouštím. Současné vánoční televizní pohádky jsou samostatnou kapitolou, coby cílová "angažovaná" tvorba, jaká vzniká pravidelně každý rok, se vyznačují stále víc kvantitou než kvalitou. Když náhodou u nás doma zrovna nějaká běží v TV, trochu kouknu, ale spravidla je zde ani nehodnotím. Co nám ale letos nabídla veřejnoprávní televize na Boží hod, to byl fakt děs. Au, au, au... Vydržel jsem na to s vypětím síl koukat, ale nějak mi unikla podstata natočení tohoto braku, ani nevím, pro koho to bylo určeno? Pohádka s mnoha vulgarismy, opilými priceznami, střílením, mrtvolou plavící se v řece, nadbytečnou krví,... navíc s podprůměrnými dialogy, výprava (kostýmy a podobně) příšerná a po profesní stránce taky nic moc. A jestli brutální střelba s kulometem v této pohádce má být opravdu paralelou k procesům Islamského státu, tak se tady raději zdržím komentáře! Režisér Pokorný v médiích tvrdí, že touhle netradiční pohádkou chtěl zrušit nepsanou normu, jak má vypadat česká pohádka. Dobrá - jako filmový experiment by to snad i šlo (fantazií se meze přece nekladou), pak to ale nemělo být uvedeno v hlavní program během vánočních svátků jako pohádka pro děti. Když v celém filmu jako jediný normální působí takový Václav Vydra, je něco hodně špatně... 0% ()

Crocuta odpad!

Za jediné pozitivum této podivnosti lze snad považovat důslednou steampunkovou stylizaci - tvůrci si zřejmě spletli cosplay a profesionální televizní tvorbu určenou především dětem. V jiných ohledech se pak autoři utrhli ze řetězu už úplně. Přiznám se, že prostředí nevěstinců mi není tak docela cizí, ale v nové verzi Erbenovy Zlatovlásky považuji za mírně řečeno přehnané, že princezny vypadají - a co hůř, chovají se a mluví - do jedné jako soubor lehkých děv, jejichž kuplířkou je jejich vlastní královská matka. Snůška bizarností pokračuje piráty střílejícími z kulometu Maxim, nelogickým a zmateným jednáním postav a vrcholí vzpomínkou na Costnerova "Pošťáka" - co dodat? Jen doufám, že si štáb za ty naše koncesionářské poplatky dovolenou při natáčení v Chorvatsku užil... Ahoooj!!! ()

Arsenal83 odpad!

Jak je možné, že vôbec niekto takúto odpornosť natočil? To má byť pre deti? Veď už na začiatku kostýmové šialenstvo vrcholí kráľovskou strážou oblečenou v nejakých tričkách z čínskeho obchodu. A potom pirát berúci kokaín a žmurkajúci na deti jak pedofil? Katastrofa vrcholí princeznou prostitútkou vyzerajúcou jak z kastingu na Krásku a zviera, ale vo výberovom konaní na toho netvora. ()

marhoul odpad!

? Co to mělo být?! Vulgární, hrubé, stupidní, princezna typově absolutně nevhodná (nic proti slečně, každý nějak vypadáme. Ale tohle není role na tělo), všichni, doslova všichni nesympatičtí, uřvaní, blbá hudba, hnusné paruky a kostýmy.... Princezny jako sebranka kurtizán, Čvančarová, když otevřela pusu, hnali jsme děti do postele. Samopal? Vážně? Kdy se vyjádří někdo z ČT?Na první svátek vánoční odvysílat něco takového, v hlavním vysílacím čase, je drzost. Rozhořčené reakce čteme už týden a je tichoučkooo.. s tímhle běžte k šípku. ()

triatlet odpad!

Přežil jsem úvodní královskou masáž (Čvančarová se Stránským jsou dalším z nepovedených královských párů), ale titulky vypadaly nadějně. Ovšem nesmyslný scénář pohřbil jakékoliv náznaky pohádkovosti. Strategie? Opít tvůrce, spoutat je a nechat odplout do nějaké hoooodně zapomenuté zátoky. ()

Stanislaus

Rok 2016 byl ve znamení špatných až velice špatných vánočních pohádek a Slíbená princezna patří bohužel k těm velice špatným kouskům. Nejvíce mě do očí bily nadmíru nesympatické postavy, plytký až hloupý scénář a kostýmy princezen alá gipsy sluts. Velké zklamání, které z odpadu zvedá obsazení Jana Ciny a několik málo trefných hlášek Jitky Čvančarové. ()

helianto

Chyba, velká dramaturgická chyba České televize, že tomuhle dílku dala do vínku žánr pohádkový a uvedla jej na Vánoce. Mít to v popisku žánr „fantasy / drama / dobrodružný“ a být to uvedeno třeba na Silvestra, bylo by hodnocení zaručeně úplně někde jinde. Je fakt, že ani ve fantasy snímku neoznačuje panovnice tíhu vladařských povinností slovy „však je ta koruna taky těžká jako kráva“, ale to bylo asi tak to jediné, co bych vytkla. Já se celou dobu královsky bavila, autoři nenechali z původní pohádky kámen na kameni a ty kamínky poskládali do tak fantastické mozaiky, že jsem jen napjatě a zaujatě čekala, kam který původně známý kamínek zapadne. Že prý princezna byla ošklivá – tak, nebyla to prvoplánová kráska, ale proti gustu… Kdo může říct, jak má vypadat krásná princezna? Tohle byla zkrátka milá odvážná holka, která měla tu smůlu, že jí na hlavě vyrostlo zlaté chroští, po němž každý toužil, a nakonec jí to mnohem víc slušelo bez něj. Že prý se tam odhalovaly ženské vnady? Královna byla vskutku krásná sošná žena a princezny byly zkrátka oblečeny tak, jak se zřejmě ženy v tom ostrovním království oblékaly. Co my víme, jaký tam měli Dress Code? Rozhodně se jim nedá upřít odvaha a muzikální nadání, pro záchranu své sestry byly schopny udělat vpravdě cokoliv (pohádka, království zřejmě nedisponovalo dostatečně silnou armádou, piráty bylo třeba utancovat) a jejich kabaretní vystoupení s piráty bylo rozhodně na větší úrovni než podobná hudební vložka v Kouzelníku Žitovi p. režiséra Zelenky. Zcela v souladu s předlohou musel Jiřík za trest vyrazit na osudovou cestu a že to byl chlapík v jádru dobrý, nejenže sám došel do šťastného konce, ale ještě k němu přivedl jiné zbloudilé duše. A to je přece pohádka, ne? Ať už tomu říkáme jakkoliv. ()

honajz

Kurňa, myslím, že koukám na pohádku, a on je to western! A následuje pohled do nevěstince u sestry Zlatovlasé! Piráti, kulomet, a opět kurtizány v akci. Hudba jak z klubu FX Radost... Snad jen ta krajina (štáb si udělal dovolenou v zahraničí, víme?) je koukatelná. Pohádka to ale není. Dialogy z úrovně první pomocné školy. Brrrr. Kamera nedokáže zarámovat obraz, švenk na pikaču, střih podivný.... Uffff. ()

rikitiki

Bod už jen za odvahu zkusit něco jinak, což se u nás v monotónní vánoční pohádkové tvorbě neodpouští. Další bod za rychlý spád a ještě jeden za některé vtipné scény (fantasticky bojovná královna s konví). ALE měli tu šílenou jízdu udržet celou dobu, takhle pohádka spíš kodrcá, občas se rozběhne novým směrem, pak se ale zase kajícně vrací do obvyklých zatuchlých pohádkových vod.---- Bylo tam zbytečně moc postav, které sloužily jen k tomu, aby se ve finále s někým spárovaly, a jinak neměly žádný význam. Dvojitá linka, jedná s pirátem a druhá s Jiříkem, taky nebyla zapotřebí a jen uměle natahovala dej. Mnohé motivy nikam nevedou. A taky mě dost odpuzovala příšerná Zlatovlásčina paruka. Pokud byl záměr udělat ji tak lacině umělou, tak mělo být v pohádce podobných do očí bijících fakeů víc. ()