Cesta domov vedie tam, odkiaľ sme vzišli, nielen v zmysle fyzickom, ale i duchovnom. Hrdinovia príbehu každý svojim spôsobom hľadajú stratenú harmóniu s prírodou, svojim okolím i so sebou samým. Záverečná časť dnes už kultovej trilógie o návrate ku koreňom nám ukáže, či táto cesta bola úspešná a životné príbehy jej jednotlivých protagonistov sa konečne uzavrú. (RTVS)

krokodlak

Tento po všech stránkách dokonale nedůvěryhodný a nesnesitelný film (au, ten Hanák fakt bolel) si zaslouží jednu hvězdičku za vysoce originální oscilaci mezi postmoderní ezoterickou obdobou normalizačního jézeddáckého ruralismu a naturalistickým zobrazením rozkladu českého venkova vlivem novodobého lesnického nevolnictví, alkoholu a demence. ()

MyrnaAlec

Matko země, kořalka je ve mě... jediná chvíle, kdy to bylo vtipný, když se Hanák válí v listí ožralý u potoka. Celkové vyznění bylo spíše depresivní. Karikovaný popis života na vesnici - chlastání, děj na úrovni televizních událostí v regionech...nejlíp to zahrál Vorel ml. a jeho filmová žena, uřvanou Holubovou už fakt neee. U eso vsuvek nebylo jasný, co je parodie a co tím kdo chtěl říct a proč to tam vůbec bylo. ()

ostravak30

Cesta domů se nijak zvlášť neodlišuje od Vorlových filmů. Snad jen stojí za připomenutí, že celá trilogie má u zdejších uživatelů sestupnou tendenci. Není divu. Jednotlivé postavy stále žijí svým podivuhodným životem. Opět se tu místy objevuje ochrana přírody. Ale hlavní prioritou je volná výchova a duchovno. Člověk obecně totiž nemá právo být svázán konvencemi, morálními pravidly a povinnostmi. Ale pozor, jednotlivé postavy toto dodržují jen pokud se jim to zrovna hodí do krámu. Jinak sledujeme spíše epizody ze životů již postarších hlavních postav, které se někam přeci jen posunuly, ovšem není zcela jasné, zda k lepšímu. Barbora Nimcová je nějaká místní duchovní regentka, bába bylinkářka člověk vnímající přírodu tak nějak jinak a víc než ostatní. Tomáš Hanák působí místy docela rezignovaně a tak se raději ožírá. Ludva si stěžuje na své pracovníky, jeho žena si stěžuje úplně na všechno. Jestli má tenhle snímek děj uzavřít, tak se to nejspíš nepovedlo. Fanoušci Vorlových komedií asi budou spokojeni i kdyby Hanák, Vorel ml. a Šteindler proseděli celý film v hospodě a prochlastali ho. ()

subic

Papoš měl pravdu, tvůj fort byl fílz a ty seš taky fízl... Mě se to celkem líbilo, ono to je totiž celou dobu takové posmutnělé, smůla jakoby se všem lepila na paty, ale konec dobrý, všechno dobré. Je to ze všech 3 dílů takový asi největší návrat k přírodě a taková celkem velká bio eko agitačka, prostě cenu má jenom půda a to co na ní vyroste. 7/10 ()

Tominni

Vlastně celkem dobré zakončení trilogie, jen tentokrát poměrně depresivní, není zde moc pohody a vtipu, spíše slz a moře alkoholu. K tomu vynikající Bolek Polívka, ekologická nota tentokrát držena celkem na uzdě. Matko země, tvá síla jde ke mně.....a filmu jdou lepší tři hvězdičky. ()

Hora1000

Důstojné a trochu vážnější uzavření trilogie. Po přečtení recenzí zde jsem čekal, že to bude horší. Film ničím nepřekvapil, ale jako zakončení byl fajn. ()

HellFireFery

V závěrečném díle této trilogie se opět vracíme do krásy české krajiny. Opět se také vracíme k postavám, které sledujeme již od prvního dílu z roku 2000. Je pravdou, že jsem upřímně čekal trochu více. Režisérské chyby, které se objevovaly u předchozích dvou dílů (nesprávné "nadabování" hlasů; tragické výkony neherců a hlavně často až prapodivné střihy obrazu). V tomto díle mi navíc citelně schází nějaké písně, které vždy skvěle doplňovaly zejména první díl. Na druhou stranu jsem za tento návrat rád a přiznám se, že jsem ho na konci obrečel. K této trilogii mám vztah podobně jako ke Kofole (Když ji miluješ, není co řešit). ()

Prubner

Pro mě překvapivě nejsnesitelnější z celé trilogie. Vorel se tentokrát obešel bez své typické stylizace a natočil sympaticky realistický pohled na "rok na vsi", v některých pasážích možná zbytečně didaktický a "instruktážní". Kazí mu to jen deklamativní (ne)výkony některých neherců (zvlášť Vorel mladší) a sklepáckých herců. Jedinou hereckou jistotou jsou tak pouze Bolek Polívka a Eva Holubová. Každopádně chvályhodný závan životní reality v době, kdy většinu českých filmů tvoří vztahové komedie z prostředí horních deseti tisíc. ()

Valenta28

Smutné završení trilogie. Tohoto filmu si vážím jen z čistého principu - role se s diváky loučí, děj se uzavírá, koncentruje se na soukromý život a stárnutí postav. Zklamán jsem však tou nudou. I stárnoucí role můžou mít "šťávu", bohužel, pro můj dojem neměly. Film "vyschnul". Dvě hvězdy si zaslouží jednoznačně herci, kteří sérii završili i v pokročilých letech a stále podaly skvělý výkon (kdyby byly scény napsány "šťavnatěji", bylo by to o dost lepší) a samotná myšlenka "do třetice všeho dobrého". ()

Dawe2

Jelikož jsem předchozím dal 3*, tady musím výš. Možná si to film tak úplně nezaslouží, ale jednak je lepší než předchozí a jednak těch hlubších myšlenek je zde více, více témat, je to o něčem, jsou tam hezké záběry a herci se snaží (leckdy marně) hrát co nejlépe. Za mě důstojné zakončení trilogie. ()

rigby

"Matko země, tvá síla je ve mně..." Zkrátka moje krevní skupina. Asi bych mohl jen zkopírovat svůj komentář k filmu Cesta do lesa. I tento film mi krásně sedl. Chvílemi je to trochu přehnané a trochu přehrané, ale stále to má svůj vnitřní řád a smysl a poselství. Zejména v dnešní těžké době to ukazuje jednu z možných variant cest. ()

montelie odpad!

Tragické !!! Film, ve kterém nejlepší herecký výkon podá, jako vždy nemožná Holubová, neměl nikdy vzniknout. Vorel nikdy nebyl lumen, ale tohle je megasračka na dvanáctou !!! ()

hony23

Cesta z města patří mezi mé oblíbené filmy, následující dva díly trilogie sledující další osudy postav už tak skvělé nejsou. Závěrečná Cesta domů navazuje na druhý díl, přináší méně humoru a více ekologické agitky a sociálního dramatu. Přesto to ale vůbec není špatný film, pouze zmizela veškerá pohodová atmosféra venkova vykreslená v prvním díle. ()

EddieIron

Zlákalo mě obsazení, tak jsem to zkusil před fotbalem s tím, že se na to případně dokoukám zítra. Vydržel jsem to sedmnáct minut. Nedokoukám se na to zítra. ()