Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

Kuzmik

Další válečný film jednoho člověka, který bojuje sám za sebe. Tom Cruise hrál dost dobře ale ovšem největší práci na všem měla skutečně bombastická režie v podání Edwarda Zwicka. ()

Dinsberg

Nádherným vizuálem podmalovaný příběh amerického kapitána za dob těsně po občanské válce v USA a nasvající občanské válce v Japonsku. Ušlechtilost a čest samurajů je historicky zakořeněna nejen v japonské nrodní tradici, ale i v ústním i písemném podání v mnoha dalších zemích. Tento film ji měl přiblížit řadovému divákovi. A to se povedlo na výbornou. Hluché místo je pro režiséra Zwicka sprostým slovem, ať už jde o choreograficky vybroušené souboje nebo dialogy, které se hltají s každým dalším slovem. Žádný přehnaný sentiment. A že je závěr až příliš patetický? Naštěstí ne ve prospěch Ameriky. A Tom Cruise se odrazil od postu "pseudoakční" ikony k emocionálně a myšlenkově neuvěřitelně plného člověka, který má vzhledem ke svým životním zkušenost vlastní lidskou moudrost, jen ji potřeboval objevit. ()

Melpomene

vo svojej kategórii historicko-dobrodružných "blockbusterov" pre mňa jeden z najlepších, krásna krajina, krásny príbeh, krásne myšlienky! ()

Vanguard77

Asi to všechno začalo tímhle filmem. Fascinace japonskou kulturou, jejich preciznost, hluboké emoce skryté pod maskou, oddanost a píle. Toma Cruise někdo nesnáší, někdo zbožňuje, já ho mám rád a jeho filmy mě povětšinou uspokojí (až na Mission Impossible 2). Příběh trochu připomíná mou oblíbenou knihu Šógun od Jamese Clavella. Cizinec se dostává do země, kde je všechno jinak, než jak je zvyklý z domova. Zpočátku s odstupem a později s čím dál hlubším respektem se učí novým zvyklostem a mění se, až se nakonec ani nechce vrátit. Ačkoliv je rozptyl mezi příběhy téměř tři století, je to stále doba samurajů. Krásná ukázka souboje pokroku s tradicí v zemi, kde je tradice tisíce let stará, v zemi Bohů. Od skvělé výpravy a kostýmů až po úžasnou hudbu a skvělé herecké výkony, nemůžu tento film hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. ()

Quendi

I když to ke konci trochu sklouzává do patosu, zbytek doby si to drží nezvykle vysokou úroveň a výborný je tu dokonce i Tom Cruise, a to ho nemám zrovna v lásce. I přes dvouhodinovou stopáž to ubíhá svižně a zábavně. Oproti očekávání byl pro mě tenhle film opravdu příjemným překvapením. ()

Peter-1307

To, že sa Tom Cruise nejaký ten deň na túto úlohu pripravoval je i v samotnom filme vidno. Je vo svojej postave samuraja skutočne dobrý. A nielen on dodáva tomuto filmu grády. I Ken Watanabe, ktorý s ním zviedol počas filmu nie jeden prekrásny herecký súboj. A vždy víťazom sa stala oslava filmového umenia ako takého. Všetka česť. Edwardovi Zwickovi sa tento film skutočne vydaril a keď ho naplno podporila i kamera a strih, spolu s prekrásnou, emócie zobúdzajúcou hudbou, tak výsledkom je takýto skutočný veľkofilm, nezabudnuteľný časom. ()

anyonecek

Tak zrovna u tohohle filmu mi vůbec nevadila jeho délka, protože bylo přez 2 hodiny pořád na co koukat. Opravdu kvalitní americký velkofilm s krásným návratem do minulosti a to konkrétně k samurajům. Hudba od Hanse Zimmera jako vždy nezklamala a byla to taková třešnička na jinak skvělém dortu. Pro mě jedinečný film, který si rád shlédnu vícekrát. ()

CRYPT

The LAST SAMURAI patří do kategorie snímků, které jsem již viděl více než 8x. Je mi velice blízké co se týče kodexu cti a za to staří Japonci měli můj respekt. Film je úžasně podán, ačkoliv je pravda že některé scény jsou až přehnaná. Pár výtek bych měl, ale pokud vezmu hodnocení uceleného celku plnou palbu si snímek zaslouží. Navíc Hans Zimmer opět jako vždy dokázal že patří TOP skladatelům filmové hudby, protože tak fantasticky zpracované scény díky jeho kompoziím získaly úplně nový rozměr. ()

Wooke

Ďalší z historických filmov, ktoré patria na môj zoznam obľúbených. Tom Cruise zas v inej roly a zas výborný výkon. Samurajska civilizácia mi bola cudzia, no tento film mi ju aspoň kúsok priblížil. Teda verím, že to tak bolo aj keď to nemám potvrdené a ich systém bol obdivuhodný. Film bol veľmi dobrý a to, ako prešiel z jednej strany na druhú bolo úchvatné. ()

Kubi21

Opravdu typický amerikánský velikofílm, který ale velice slušně funguje a odsýpá a ani ke konci mu dech nedochází. Asi proto, že tempo není úplně nejzběsilejší, ale pěkně stupňováno až k předvídatelnému a očekávanému konci. Z herců tady nikdo vyloženě nevystupuje, a ikdyž je jasně vidět snaha protlačit Toma co nejvíce do popředí, tak paradoxně není to jeho osud, který nás nejvíc zajímá. Ano, z mého pohledu je hlavní hrdina s velkým "H" Ken Watanabe. Tom mu zdatně sekunduje a i přes tu zmíněnou tlačenku, se nesnaží strhnout film pro sebe, tak jak to občas umí. Povedený film, který není nejlepším od Edwarda Zwicka, ale ani jeho nejhorším. ()

george82

Příběh o cti, loajalitě a kázni. Velmi inspirativní a velmi krásné. V dnešní době naprosto nemožné na toto narazit a o to víc bychom něco takového měli ctít. Vždyť kdo dnes zná kodex Bushido nebo jednotlivé zásady jako například Gi, Ju nebo Meijo. Zamyslete se. Zimmer a jeho ztvárnění hudby originálními japonskými nástroji je naprosto geniální. ()

kubilov

Poslední samuraj je neobyčejně skvělý film o všem majestátném, co nám naše lidské životy nabízejí. Na konci devatenáctého století sleduje příběh poslední rok životů těch nejposlednějších samurajů, dokud nezůstane pouze jeden jediný, poslední. Tom Cruise v perfektní roli kapitána Nathana Algrena prochází kompletní obnovou životního stylu, priorit a smýšlení o lidské existenci. Z vnitřně rozedraného chudáka se promění, za asistence vůdce všech samurajů, v obávaného válečníka a císařova služebníka. V kulisách exotického, ale vlídného a nádherného japonského prostředí, jehož zvyky a obyčeje mě vždy fascinovali, se odehrává velmi silný příběh o konci těch nejobávanějších válečníků, jaké kdy svět poznal. V konkurenci podobných historických válečných dramat (Statečné srdce, Gladiátor..) patří Poslední samuraj k absolutní špičce, ne-li úplně na vrchol, protože tolik emocí a odhodlání v jednom filmu už jsem hodně dlouho neviděl. Také jednotlivé konflikty a bitvy jsou natočeny perfektně, zvlášť potom ta poslední, u které jsem ani nedýchal, protože když v přední linii vojska běží Tom Cruise a vedle něj Ken Watanabe, zřejmě nejcharismatičtější japonský herec, a do toho burácí Hans Zimmer v životní formě, není moc lepších filmových zážitků. Edwardu Zwickovi se povedl málo vídaný kousek a u mě má jednoznačně plný počet. ()

borohub

I přesto, že Toma Cruise příliš nemusím, tak prostě musím uznat že na tuhle roli se docela hodil a ztvárnil jí fakt docela dobře.. Jinak k filmu, samurajové mě nějak příliš neberou, ale i přesto jsem si tento film fakt vychutnal. Bylo tam vše nějaká akce, dobrý příběh, občas nějaká dojemná scéna, prostě přesně to co by měl lepší film mít.. Nevím co bych tomu měl vytknout.. 94% ()

Brano

Veľmi pekný historický veľkofilm, ktorý rozpráva príbeh o samurajoch, ktorý sa vyznačovali odvahou, vernosťou a statočnosťou. Príbeh plný emócii, ktorý zdobia výborné bitky, skvelá réžia, hudba a herecké obsadenie na čele s charizmatickým Cruiseom, Watanabe a s nádhernou Kojuki Kató. Rozhodne doposiaľ najlepší Cruiseov herecký výkon. Na kvalite mi ubrala len zbytočné natiahnutá záverečná scéna. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)