Klíč k určování trpaslíků podle deníku Pavla Juráčka

• Česko Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera (viac)
Česko, 2002, 58 min

Kamera:

Martin Štrba

Hudba:

Luboš Fišer

Dokumentárny film Martina Šulíka je emocionálne silným pohľadom do "vnútra" jedného z najväčších filmárov šesťdesiatych rokov, duchovného a myšlienkového hýbateľa a jednej z najdôležitejších osobností československej novej vlny - scenáristu a režiséra Pavla Juráčka; Skrz zápisky z Juráčkových denníkov, ktorých sa v jeho pozostalosti našlo 33, je vystavaná veľmi presvedčivá a mrazivá mozaika tragického osudu nesmierne talentovaného, no vnútorne rozorvaného človeka, ktorého zničila normalizácia. Duševný portrét Pavla Juráčka je nielen silným filmom o "utrpení výnimočného človeka" zničeného nevhodnou dobou a nepochopením, ale tiež sugestívny pohľad na absurdnosti normalizácie a obdobia, ktoré po nej nasledovalo, z pohľadu jej priameho účastníka a obete týchto bizarných okolností a historických faktov. (Jordan)

Vojteco

Snímek Martina Šulíka proplétá a kombinuje nejrůznější formy uměleckého vyprávění, buduje dialogy mezi příbuznými světy literatury a filmu a kromě toho, že přináší tíživé svědectví o silné, avšak veřejnosti ne zcela přístupné osobnosti Pavla Juráčka, vytváří celou řadu otázek a implicitně načrtává nové, originální možnosti dokumentárního zpracování. ()

Andrrew

Nesmírně působivý dokument, jehož vyznění dokonale reflektuje dobovou atmosféru a duševní rozpoložení jednoho z nejzajímavější tvůrců československé kinematografie. Viděno asi třikrát, ale stejně mám nutkáni si to pouštět znovu a znovu. Víc takových tvůrců, víc podobných dokumentů, to bych si přál. ()

zimi

Ne nejsem lhostejný, rozhodně jsou zde dobré názory, ale je to až moc depresivní a hlavně, je to jeho deník, byla špatná doba, ale kdyby žil dnes, též by si jen stěžoval a jistě, shon a tlak na člověka je dnes 10 krát větší, ztráta dcery a jeho ženy je jistě obrovitá, ale co jeho nová žena? Není to vůči ní nefér!!!!! To sobectví co té první vyčítá, vlastně sám dělá, teda je to můj názor a on by jistě souhlasil máme demokracii, za kterou bojoval, nebo si ji hlavně přál!! Tím samozřejmě nechci omlouvat SSSR a naše dřívější politiky a dobu a hlavně tu demenci, i když zase díky tomu, nejvíce našich dobrých filmů těží z této doby a hodně režisérů a spisovatelů, za to může poděkovat!! Máme zde hodnotit film, dokument dobrý, hudba dost depresivní, ale déle bych to již nevydržel, omlouvám se jistě jsem barbar, ale toho brečení si a honosení sama sebe, bylo moc, rozhodně politici a vůbec potřebují kritiku, to schvaluji, ale jako film, je to přeceňováno, přes 90% jak k tomu příjdou ostatní,za mnohem lépe odvedenou práci, tak neblázněte!!!!!!!!!!!!! 43% přesně ()