Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Havala

Předsvatební test nedopadl podle mých představ, na to že zde hrají spolu Šafránková a Abrhám, chtělo to vyždímat trochu víc. ()

knihovna

Nádherná komedie, která mě vždycky pohladí po duši. Snové sekvence jsou parádní, hlavně v porovnání s tím, co se potom stane.Hudba pana Skoumala vystihuje atmosféru a dotváří tu pravou pohodu. A chválit za herectví pana Abraháma nebo paní Šafránkovou je nošením sov do Athén. Prostě když se to umí, je to paráda. ()

Gamekeeper77

Abrhámův sen v předvečer odjezdu o romantický noci na hotelu s Libuškou a pak jeho následná realita, když leží v posteli pro jednoho spolu s průvodčím Svěrákem mě opravdu hodně pobavily. 80%. ()

PlayEasy

Inteligentní komedie s vyváženým humorem. Hlavně Abrhámovi monology jsou skvělé :-) A s Libuškou jím to klape jako, když byli v nejlepším v realitě. Rozjíždí se to perfektně (pan Svěrák a pan Smoljak se objeví jen na moment, ale nezapomenutelně) přes výstup na horu, jízdu na vodě, ale po návštěvě Radovana se už spíše řeší jestli se dostanou včas do "Jiljí" a nebo, jestli se k sobě hodí, čí je to vina atd. Ale na konci filmu Libuška udělala dobrou pojistku. I když do svatby zbýval pouze den. 75% ()

Pitryx odpad!

Tohle jsem nesnášel už před mnoha lety. Nyní jsem si to pustil znovu abych se ujistil, že to kravina opravdu je. A rozhodl jsem se poprvé v životě tomu dát šanci až do konce. Šlak mne měl trefit a prase poskákat. Nejtrapnější je tam ta samomluva hlavního hrdiny.Nu, prostě jsem nepochopil, že tahat na horu trám je taková legrace. ()

ostravak30

Výborná televizní komedie. Skvěle napsaný scénář a herecké obsazení. Kdo ví, možná právě fakt, že ti dva byli manželé i ve skutečnosti způsobil, že jim to tak funguje. Určitě proto hráli manžele celkem často. Dnes už zůstává úsměvným i fakt, kromě mnoha situací, že se dvojice bere po půl roce. Kéž by se takhle opravdu odhalilo, zda spolu zamilovaní vydrží. Co soudů by mělo méně práce. A když už by to snad vypadalo, že by se divák mohl nudit, doplňuje svým komentářem Tomáš různé situace. A jak se posléze ukazuje, téměř vždy chybné. Mužské a ženské myšlení je vcelku jasně rozděleno. Ovšem humorně. A těm dvěma to tak strašně sluší. Mám oba rád. Kromě toho, že jsou to skvělí herci jsou i nesmírně sympatičtí. ()

Tominni

Skvělá komedie o poznávání svých protějšků na předsvatební cestě do Jiljí. Vše začíná vtipnou scénkou na oddělení ztrát a nálezů a pokračuje vlastně celý film. O tom, jak to funguje mezi Libuškou Šafránkou a Josefem Abrhámem nemá smysl psát, tam to jde zcela automaticky. Jasně, geograficky si s námi tvůrci pěkně zahrávají. Ze Zlatého návrší sestup do Staré Boleslavi, pak Berounka a Mělník.....ale to vlastně vůbec nevadí. Tak nějak k tomu Portyš a Jiljí patří. Škoda, že podobných filmů nebylo více. ()

iz67

Není to veledílo. Taky to zjevně mělo hodně low budget (viz postsynchrony např.), ale přitom je tam spousta vtipů, kterým se člověk rád zasměje. Naivní hezká hříčka pro příjemné posezení ()

PAVLIS

Ona si je jistá, že se k sobě hodí, ale on by si ji ještě rád trochu otestoval, a tak vyrazí na několikadenní cestu, kde se „překvapivě“ každý den jeho představy totálně zbortí pod tíhou její bezprostřednosti… Slibný námět s vynikající hereckou dvojicí, který mě ale ve výsledku moc nepobavil. Spíš nudil. ()

Pete

Fakt strašně roztomilé, zejména díky hercům (samozřejmě hlavně Libušce). Nicméně pro mě tomu ke 4* něco málo chybí, mám takový pocit, že se z tak vděčného námětu dal vyždímat lepší scénář. ()

johnny01

Za komedii bych to rozhodně neoznačil, vtipné mi to nepřišlo. Celkově je film dost vážný a byť to pokaždé při "vystřízlivění" dává smysl, je to docela vlekoucí se nuda. ()

Lewaso

Vynikající. Všichni, kdož se řítí do chomoutu, nechť si tento film pustí (alespoň desetkrát - qůli detailům) před „osudným krokem“. Poznat i ty zastrčené koutky lidské duše - ať své či partnerovy, se vždycky vyplatí. ()