Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Kingjiri

Příjemná oddychová komedie a hodně povedenej televizní film o předsvatební cestě. Škoda, že už se dneska takovýhle komedie netočej, přitom stačí jednoduchej nápad jako v tomhle případě. Docela jsem se divil, kolik dalších známejch herců se ve filmu objevilo (např. Zdeněk Svěrák nebo Ladislav Smoljak), jen mě u nich trochu mrzí, že dostali tak málo prostoru. ()

Brinkley

Tak tohle je moje srdcovka, proto jedna hvězda subjektivně navíc. Vtipný TV filmeček o tom, že i permanentně pragmatický suchar může úspěšně koexistovat vedle zdánlivě nepraktické a optimistické naivky. Scéna na kánoi mě spolehlivě vždy pobaví a postarala se o jednu z mých oblíbených hlášek "A miláčku, co myslíš, že způsobilo, že klidně stojíme.... Kontruj.... Dozadu!! ()

Nocturno culto

Neodolatelný pár Abrhám & Šafránková exceluje v perfektní letní komedii..Ukazuje to ve vší nahotě fakt, že by člověk neměl nic plánovat a dělat vše spontánně ..Nejlepší byl výklad teorie ochrany proti zásahu bleskem, obcházení zmije a epizoda s Radovanem ..Ovšem co bylo úplně božské, to byly scény s pány Smoljakem a Svěrákem.. ()

Inozuka

Ač je vidět, že je Svatební cesta do Jiljí televizní film, šlape to překvapivě dobře. Dobré hlášky a zábavné situace - nejvíc mě bavily scénky s průvodčím a hlídačem louky. Svůj podíl na tom samozřejmě má výborné herecké obsazení, kde se vedle dvou hlavních protagonistů, na kterých je mimochodem vidět, že to mezi nimi jiskří, objevují i další vynikající herci. Zkrátka poctivá lehká oddychovka... ()

Luxocculta

Po druhém zhlédnutí zvyšuji na 4 *. Četl jsem knihu, která se mi líbila hodně. Filmu ale podle mě něco chybí. Z tak skvělých herců a příběhu se myslím dalo dostat mnohem víc. ()

loveless

Jak poznáte, jestli se k sobě s mužem/ženou hodíte a měli byste tak spolu strávit zbytek života v manželství? Je to jasné, vyražte spolu na dovolenou, ale ne jen tak ledajakou... Šafránková a Abrhám jsou zárukou kvality, ale tenhle film je i přes řadu povedených vtípků spíše průměrný. ()

neo93

Skvělá česká komedie. Ještě asi lepší než jsem čekal. Milenecký pár, Josef Abrahám a Libuše Šafránková, je prostě úžasný. Roli samozřejmě hrál fakt, že v době natáčení, již byli manželé, ale i přesto věřím, že i kdyby nebyli tehdy už manželé, zahráli by své role s velkým přehledem i tak. Vzájemná konfrontace, různorodost názorů, potažmo mužské a ženské stereotypy, jsou v jejich podání báječné. Navíc myšlenkové pochody Abráháma jako Tomáše, stejně tak jeho ideální snové představy o trávení času se svou milou v Krkonoších, posouvají snímek ještě o level výš. A proto tomuto filmu dám klidně plné hodnocení, jelikož si ho naprosto zaslouží. ()

Amonasr

Sice průměrná, ale příjemná romantická TV komedie, jejíž kouzlo spočívá především v tom, že Šafránková a Abrhám prožili krásný celoživotní vztah i ve skutečnosti. A jejich vzájemné souznění je i z  tohoto snímku krásně patrné. ()

Judy24

Česká verze romantické komedie mě skutečně mile překvapila! Byla v ní spousta skutečně zábavných i romanticky milých scén. Oběma jsem to věřila a myšlenky, občas doplňované Tomášem byly opravdu osvěžujícím prvkem celého filmu. ()

xenopus

Tenhle film vzniknul jen proto, aby si mohli Abrhám a Šafránková zahrát spolu. Jde jim to vedle sebe výborně, cožpak o to - Abrahám hraje vědce uvažujícího racionálně a psychologicky podle předem připravených not, Šafránková naopak jednající impulzivně, citově a na základě instinktu. Zdánlivě nespojitelný pár. Petra vyslovuje věty, které by se mohla spousta slečen učit jako básničku a pak je věrohodně před tím svým používat, všechna čest - i kvůli jiným momentům - scénáristovi Miroslavu Skálovi. Ale sorry, to je pro mě málo. A cesta z Hlaváku do Vítkovic, přes Zlaté návrší a Harrachovy kameny na Labskou boudu a kolem Mumlavských vodopádů rovnou pěšky přes Alkazar do Suchdola nad Lužnicí s přenocováním u Berounky a dojezdem do Poněšic a odtud do Vráže, pak do Loděnice, pak na bus do Staré Boleslavi, pak do Mělníka na náměstí a s koncem v hotelu kdesi asi zase v Krkonoších mi nepřijde moc reálná... Na druhou stranu si můžete udělat obrázek o tom, jak se asi film natáčel... Výborný a naprosto realisticky napsaný je rozhovor Tomáše na návštěvě u rodičů; opravdu jsem se díky osobní zkušenosti hodně smál: "Půl roku jsi nebyl doma, a nic nevykládáš." - "Hm, tak, co bych vám tak řekl." - "Co pořád děláš v té Praze. Sám. A vůbec." Nálepka filmu (zde pravdivá, to zase jo) jakožto herecký koncert je u mě vždycky záruka (nad)průměrnosti, neboť díky tomu je vidět, o co hůře si ostatní zúčastnění vedli. Zde tomu není jinak. I Skoumal zklamal... ()

Bobbles

Při každém sledování této výborné komedie si vzpomenu, jak mi děda jednoho dlouhého zimního večera vyprávěl, jak skoro stejným způsobem, jako Josef Abrhám v tomto filmu, testoval před svatbou moji babičku v Tatrách. Znám dědu a jeho historky, tudíž jsem nevěřila, že by něco takového mohla vydržet i moje babička. Bohudík dědovu předmanželskou testovačku přežila babička bez úhony, bez úhony pak přežil i děda společných 50 let od jejich svatby. Film je dokonalý a díky vzpomínce na dědovo vyprávění se u něj bavím o 100% víc =) =) ()

PaRi

Moje velmi oblíbená kniha a s adaptací Hynka Bočana a volbou hlavních představitelů jsem více než spokojený, což mi umožňuje dát si tohle dílko opakovaně. ()