Sladký život

• Maďarsko Aranyélet (viac)
Maďarsko, (2015–2018), 22 h 15 min (Minutáž: 48–60 min)

Kamera:

Gábor Marosi

Szabolcs Thuróczy, Eszter Ónodi, Renátó Olasz, Laura Döbrösi, Zsolt Anger, Tamás Lengyel, Franciska Farkas, Tibor Gáspár, Ildikó Tornyi, Zoltán Schmied (viac)

Rodina Miklósiových si užívá života, který by jim mohl každý závidět. Otec Attila je úspěšný podnikatel, matka Janka vypomáhá jako dobrovolnice v charitě pro bezdomovce. Jejich dcera Mira je premiantkou třídy a dokonce i vzdorovitý syn Márk, černá ovce rodiny, má určitý talent a chce se stát rapperem. Jejich idylický život je ovšem pouhá iluze. Pod pokličkou se totiž skrývají přísně střežená tajemství - Miklósiovi mají značný dluh v bance, jejich luxusní vila vlastně patří příteli ze zločineckého podsvětí a jen díky všemožným trikům se členům rodiny daří zachovávat zdání, že je vše v pořádku. Když už toho na Attilu začne být moc a rozhodne se vést poctivý život, jejich rodinná idyla rázem vezme za své. Záhy vyjde najevo, že má každý z nich zcela odlišné představy o tom, jak hodlá pokračovat dál.

V nadšeně přijaté první řadě seriálu si rodina Miklósiových užívala života ve zdánlivém blahobytu, přestože byla zdrojem jejich bohatství plejáda otcových riskantních loupeží a podvodů. Když se Attila rozhodl začít žít poctivě, všechno se obrátilo vzhůru nohama. Záhy vyšlo najevo, že má každý zcela odlišné představy o tom, jak hodlá pokračovat dál, a rodina se rozpadla. Ve druhé řadě se Miklósiovi ocitají na dně. Nebo možná ještě hlouběji. Každého z rodiny dohání minulost a nikdo z nich už se nemůže nadále vyhýbat důsledkům svých někdejších rozhodnutí. Proč se Attila kdysi dávno nechal svést na scestí a má ještě vůbec nějakou naději začít znovu a s čistým štítem? Jakou cenu je Janka ochotná zaplatit, aby si udržela svou životní úroveň? Dokáží se Márk a Mira někdy zbavit špatného příkladu, který jim dali jejich rodiče do vínku, nebo jim zůstane šance stát se normálními teenagery navždy zapovězena? Členové rodiny se nyní potýkají s mnohem závažnějšími problémy než kdy dřív. Starý přítel, který je dávno považován za mrtvého, se znovu objeví v Attilově životě, ačkoli brzy vyjde najevo, že není tím, kým se zdá. Od chvíle, kdy se její manžel rozhodl obrátit list, ho Janka nedokáže respektovat a je odhodlaná učinit nezvratný krok. Márk rozjede vlastní podnikání, ale neuváženě podstoupí příliš velké riziko. Mira najde lásku a okamžitě ji zase ztratí. Aby se vyrovnala se svou bolestí, uchýlí se k zoufalým činům. Jak žít s pocitem viny? Jak se vyrovnat s vlastní odpovědností? Skrze příběh rodiny Miklósiových jsou nastíněny nepřeberné možnosti v postkomunistickém Maďarsku, které jdou ruku v ruce se zklamáním i šancí na nový začátek. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (28)

Semmi sem számít, csak az, hogy ki vagy (2018) (S03E01)

Úplně první dojem z tohoto dílu se vztahoval spíše k celé třetí sezóně, přestože jsem z ní v té chvíli ještě neviděl ani sebenepatrnější část děje. Pokud jde o mě, pak měla druhá řada mnohem lepší provedení úvodních titulků. Nakonec se ukázalo, že mě úvodní epizoda třetí série tak úplně nepřesvědčila ani dějem; nevím, jestli mě dříve prostě jen bavilo to pachtění se Miklósiových za "lepším" životem, ale tvůrci mě tentokrát jaksi nedokázali zaujmout, i když (nebo právě proto, že) vybavili rodinu finančními prostředky a politickými ambicemi. Nevím, nebylo to prostě ono, ale snad se můj názor s pokračujícím příběhem změní. / Poučení: Dneska člověk něco řekne a je nahraný. ()

A rock and roll az nem egy tánc (2018) (S03E02)

No, nevím, zatím to prostě není ono. Obě předchozí sezóny mi připadaly jaksi uvěřitelnější, děj v jednotlivých epizodách i celkový příběh si mě pěkně zaháčkovaly, ale tady jsem zatím po dvou dílech spíše rozpačitý. Řeší se hlavně charakterní (tedy až na tu zlikvidovanou hospodu) Mira, politika a miliardový byznys, ale mně, běžnému plebejci, schází ten náhled do života spíše průměrných kriminálníků se vším jejich marným snažením se a kvalitně prokreslenými rodinnými vztahy. Takhle sice nemůžu tvrdit, že jsem se nudil, ale Maďaři mi zatím ve třetí řadě seriálu nenabídli nic, co bych mohl ocenit jako výrazný nadprůměr. / Poučení: Děti jsou celoživotní radostí. ()

Egyedül fél ember vagy (2018) (S03E03)

Ne, ne, pořád se na dění ve třetí sezóně neumím naladit. Třetí epizoda byla tou nejakčnější z první trojice dílů a chtěl jsem na to konto jednu pěticípou přihodit, ale odradila mě od toho Mirina anabáze; hlavně její sledovačka protřelé inspektorky Jakab vyznívala až parodicky. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že to byla jediná záležitost, která mi vadila; na mě zatím to, co jsem ze třetí řady viděl, působilo až příliš překombinovaně a veškerá lehkost a uvěřitelnost, na kterou jsem si v předchozích sériích zvykl, zmizela neznámo kam. Za mě je holt škoda měnit něco, co funguje, jen proto, aby to bylo "bigger, better, faster, more". / Poučení: S Rádžastánci se nespolčuji. ()

Vakfolt (2018) (S03E04)

V předchozím dílu došlo k určitému zlepšení, které vydrželo až do čtvrté epizody. V obou případech na mě ale působilo rušivě to, jakým způsobem tvůrci rozvíjejí Mirinu dějovou linii. Jasně, možné je téměř všechno, na mě to ale působí krajně nepřirozeně a vyumělkovaně. Zato takové vrácení muslimských běženců uvědomělými občany zpět do Srbska bylo naprosto dokonalé a mocně mi zahýbalo s bránicí. No, když spočítám všechna pro i proti, dojdu k tomu, že pro mě byla čtvrtá epizoda zatím tou nejlepší ze třetí sezóny, ale neprojevím to ničím jiným než nevýznamným plus, protože na čtvrtou pěticípou to za mě pořád nebylo. / Poučení: Dbej na to, aby ti neuletěly včely. 3*+ ()

Jégkocka (2018) (S03E05)

Už je pro mě fakt otravné, jak si to skoro v každém americkém akčním filmu nějaká dívka o hmotnosti třiceti až padesáti kilogramů rozdává na férovku s dvoumetrovými hovady porážkové váhy, přičemž vychází z pěstních soubojů jako vítěz, a proto mě pátá epizoda velmi potěšila. Mira, k níž jsem měl ve třetí sezóně zatím jen negativní připomínky, mě totiž tentokrát fakt dostala; tohle bylo jen o zoufalé bezvýchodnosti a shodě okolností. Tedy, až na tu tureckou popravu, pochopitelně. Ani ostatní dění nebylo vůbec od věci, takže jsem mohl jít s klidem do plných. / Poučení: Když už máš opičí pracku, dávej si pozor na to, co si přeješ. ()

Csak a hülyék folytatják a palávert, ha tudják, utána jön a pofon (2018) (S03E06)

I v tomto dílu se děly věci, o tom žádná, jen mě šestá epizoda nechytila tak, jako ta předchozí. Přesto musím ocenit, že se tvůrcům podařilo vytvořit slušnou atmosféru, nabídli i několik zajímavých zvratů a nezapomněli ani na humor, když přetvořili Miru v G. I. Jane. Tento díl navíc usvědčil ze lži všechny škarohlídy, kteří tvrdí, že v životě nejsou žádné jistoty, protože jasně dokázal, že má člověk vždycky jisté to, že ho někdo podrazí. / Poučení: Tak dlouho se skáče ze střechy, až se noha utrhne. ()

Dolgozni rémes (2018) (S03E07)

Už jsem sice pochopil, že jsou dnes porody zábavnou rodinnou atrakcí, při níž se sejde široké příbuzenstvo, aby rodičku podporovalo svou všudypřítomností a internetovými radami všeho druhu, a aby to byla pořádná show, intenzivně se v jejím průběhu fotí a natáčí. Jak říkám, už jsem to pochopil, což ale neznamená, že bych se kdy toužil podobných radovánek zúčastnit. Maďarští tvůrci však na můj názor nedbali a téměř padesát minut mě týrali průběhem komplikovaného domácího porodu s akčními prvky. Musím ale uznat, že to byla chvílemi taková kravina, až jsem se mohl naplno zasmát. Jinak to byl ale opravdu "mistrovský" kousek, v němž se jen tak mezi řečí odhalila všechna tajemství a vysvětlila všechna nedorozumění. Abych to zkrátil, byla to bída. / Poučení: K porodu si vždy nos klíče od drahého vozu. ()

Karma (2018) (S03E08)

Po minulém fiasku dokázali maďarští tvůrci sebrat ze země svou upadlou hrdost, vykašlali se na další variaci na Příběh služebnice a vrátili se zpět k Miklósiovým, aby jim definitivně naložili. Já mám k závěrům seriálů, v nichž vystupují v rolích hlavních hrdinů ne úplně mirkodušínovské postavy, nepříliš dobrý vztah, protože se jejich tvůrci povětšinou rozhodnou, že musí vzít všechno disneyovský konec, čímž své dosavadní snažení dokonale pos...pokazí tak, jak to provedli například s Dexterem (s tím dokonce dvakrát!!). O to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že to balatonští Finové vzali tak nějak za jiný konec. Viděl jsem to tak na tři pěticípé, ale za neopsaný závěr jsem musel přihodit i čtvrtý kousek. / Poučení: Rehabilitace dokáže zázraky (vlastní zkušenost). ()