La noche de las gaviotas

• Španielsko La playa de los sacrificios (viac)

Obyvatelé malé zapadlé vesnice střeží děsivé tajemství. Během sedmi dní, které se opakují vždy po sedmi letech, musí vydat ze svých řad mladé děvče jako obět pro Templáře. Jinak by jejich vesnice byla zmasakrována. A protože místní lékař, který se přistěhoval, jednu z budoucích obětí zachrání, Templáři se zlobí...
Čtvrtý ze série filmů Tombs of the Blind Dead (1971), Return of the Blind Dead (1973), The Blind Dead 3 (1975) a The Blind Dead 4 (1975). (surface)

Radko

Z prvého dielu: "Tombs of the Blind Dead" som skočil rovno do štvorky. Sériu som si tak trochu skomprimoval. Neľutujem. Starí spráchnivení rytieri vyzerajú rovnako ako v jedničke. Nasadajú na rovnako spomalené kone. Nezmenene a nekonečne túžia po krvi. Namiesto nápaditej recyklácie prosté zopakovanie. No istá odlišnosť sa nájde. Na rozdiel od prvej časti už tieto krvilačné nemŕtve kreatúry nie sú tak bezbreho náhodné pri lovení obetí, ale majú akýsi cestovný poriadok, záväzný pre celú dedinu. Táto nepísaná norma zároveň zosúlaďuje dej filmu so všeobecným postupným zošnurovávaním spoločenských pravidiel. Napriek uhrančivo odpudivej kráse nemŕtvych uctievačov šesťstoročného krvavého kultu a ponurému sprievodnému chorálu je zvyšok slabota. Pár scén sa dokola opakuje, čajky furt škriekajú, noc je uprostred dňa a tak. Strach sa vplyvom neustáleho točenia sa okolo opakovaných nedokonalostí stráca. Výsledkom je preto len nadstavená a prevažne nudná kaša. ()

Flipnic

Čtvrtý a poslední díl španělské horrorové série "Blind Dead" má obrovskou devízu zejména v prostředí, v jakém se nachází a jak je toto prostředí kamerově zachyceno. Stejně tak je to s atmosférou, která je prostě na věk filmu úžasná. Nechybí ani pořádná dávka napětí ... to samozřejmě ve vztahu k věku tohoto filmu. Třeba gore-efekty se v tomto díle téměř nekonají a je zde cítit skutečně nízký rozpočet. I tak však Ossorio vymáčkl z filmu maximum a pokud jej skutečně poctivě hodnotíme a sledujeme s ohledem na rok vzniku, jedná se o velmi kvalitní horror, který leč pravda, dnes již možná hned tak nikoho nevyděsí ... A ze všech čtyřech dílů se jedná asi o nejlepší, má svoje nejsilnější neopakovatelné kouzlo, prostě klasika evropského horroru ... ()

Kusko.t2

Keďže dobrodružstvo nemŕtvych templárov dopadlo v predchádzajúcom EL BUQUE MALDITO tak ako dopadlo, museli sa svojej štýlovej galeóny a pirátskych výprav po Atlantiku zombieci nadobro vzdať. Našťastie pre nich sa im podarilo udomácniť v ako inak starej zrúcanine hradu, z pod trosiek ktorej za temnoty noci vyrážajú za úlovkom. Svojho puta k oceánu a uctievania morského božstva sa nehodlajú ani na pevnine vzdať, vhodná lokalita starej zrúcaniny pri pobreží im padne preto viac než vhod. Podrobení dedinčania z okolia sú preto nútení obetovať sa a naučiť sa pokore pred cválajúcou smrťou kostlivcov za súmraku. Zvony sa rozoznievajú. ### Vcelku poctivé zavŕšenie v rámci kvality Ossoriovej série Blind dead, vracajúce sa späť ku svojim počiatočným koreňom. ()

darkrobyk

Španělské horrory mají své kouzlo a vydobyly si obdobné postavení jako italské. Čtvrtá část o prokletých templářích je ale po všech stránkách velmi slabá. Mizerné je snad vše - herci (což bych u dobrého horroru i odpustil), kamera, atmosféra i trikové efekty. Trocha nahoty film nezachrání. Krvavé scény jsou průměrné, byť vyříznutí srdce ujde, leč zombie templáři jsou opravdu tragičtí. Hadroví panáci, kterým hnáty zdřevěněly, se komicky šourají ke svým obětem. Děs žádný, šok se nekoná a vše je navíc, narozdíl od Italů, natočeno na velmi mizerný materiál. Hudební doprovod je vydařený u titulků v úvodu i závěru, jinak bez nápadu. Vhodné jako odpolední parodie na strašidelné příběhy. U tohohle se totiž bát nebudete! ()

J*A*S*M

První část této série mě převelice zklamala, takže jsem na nějakou dobu ztratil chuť dokoukat ji celou ... dnes jsem se konečně odhodlal pustit si alespoň poslední a zde nejlépe hodnocenou část. A dá se říct, že platí stejné výtky, jaké jsem měl i u jedničky, ačkoli mě celek tentokrát bavil o kousek víc. Použité hororové rekvizity (zřícenina, tajemná vesnička, mrtví rytíři) se musí jednoznačně pochválit, bohužel se s nimi nepodařilo natočit film kvalitativně odpovídající jejich potenciálu. Ačkoli jsem si toho snažil (s ohledem na stáří filmu) nevšímat, vytáčela mě jedna věc: proč je na většině nočních scén poznat, že se natáčely za slunného odpoledne? To si filmaři alespoň nemohli počkat, až se zatáhne, aby nebyly všechny ty stíny tak hrozně do očí bijící? Vždyť má ten film slovo "noc" i v názvu, proboha! ()