Do horského hotelu přichází mladičká a velmi zvědavá dívka Anna, která hledá svoji kamarádku. Obě se znají z dětského domova a ona jí prý dluží nějaké peníze. Zaměstnanci Anně sdělí, že její přítelkyně už před časem zmizela, nejspíš prý odešla "za lepším". Anně se to ale moc nezdá - má u sebe od kamarádky pohled, ze kterého vyplývá, že myslela na všechno jiné než na odchod. Anna právě opět nemá kam jít, životem se už nějaký čas od opuštění dětského domova protlouká všelijak, a tak přijme místo v hotelové kuchyni jako brigádnice. Přitom začíná pátrat po zmizelé kamarádce. Její všetečné dotazy brzy přinesou výsledek - Annu se pokusí někdo zabít... (oficiálny text distribútora)

Schlierkamp

Československý krimifilm popisující pátrání mladé dívky Anny Šipulové po její kamarádce z dětského domova Gitě Szabové (Ž. Kanyzová), která nečekaně a bez vysvětlení zmizela z krkonošského horského hotelu, kde pracovala jako servírka. Snímek je natočen dosti zajímavým a poutavým způsobem, neboť divák od začátku ví, že dívka byla zavražděna, avšak totožnost pachatele byla skryta. Hlavní postava, bezprostřední a naivní mladá dívka s nepěknými stravovacími návyky, kterou ztvárnila docela přesvědčivě D. Veškrnová se během brigády v hotelové kuchyni snaží přijít záhadnému zmizení na kloub, až se stane pro pachatele nepohodlná. V závěru Herzova snímku do hry zasáhne veřejná bezpečnost v podání I. Prachaře, který ze začátku osamělou Annu bez finančních prostředků podezíral z nelegálního přivýdělku. Jakmile byla nalezena na polské straně Krkonoš poblíž města Karpacz mrtvola ženy odpovídající Gitině popisu, dopadení pachatele, jež bylo zpestřeno automobilovou honičkou GAZ versus policejní Moskvič, bylo jen otázkou času. Aktivita veřejné bezpečnosti zabírá v podstatě pouze posledních dvacet minut z tohoto díla, zbytek představuje amatérská Annina pátrací činnost a seznamování s vedlejšími postavami z hotelové kuchyně, nudnou či utahanou bych tuto část však v žádném případě nenazval. Ve vedlejších rolích se objevil charismatický doktor Rendl v podání J. Abrháma, výřečný hlavní hotelový kuchař Muraško (K. Augusta), provozní hotelové restaurace V. Olmer a číšníci V. Lohniský a J. Lír, jehož zde v malé roli doprovodila i jeho dcera Kateřina. Holka na zabití z roku 1975, přestože se ve snímku opakovaně objevují kalendáře s následujícím rokem, je poměrně zajímavé dílo od zkušeného režiséra J. Herze, jehož nejzajímavější aspekty spočívají v ne úplně tradičním, ale o to více zajímavém filmařském postupu a také svěží představení budoucí paní prezidentové, bohužel hodnotit více než průměrně v rámci spravedlnosti nemohu. ()

D.Moore

Dagmar Veškrnovou jsem místy opravdu těžce snášel, navíc se mi příliš nelíbil ten velký počet postav, které byly k ničemu, no a za krimi bych celý příběh snad ani neoznačoval. Ale na druhou stranu má Holka na zabití opravdu senzační úvod, skvělou hudbu, několik vtipných momentů a bezvadné pány Ilju Prachaře, Karla Augustu a Václava Lohniského. ()

zona

Absolutně nedoceněný film! Má úžasnou dobovou atmosféru, nekýčovitě zachycené prostředí Krkonoš, a to je na něm to nejcennější. Jako detektivka taky obstojí a o skvělých hercích v čele s Dášou V. ani nemluvě! Kvality Herzova filmu zvlášť ostře vystoupí, pokud ho srovnáte se současnými filmovými produkty domácí provenience. ()

Pharlap

Otřesný film, nad kterým jsem již zlomil hůl. Nejprve jsem si totiž myslel, že něco dělám špatně. Že třeba něco špatně chápu, že se mi nemůže "dostat pod kůži". Ale tím to nebylo. Příčina tkví v tom, že příběh je unylý až hloupý. O nějakém krimi příběhu nelze mluvit. Do toho prostupuje svým idiotským hereckým výkonem Dagmar Veškrnová, která je opravdu "na zabití". Jediné co mi tedy utkvělo v paměti positivnějšího, je docela zajímavý a intensivní hudební podklad. ()

fabecc1222

Ze začátku to vypadalo hodně dobře, ať už výborná hudba, krásné, a dnes už neopakovatelné záběry tehdejší krajiny, nebo i herecké výkony včetně Dáši. Postupem času to ale upadá do série nezáživných, a nikam nesměřujících scén, které vyustí aspoň v trochu zajímavé finále. Do zimního (pod)večera u TV dobré, ale platit za to v kině bych tenkrát asi nechtěl. ()

• Další spoluprací dvojice Herz a Veškrnová měl být připravovaný projekt Automatická holka. Z projektu však sešlo z důvodu dalšího z mnoha Herzových zákazů natáčet. (Olík)
  • Píseň "Až přijde déšť do trávy spát", kterou ve filmu zpívá hlavní hrdinka v podání Dagmar Veškrnové, nazpívala o dva roky později na své LP-album "S písní vstříc ti běžím" Helena Vondráčková. V jejím podání má pozměněný text a soutěžila s ní také na Festivalu filmových písní v Isntabulu. (Willy Kufalt)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)