Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

hero_bk

Milovat znamená trpět. Vyhnout se utrpení znamená nemilovat. Kdo nemiluje, ale trpí tím, že nemiluje. Takže milovat znamená trpět. Nemilovat znamená trpět. Trpět znamená trpět. Štěstím je milovat. Štěstím je tedy trpět, ale utrpení znamená neštěstí. Takže být nešťastný znamená milovat nebo milovat a tím trpět, nebo trpět přebytkem štěstí. Co dodat? Jeden z nejlepších Allenů vůbec :) ()

maeb

Žádné hlubokomyslné řečičky, tentokrát se Woody rozhodl natočit jen a pouze výbornou parodii především na klasiky. Má to jistě slabší momenty, ale některé gagy jsou skutečně geniální. Vždyť subjektivita je objektivní, nebo ne(samozřejmě v logickém pojetí vnímání)? ()

Al Majda

Zručeně nejlepší Allenův film!!!Už jsem na tuto skutečnost byla upozorněna díky stránkám čsfd a nemílili jste se. Možná bych měla rozdat nějaké bodíky a vy trojkaři, styďte se!!! Řezala jsem se celý film a to také díky groteskním scénám. Velmi mě překvapil Allen místem, dobou, hudbou( ! ), .....vůbec vším. Super,super super!!!!! ()

tereza.s

Skvělý film, který mi svou zamotaností a kvantem filozofických úvah, které vlastně ale nejsou filozofické, zamotal hlavu natolik že můj pocit z něho je rozpačitý. Na jednu stranu mi přišel skvělý a vtipný a nadruhou stranu mě nudily opakující se vtípky. Ale přesto mu nemůžu upřít 4* Tereza Vladimirovna ()

V.N.

Woody Allen sršící humorem, takhle ho známe a takhle ho máme rádi. Tento film je bez diskuzí jeden z nejlepších jaké kdy natočil. Génius a šílenec zároveň natočil roku 1975 parodii především na klasickou ruskou literaturu, a toto dílo se právem nesmazatelně zapsalo do světové filmové historie. Scéna s černochem jako důstojníkem carské armády, hygienická hra nebo soubojová scéna, pobaví dnes stejně jako před třiceti roky. Poslední obraz ,kdy hlavní hrdina odtančí spolu se smrťákem v dál alejí, je geniálním a logickým závěrem filmu. ()

Queendom

Pro mě zatím nejlepší Woodyho film. Skvělá, chytrá, absurdní komedie, kde se mezi jednotlivejma scénama nestíháte ani nadechnout a utřít slzy vod smíchu. Dialogy z tohohle filmu by se měly tesat a poslední scéna pouštět povinně každý ráno v televizi na dobrou náladu. ()

yaqwsx

První film od Woodyho Allen, který mě zaujal a skutečně bavil. Jasně, občas se tam letmo objevil nějaký dle mě nevtipný Allenovský prvek, ale ani to nezkazilo můj dojem z tohoto filmu. Nejsem znalec klasiky, tak mi asi spousta fórů a narážek utekla, ale i přesto jsem se bavil. ()

PAVLIS

70% Kulometná kadence vtipných hlášek či scének, jejichž úspěšnost a geniálnost je často přímo úměrná s kulturním rozhledem diváka a schopností rychle je vstřebat. Naštěstí se najdou kousky i pro nás jednodušší, co jezdíme na konference vesnických idiotů, za které by se nemusela stydět ani série Bláznivých střel. Toť vše. Bohužel. ()

kubilov

Woody Allen + Diane Keaton podruhé = úžasně vtipná a promakaná satira na carské Rusko a romány typu Vojna a mír nebo Anna Karenina. Woody je tentokrát zbabělým a nepříliš významným ruským šlechticem, který se ale mohl velmi vážně zapsat do historie Napoleonských válek, kdyby ho předtím nenavštívila bílá Smrt, a nadosmrti ho neodloučila od jeho lehké, ale milované sestřenice, které se po roli hlupačky ve Spáči ujala opět Diane Keaton. Situační humor opět předváděn na nejvyšší úrovni, zkrátka geniální Woody Allen. ()

boombang

Jeden z nejlepších Woodyho filmů do začátku devadesátých let a možná úplně nejlepší Diane. Chytré, vtipné a na konci i tancující. ()

Filipes

Láska s smrt vám nabízí velké porce zábavy, jenž skoro nestačíte pozřít. Takhle "střílet" umí opravdu jen Woody Allen. Ať už si střílí z někoho, nebo na někoho. Atentát na Napoleonova dvojníka je určitě jedna z nějlepších komediálních scén, ale těch není u Allena nikdy dost. ()

Jimbopepo

Nič nie je sväté a smiať sa možno zo všetkého, i z takých vecí akými sú láska a smrť. Woody opäť pichá do živého a uťahuje si z otrepaných fráz, cudzích slov, filozofie, hrdinských hrudí, hrubých románov, no i z pacifizmu svojho hrdinu, ktorý opäť proti svojej vôli koná veľké veci. Už obligátne pripomienky filmovej klasiky od grotesky až po Bergmana. Jednoducho Woody Allen. ()

g.laudeo

Zapamatoval jsem si to jako pecku, která mě před 10-15 lety málem roztrhala, teď už účinek nebyl tak silný. A navíc se mi definitivně potvrdilo jedno: Allenovy typické dialogy (řeším si problém, vypouštím vtipná moudra, kacířsky útočím na všechna pokrytectví světa) už se mnou tak nemávají jako kdysi. Naštěstí téměř cokoli, čím vybočí ze svého typického schématu, mě zaujalo velmi (Match Point, Vicky Cristina Barcelona....). Parodické a groteskní momenty (armádní výcvik, zneškodnění španělského šlechtice....) v tomhle filmu jsou skutečnými klenoty a drží Lásku a smrt na hodně dobrých 4 hvězdách. Musím si zase někdy udělat čas na Annie Hall, abych se ujistil, jestli ji můžu stále počítat mezi mé nejmilejší filmy vůbec. ()

milanko8

Hlavně ze začátku jsem se chechtal (první "kroky" na vojně), ještě mě rozesmálo suflé :D. Ale druhá polovina filmu už spíše nudila. ()

Riverin

Neskutočná zábava na ruský spôsob s neurotikom Woodym. Takú frekvenciu hlášok som už dlho nezažila, a to ešte aj inteligentných hlášok! Pre mňa zatiaľ najlepší Allenom film, ktorý ma donútil sa pozrieť aj na iné jeho skvosty. ()

nikkittka

Od Láska a smrt jsem čekala víc.Víc humoru,víc parafrází literárních klasik,víc nezapomenutelných dialogů nebo scén jako takových.Aby jsme si dobře rozuměli,to vše tam samozřejmě je a to v míře naprosto dostačující.Ale já jsem měla snad až nepřiměřená očekávání.Inu,tak to dopadá,když klasiku vidíte později než většina ostatních a slyšíte všeco v ní je,vyneseno do nebe.Pak to ve skutečnosti není tak dobré,jak jste čekali.Ale pořád jde o výtečný film,to kdybyste to náhodou z mého poněkud krkolomného komentáře nepochopili! (Což bych vám vůbec neměla za zlé :-)) ()

simon111

Dle hodnocení a komentářů jsem čekal abosluntí pecku. Místo toho pár nadrpůměrných vtipů a mnohem více těch podprůměrných... ()

Formanovec

Nejlepší Woody Allen, kterého jsem měl zatím tu čest vidět. Zatím miluju všechny jeho filmy, ale tento zapadl do úplně jiné kategorie a určitě jsem ho neviděl naposled. Allen dokáže vsadit do filmu všechny pocity tak dokonale, že to nevyzní nijak strojovatě a všechny to dostane, at už se smějete nebo je vám smutno. Jedním slovem dokonalé a závěrečný tanec se smrtí a krásnou hudbou to všechno jen umocňuje. Woody nám to zase všechno jednou ukázal. ()

Palisander

Ak to chcel Woody prežiť, mohol skúsiť ukecať Smrť k smrti. Podľa mňa by sa mu to podarilo. Textu je toľko, že sa ani nemuseli namáhať s obrazom. Jednotlivé scény spolu sotva súvisia a jediné čo spája všetko ako tak dokopy sú reči o sexe. Ako program na stužkovú... by to snáď... ešte si to radšej rozmyslím. Pseudofilozofické komédie sú nuda. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN