Do mestečka El Dorado, kde je šerifom J. P. Harra, prichádza muž menom Thorton, aby spolupracoval s istým Bartom Jasonom. Ten sa snaží nezákonne získať studňu na pozemku rodiny Mac Donaldsovej. Situácia sa začne komplikovať, keď Thorton ťažko zraní jedného z Mac Donaldsovych synov, ktorý na neho začal strieľať. (RTVS)

kaylin

Skvělé herecké obsazení - John Wayne, Robert Mitchum a James Caan. Tohle prostě muselo fungovat a také to funguje. Dobrý příběh, dobrý záporák a výborní hrdinové, na které vás baví se koukat. Jsou zde i vtipné momenty, takže je to hezky odlehčené a je to taková westernová klasika své doby. ()

Maq

Tak ano, v ranku "klasických" westernů jde o relativně lepší dílo. Ale zůstávají "klasické" nedostatky - klišé, toporná černobílost charakterů, přímočará narace. --- Snad z nostalgie... ()

YURAyura

8/10 - Proti RioBravo je to ukrok stranou, ale stejne se jedna o dost vysoky nadstandard, co se mezi "kalsickymi" westerny vyjima jako perla - klidne bych se vsadil, ze nektere z hlasek oslovili tu generaci, ktera na tom byla v kine natolik, aby to prenesla do bezne mluvy stejne jako smoljakovy a sverakovy snimky. John nema chybu a zdatne mu sekunduji i Robert s Jamesem. Velmi dobra podivana podle netradicniho schematu - tedy pouze v pripade, ze neznate RioBravo ;]] ()

Foma

Skvělej film, tak vtipný a jiskřivý dialogy a scény, který se odehrávají mezi Waynem, Mitchumem, Caanem a Hunnicuttem, najdeme v málokterým westernu. Všichni hrajou pěkně, záporáci jsou taky charizmatický, prostě paráda. Taky výborná hudba a samozřejmě Hawksova režie. ()

Skip

Western, který se nebere tak příšerně vážně, což je jen pro dobro věci. Všichni ti chlapíci si tam dělají srandu jeden z druhého a divák se parádně baví. ()

Dont

Podobně jako např. Stopaři je i El Dorado tím typem westernu, kde se děj poměrně rychle posouvá a Howard Hawks vytvořil bez pochyby jedno z klasických děl žánru, které přes více než dvouhodinovou stopáž ani chvilku nenudí. Klíčové dramatické scény jsou parádně odlehčeny typickým humorem Johna Wayna, který měl hned několik zdatných pomocníků. Nejagilnější byl v tomto ohledu jednoznačně James Caan, ale já bych kromě samotného Johna Wayna ocenil šerifa Roberta Mitchuma a nájemného pistolníka Christophera George. Příklad filmu, kde se všechno sešlo dohromady - kvalitní režie, prvotřídní herecké obsazení, napínavý příběh a také velmi vydařený scénář, kromě mnoha vtipných hlášek byl např. velmi trefný závěrečný dialog pistolníků, vítěze a poraženého. ()

radektejkal

Přistoupil jsem na pořekadlo: "Na televizi čum, jen když hraje Mitchum", ale nebylo to zrovna ono. Robert Mitchum je dramatickým hercem, a do waynovky (westernový kodex s přesnými ingrediencemi rádoby chlapství, rádoby humoru a rádoby krásných nemoudrých žen) se moc nehodí. Waynovky mi stále více připadají jako parodie - ani nejsem schopen říct čeho, nejspíš sebe samých - a tak tato bude asi moje poslední. Spíš věřím Leonardu Cohenovi, když zpívá: "Everybody knows the good guys lost / Everybody knows the fight was fixed / The poor stay poor, the rich get rich (Everybody Knows), i když v posledním verši by se mi líbilo: " ... the rich get richer". Ale tak i tak škoda slov. ()

Fanucci

Dobro vítězí a zlo+vypočítavost jsou poraženy. Ohraná písnička, ale tento film je něco víc. Přidává vtip. U některých dialogů jsem se opravdu hodně zasmál, což jsem nečekal. Film velice příjemně uteče - vřele doporučuji lidem, kteří mají aspoň trochu westerny rádi. Jo a ještě něco: Robert Mitchum hrál šerifa/opilce dokonale. Bravo! ()

OG_Swifty

Prostredni film Hawksovi trilogie rek je asi ten nejznamejsi z nich, ve kterem po boku Johna Wayna hraji tentokrat Robert Mitchum a mladicky James Caan (kteryho jsem uprimne ani nepoznal, zjistil jsem to az z titulku). Bohuzel je to radu let, co jsem videl zbyly dva filmy, a tak nemuzu nabidnout kvalifikovany srovnani. Z toho co jsem videl se ale jedna o klasickou 'Waynovku' se sebevedomym starnoucim pistolnikem, ktery se vyda na pomoc priteli - stradajicimu serifovi, jemuz visi nad hlavou ortel smrti. Zaporaka hrajici Christopher George byl spravne zaporackej i pres jeho charismaticnost a a humornou vsuvku se staral tentokrat Arthur Hunnicutt, ktery oproti jinym kovbojkam nepusobil krecovite. Za me prijemny 4.5* ()

Martin741

Reziser Howard Hawks uz mal za sebou roku 1966 skusenost s kovbojkou /Rio Bravo/ s hlavnym hercom, takze tato kovbojka je vybornym filmom o hlavnom obavanom pistolnikovi Johnovi Wayneovi. Okrem samotneho Waynea sa tu predstavil aj vyborny Robert Mitchum, ktory bol pre mna samoztrejme noirova ykona /The Night of the Hunter, Out of the Past/. Film El Dorado ma vyborny scenar, k tomu kopu kvalitnych dialogov a prestreliek. Tieto vsetky ingrediencie robia z El Dorada nadcasovu kovbojku, ktoru si vzdy rad pozriem. 100 % ()

C0r0ner

Westerny až na výjimky (Osm hrozných) nemám rád. Tady bylo jako ve většině zbylých westernů děje tak na hodinu a zbytek tvořily kecy o ničem. Výrazně to prostříhat by u mě znamenalo zvyšování počtu hvězdiček, ale takhle je to podprůměr. 40% ()

pakobylka

Takový ležérní, pohodový western, který vsadil na veskrze sympatický nadhled a pohotové vtipné hlášky. Možná je přespříliš naivní, což lze omluvit jeho věkem - ale nelze mu upřít odlesk zašlé slávy těch opravdových mužů, kteří nosívali kolty proklatě nízko a ve jménu spravedlnosti je neváhali použít. ()

andrii

Rádo - nerado koleduje si o Waynovy vybrané finesy. Bylo - nebylo. Až do rána bílýho. Nabíledni je. Vybílit býlí z obydlí jeho. ()

PanZahadnyCZ

Občas střihové chyby, ale to je tak všechno, co by se dalo tomuto dílu vytknout. Jistě, že se tyto drobné nedostatky dají v klidu tolerovat, co taky čekat od barevného filmu šedesátých let. Film sám o sobě nemá chybu, napínávý příběh s Johnem Waynem je to pravé na pohodový večer. Příjemný western u kterého jsem se vážně nenudil, a to i přesto, že pistolníckých scén na dvouapůlhodinový western zas tolik nebylo. ()

majo25

Obstarožný dedo Wayne s pupkom vyzerá s koltom a na koni asi tak dobre ako velryba na súši. Skoro podobne je to aj s pätdesiatnikom Mitchumom. Ešteže film nestojí iba na nich. Jamesa Caana som takéhoto mladého ešte nevidel, a western mu celkom sadol, rovnako ako hláškujúcemu starcovi, zástupcovi šerifa. Príbeh nie je práve to, čo by zaujalo, hlavne ked má vlažnejšie tempo a trošku ležérnejšie spracovanie, ale prestrelky stoja celkom za to. Rovnako, ako záporáci Esner a George a krásavice Holt a Carey. Hodnotenie: 60% ()

dr.fish

Ten starý dabing má fakt kule a díky němu je ten western ještě vtipnější. Má nadhled, humor a i když tam jsou všichni vymdlení a kultivovaní, bavilo mne to moc. 85% ()