Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

zubrik66

Po prvej časti som tomu dával menšie šance, ale seriál sa rozbehol - i keď to je trocha antonymum. Pre mňa osobne tam cítim inšpiráciu severskými krimi, prostredie - sychravo, dážď, málo slnka. ()

pekas

Čermák jede! Poslední dobou se objevuje tam, kde to má slušnou kvalitu a ČT1 zase boduje výbornou detektivkou. Komerční televize opět nestíhají. Snaha o temnou severskou školu se zatím daří. Po shlédnutí celých dvou sérií musím nadšení trochu snížit. 76% ()

mig21

Cirkus Bukowsky byl úkaz na české obrazovce nevídaný. Rapl už nepřekvapí atmoškou, ale pořád vyčnívá nad průměr českých kriminálek jako Jirka Zídek mezi liliputy. "Budeme si tykat, ne?" "Tak jo. Já jsem Robin..." "...Kuneš" ()

soviczka

První série: Přiznávám bez mučení, při hodnocení Rapla neumím být nezaujatá a objektivní, protože se odehrává v nádherném prostředí Krušných hor, ze kterých pocházím. A pro některé recenzenty tady - ne, není to žádné druhé Ostravsko nebo Karvinsko... Bez ohledu na citové vazby považuji tento seriál za hodně nadstandardní, s tíživou atmosférou téměř až severské krimi. Hvězdu navíc dávám za úvodní znělku, Hynek Čermák je skvělý a uvěřitelný jako obvykle. Kuneš rules! Druhá série: neee, Ústí neee!!! :( ()

Loreleis

Oceňuji hlavně snahu o to, přinést do Čech něco jiného. Samozřejmé, nemůžeme čekat temnotu a všudypřítomné prazdno jako je tomu ve skandinávských detektivkach. Rapl konec konců neni ani Wallander ani H. Hole. I přesto se toho ale víc povedlo než nepovedlo. A Hynek Čermák se většinou povedl. ()

MyrnaAlec

Jednoznačnou výhrou je hláškující Čermák drsnější než Krušné hory. Některé díly byly lepší než jiné. Hudba, kamera a výtvarno v pořádku. Chybí tomu víc to osekat a udržet tempo i linku, přece jenom to není ZLOĆIN, ke kterému se žádný seriál nepřiblížil ani na dohled.Inspirace Severem ale evidentně probíhá, takže to může být jenom lepší. ()

Kacer

Případy 1. oddělení to nejsou, drobné i větší chyby v logice seriálu se ale dají přejít. Do špičkového díla tomu chybí třeba odstranění zbytečné postavy Máchy (Tomáš Jeřábek) či od půlky seriálu méně zjevné, kdo je vrah policistky. Na čtyřech hvězdách seriál drží špičková úvodní znělka. ()

Nalimator

Touhle sérií se poprvé setkávám s Kunešem a začátek byl famózní. Bohužel několik posledních epizod mne zklamalo - např. přestřelky s drogovými dealery byly hodně přepálený (jakmile se v ulicích města rozjede přestřelka samopalama, tak u mne hvězdy padaj). Stejně ale nadmíru vyvedený seriál, výbornej Čermák i ostatní herci (díky za neokoukané tváře), skvělé záběry ze severu Čech i některé nezapomenutelné scény (např. přiznání se manželky k alkoholismu). Stejně jako Radek99 nechápu, že si můžou poliši jezdit v tak luxusních kárách, prej je v reálu neplatí tak královsky. ()

UM3L3C

S odstupem času jsem znova sjel obě řady Cirkusu Bukowsky i první řadu Rapla (druhá údajně dorazí roku 2018?) a za mě Cirkus jasně vede. Rapl je pořád kvalitní seriál, hlavně co se místní produkce týče, ale postrádá tu surovost, náboj a herecký výkony Cirkusu. Už jen fakt, že se seriál jmenuje Rapl a hlavní postava v podstatě nikdy "nevyraplí." V Cirkusu byl Kuneš daleko zajímavější, tady je jen jeho slabej odvar. Celkově vzato jsem se bavil a užil si například atmosféru - o tom žádná. V porovnání s Cirkusem Bukowsky se ale podle mě jedná o downgrade. ()

regentor

Očekávání bylo malé a realita ještě krušnější...Žadný krušnohorský western ani mrazivý seriálový thriller se nekonal a tak oficiální popiska , která tuto sérii avizuje je bludařina stejně jako obsah tří dílů které jsem shlédnul a dále v tom nehodlám pokračovat.Jan Pachl a jeho parta žije evidentně v jiné realitě a nebo, zadání producenta bylo nad jejich síly. Je fajn, že se díváme i jiné příběhy než z Prahy nebo Brna , ovšem obsahově to je ubohé. Snaha vytvořit samorostlého detektiva který si dodává na image tím, že moc nemluví ,zato skoro do všeho vidí není nová , zpracování je však fádní až tuctové.Nastěhovat se po příjezdu do nějaké chatrče a nechat volně ležet spis vraždy na stole ,což je hlavní poslání tohoto "kriminalisty" je už od začátku nevěrohdné.První díl popisuje tamní drogovou scénu jak z omalovánek z dětského časopisu Ohníček.Pachatel je naprostý idiot který ani netuší jaký rozdíl mezi vodní nádrží a bažinou.V druhém příběhu zase sledujeme naivní snahu o mystery rovinu zasazenou do kostela ..Třetí a pro mě poslední kapka do poháru který tím přetekl byl díl s fotopastí, hrůza!!! Obsahově je ten seriál zoufalý až děs.Policajti se mohli jmenovat: Náhoda, Všeuměl , Ukrutný , Přitroublý a své případy mohli "řešit" někde v kůlně u šnapsu.Další snaha ČT utratit peníze koncesionářů v cyklu novodobých bakalářských povídek bez ladu a skladu s kriminálním podtextem.Jednání postav naprosto stupidní, fakt bych chtěl vidět kreténa který zažaluje PČR (postavu hraje Majer) běhá po schodech policejního prezidia a pak se vezme berle.SIC! Méně je mnohdy více a pokud by se tohle srazilo do 90. minut s kontinuálním hledáním pachatele starší vraždy, pak snad...tohle je však brutální selanka a výplach mozku místo dramatických příběhu z pohraničí.Jedna nesmělá hvězda za plenéry a Oldřicha Vlacha,jinak odpad. ()

subic

Jaká bude druhá série? Ta první má stoupající úroveň s každým dílem, první díly jsou za 3, poslední 2 pak za 5, takže průměr 4. Kromě skvělého Hynka Čermáka mě mile překvapil i Lukáš Příkazký jako mladý kriminalista po dosavadní sérii spíš trotlovských rolí. ()

Plastík

Vyndejte si hlavu z místa pod zádama. Vždyť je to trapné, jak je to trapné. V 1. sérii se v recenzích objevilo, jak je možné, aby Kuneš řídíl takovou káru náročnou na spotřebu. Kde by vzal na provoz? Dobrá. Tak v druhém sérii jezdí v káře, která by měla být mimo provoz. Viz. důkaz samotných tvůrců, kteří mu na ho na šrotišti nechali zešrotovat, aniž by to Kuneš věděl. Protože to auto tak působilo. A to jako policajti asi mohou jezdit v autě v takovýmhle stavu. Je to ubohý zpracování. A drsňák Pyško? Z piškotů asi fakt nejdrsnější. ()

ostravak30

Není to v českém rybníčku úplně běžné, aby se postava z jednoho seriálu dostala do jiného a navíc úplně vlastního. Detektiv Kuneš to ale zvládl. Z Cirkus Bukowsky, mimochodem taky od Jana Pachla, se přesunul do vlastního projektu Rapl. Ostatně, Jan Pachl tyhle typy projektů umí. Jeho Gangsterka Ka či již zmíněný Bukowsky jsou taky výborné. A tento seriál je dělán úplně jinak než drtivá většina českých kriminálek. Navíc je důkazem, že to funguje. A také nezodpovězenou otázkou, proč se tímhle směrem neubírají jiné televize a neexistuje více projektů. Nejspíš je to drahé a také náročné na přípravu. Škoda. Nicméně hlavně první série nám nabízí temnou stránku Krušných hor. Kuneš je navíc drsný polda, který nám připomíná víc skutečné policajty Belmondovského a Delonovského typu, kteří pro ránu nešli daleko. A i když se neumí usmát a ochotně překračují policejní hranice či mají dost svých problémů, jsou nám sympatičtí víc než kravaťáci, kteří se víc než policajty stávají úředníky. Prostředí a dobře namíchané postavy pak hrají taky své. Výborná hudba, znělka a úvodní melodie jsou už jen třešinkou na dortu. Škoda, že druhé série tak úspěšná není. Policisté mění prostředí a je skoro neuvěřitelné, ale možná to tak opravdu je, kdo ví, že by nechala Policie své lidi bydlet v polorozpadlé ubytovně, kde bují plíseň. Navíc se nám do případů motají vztahy a aby toho nebylo málo, šéf Kuneše si hodlá vyřizovat své účty a tak je pokračování věnováno hlavně bratrům z mafie. Druhá série ztrácí téměř vše, co měla první. Policisté nemají zábrany a tak si kdekoli dělají co chtějí a nikdo jim v tom nezabrání. Bez ohledu na pravomoci nebo postupy. A vedle zkušených poldů tu máme takové, kteří připomínají doslova amatéry. Proč si policie drží Tomáše Jeřábka je záhadou. Nebo že by odpovědí byl jejich zoufale nedostatečný počet, jímž každý policejní ředitel zoufale obhajuje prakticky všechno? I to je možné. Shrnuto, podtrženo. První sérii bych si dal klidně znovu a rád, druhou už tak moc ne. Ale Rapl připomíná ze všechno nejvíc staré francouzské kriminálky a drsnější a temnější dřívější britské. A to je rozhodně lepší cesta, než kterou se vydávají další a další kriminální seriály současnosti. ()

Danthare

Příjemný svěží vánek v tom našem chabém českém seriálovém / krimi TV rybníku. Za mne fakt dobrý, případy uvěřitelné, zahráno přesvědčivě, vedlejší dějová linie citlivě doplňuje jednotlivé případy a postupně odhaluje karty kdo je kdo. Kuneš je rapl, tak akorát, uvěřitelný a fakt dobře zahraný. Díky za tenhle počin ČT. ()

RipperTM

Parta kolem režiséra Jana Pachla se opět sešla. Po dvou dílech ambiciózního Káčka, který ve mně zanechal víceméně zajímavé filmové sympatie páchnoucí po krvi a prorostlé neutuchající korupcí, jsme svědky slušného seriálového počinu, jenž si u mě začíná probourávat místo, avšak plazit se po té obrovské kupě českých vysloužilců je složitý úkol. Přeji hodně zdaru do druhé série. Snad bude nastolený standart udržen. ()

Meow86

„Více až po pitvě.“ Za poslední dva dny jsem rozpitvala hned osm dílů a během každého odběru vzorku jsem byla o krok blíž k vytoužené nirváně. Hynek Čermák coby detektiv Kuneš s křestním jménem, na které je nejspíš uvaleno embargo do konce série, dokonale zhmotňuje veškeré mé představy, sny a přání o tom, jak má správný policajt na české televizní obrazovce vypadat. Bravo. Opomenout se nedá ani Kunešovo křoví: Lukáš “konsolidace energií“ Příkazký, Tomáš “nejdražší půjčka“ Jeřábek, Jiří “rodinný tarif“ Vyorálek a pokud mě zrak nešálí, mihl se tu i ten kudrnatý jouda z reklamy na špinavé nádobí u Adámků. To nejsou jen herci z reklam. Hele, oni fakt umí. Škoda jen, že scénář poskytuje divákovi příliš mnoho vodítek k odhalení pachatele pomalu na samém začátku jednotlivých epizod. „Pak je tady ještě taková pikantérie. Vedle hovna se našel mobil, no.“ ()