Veterinár Jan (Jiří Bartoška) má toho akurát tak dosť. Poslednou kvapkou v mori je smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe, a nakonec ešte aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala žiadne jeho priania a túžby, v dobrej viere, že ona sama vždy a lepšie ako on vie, čo je pre neho najlepšie. A tak sa, na jeho nešťastie, o neho starala podľa svojej predstavy o jeho šťastí. A Janovi začína byť jasné, že je na tej istej ceste ako bol jeho svokor...  Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) má totiž rovnakú stratégiu „výchovy" – je presvedčená, že za šťastie svojho muža je zodpovedná výlučne len ona. Jano už takto ďalej nevládze, nechce, ani nevie žiť. Keď nič neurobí, skončí ako svokor.  Jedného dňa mu napadne spôsob, ako sa oslobodiť a získať späť vládu nad svojím životom. Ten spôsob je ale dosť netradičný. Už len tým, že prvou inšpiráciou mu je jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Jan sa tak aj vďaka nemu vydáva na cestu za naplnením toho, čo považuje za svoje sny. Keďže táto cesta nemôže byť ľahká, stáva sa jej súčasťou tiež stádo kôz a neskôr i kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti a život na lodi. Janova cesta za slobodou ovplyvní aj životy jeho detí a ich partnerov. Dcéra Olga (Táňa Vilhelmová) totiž prevzala matkinu metódu, zatiaľ čo nevesta Alena (Pavla Beretová) zatiaľ dokázala tlaku rodovej tradície odolať a volí si vlastnú cestu, liberálnějšiu, modernějšiu, ľudskejšiu. Dôsledky ich činov sú badateľné na ich polovičkách (Jiří Havelka a Jakub Kohák). (Cinemart SK)

dzira

Prvních 20 minut skvělých, pak se z toho ale stal upatlaný český film, který neudělalo světový ani pár nesmyslně použitých písní v angličtině.... ()

LordSnape

Dospělý film o tragických věcech, natočený s grácií, přehledem, skvělou hudbou a vynikajícími výkony všech herců. Už jsem se bál, že česká kinematografie podobný film nesplodí. ()

Ryuuhei

Film krásně ukazuje takový ten kontrast některých žen, které chtějí ve vztahu toho druhého ovládat svou panovačností a naopak mužů, kteří jim někdy nejsou vůbec schopni vzdorovat, ačkoliv by stačilo říct rázné „ne“. Máme tu hlavního hrdinu, staříka, který je víc než 30 let zaseklý ve vztahu, kde o všem rozhoduje žena a on neví, vlastně ani neumí se vzepřít a namísto toho se rozhodne předstírat alzheimera a utéct tím, že se nechá odvézt do blázince. Což je mimochodem strašně hloupý nápad, který si snímek díkybohu sám moc dobře uvědomuje, ale na druhou stranu tím přibližuje právě hrdinův charakter takového toho člověka, který nikdy svobodu neměl a není mu tudíž ani co vzít. V druhé řadě tu pak máme jeho nejbližší rodinu a kontrast párů, kdy v jednom vládne nesnesitelná manipulativnost ženy a ústupnost muže (který toho nicméně začíná mít dost a vzpouzí se) a naopak v druhém vládne harmonie, vzájemná nepodezřívavost a svoboda. Dohromady to dává film k zamyšlení, který místy pobaví, někdy i přinese dost nepříjemné pocity a celkově se do něj velice dobře vžívá. Nemám česko/slovenskou kinematografii posledních let v oblibě, ale toto je takové příjemné vytržení z těch klasických romanticko-komediálních stereotypů, jichž je jinak plná. Příjemné překvapení. ()

anli

Českých komedií opravdu moc není.A těch dobrých vůbec ne.To víme.A proto se na každou těšíme ,zvláště ,sejde-li se tam tolik hereckých skvostů jako tady.Je opravdu radost vidět opět Jiřího Bartošku v plné síle a vůbec celé trio Bartoška-Balzerová-Janžurová je vynikající a stojí na nich celý film.A skvěle jim k tomu sekunduje mladší herecká sestava v podání Kohák-Beretová-Vilhelmová-Havelka.Začal jsem naschvál hereckou sestavou ,protože tu jsem si v tomhle filmu opravdu užil(včetně Jakuba Koháka ,o kterém spousta lidí tvrdí ,že hrát neumí a umět nebude ,což je neobjektivní pohled ,neb je to prostě takový typ ,ale i ty film potřebuje).Komedie o manželích nejen pro manžele v každém věku je totiž svižně napsaná ,skvěle a s citem režírovaná a navíc oparvdu vtipná.Ví ,kde se má trochu pozastavit a kde trochu přidat.Je tu spoustu vtipných situací i těch ,z kterých mrazí a které píše sám život.Místy je trochu vidět Bajgarova režisérská naivita(malinko je přece jen vidět ,že jde o režijní filmový debut) nebo to ,že malinko přešlapuje na místě při srovnání napřííklad s "Vratnými lahvemi".To je ale dáno tím ,že Bajgar prostě není Svěrák.Což není výtka ,jen konstatování reality."Teorie tygra"je po dlouhé době opravdu příjemně natočená ,vtipná a zábavná komedie plná skvěllých herců.Myslím ,že se zařadí mezi filmy ,nna které se budeme rádi dívat zas a znovu a stále se budeme dojímat a smát ,protože Jiří Bartoška je prostě Jiří Bartoška.Jen díky srovnání s "Vratnými lahvemi"nemohu dát plný talíř a dávám tedy tygřích 90% a ještě ,že mám na hlavě ty sluchátka a tak si moje ženuška může povídat co chce ,stejně jí neslyším. ()

venison

V "Teorii tygra" to občas trošku zahaprovalo, ale na české vody je to po hodně dlouhé době vydařená komedie.. Spousta věcí je tu vyhnána nad absurdum, ale ještě pořád se nad tím dá přivřít oko.. Jirka Bartoška nám prostě do podobných odlehčených rolí dozrál jako víno.. Přehnaná Eliška Balzerová se svou kopií Tatianou Vilhelmovou byly naprosto perfektní.. Velmi příjemně mě překvapil Jakub Kohák, na jehož obličej jsem vyloženě alergická ze všech jeho reklam, poťapanejch rozhovorů a uhozenejch hereckejch rolí.. Tady jakoby hrál naprosto někdo jiný.. Ano, čtete dobře Jakub Kohák HRÁL a opravdu hrál výborně.. Vážně jsem se bavila.. Typickou hořko-kyselou českou komedii nečekejte, takhle je naštěstí opravdu spíš nasládlá, ale o to více humorná a divák po ní získá spíše uvolňující pocit, než ty běžné české depresivní komedie.. Ráda se někdy podívám znovu :-) ()

hanagi

Cítím se trapně. Degradovat chlapy na bezpáteřní slabochy a ženy na manipulativní fúrie, to mě prostě uráží. Pokud to tak ve vztahu mají, dobře jim tak. Ale tleskat jim nebudu. ()

hroubek

Hodně velká spokojenost. S každým dalším kvalitním českým filmem, mám větší víru, že se tady jednou bude točit více kvalitních filmů. Co se týče samotného filmu, tak ten se mi dost líbil. Režisér Radek Bajgar netlačí příliš na pilu a točí s lehkostí a vtipem. A právě proto se mu film nerozpadne pod rukama. Mohlo by se jít více do hloubky, nebo některé situace více zvážnět, ale pak by to nesedělo do celkové rytmu filmu. Pulka úspěchu tohoto filmu je v Jiřím Bartoškovi. Bartoška je nesmírně charismaticky a nelze mu nefandit. Eliška Balzerová hraje dobře, jen prostě odnesla roli fúrie, kterou zahrála moc dobře. Mile potěšili Jiří Havelka a Jakub Kohák, kteří si svoje role pěkně užívají. A i jejich partnerky nejsou vůbec špatně zahrané ať už jde Tatianu Vilhelmovou nebo Pavlu Beretovou. Film vypadá vizuálně pěkně, hlavně vynikají scény z přírody. Teorie tygra je velmi příjemný český film, který mě udělal radost. ()

sahe

Fakt znáte takovéto ženy?!?! No já nevím, docela jsem byla znechucena tímto filmem. Ještěže tam byla Alena, i když ta taky zrovna nebyla úplně vzorná. A proč Jan pak rozlévá tu vodku nebo slivovici nebo co to pili na konci do řeky? ()

Master19

Nelíbilo se mi to neuvěřitelné otočení Tatiany Vilhelmové z perfektní mrchy o 360° během mrknutí oka, nelíbil se mi Jakub Kohák, nelíbilo se mi... počkat, to je vše, jinak se mi to už všechno líbilo. ()

Enny_Ennynka

Dobrý český film, skvělý námět i obsazení herců, zasmála jsem se. Bez nadsázky a pro semetriky, co neuznávají možnost názory druhých, nekoukatelný :D (radši) Za mě 75%. ()

mab

No hurá, konečně kvalitní český(+slovenský) film z posametové éry za který se nemusím stydět. Film, který je humorný, ze života (pročež se ženskému pokolení dost pravděpodobně nebude líbit), uvěřitelný, lidský. Povedl i z hereckého hlediska, Bartoška a spol. hráli lidsky, nepřehrávali od Koháka jsem nic neočekával, ale překvapil, svou roli zahrál bravurně a měl i nejhlubší dialog s přetěžkým rozhodnutím. Celkově na pomezí 4,5 až 5 hvězdiček, ale musím ubrat hvězdičku za zvuk, respektive hudbu - proč se do českého filmu o českých reáliích tahají anglické písničky, pokud nejsou nedílnou součástí děje??? Vymýtit tenhle kreténizmus z našich filmů je zjevně běh na dlouhou trať. ()

LEGACY

Nenacházím nic jiného než chválo české televizi nad tím jak seskládala letošní předvánoční pořad, tohle je zase jedna z těch českých supernovinek, který se člověku vryjí do paměti a druhé třetí nebo čtvrté zhlédnutí nikoho nenudí. Skvělý Bartoška, skvělý vyčer. ()

zdenny

Podprůměrná komedie o mezilidských vztazích, která měla v určitých pasážích náznaky geniality. Možná ji někdy v budoucnu zhlédnu ještě jednou, abych neměl pocit, že jí svým hodnocením křivdím. ()

VasaX

Vizuální vaty mnoho, přesto docela povedené a místy se i člověk pobaví. Samozřejmě stereotypizace a dramatizace (karikaturizace) tématu, to se tak nějak čeká a člověk to musí brát trochu s nadhledem, protože film adresuje skutečné problémy, se kterými se může člověk obecně ztotožnit, hyperbolou (ale zase ne tak výraznou, aby to bylo úplné zlehčení). Lehce nahořklé, komediální a na konci tenze povolí a nastane happyend finále. Trošku mi tam chybělo to pokání (zejména hlavní postavy), speciálně za tu největší klukovinu, kde film ukázal že i nerozvážné blbosti můžou mít reálné následky i na ostatní. Ano, mohlo to být kapánek kratší, ano, má to občas vrtochy, ale ve výsledku je to příjemná nahořklá komedie. ()

JKL

Po opravdu dlouhé době český film, který na mne působil příjemně. Perfektně obsazen! Musím uznat, že zde podal velmi dobrý výkon i Jakub Kohák, jehož bych tu nečekal. Bylo velmi zajímavé ho vidět v seriózní roli, kterou jsem mu okamžitě uvěřil. Jedinou poznámku bych měl k dialogům. Myslím, že to chtělo trochu více péče - konkrétně ve vyškrtání některých floskulí. Jako kdyby si zrovna postavy neměly co říct... Ale to se dá odpustit, když v tom filmu hrál BARTOŠKA™. ()

ghatos

Vtipná obžaloba ženského plemena. Tedy ve smyslu jejich (zdejšího) kulturního feministického vzorce, jenž z muže vyrobí neschopného domestikovaného přežvýkavce. Film je to autentický, poctivý, reálný, přirozený. Teorie tygra je reklama na svobodu a taky na to, že k plnohodnotnému životu nepotřebujete vnucené rodinné "štěstí". Celkem dobře se to dá srovnat s Vratnýma lahvema. Mrazivá manipulace - komunikace žen s muži byla natočena výborně...bavil jsem se tím hodně. Velmi, velmi dobrá věc...má to hloubku. 80%. PS: Balzerová a Vilhelmová to zahráli výtečně. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 14. do 20. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)