Queen: Radio Ga Ga

(hudobný videoklip)
Hudobný / Krátkometrážny
Veľká Británia, 1984, 5:53 min

Gemini

Zvolit Metropolis - symbol filmového umění - jako vizuální pozadí (respektive jeho polovinu) písně o věhlasu a odchodu ze slávy jiného historicky obrovsky významného sdělovacího prostředku byl geniální tah. Kdo jednou klip k Radio Ga Ga viděl, už na něj nezapomene. Pochopitelně i díky magické hudbě, ze které se nostalgie spojená se smířením se změnami doby šíří jako rádiové vlny až hmatatelnou intenzitou. Trochu smutná oslava jednoho fenoménu dala vzniknout druhému. Geniální záležitost, 100%. ()

L_O_U_S

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem na tenhle klip pravidelně narážel na videokazetě po skončení Marečku, podejte mi pero!. Tehdy jsem nechápal, co tam dělá ten robot, kterému kolem hlavy sjíždějí elektrická pole. Hudebním klipům maximální hodnocení nedávám, ale tenhle by si ho snad i zasloužil. „Nestaň se jen podmazem pro ty, kdo neví, nezajímají se, ale vždycky si stěžují, když tu nejsi.“ Óda na jednu etapu historie médií zasazená do scén z Metropolis, filmu, který mě možná přivedl k lásce k médiu jinému. (1 136.) ()

DarthArt

Tady není vůbec co řešit! Vzít vlastně pitomoučkou žvatlavou říkanku, složit k ní mystickou melodii a zasadit to do obrázků z kultovního filmu Metropolis, to by asi napadlo málokoho. Každopádně všechno do sebe strašně zapadá, scény dotočené v roce 1984 jakoby patřily do Langova originálu a barevné sekvence nastříhané do staré černobílé celý klip spíš stmelují než že by tam vadily. Člověk fakt kroutí hlavou, že se něco tak nesourodého mohlo takhle dobře povést! A scéna, kdy kapela cestuje po Metropolis a Freddie s uhrančivým pohledem do kamery zpívá text, nebo když se jeho obličej promítá do zařízení futuristické laboratoře, to mi z mysli nevymizí asi nikdy. Když se nad tím zamyslím, je Radio Ga Ga asi vůbec nejlepší klip od Queen. A to už je sakra co říct! ()

Jara.Cimrman.jr

"All we hear is radio ga ga, Radio goo goo, radio ga ga." Větší poctu upadajícímu fenoménu zvanému rádio patrně nikdo nesložil. Je to skvělá skladba, ale tomu klipu k dokonalosti něco chybí. Prostě nějaký ten pátý element k poletování Metropolisem, ke koncertnímu hrození s fanoušky, k vzpomínkám na starší klipy a k rodinné pohodě v plynových maskách. ()

• Na nápad přišel Roger Taylor při poslechu rádia, které se nezamlouvalo jeho synovi, což komentoval hlasitým „radio ka ka“. [Zdroj: ludekhhavel.blogspot.com] (Dr. Hawkeye)
  • Píseň o tom, jak doba videa ničí hudbu a vzpomínka na ty staré dobré časy, kdy jediným společníkem puberťáků bylo rádio, které dávalo hvězdy, rozesmávalo i umělo rozplakat, je tak trochu ironickým paradoxem. Tento manifest proti době ovládané MTV byl doprovázen opulentním videoklipem Davida Malleta, který využíval nejen záběry z Langovy Metropolis (1927), ale i úryvky z předešlých klipů skupiny a stal se de facto jedním z nejpopulárnějších klipů (nejen) na MTV. [Zdroj: ludekhhavel.blogspot.com] (Dr. Hawkeye)