Krátko potom, čo Japonci 7. decembra 1941 zaútočili na Pearl Harbor, prihlásil sa dvadsaťtriročný Američan Desmond Doss, tak ako mnoho iných mladíkov, do služby vlasti. Z hĺbky svojho presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň a zabíjať. Stal sa zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. pešej divízie. Skutočnosť, že Doss odmietal zbraň, sa nestretávala s pochopením u jeho spolubojovníkov. Len blázon by chvel, aby mu v boji kryl chrbát chlapík, vyzbrojený len odhodlaním a lekárničkou. Často musel čeliť nevraživosti a útokom ostatných vojakov. Napriek tomu, ako jediný americký vojak 2. svetovej vojne, bojoval v prvých líniách neozbrojený.
V marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrový vysoký útes. Keď sa vojaci vyšplhali s pomocou lán na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej, mínometnej a guľometnej paľby. Vojak Doss sa odmietol ukryť a zostal uprostred krvavého pekla. Znášal jedného zraneného po druhom z útesu do bezpečia. Počas vyčerpávajúcich 12 hodín, za stáleho ostreľovania, zachránil životy 75 vojakom... (Magic Box)

zencitizen

Je to natočeno opravdu sugestivně, ikonicky. Mám pocit, že Gibson je přesně ten typ filmaře, který umí vyhmátnout ten pravý rakurs, pohyb kamery, ten pravý záběr, kde je zhuštěno naprosto vše z prostoru mizanscény. To je vlastnost, která vlastně nemá moc co dělat s výtvarným cítěním, jedná se spíš o intuitvní schopnost dostat do záběru tu správnou syntézu pohybu a výrazů herců, prostředí atd, která je dokonale vystihne. Touto vlastností oplývají snad ještě tak rozdílní filmaři jako Louis Malle nebo David Fincher + tahle schopnost "syntézy v záběru" na sebe v žádném případě neupozorňuje. Je to svým způsobem neviditelný styl. Proto film plyne naprosto samořejmě. Rovněž ať si film pustíte v kterémkoli okamžiku, ihned víte to podstatné, protože v každém záběru je zhuštěno velké množství informací. V tomhle je Hacksaw Ridge velice magický a vtahující. [...] Celé ideové ba i ideologické podloží filmu je přirozeně dost podivné a také z něj čouhá skrytý proselytismus. To ale v Americe jistě nevadí, nakonec ani mě ne. Příběh usměvavého adventisky sedmého dne, který navzdory všemu udělá nemožné. Kdyby to natočil kdokoliv jinak, bylo by to příšerné. Ale Gibsonovi prochází zkrátka i scény s drsnými muži, kteří něžně hovoří o Bibli, a pak záběry jak se vojáci pálí plamenometem. ()

KoRner

Tak Gibson nám povýšil latku náboženských filmov na novú úroveň. Vo filme nie je jediná sekunda, ktorá by nebola venovaná Bohu, avšak cez tú surovosť je film vtipný, romantický a dojímavý zároveň a presne dávkovaný tak, ako má byť. Rozmýšľal som aj nad piatou *, ale tá komickosť záverečnej 5-minútovky boja ma vrátila späť na Zem. ()

Lukoboss

Není nic horšího, než vybrat jako hlavního hrdinu hubenýho, šišlajícího homodebílka, kterej nejí maso, jde dobrovolně do armády, ale odmítá se jen dotknout zbraně (tzn. nikoliv vystřelit, ale vůbec ji chytit do ruky - "A když tě napadnou, co uděláš, umlátíš je Biblí?!"). A ačkoliv je to podle skutečných událostí a válečných hrdinů, je to prostě blbý, nemůžu si pomoct. První víc jak hodina je čistokrevný zlo, kde jsem vůbec nechápal, že to mohl točit M. Gibson. Už po 30 minutách jsem to chtěl vypnout, jaká to byla nuda! Pak ale přijde na řadu válečná vřava, kde je vidět, že M. Gibson si je naprosto jistej v kramflecích. Akce je dokonalá, drsná, hnusná, vzduchem lítá hlína, ruce, nohy, cáká krev atd., prostě válka se vším všudy. Za to dávám ty dvě hvězdy, tam jsou naprosto zasloužený. Tzn. kdyby se to zkrátilo o úvodních cca 75min (ano, zní to hrozně, já vím), byl by to velice slušnej válečnej film. Ale pozdě bycha honiti... ()

666Carnage

Je jasný proč to točil Mel Gibson. Je to zatraceně křesťanský snímek. Jo jako Válečný film je to super, ale je tam spousty ale. Líbí se mi, jak jsou natočený souboje na kopci. Bylo naprosto jasný, že ty co ho nenáviděli a dávali mu kapky ho pak budou zbožňovat a děkovat mu za jejich život. I když se to tváří jako super válečný drama, tak kdyby to nebylo podle true story nikoho v Vás by to takhle nebavilo. Díky tomu to všichni hltáme do posledního momentu. Nebudu lhát i mě se ten film líbil, ale toho boha tam na mě bylo moc. I když chápu, že to bylo jeho přesvědčení a jeho životní cesta. A tak vznikl hrdina díky , kterému žije skoro stovka mužů a Mel Gibson o tom mohl natočit záživný válečný film, kterých dneska moc není, takže teď děkuji bohu já, za Desmonda díky, kterému se dají ještě natáčet parádní válečné filmy. A taky tobě Mele Gibsone, že jseš takový surovec a dokážeš krásně vyobrazovat násilí. 80% ()

Chris Wulf

Masakr! A to doslova. To se zase jednou Mel vycajchnoval. Tak uvidíme, jestli zabrnkal akademikům na vlasteneckou strunu dostatečně a nějakýho toho zlatýho plešouna si odnese. :-) Ale vzhledem k tomu, že amíci na tyhlety bijáky hodně slyšej, tak předpokládám, že nebude jen jeden. :-) ()

Nassau

With the world so set on tearing itself apart, it don't seem like such a bad thing to me to want to put a little bit of it back together. (8/10) ()

YoZo8

Už pred samotným zhliadnutím filmu som mal tušenie, že by to mohol byť film mne šitý na mieru. Pozitívne ohlasy a hodnotenia som bral s rezervou. Mňa najviac tešilo, že sa jedna o vojnový film a príbeh podľa skutočných udalostí, čiže žánre, ktoré vo filme najviac uznávam a vyhľadávam. Ďalšou pluskou bol jednoznačne kvalitný režisér, čo Gibson určite spĺňa. Tiež som pozitívne bral jedného hlavného hrdinu okolo, ktorého sa rozkotúľal cely dej a o ktorom som čítal knihu. Teória bola jedná vec a sledovanie filmu druhá. Čakal som kvalitný film a myslím si, že som dostal oveľa viac, ako som dúfal. Bola to jedná veľká filmová krása. Ja vlastne ani neviem čo by som tomuto filmu mal vytknúť, lebo sa jedna podľa môjho názoru o jeden z naj vojnových filmov určite a jeden z naj filmov vôbec. Najväčšiu obavu som mal paradoxne z herca Andrewa Garfielda. Jeho filmy nemám odsledované a jediné filmy s nim čo som videl boli Sociálna sieť resp. Hrdinova a zbabelci, kde na mňa pôsobil dosť neutrálnym hereckým výkonom, keďže sa jednalo o stvárnenie vedľajších postav. Celkovo mi bol ako herec nie veľmi sympaticky. No v tomto filme mi jednoducho zapasoval a vôbec mi neprekážal, ba priam naopak, si ma získal. Čaro tohto filmu je podľa mňa v tom, že všetky jeho dejové línie sú namiešané v ideálnom, dalo by sa povedať dokonalom pomere, a čo je dôležité, nijako sa nerušia, ale plynulo na seba nadväzujúcu resp. sa doplňujú. Či už časovo, alebo obrazovo. Myslím hlavne Dossov detský život ovplyvnený otcom, vojnovým veteránom a alkoholikom, bratovou nehodou a kresťanským poznaním. Následne na to režisér jednoducho nadviazal jeho romancu so šarmantnou zdravotnou sestrou a jeho poznanie pomáhať druhým, práve takouto lekárskou službou. Ďalšie plynule prepojenie bol výcvik vojakov, väzenie, súd a samotný boj na Okinawe. Veľmi sa mi páčilo s akou precíznosťou tvorcovia rozobrali každý aspekt Dossovho života. Film ponúka veľa silných momentov. Mne osobne sa veľmi páčila scéna, ako otec prišiel zachrániť syna na súdne pojednávanie. Ďalšou znamenitou stránkou filmu bola samotná romantická časť. Tá na mňa veľmi zapôsobila. To s akou jemnosťou Gibson dokázal pracovať pri vzájomnom spoznávaní Dossa a zdravotníčky Dorothy bolo jedným slovom KRÁSNE. Autori romantických filmov by sa pokojne mohli od Mela učiť, ako sa má nakrúcať nenútená, netlačená, neperverzná romantika. Musím vysoko oceniť, že sa vo filme neobjavila erotická scéna, iba jej jemný náznak. Tá sa prosto do tohto filmu nehodila a zbytočne by ho pokazila. To ako tvorcovia citlivo rozobrali prvú časť filmu, sa v tej druhej naopak dokonalo vybúrili. Okinawa bol masaker nad masakry. Ani deň D vo vojakovi Ryanovi jej podľa môjho úsudku nekonkuruje. To prosto nejde. Bolo to tak reálne a naturalisticky natočene, že sa viac asi ani nedalo. Tu by som chcel oceniť hlavne kameramana, ktorý to natočil dokonalo. Hlavne zábery na detaily strieľajúcich pušiek, samopalov a taktiež snímanie z pohľadu vojaka Dossa. Ja nie som zástanca prehnanej brutality vo filme, a nepotrebujem v každom zábere vidieť odtrhnuté nohy, prestrelenú hlavu a telo roztrhané granátom, aby som si vedel domyslieť realitu. No tu mi to nevadilo, ba priam si to pýtalo ukázať, ako to bolo v skutočnosti, bez pozlátka. Po Umučení Krista som to od Gibsona aj tak trochu očakával. Musím sa priznať, že so mnou trhlo od ľaku trikrát. Tie ľakačky vo filmoch nemám rád, preto som aj prestal pozerať horory. Tu ich bolo dosť, ale to sa dalo čakať. Hlavne ma dostala ta scéna, keď si Doss zdriemol v zákope a snívalo sa mu, že ich prepadli Japonci. To ako sa Japonskí vojaci vyrojili, a v akom počte na druhý deň, bolo veľkolepé epické bojové predstavenie. Ani sa tým Američanom nakoniec nečudujem, že zhodili tie atomovky, lebo inak by Japoncov asi neporazili, aj keď ani to ich neoprávňovalo ich použiť. Na samotnom japonskom ostrove sa odohrali najzásadnejšie pasáže filmu. Okrem samotných bojov a záchranných prác Dossa, sa mi páčilo poukázanie na vojaka s prezívkou Hollywood, kde sa z namysleného a sebavedomého muža stal bojazlivý a boja neschopný vojak. Myslím, že podobná scéna bola aj v Zachráňte vojaka Ryana, ale tu to bolo lepšie zobrazené. Trošku ma mrzelo, že vojak Smitty, tak rýchlo a bez veľkých emócii zomrel. Tak či tak austrálska dvojka Bracey a Palmer ukázala, že im patri budúcnosť. Obaja sú sympatické a neokukne tváre s veľkým hereckým talentom. Pri záverečných scénach som len čakal, ako sa to bude hemžiť americkými vlajkami sem a tam z každej strany, ale na počudovanie nič také hrozne to nebolo. Ani spomalene zábery na heroického hrdinu s gýčovou pomalou hudbou, kde okolo neho všetko vybuchovalo ma nerozhodili. Na záver pridať rozpomienky skutočného Dossa a jeho druhov bol dobrý nápad. Samotný Desmond sa nepovažoval za hrdinu, čo mi je veľmi sympatické. Ostatní jeho parťáci sa z neho smiali, že je zbabelec a slaboch, no mne skôr prišiel ako odvážny a nebojácny. Lebo isť do boja so zbraňou je relatívne pohodlné, no isť len s lekárničkou a bibliou, a prežiť je priam zázrak. Boží zázrak. Takto vnímam cely Dossov životný osud. Tento film sa v budúcnosti určite stane vojnovou klasikou. Mel Gibson je niekedy čudák, alkoholik a kresťanský fanatik, no tak ako celkovo naservíroval tento film, kde poprepájal vojnu s romantiku, náboženský prvok s realitou, hrdinov aj slabochov, víťazov aj porazených, krásu s brutalitou, minulosť nadväzujúcu na budúcnosť, by dokázal nakrútiť s takou bravúrou, len málokto. Gibson je výborný herec, no pre mňa je ešte lepši režisér. V mojich očiach obhájil svoje režisérske remeslo a právom ho mám medzi obľúbenými režisérmi. U neho nemám film s horšou známkou, ako sú 4 hviezdičky. Ešte raz klobúk dolu PÁN režisér Gibson. () (menej) (viac)

iXtr3m3

Čistokrvný Gibson. Jeho rukopis je tak dokonalý v jeho dielach, že to až pekné nie je... :) Super úvod, komu vadila vata na začiatku, tak je blbec, nakoľko k tomu všetkému patrí, bez nej by si človek nedokázal urobiť o Desmondovi úplný obraz. Tak ako Andrev bol v Spidermanoch úplne mimo, tak je tu úplne dokonalý, dokonca aj v záverečnom zrovnaní pri archívnych záberoch so skutočným Dossom. Vince ako vždy super, Sam Worthington rovnako. Skvelá partička vojakov ako v Band of Brothers taktiež dokonalá, od tupcov, napomádovaných fešákov, cez svalovca až po smoliarov. Bracey zahral ďaleko lepšie ako v Point Break a jeho otočka voči Desmondovi bola skvelá. Je mi jedno, koľko z toho bolo vymysleného, koľko bolo pátosu, koľko klišé. Na mňa ten film fungoval dokonale a radím ho na najvyššie priečky vo svojom súkromnom rebríčku vojnových drám. Gibson je pánko a ak ho niekto odsudzuje za jeho súkromný život, to je jeho vec. Ja ho beriem ako herca a režiséra a v tom je to už legenda. ()

NifKor

Úžasný film o skutečné události. Andrew Garfield se tu předvedl ůžasně a mě se v tomhle filmu taky strašně líbil. Dávám tomu 5 hvězd a nic víc prostě neříkat a kdyby něco ostatní ty svoje role taky zahráli úžasně např. Vince Vaughn atd. 10/10 ()

see_sawandrew

Vlastně typický Gibson. Pod kolosálním nánosem emocí, naturalistických scén najdeme film plošší než OLED displej vaší televize... Hlavní postavu ani nikoho jiného nečeká žádný osobnostní vývoj a film tak ve výsledku divákovi nic neříká. Udrží pozornost, občas rozesmutní, ale s válečným filmem ani lidským dramatem to bohužel nic společného nemá. 60% ()

bruceman7

No nechtěl bych takové peklo zažít. Ani náhodou. Ten chlap, co si tímhle prošel, musel mít odvahu jako blázen. Myslím, že se to Melovi podařilo natočit dost dobře. ()

Zagros

Je možné jít nadšeně do války, bojovat za svou zemi a být přitom pacifista? Ano, je to sice šílené, ostatně jako celá válka sama o sobě, tak nakonec proč ne? Rozjezd je místy úsměvný a náboženské důvody byly pro mě spíše rušivé. Následná osobní zkušenosti se zbraní už mi dávala větší smysl. No a postupný přechod ve válečný film už je lepší a řemeslně to je vynikající. Změnou je jen to, že hlavní hrdina už nekosí jednoho nepřítele za druhým, ale po většinu času tahá raněné, což je dle mě reálnější obrázek války. Z pohledu zdravotníka ve válce toho moc natočeno nebylo a z pohledu pacifisty asi ještě méně. Když jsem si dohledal, že se tohle skutečně stalo, odpustil jsem si své výtky a místy přehnanou dramatizaci, ve které je Mel Gibson mistr a dal slušné čtyři hvězdy. ()

Vajonek

Nevěřila bych, že to bude zrovna válečný akční film, kterému dám po delší době svých pět hvězdiček. Většinou mě počiny z tohoto žánru nedokážou chytnout, válečná vřava mě po chvíli začíná nudit, připadá mi to natahované, patetické. Hacksaw Ridge má také poměrně dlouhou stopáž, také v něm nalezneme scény zavánějící patosem a klišé. Ale mě ten film prostě, ač přesně nevím, jak se to událo, chytil a už nepustil prakticky od prvních záběrů. Bavila mě první "mírová" část, kde jsme začali poznávat pozdějšího netypického válečného hrdinu, jeho "jinakost", viděli jeho rodinu, první krásné zamilované chvíle. Vše bylo spíše jen načrtnuto, ale přesně akorát stačilo, abychom zjistili, s kým máme zhruba tu čest a připravili se na další drsnější část. V té jsem si místy připadala, jako kdybych tam byla s těmi mladými kluky; jako pozorovatel, který se začíná probouzet z nečinnosti, kterému někdo (režisér) umně servíruje všechny ty dílčí střípky, z nichž se skládá celý příběh, říká, kam ho to s Desmondem za chvíli dovede, co spolu s ním bude o chvíli později cítit a přesně to člověk cítí, prožívá. Byla jsem napnutá, odvracela zrak od roztrhaných těl (která by se mnou jindy v jiném filmu buď nic nedělala nebo by mi připadala ukázaná až moc na sílu), přemítala nad smyslem a nesmyslem toho všeho, litovala, dojímala a rozčilovala se, fandila Desmondovi. Však taky kdo by tomu na první pohled možná trochu moc naivnímu, dobrosrdečnému klukovi (navíc zahranému skvělým Andrewem Garfieldem, který je přesně tím hezounem, jež beru velice ráda na milost, ač typické hezouny obvykle moc nemusím a který se přesně hodí na takovéto role:D) ve výsledku nezačal fandit?... Tenhle film byl pro mě jednoduše od začátku do konce velkým zážitkem. Kazily mi to snad jen ty občasné příliš klišoidní, patetické chvilky ("spletl jsem se ve vás nejvíc v životě, doufám, že mi to někdy odpustíte" atd.), které tomu ale nakonec velice ráda odpustím. Když to vezmu více "zesložita" a uvažuji, čím to, že mě zrovna tento snímek tak zaujal, říkám si, že jeho velkou devízou je jistě technická stránka, (nejen) válečná vřava je opravdu působivě natočená. Vidíme tu taky např. obecně dobré herecké výkony. Takových filmů z válečného prostředí by se ale asi našlo více a samo o sobě by to tak nestačilo. A tak jsem došla k tomu, že to celé prostě asi dělá hlavně ten neuvěřitelný příběh. Osobně, i když mě film bavil od samého začátku, jsem si při prvních "bojích" Desmonda na frontě, které se ještě neodehrávaly přímo na bitevním poli, a šlo v nich o to, zda se podvolí nebo si zachová svou čest, bude věrný svému přesvědčení, říkala, jestli už to není trochu moc velká "fantasmagorie" a ten mladý borec trošku "blázen". Postupně jsem si ale asi nějak začala uvědomovat, že jeho na první pohled a vzhledem k okolnostem možná trochu nepochopitelné postoje vlastně vytváří určité zrcadlo celé té nesmyslné válce, nutí vás se ptát, zda tenhle zásadový chlapec nepředstavuje v celé té vřavě možná to nejrozumnější a nejodvážnější. A nebo taky ne a je to od něj prostě "jen" samozřejmost. Nebo je to něco, co jako malý střípek do celého toho válečného nesmyslu plynule zapadá. Ať tak či tak, když si ještě uvědomíte, že Desmond Doss skutečně žil a ten jeho zázračný příběh jak z jiného světa se stal, v nějaký moment vás to lapne úplně a tvůrci už si s vámi pak mohou dělat co chtějí. Žerete jim to a díky nim si dáte velký filmový zážitek se vším všudy. Alespoň já jsem to tak měla rozhodně. 90 %. () (menej) (viac)

Kanca

To nejlepsi, co nam rok 2016 nabidnul! Fascinujici zivotni pribeh a skvele filmove zpracovani. Bylo tam vsechno, nic nechybelo, nic neprebejvalo. Ja jsem spokojena...a emocionalne uplne vyrizena :) 100% ()

Ilhan

Nemůžu si pomoct, naprosto vyražený dech. Ano, rozjezd je trochu slabší, ale jakmile se dostaneme do výcvikového tábora, začne se přitvrzovat, a jakmile se dostaneme do bitevního pole, jste přišpendleni k obrazovce, nelze se podívat jinam, atmosféra a napětí podpořené skvělým vizuálem, střihem a hudbou Vás naprosto vcucnou a nepustí až do konce. Nejsem fanoušek válečných filmů, většina, co jsem viděl, mě nebavila, ale tohle je jiné kafe. Režisérsky naprosto zvládnuté a skvělé. Díky, Mele, možná jsi idiot kvůli svým názorům, ale režisérsky jsi stále špička a doufám, že to uvidí i kritici a akademie. Myslím, že třeba až šest Oscarů by sis klidně odnést mohl. Ale uvidíme s nominacemi. Za mě každopádně 91 %. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (viac)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (viac)

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (viac)