I přísný a nepříliš oblíbený učitel může u svých žáků dosáhnout mimořádné obliby. Když si jejich oblíbený učitel zlomí nohu těsně před chystanou cyklistickou výpravou, nahradí ho právě onen přísný kolega. Jeho nedobrovolní svěřenci sice zprvu nehoří nadšením, ale nakonec se přesvědčí, že není dobré člověka okamžitě zavrhovat jen proto, že si s ním zprvu nerozumíme... Jednoznačné výchovné tendence prý lze vysvětlit účelem filmu: vznikal na počest Pionýrské organizace. (oficiálny text distribútora)

rigby

Velmi sympatický dětský film, ve kterém se děti nechovají jako rozmazlení spratci, ani nedělají nějaké nesmyslné skopičiny. Navíc krásná příroda slovenských hor. Nicméně pionýři jsou jako vždy vzpomenuti a těch záběrů rudých šátků je tam hodně. ()

Popinodan

Tak tenhle film mi teda nějak unikal,nejen celé dětství. Příjemné překvapení. Moc jsem u něho bavil,slušný filmeček pro pamětníky. ()

Peabody

ale jo, pokud se nezblázníte z faktu, že existovaly pionýrské šátky. Taková road movie hlavně po Slovensku natočená sice k výročí už nevím čeho, ale vcelku slušné a bez moc ideologie, J Pleskot je důvěryhodný, holky docela pěkné, zejména J Bartošová (nejen v plavkách) a M. Reifová, i debutující Radka Stupková. Linie tří dohánějících mi přijde místy křečovitá, ale M Dymek je dobrý (druzí dva nic moc). Ano, Ondřej Vetchý sice hraje v některých scénách celým tělem, v jiných zase vůbec není /i když výprava se zdá být celá), nemluví, zvláštní debut.. Hudba se mi sice moc nelíbí, ale furt lepší než kdyby ji psal J Štaidl. ()

mire.k

Krásný pohodový film našeho mládí. Pořád se na něj dá dívat. Kdyby dnešní filmaři byli schopni natočit aspoň něco z poloviny tak pohodového. Každá doba má svoje a film to zobrazuje. Ať to je navita prvorepublikových filmů pro pamětníky, budovatelství komunismu socialistické kinematografie či naivita porevolučního okouzlení kapitalismem a svobodou. Jsem zvědav, jestli současná generace bude za 30 let vzpomínat na současné filmové blbosti. ()

SkeeveTulp

Roztomile vtipný dětský letní film. Letní dobrodružství, na které se dlouho vzpomíná. Film se spoustou vtipných situací, hlášek, tehdejších dětských hvězd, a příjemné hudby. Jasně, bylo to natočené jako pocta založení Pionýrské organizace, a je to na tom znát. Ale stejně je to fajn film, který i po letech nic neztrácí. A kdo z nás nemiloval Magdu Reifovou? Ale rozumim, že lidem, kteří to neprožili, to nic neřekne. ()

farinelli77

Krásný výlet do časů, kdy se ještě točily pohodové dobrodružné filmy pro mládež, na které už dnes nikdo nemá, ani kdyby se snažil sebevíc. Nechápu, jak je možné, že jsem tento klenot od r. 1989 viděl až dnes, zatímco jiné filmy se opakují každý rok několikrát. Také je smutné, že si nikdo pořádně nevšiml hlavní role pana Pleskota, což byla zároveň jedna z jeho životních rolí, a rozhodně největší role v posledních aktivních hereckých letech. Moc mě potěšily i nádherné dlouhé záběry na hrad Bojnice, kterým se snad nevyrovná ani československý seriál Safari, a vůbec nádherná slovenská příroda, o které byl tento film také. Za zmínku stojí i skvělá hudba Jana Hrábka, který ovšem překvapil ještě víc s Pražskými smyčci v dalším snímku pro mládež „Neříkej mi majore!“ ()

Trucker

Pěkný pohodový film. Zajímalo by mě, kolik peněz by současným českým "tvůrcům" oplzlých hovadin o kreténech, buzerantech, smažkách a psychopatech musela Tatra zaplatit za "product placing" scénu podobnou té, kdy Tatra 813 8x8 předjíždí veterán:-)) ()

Jirkacek

Československý film Leť, ptáku, leť! z roku 1978 jsem viděl poprvé někdy na základní škole, kdy jsme za 1 kč chodili po obědě do kina, kde se většinou promítaly tuzemské nebo sovětské snímky. Viděno dětskýma očima se mi film pochopitelně líbil, byla tam akce, humor, zábava a dětští hrdinové, což mi ke štěstí stačilo. Několikrát jsem si na tento dětský film vzpomněl, ale podruhé jsem se na něj podíval o 40 let později, zejména abych napsal zasvěcený komentář a také případně změnil své hodnocení filmu, v němž hrál hlavní roli nepříliš oblíbeného učitele Vambery herec Jiří Pleskot. Přiznám se, že tento slušný herec právě v tomto dětské filmu pro mne vytvořil nejvýraznější roli, v ničem jiném mne pak už nikdy tak nezaujal. Na začátku snímku jsme se také seznámili s členy jeho osmé třídy, kterými byli zejména Olda (Gustav Bubník), Markéta (Jindra Bartošová), Břéťa (Ivan Vorlíček), Matylda (František Srb), Tonda (Michael Dymek), Dana (Magda Reifová), Požárková (Radka Stupková), Matěj (Vladimír Vondra) či bezejmenný Ondřej Vetchý, který za celý film řekl jednu větu. Děj se odehrával na konci školního roku a třída měla jet na cyklovýlet se svým oblíbeným učitelem tělocviku Bohouškem, jehož si střihl Ladislav Mrkvička. Jenže toho zranil školník (Karel Koloušek) a tělocvikářova noha putovala do sádry. Musel jej tedy zaskočit Vambera, který výlet pojal spíše jako vojenskou výpravu s přísným režimem, v němž bylo vše předem připraveno na minutu přesně. S tímto faktem se každý žák vyrovnával po svém. Tonda, Břéťa a Matylda dorazili na sraz v odrbaných šatech a na kolech ze šroťáku. Jak správně doufali, učitel je odmítl na výlet vzít a tak se museli jet domů převléci a vydat se vlakem za svými spolužáky později. Tito tři výtečníci si plánovali skvělé prázdniny plné romantiky a koupání, když však ztratili jízdenky, kola i peníze, zcela vyhladovělí dorazili do Bánské Bystrice. Skupina, která vyrazila s Vamberou, zatím dostala od učitele pěkně zabrat, když zažili chození po horách, brzkou večerku a nezáživné exkurze po památkách. Mimochodem ty záběry zámku Bojnice, hradu Trenčím či krásné slovenské horské přírody byl důvod, proč jsem v konečném hodnocení přidal ještě jednu cípatou. Ale nepředbíhejme. Také skupina s učitelem Vamberou měla potíže, když zabloudila v místech, kde šedovlasý kantor v mládí učil. Náhodou na středním Slovensku potkali pasáka ovcí Ondru (Pavol Topoľský), od něhož to byl jen krůček k jeho šéfovi, z něhož se vyklubal bývalý Vamberův žák a předseda JRD (Jaroslav Vrzala). Shledání se muselo oslavit, ale mezitím na jiné místo společného setkání v pionýrském táboře dorazila trojice výtečníků, kterým pomohla Dana, jenž také cestovala zvlášť kvůli svatbě a s kluky se setkala až v Banské Bystrici. Když konečně do tábora dorazil i Vambera se žáky, film skončil. Velice mne potěšilo, že děj svižně odsýpal, měl logiku, slušné herecké výkony včetně těch dětských a jak jsem už psal, líbila se mi slovenská příroda. Sum sumárum, snímek Leť, ptáku, leť! ode mne zaslouženě získal čtyři letící hvězdy ****. O tom, že děti nejsou z výletu příliš nadšené, se Bohoušek dozvídá v nemocnici od školníka, který mu předá jejich pohledy. Proto se ihned oba vydávají na Slovensko... () (menej) (viac)

milos.bradik

Je to silně poznamené dobou vzniku, takže je to taková socialisticko-pionýrská roadmovie, která byla natočena k 30. výročí vzniku PO SSM. Popíjí se tam žinčica z dřevěných půllitrů a u táboráku se samozřejmě nezpívají žádné trampské písně, ale pouze ty schválené. Přesto musím uznat, že dětské filmy komanči uměli a herci v dětských rolích jsou výborní. Jen tak na okraj citace z filmu "12 obedov po osem, 7 limonád, 3 sodovky, 108,60". Prostě tehdy byla jiná doba a jiné ceny. ()

Pimburger

Ano, jsou tam pionýři, všechen marast je tam lakován na růžovo, krádeže jehňat jsou špatné pouze v případě, že obdarovaný není kámošem předsedy a vrcholem gastronomie je špíz, ale i přes to všechno se tomu nedá upřít ta prázdninová pohoda a děti, které si nepodřezávají žíly, když jim ujede vlak i s lístkama a nebo když se poserou po třešních. A to je osvěžující a přestože jsem vyrůstal o dost později a komunističtí pionýři mě minuli, vzpomínám si ještě na dobu, kdy každý problém představoval vstupenku k dalšímu dobrodružství a ne do dveří dalšího psychologa. Za pohodu prostupující celým filmem a krásnou slovenskou přírodu čtyři hvězdy. ()