RYTMUS sídliskový sen

• Česko RYTMUS sídliskový sen

Film RYTMUS sídliskový sen vznikal 8 rokov a zblízka dokumentuje život jednej z najznámejších osobností česko-slovenskej hudobnej scény. Patrik „Rytmus" Vrbovský vyrastal v obyčajnej rodine na sídlisku v Piešťanoch a kvôli rómskemu pôvodu sa neraz stretol s predsudkami okolia. Dnes vydáva albumy v desaťtisícových nákladoch, bol porotca Superstar a jeho videá videlo na internete viac ako 200 miliónov užívateľov. Film ponúkne aj exkluzívne zábery z rodinných archívov videí a fotografií, podložené osobnými výpoveďami ľudí z Rytmusovho najbližšieho okolia. (Itafilm)

Anderton

Rytmus pozerá na kompe dokument o sebe, ktorý sledujeme aj my a komentuje jednotlivé scény. To, čo znie ako zaujímavý filmový experiment je ale iba prejavom bezradnosti, o čom vlastne točiť. Ono totiž Kontrafakt a Patrik nie sú Elán a Jožo Ráž, aby vypredávali štadióny a (v minulosti) predávali státisíce z jedného albumu. Dnes je iná doba a točiť dokument o tom, že tento song, alebo album bol ten prieraz do absolútnej špičky a vtedy nás začali všetci milovať, nie je reálne. Takže sledujeme iba nejaké Rytmusove traumy ohľadom rodiny a pôvodu. On si ale myslí, že nie je na úrovni Elánu, ale pomaly až Beatles a ľudia ho riešia presne kvôli tomuto "úspechu". Nie, ľudia ho riešia práve preto, že on tak rád mediálne rieši samého seba a tento dokument to každým záberom dokazuje. Bohužiaľ ale nechtiac, pretože zamýšľaná adorácia cesty k úspechu jednej osoby sa minula účinku. Koľko ľudí išlo do kina osláviť Rytmusa a koľko z irónie? Nepochybujem, že Patrik by môj komentár považoval za závisť. Ostatne on si myslí, že každý, kto ho nezbožňuje kvôli v podstate priemernej hudbe, mu závidí. Ide ale o to, čo je meradlom úspechu. Pre Paťa diamantové hodinky, pre iného napríklad vyštudovaná vysoká škola, vďaka ktorej zarába tisícku mesačne. Aj to je úspech, nie len byť mediálne známy a bohatý. Mohol by si to uvedomiť aj samotný protagonista dokumentu, ako hovorí, získal už dostatočne veľa životných skúseností a mal by získať už konečne ten veľmi dôležitý nadhľad. Ale možno mu iba podvedome závidím a ani si to sám neuvedomujem. ()

speedy7929

Čistý marketingový ťah. Očakával som, že toto bude o hudbe. O tom ako tvoril albumy, ako sa zišla trojka KONTRAFAKT a možno okrajovo aký mal život v detstve. Ale to, že celý film bude o tom ako Rytmus zistil, že je cigáň a ako musel ísť na Bio-neviem aký ústav aby mu povedali, že cigáni pochádzajú z Indie a stále dokola bude opakovať toto a toto. Tak to som nečakal. Jednu jedinú hviezdičku dám za skladby, ktoré sprevádzali film a boli vysvetlené prečo a komu ich napísal. Inak si myslím, že takýto film by mohol natočiť každý tretí pozemšťan, ktorý ma rozvedených rodičov. Ozaj nuda. ()

RedAK odpad!

Známý raper Patrik Vrbovský je právě v těchto dnech zabořen do odborné vysokoškolské literatury a pečlivě se připravuje na státní závěrečnou zkoušku, díky které v případě úspěšnosti završí své magisterské studium… ne, počkat, to je chybně. Tak znovu. Známý raper Patrik Vrbovský se nedávno nechal slyšet, že svoji neziskovou humanitární organizaci nechá rozšířit i do zahraničí, aby tak jeho finanční, materiální, vzdělávací, osvětovou a duchovní pomoc mohli čerpat i ve světě… kurva, zase špatně. Ach, už vím! Známý raper Patrik Vrbovský si nechal udělat na levou kozu novou tetovačku Ježíška... jo, teď už to dává smysl. Loni došlo na poli kinematografie k tak zlomové události, že o ní psal kdekterý deník od New York Times, přes S jógou ku zdraví, až po Feru Lakatoše se svým blogem MarryMePatrik.sk - do kin totiž dorazil kultovní dokument Rámus: Syfiliskový sen. A snad by i trhal rekordy v tržbách, kdyby většina Rámusových fanoušků nebyla zavřená. Ale ti ostatní uvědoměle odnesli do místního kovošrotu veškerý obsah své lednice, protože jim někdo prozradil, že v potravinách je železo, a švihali podpořit svého nejoblíbenějšího cirkusáka zakoupením lupenu. Příběh je to vskutku dojemný; sledujeme osudovou cestu neschopné cigánské solviny, která odmaká sotva dvě směny u mekáče, aby zjistila, že práce nebude to pravý ořechový. A tak začne své spřízněné kohortě mongoloidních lopat recitovat oduševnělé básničky ve stoprocentním rýmu (čo ti jebe čo ti jebe, na gebulu ti to jebe) a zarobí takové peňazy, ze kterých se nám, nulám bez Breitlingů, závistí převrací čínská polívka v žaludku. Ono se není čemu divit. Rámus je jediný frajer, který se narodil až v pěti, poněvadž věděl, že ty první čtyři roky budou nuda a jeho mrzká grupa ho za to uznává. To ostatně můžeme zpozorovat i v některých záběrech; davová hysterie při jeho nástupu na pódium by se dala přirovnat k situaci, kdy donesete do pavilonu retardovaných šimpanzů talíř sušenek. Já teda ty Rámusovy autistické cákance naživo ještě neslyšel, protože jednak se s Hamánkem neúčastním soutěží o lístky na jeho koncerty a jednak jsem alergický na blbečky, ale nemyslím si, že v reálu by to nesrozumitelné blekotání znělo nějak líp. Pro dobro našich dětí bych proto doporučoval příští koncert situovat do areálu nějakého hezkého tábora, ideálně koncentračního. Aby tento komentář měl aspoň nějakou informační hodnotu - aktuální Barmský kurz: 1 USD = 6,5 kyatů. ()

Azrael515

Jedna hviezda za dejovy zvrat, kde az DNA test odhalil, ze Pato nieje rom, ale hindu. Za vyvrcholenie, v ktorom mu je vysvetlene, ze i ked ''este nezarobil'', moze sa aspon chlacholit tym, ze pochadza z vatsej stoky, nez kedykolvek dufal.... Metatextualna odyssea neznamo kam, no staci verit, ze to dokazes a najdes tam zmysel.. BO NAJVATSE (sic) PRIBEHY PISE ZIVOT SAM, DOBOHA! PS: Nebudte Pata zo sidliskoveho sna, bo ho tata lyskal jak bol maly a on potom byva cely den nevrly a kludne sa vam vyjebe na X rocny projekt (Bo je Pan a profik)! :D ()

Johnny.ARN

Som mu dal zarobiť, nech si kúpi ešte hrubšiu reťázku. A popravde, nie je to až také hrozné. Treba to brať ako nahľadnutie do jeho menej známeho súkromia cez časozberný film, kde sa prelína detstvo, koncerty, úplné začiatky, frajerky a podobne. Pre mňa osobne to bol prínos v tom, že divák lepšie pochopí obsah niekoľkých jeho textov a začnú mu pripadať úplne inak. Vzťah s tatkom síce trochu pokulhával, ale je to jeho vec. 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

• Počas natáčania vznikali veľmi vypäté situácie medzi Patrikom, rodinou a štábom. Patrik dokonca celý projekt stopol a film sa na pol roka ocitol na mŕtvom bode. (Kefas21)
  • Dokument se natáčel v letech 2007-2014. (Duch217)
  • Podľa štatistík z roku 2020 svojou návštevnosťou 32 998 divákov sa stal dokument najnavštevovanejším slovenským dokumentom v Čechách od roku 1993. (Raccoon.city)