Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (69)

Pohřební hranice (2017) (S02E08)

Tvorcom po (snáď dočasnom) "odstránení" jednej z dôležitých postáv z deja vlastne neostáva nič iné, ako každú časť poriadne dejovo nadupať. V Pyre nás čaká veľmi drsná "podívaná" a jeden celkom zaujímavý zvrat. Taktiež aj jedna nová postava. Len dúfam, že scenáristi nezabudli na to, čo všetko doteraz rozohrali a do konca série poskytnú slušný vývoj v každej dejovej línii, najlepšie aj nejaké to rozuzlenie. ()

Plačící náměsičník (2017) (S02E09)

Skôr taká udržovacia, zotrvačná epizóda. Pričom práve z pozemského stretnutia najmocnejších ľudí v solárnom systéme sa dalo vyťažiť viac, špeciálne z výsluchu hlavnej svedkyne udalostí na Ganymede. ()

Kaskáda (2017) (S02E10)

Rozvíjane dvoch dejových línií z predchádzajúcej časti. Tvorcovia tentokrát (konečne) ukazujú aj bežný, či skôr undergroundový život na zemi namiesto naleštených officov predstaviteľov vlády a že im to teda trvalo. Len škoda, že sme toho nemali možnosť vidieť viac, ale možno to ešte príde. Línia na Ganymede má taktiež dramatický potenciál a bohvie, kam povedie. ()

Zde budou draci (2017) (S02E11)

Ako sa blíži finále, tak hustne atmosféra. Dokonca to zachádza tak ďaleko, že postavy menia strany a ten, kto vám bol nesympatický vám začína byť sympatický a naopak. Napríklad Holden a hromotĺk z našej obľúbenej posádky už začínajú svojimi rozhodnutiami poriadne liezť na nervy, taký Holden vo svojej novej drsňáckej póze to príliš nezvláda a nechá umrieť postavu, ktorá by im mohla značne pomôcť. Prekvapivo na to nikto nereaguje. ()

Monstrum a raketa (2017) (S02E12)

Postavy na/pri Ganymede musia riešiť na poslednú chvíľu veľmi zásadné otázky ohľadom životov cudzích ľudí. Podobne je to aj na zemi, kedy si už musí každý kryť svoj chrbát a úplne mimo je otázka dobra, či zla. Je fráza "Zem na prvom mieste" tá skutočne správna? Posledný nádych pred finále mohol byť pôsobivejší, druhá polovica je určite vydrenejšia, ako tá prvá ale toto som s The Expanse zaregistroval už viackrát. ()

Kalibánova válka (2017) (S02E13)

Tak vzhľadom k úcte k seriálu ohodnotím poslednú epizódu druhej série za plný počet. Tvorcovia sa museli snažiť neuzavrieť všetky dejové línie a zároveň ponúknuť dostatočné množstvo odpovedí na záver, ktoré pôsobia za prvé ako skutočné odpovede, za druhé ako clifhangery pre sériu tretiu. A to vyšlo, i keď nie dokonale. Novinkou je nesmierne rýchle prestrihávanie medzi troma dejovými líniami, len je trochu škoda, že sme sa viac nevenovali Venuši, ale tu sa zdá, že tá bude v budúcnosti hrať celkom prím, aspoň v to dúfam. ()

Série 3 (2018) (S03)

Málokedy sa vidí, aby seriál gradoval takýmto spôsobom. Druhá séria bola o niečo lepšia ako výborná prvá a tretia séria je o niečo lepšia ako výborná druhá. Dá sa teda čakať, že štvrtá bude ešte väčší nášup ako týchto trinásť kvalitatívne veľmi vyrovnaných epizód. Ale treba aj skonštatovať, že ide skôr o série dve zhustené do jednej, pretože každá polovica je viac menej uzavretým dramatickým celkom, ale navzájom pevne previazaným a to platí aj smerom k prvým dvom sériám. Druhá polovica nemusí sadnúť každému, trvalo mi nejaký čas sa aklimatizovať, ale viery v tvorcov, že majú všetko dopredu poriadne premyslené, som sa nikdy nevzdal a urobil som dobre. ()

Bojovat nebo utéct (2018) (S03E01)

Tretia séria začína presne tam, kde skončila tá druhá a musím skonštatovať, že opätovné pozretie, respektíve trojdňový maratón predchádzajúcich 23 epizód je na nezaplatenie. Myslím, že aj skeptici by po zopakovaní si seriálu s takto dejom nabitým scenárom zmenili názor. The Expanse sa stáva v mojich očiach hutná sci-fi nálož, ktorá za sebou necháva aj Westworld alebo Stranger Things. Dokonca mám dojem, že sa začína zlepšovať aj po trikovej stránke. ()

IPP (2018) (S03E02)

Táto epizóda ide dopredu tak rýchlo, že máte dojem, akoby trvala 20 minút. Pričom záver graduje na 100%. V podstate mohla vzniknúť celovečerná pilotná epizóda tretej série, pretože od konca Caliban´s war do záverečného záberu IFF ide relatívne o jeden dramaturgicky uzavretý celok. Uvidíme, čo prinesie do deja reverendka, zatiaľ v podstate nič, okrem toho, že zrazu máme aj v The Expanse seriálovú špecialistku Elizabeth Mitchell. Snáď je spoločne s Francoisom Chauom poslednou reminiscenciou na Lost a neobjaví sa aj Josh Holloway. ()

Zaručené zničení (2018) (S03E03)

The Expanse si občas zaslúži aj plný počet a tak budem konečne aj ja štedrý. Ono sa v podstate prvý krát udeje niečo, na čo sa tešíme, respektíve čoho sa bojíme od prvej epizódy celého seriálu. Máme to teda tu, neprebehlo to bez komplikácií a každý sa môže postaviť na koho stranu len chce, podľa sympatií. Vymyslieť dejovú líniu na Io bol myslím super nápad a začíname prehodnocovať aj samotného "diabla č.1", Jeana Pierra, ale vlastne už dlhšie vieme, že ním je niekto iný. Politikárčenie tu dosiahlo asi svoj seriálový vrchol a je tak realisticky stvárnené, až z tých paralel so skutočným svetom mrazí. ()

Nabít (2018) (S03E04)

Tempo tretej série je neporovnateľne svižnejšie ako predchádzajúcich dvoch, čo ale vôbec neznamená, že je to abnormálnym zvýšením porcie akcie, ale najmä tým, ako všetko vyeskalovalo. Takže už vieme, prečo bola do deja zakomponovaná Anna a jej úloha ma teda vážne prekvapila. Postavy musia improvizovať a ich rozhodnutia sú logické a inteligentné (niet divu, keď scenárista potrebný čas má) a sledovať rozhovory, v ktorých sa promptne rozhodujú pre nasledujúce kroky je radosť sledovať. ()

Trojný bod (2018) (S03E05)

Pokračujeme tam, kde sme skončili a ženieme sa razantnými krokmi vpred. Napätie v kabínach a na mostíkoch každej vesmírnej lode eskaluje, kedy sa predstavitelia tej-ktorej strany nedokážu dohodnúť na tom, ako reagovať na situáciu nepriateľa, ktorý sa tiež nedokáže zhodnúť na tom, čo bude najlepšie podniknúť v danom momente. A ten záver ma presvedčil opäť o plnom hodnotení. ()

Upálení (2018) (S03E06)

Dobre, naháňačka s hybridom pôsobila až moc béčkovo a všetky tie stretnutia, na ktoré sme čakali neboli až tak emocionálne zdrvujúce, ako sme sa možno tešili. Ale to sú len také drobnosti pri konštatovaní, že táto epizóda je dejovo nesmierne nabúchaná a ak by mal niekto dojem, že seriály tu sú len na naťahovanie deja, ktorý by vystačil na jeden film, tak Immolation má vyššie tempo a hutnejší scenár ako ľubovoľné celovečerné sci-fi. ()

Delta-V (2018) (S03E07)

Po šiestich dieloch sa akoby uzavrela ďalšia fáza The Expanse, pribúdajú nové postavy a niektoré staré sa presúvajú na iné miesta. Objavuje sa tu po Thomasovi Janeovi ďalší áčkový herec, David Strathairn a jeho kreácia vás dosť prekvapí. Celkom som nebol schopný rozdýchať menšiu zmenu smeru aj atmosféry tejto série, ale ako sme si zvykli, posledné zábery vyvolajú opäť chuť si ihneď pustiť ďalšiu epizódu a tentokrát som zmeravel s otvorenou hubou. ()

Ozývá se to (2018) (S03E08)

Tak It reaches out treba nejakú chvíľu poriadne rozdýchavať, The Expanse sa totiž uberá v posledných dvoch dieloch, a špeciálne teraz, dosiaľ nepoznanými smermi a momentálne sa z neho stáva regulérny Solaris. Čo z toho vznikne uvidíme snáď už v epizóde číslo deväť, pretože nateraz som totálne mimo z toho, čo som videl. Sa cítim, akoby som práve zbadal v obývačke Millera. ()

Neústupnost (2018) (S03E09)

Pri prstenci trochu hmatateľnejšie cítiť slabšiu úroveň trikov. Čo sa stratí v tme medzi hviezdami, v modrej bubline vynikne. Pokračujeme tam, kde sme minule skončili ale s tým, že nič extra sa neudeje, pretože sa ešte len rozostavujú figúrky na novej šachovnici. Aká partia z toho nakoniec vzíde, je stále vo hviezdach, lepšie povedané niekde medzi našimi vzdialenejšími planétami a ich mesiacmi. ()

Pampeliškové nebe (2018) (S03E10)

Nebyť toho lacnejšieho stvárnenia "luxusnej dovolenky" všetkých troch skupín v prstenci, nebolo by čo vyčítať. Touto časťou definitívne začína finále a pevne dúfam, že fenomenálne. Poslednou dobou každá epizóda končí scénou, pri ktorej vám padne sánka a zároveň pripúdajú veľké otázniky a v Dandelion Sky dvojnásobne. Trochu mi je záhadou, prečo šli všetci "dovnútra" bez dlhšieho premýšľania a strachu z toho, či pri prechode neprídu náhodou o život, ale tak berme radšej veci tak ako sú. ()

Padlý svět (2018) (S03E11)

Možno z "objektívneho" hľadiska najslabšia epizóda celej tretej série. Tá uháňa kupredu zbesilým tempom a Fallen World ju zrazu vedome pred finále spomaľuje. Osobne mi tento prístup v rytme celej tretej série ale sadol a o to viac sa teším na jej vyvrcholenie. Ale aspoň sa chlapi môžu viac pokochať očnými tieňmi Cary Gee a ono ženy tu majú celkovo väčší priestor ako muži a to spomalenie tempa im sedí. ()

Kongregace (2018) (S03E12)

12. epizóda zodpovedáva niektoré dôležité otázky a posádkam Marťanov, Pozemšťanov a Belťanov sa vôbec odpovede nemusia páčiť. Stretávajú sa nám postavy, ktoré boli buď dlhšie od seba oddelené, alebo chceli, napríklad vďaka pomste, na seba naraziť. Na záver sa začína ukazovať skutočný charakter jednej novej, ale dôležitej postavy. Dosť ťažko sa na jeden krát vstrebáva, o čo tu sakra ide, takže upozorňujem, že Congregation si možno bude vyžadovať pred finále opätovné pozretie. ()

Abaddonova brána (2018) (S03E13)

Ťažko si predstaviť lepšiu cestu, ako z toho celého von. Nemyslím len postavy v tak prekérnej situácii, ale aj scenáristov z nastolených otázok série, ktorá išla dopredu nevídaným tempom. Nebudem tvrdiť, že som predpokladal, akým smerom sa vydáme, radšej som sa nechal unášať fantáziou tvorcov, pričom neviem, čo bolo ešte v predlohe a čo už nie. Viac menej akčná epizóda, ale s dostatkom času na dovysvetlenie všetkého doposiaľ potrebného a zároveň nalákanie na to, čo môžeme očakávať ďalej. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)