Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

todoyle

Za mě rozhodně plnej počet bodů. Dle mého názoru výborné, atmosféra by se dala krájet a prvek napětí a nevědomosti setrvává až do samého konce. Velice příjemné odpoutání od všech klasických vyvražďovaček plných krve. Navíc je tohle , alespoň u mě strčilo s přehledem do kapsy. Ještě teď mi běhá mráz po zádech . Naprosto jasné rozuzlení a závěr filmu s žádným náznakem možného pokračování, což filmu dodává na reálnosti. A zanechává v divákovi, spoustu podnětů k přemýšlení. Je to ale věc gusta, proto chápu, že zdaleka ne každého tento film uspokojí, "nebo spíše znepokojí ? " :-D Za sebe mohu jen doporučit. ()

Lockdown

Toto žánrově snad ani zařadit nelze. O horor se dle mého určitě nejedná. Jde spíše o hodně silné rodinné psychologické drama, které svým pojetím hodně připomíná film Vesnice. Hlavním a silným prvkem je zde budování atmošky, která je výborně doplňována Korvenovou hudbou. Jinak se zde ale nic extra neděje, atmoška bohužel není vše. Děj je totiž extrémně předvídatelný, a tak jediné co si divák z filmu odnese je to, že přemíra náboženství udělá z lidí totální magory. A že byli ti magoři díky výbornému castingu opravdu uvěřitelní. Po půlce filmu se začnete modlit totiž také, a to tak aby celá ta rodina dostala co nejdřív přes piču a byl klid. V celkovém hodnocení si film díky své jedinečnosti určitě fanoušky najde, pro mě byla však tato jedinečnost spíše problémem a tak dávám 35% ()

juluch

hrozne ma potesil tento film. ale pozor, necakajte ziadnu "zabavnu" zanrovku, z ktorej odchadzate s pocitom dobre vykonaneho lakania sa (hoci aj si stale nezaznu ked sa ocitnu v tme). toto je pocitovka ako ma byt ()

mlock odpad!

Fanatická rodinka se modlí, naříká, modlí, hádá, modlí, mluví o hříchu, modlí, naříká a zase se modlí. Jinak se tam toho moc neděje a ty náboženský kecy sou fakt k nevydržení. ()

Pythonator odpad!

Děsivé? Ne. Jen odporné, nechutné, zvrácené cosi. Film bez duše a bez příběhu, vedle kterého jsou i bezduché céčkové srance o krvežíznivých pštrosech a létajících žralocích velmi příjemnou podívanou. Tak odpudivé depresivní psycho jsem už dlouho neviděl a vidět už ani nechci. Ještě se mi z toho doma posednou spotřebiče, rozmrazí se mrazák a posere se záchod. Na tomto filmu je nejzajímavější ten sexy plakát, který ovšem s filmem nemá nic společného. ()

Gelaos

Chápu zklamání těch, co od Čarodějnice očekávali horor. Nemají tu lekačky, příšery ani honěnou se Satanem po lese. Ale je tu suprová atmosféra, autenticita (nádherná staroangličtina), napětí a herecké výkony. Navíc už v prvních 10 minutách je jasné, že čarodějnice tu doopravdy je a žádné twisty typu "ať si každý interpretuje po svém" tu nehrozí. Ježibaba není zobrazena jako příšera, co v lesích morduje teenagery, nýbrž především jako všudypřítomné, neuchopitelné zlo. Scény s ní jsou krátké, ale o to více působící. ()

AngryPanda

Po velmi dlouhé době konečně správně udělaný, pomalu se nesoucí horor, který nevznikl z filmových algoritmů korporátních nadvládců zábavního průmyslu. I při shlédnutí v malém kině jsem se nevyhnul hloupé puťce co se smála hororovým momentům... asi očekávala něco více v rytmu Paranormal Aktivity 12. Výborná produkce, režie i příběh. Konec filmu mírně zvláštní, ale zážitek určitě nezkazil. ()

pajuscherry

Hodně nudný film. Trailer byl zajímavý, o filmu už se to říct nedá. Člověk pořád čekal nějakou akci a ono nic, musela sem se hodně přemáhat abych to dokoukala a konec byl totálně trapnej. ()

Yamatosan

Výtečně natočené co se atmosféry a hudby týče, a opravdu jak cesta do minulosti, leč má to dost zásadní problém - nebavilo mě to. ()

mircxxx

První spolupráce Roberta Eggerse a Jarina Blaschkeho. Funguje to dobře. Hororu tam moc není, bezútěšnosti rodiny v 17.století je tam spousta. Skvělá stará angličtina a hlas Ralpha Inesona, který si nelze nezamilovat. Určitě film svou atmosvérou nenadchne každého. Je ale dobře, že takové filmy existují. ()

Moonwalker

Moc pěkně natočený snímek. Měl jsem z tohoto filmu po celou dobu tak zvláštní pocit, protože film je opravdu co se týče vizuálu opravdu odpudivý. Co se však atmosféry týče, tak musím říct že mi opravdu tuhla krev v žilách, zkrátka husí kůže po celou dobu sledování. Robert Eggers u mě opět zabodoval. Herecký ansábl se vyvedl, no a co se týče prostředí kde se snímek natáčel, tak opravdu bych zrovna do těchto končin nechtěl zavítat. Musím říct, že toto se opravdu povedlo. Více takových ártových počinů. ()

Ajfist

Docela netradiční horor,který nezapadá do běžného dialogového klišé.Ponurá hutná atmosféra,kterou podtrhuje staroangličtina diváka přenese v čase nazpět. ()

90125

The Witch nie je film pre bežného hororožrúta. Žiaden tradičný džampskér, žiadne osvedčené duchárske klišé. Konečne ! Prísne puritánska prisťahovalecká rodina žije, v uzavretej izolacii, v chudobe a čelí hladu. Ich svetom je svet modlitieb, viery v Ježiša a strachu z čarodejníc a diablov. Povery a naboženský fanatizmus, spôsobený nevzdelanosťou, má nad zdravým racionálnym úsudkom jasne navrch. Postavy sú postupom času stále viac schizofrenické a v mene Boha podľahnú hocijakému bludu. Zlovestne pôsobiaci set design vytvára paranoidnú atmosféru a spoločne so skvelou, znepokojivou hudbou len podporuje všade prítomný pocit neviditeľného nebezpečia. Skvelé ! Odporúčam pozriet aj druhý krát. Funguje ešte lepšie. 78 % ()

Gedik

Vlastně jsem celou dobu čekal až se něco stane a najednou se objevili titulky. Příběh byl slaboučký. Celkově zklamání. ()

Kusbi

Velice zvláštní věc. Oceňuji vcelku originální námět, v oblasti nábožensky založených hororů z období cca 17.-18. lze dle mého spoustu věcí vymyslet. Bavila mě taky skvěle vystihnutá atmosféra křesťanské rodiny na samotě u lesa (jen ta angličtina teda byla solidní oříšek) a obecně herecké výkony. Co se mi však nelíbilo byla plynulost děje, který cca tak 75% filmu nic pořádného neřekl a až zhruba poslední čtvrtina stála za to. Bohužel jsem se tedy celkem nudil a byl jsem docela rád, když film skončil. A nejlepší byl stejně ten kozel. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz