Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiálny text distribútora)

aggatka

Jáj staré dobré časy pubertálne...keď najväčším problémom bolo to čo si dáme, koľko si toho dáme a čo budeme v noci robiť..ale nie tento film ani zďaleka nieje taký povrchný ako veľa amerických kravín, kde veľkú úlohu majú drogy.Evan Rachel Wood v tomto filme ukázala že je proste úžasná herečka, film ma vôbec nenudil a to ani pri druhom pozretí a musím povedať, že sa stal jedným z mojich najobľúbenejších. Nemám, čo tomuto filmu vytknúť, spôsob, akým tento film je natočený a kľúčové scény filmu chytia za srdce.Chcela som dať styri hviezdy ale ako tak nad tým rozmýšľam asi dam päť. Mám rada filmy, ktoré niečim vyčnievajú... ()

brtko

Nebyť hlúpej kamery a odpornéj hudby tak dám možno štyri. Dobrý námet, zaujímavo spracovaný dievčenský príbeh o tom ako sa môže všetko pos.... ()

Sakyvanity

Ježiš, kdybych před dvěma rokama měla dělat to, co ony, asi by mě rodiče vyhodili z baráku. Naprosto reálný film, se skvělými hereckými výkony, ale neoslovil mě tak, jak by měl. Je to pro mě takové celkem odstrašující dílo, protože to bylo opravdu brutální. No je to vcelku nadprůměr, takže takových 65% si to zaslouží. ()

gotham

Tak nevím, možná že se nějaký holky fakt chovají takhle, ale přišlo mi to místy opravdu přehnaný. Evan Rachel Wood mám rád a tady už v 16 letech ukázala talent, ale jinak mě tenhle příběh moc nezaujal. Co mě teda pobavilo, když si nevlastní matka Evie najednou všimla, že s její dcerkou není vše v pořádku a hodila to na Tracy, přitom ona sama v každým záběru vypadala jako permanentně zfetovaná. A dobrý taky bylo, že z piercingu v břiše se dělala větší tragédie než z alkoholu nebo drog. S třináctkama v pubertě je asi opravdu těžko k vydržení, ale takhle extrémní mi to teda nepřijde, možná tak v 15 v 16. 50% ()

HorstFuchs

zajímavé zpracování, poměrně příjemný střih a zas trochu jiný pohled do světa dospívajících holek :)... Škoda, že příběh byl velmi slabý nebo snad žádný? Nic co by musel každý vidět, ale úplný brak to taky neni... ()

Sonick

Hit me, hit me harder...Opravdu moje náhodná volba trefila v půjčovně mezi hromadou trash-teen-komedií něco takového? Nemůže se ani náhodou řadit mezi elitu a podle mě ani mezi komedie. Ale takto laděný film, který je navíc povedený měl určitě právo mě připravit o nudný večer. ()

Neth

Vždycky jsem si myslela, že už jen takovéto téma nemůže být nudné. A vida, bylo. Kdyby aspoň ta holka vypadala na těch třináct, to by bylo asi jiný kafe. ()

Dalik

Obe hlavni predstavitelky hraji sve role verohodne, presto jsem se nemohl ubranit pocitu, ze pribeh byl trochu nadsazeny. Ja mit doma takovou dceru, tak bych s ni vytrel podlahu a to doslova. ()

ap2001

Navzdory pochybovačům tady okolo si krátce po shlédnutí "13" myslím, že to je "dost dobrej film, kterej by se měl celoplošně promítat deváťákům základních škol". V konfrontaci s realitou jsem se sice dozvěděl, že většina z této skupiny diváků by v Třináctce viděla spíš vzor než ponaučení, nicméně za pokus to stálo. A v rámci toho jsou ty mé čtyři hvězdičky trošku nadnesené. BTW amazing Evan Rachel Wood! :-) ()

afroman001

Výchovný film pro mladé doporučuji, základním školám povině promítat v 7,8 a 9 třídě. Film si po celou dobu udržuje dobrou míru sledovanosti. ()

Lia969

Neviem ani prečo ale tento film ma dosť dostal. Evan Rachel Wood je úžastná, a nechcem sa opakovať ale tiež si myslím, že nomináciu si zaslúžila omnoho viac ako Holly Hunter. Dosť ma na filme otravovala kamera ale dalo sa to prekusnúť. A samozrejme na konci song od Katie Rose - Lemon. ()

Stealler

Námet ani herecké výkony neboli najhoršie, problém vidím v tom, že mi bolo úplne jedno čo sa stane ďalej s hlavnými postavami. Či chytia nejakú infekciu, prefetujú sa k smrti, alebo nejaký černoch ich tam znásilní a ubodá... bolo mi to všetko šuma fuk. Život v problémovej rodine nie je najľahší, ale aspoň jeho filmové stvárnenie by malo mať vyššiu úroveň. ()

ostroz

Skvělý film, který nás sbližuje s drogově závislou mládeží a mladistvou nerozvážností, která nás pomocí drog může dostat do problémů. ()