Vojna a mier

• Česko Vojna a mír (viac)
Veľká Británia / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 60–80 min, televízna verzia: 4x90 min)

Réžia:

Tom Harper

Predloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Scenár:

Andrew Davies

Kamera:

George Steel

Hudba:

Martin Phipps

Paul Dano, James Norton, Lily James, Adrian Edmondson, Aisling Loftus, Greta Scacchi, Jack Lowden, Tuppence Middleton, Aneurin Barnard, Jessie Buckley (viac)

Píše sa rok 1805 a v Petrohrade sa stretávame s mladou, žiarivou elitou ruskej šľachty Pierrom, Natašou a Andrejom. Sú to mladí ľudia plní nádejí, ambícií, hľadajúci zmysel života. Dobrosrdečný Pierre, ktorý je nevlastným synom najbohatšieho muža Ruska, chce meniť život k lepšiemu. Galantný Andrej je frustrovaný nad povrchnosťou svojho života a preto hľadá jeho zmysel, zatiaľ čo krásna Nataša hľadá skutočnú lásku. V tej dobe sa Napoleonova armáda približuje k ruským hraniciam a všetko, čomu títo mladí ľudia verili, sa stáva neisté. Pierre, Andrej a Nataša sa ocitnú v čase, kedy sa Ruská spoločnosť navždy zmení. (STV)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Vojna a mier (2016)

Opravdu mi vadilo, jakým způsobem se scénář a rozpočet vypořádaly s naprostou většinou první části názvu, klíčové bitvy se odehrály prakticky mimo kamery, o požáru Moskvy jsem psal už v komentáři k šesté epizodě, a mé hodnocení by tedy mělo být nižší, ale zpracování romantického dramatu mě na druhou stranu potěšilo, Paul Dano zahrál podle mě úplně geniálně, jen jsem z toho necítil typickou ruskou náturu. Celek se mi ale každopádně líbil, přestože si tvůrci mohli více vyhrát s detaily. ()

Episode 1 (2016) (E01)

Do první epizody Vojny a míru jsem šel s obavami, nebyl jsem si jistý, jestli bude obsazení dostatečně "ruské", ale ochotně přiznávám, že jsem byl nakonec naprosto spokojen. Fyziognomie vybraných herců/ hereček mě nijak nerušila a vzhled Paula Dana mě úplně dostal. Viděl jsem i typickou ruskou šlechtu té doby, u děje jsem se bavil, nenudil jsem se, takže jen doufám, že mi to vydrží až do konce. ()

Episode 2 (2016) (E02)

Vojny je sice mnohem méně než míru, ale v míru se intrikuje, manipuluje a podvádí tak mocně, že se prostě nestíhám nudit. Navíc tvůrci obsadili do role Heleny Tuppence Middleton, čímž mi udělali radost, ta potvora jí sedí. Proti Tolstého předloze mi chybělo barvitější vykreslení slavkovské bitvy, ale co nadělám. ()

Episode 3 (2016) (E03)

Už po první epizodě jsem kladně hodnotil obsazení jednotlivých postav, a ta spokojenost trvá, jen na mě ze scénáře nedýchá ruská atmosféra. Rusové byli a jsou poněkud živelnější než Britové a tvůrci seriálu tohoto dojmu nedokázali dosáhnout. Ale i tak se mi zpracování líbí. ()

Episode 4 (2016) (E04)

Tady byl rozdíl mezi Rusy a Brity, o kterém jsem psal v předchozím komentáři, jasně patrný. Hon na vlka pojali tvůrci jako typický "foxhunt", když si vzpomenu na provedení stejné události ve filmu Svéráz národního lovu (v představách Fina Haapasala), je to jako sto a jedna. ()

Episode 5 (2016) (E05)

Tentokrát jsem musel snížit hodnocení, tvůrci sice stále kvalitně rozvíjeli všechny romantické dějové linie a já bych za jiných okolností jejich snahu ocenil čtyřmi kousky, jenže pátá epizoda přinesla borodinskou bitvu. Vlastně nepřinesla, a to je právě ten problém. Slavkovskou mlhu jsem ještě s klidem přešel, ale věnovat se jedné z nejdůležitějších bitev ruské historie jen tak, aby se neřeklo, to mě fakt zklamalo. ()

Episode 6 (2016) (E06)

V předchozím komentáři jsem si stěžoval na skoro absenci bitvy u Borodina, v závěrečné epizodě mě zase poněkud zklamal požár Moskvy. Pravda, záře požáru hezky osvětlovala horizont, chuchvalce dýmu zastínily i slunce, ale v moskevských ulicích vypadala situace úplně jinak. Tu a tam tančily nad zemí plameny malých ohníčků, občas bylo nutno vynést z hořícího domu, nějaké to dítě, ale jinak to byla celkem pohodička. Zaujal mě alespoň slušně zpracovaný zimní ústup. ()