Izba

• Česko Room (viac)

Pre päťročného Jacka je izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil, vyrastá a kde žije v bezpečí so svojou mamou Joy. Spolu si čítajú, učia sa a hrajú. O svete sa Jack dozvedá len z niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby je fiktívne, len izba je skutočná. V noci ho mama ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom zaspáva rýchlejšie, než pride starý Nick, ich väzniteľ. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu väzením, v ktorom ich starý Nick drží už viac než sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a vrúcej materskej láske sa Joy podarilo pre Jacka vytvoriť život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Joy však vie, že takto to nemôže byť stále. Vymyslí preto odvážny plan úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a nutnú dávku šťastia. Keď plán naozaj funguje a obidvaja sú konečne slobodní, Joy si s hrôzou uvedomí, ako nepripravená je na to, žiť mimo štyroch stien malej izby a byť svojmu synovi oporou aj v skutočnom svete. Ich izolovaný svet sa naraz rozšíri a ako malý Jack, pre ktorého je všetko nové a neuveriteľné, tak aj Joy sa musia naučiť, ako žiť v reálnom svete... (Continental film)

marekspanel

Nečekal jsem tak originální způsob vyprávění příběhu, tak jednoduchý, originální a poutavý. Téma vlastně znáte předem, ale jak to zpracovat, aby to nebyla citová vydíračka bez zbytečných násilných motivů a psycho scén. Tady se to povedlo ve všech ohledech. Velmi "jemně" podaná záležitost současně s velmi silným prožitkem, vynikající scénář a absolutní vžití se do rolí, jelikož postavy a jejich chování bylo velmi realistické, i když kdo může říct, co by v takové situace dělal..? Když si člověk uvědomí, že tohle se normálně děje, že to klidně může být u vašich sousedů a nemáte o tom ani páru. A ten dětský motiv, jeho nejdříve mentální a pak zásadní a šokující setkání se s realitou. Útěk z korby auta byl jeden z nejsilnějších momentů, který jsem kdy ve filmu zažil. U toho jsem nervy skoro pojídal deku! Asi si to jen tak znovu nepustím, bylo to dost vysilující sledovat, celkově jak si postavy počínaly s danou situací, i pak jak se s tím oba poprali..A ten závěr uff! Bravo, jeden z nejlepších počinů posledních let na poli dramatu! ()

ekzorcist

Prípady veselých pánov, ktorí prevádzkujú neverejné hostely či podobne šikovne využívajú inak prázdne časti svojich nehnuteľností, všetci poznáme zo správ a dokumentov. Tu sa autori pokúšajú o pohľad zvnútra očami väznených. Film vo mne zanechal silný dojem a počas napínavých scén plánovania a realizovania úteku som vyskakoval zo sedačky. Jacob Tremblay je jedno čarovné dieťa a naše miestne herecké celebrity sa od neho majú čo učiť. Zožral som mu to všetko aj s navijakom. Trochu ma iritovala jeho filmová mama, ale to bol asi aj zámer. Plus za desivé zariadenie izby a za výbornú kameru v stiesnenom priestore. ()

tomino28

Hodně silný snímek s několika velmi emotivními a nezapomenutelnými momenty, kdy pomalu zapomenete dýchat. Líbila se mi celková koncepce a pojetí, kdy se děj neustále motá kolem ústřední dvojice matky se synem a neodbíhá jiným směrem, i když by se k tomu dalo lehce sklouznout. Chtě nechtě se ovšem autorům nepodaří udržet diváka na stejně vysoké úrovni napětí po celé dvě hodiny. Podívaná to tedy není úplně dokonalá, ale velmi se dokonalosti blíží a stojí za pozornost široké filmové veřejnosti. ()

sharp87

Chlapcova mysl omezená 4 stěnami malého pokojíčku... Co kdyby lidská mysl od narození člověka, ještě v čisté formě, jako tabula rasa, nebyla omezována bariérami lidské společnosti? Nebylo by ji neustále opakováno to nejde, to nesmíš, to nedělej, to neumíš... Neprobudil by se v ní ten skrytý potenciál, který všichni hledáme? Nezačal by lidský mozek pracovat na více než 5 %? To se ale nikdy nedozvíme. Nesmíme. Jsme omezeni čtyřmi stěnami lidské společnosti... ()

Dawydov

Není to velký film, ale emocionálně funguje intenzivně. Je to docela silný zážitek. Herecky až na drobnosti skvělý. Rozhodně stojí za to vidět a prožít si to. Slabší 5* ()

Desmond04

Myslím si, že pro ty co nečetli knihu, je škoda, že popis filmu toho říká až přespříliš. Já osobně jsem byl nepolíben jak knižní předlohou, tak i jinými informacemi (trailer, popis) a musím uznat, že jsem za to rád. Do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli se jim podaří utéci, jestli to přežijí a tak je to správně. Na druhou stranu je rozhodně dobrým krokem, že film se vydal poněkud odlišnou cestičkou než jemu podobné snímky. Room se zaměřuje spíše na situaci po vysvobození, hlavní roli tady zahrává posttraumatický syndrom, což je rozhodně skvělý tah. Dalo se do snímku přidat i něco víc, například větší prostor pro dědu Jacka, který skrze malého vnoučete viděl věznitele své dcery. ()

Foogas

Psychologický film? Thriller? Slabý odvar obou ingrediencí. Kvalita se tomu upřít nedá, ale šlo to natočit MNOHEM lépe, ne takhle vyměkle. POŘÁDNÉ emoce chybí! Takovej Denis Villeneuve by z toho udělal misterstick [majstrštyk]. ()

Dawe2

Vynikající. Výborná kamera, neuvěřitelné výkony herců, Jacob Tremblay vždycky hrát uměl. K tomu uvěřitelný příběh napůl podle skutečnosti. Vysoké hodnocení zde odpovídá. ()

bonovox

Silná dráma hodná všetkých cien. Znepokojivá štúdia o odhodlanosti, rodičovskej láske a hlavne odvahe čeliť osudu. Vynikajú hlavne herci, hlavne Jacob je veľmi uveriteľný. ()

Willynka

Mistrně zahrané. Neplýtvající zbytečnou násilností. Netlačí na pilu. Kde jinde režiséři využívají šokantní výjevy pro navození pocitu úzkosti, zde máme pouze proslovy malého chlapce. Vzpomněla jsem si na ten obrázek s popiskem "kdo nebrečel u Zelené míle, ten ji nikdy neviděl". Já říkám, že kdo nebrečel u Zelené míle, ten nejspíš viděl Room. ()

LencaN

Dlouho jsem se odhodlávala, než jsem film vůbec pustila a jak jsem začla koukat, už nešlo skončit. Bylo to velice sugestivní a dojemné. Trochu mimo naši realitu. No lépe řečeno byla to realita malého Jacka, alespoň zpočátku. Matka se mu totiž snažila zpříjemnit jejich uvěznění v jednom pokoji tím, že přizpůsobila vše tomu, aby malý psychicky nestrádal a byl v rámci možností šťastný. A já jsem velice ráda, že nebyl celý film jen o tom, co se dělo mezi těmi čtyřmi zdmi, ale i o tom, co se dělo po tom. To se mě dotýkalo ještě mnohem víc, protože jsme dostali naservírované emoce jak malého Jacka, který v pěti letech poprvé poznává svět (to není spoiler, vždyť je to i v traileru ;) ), tak jeho mámy, které se život obrátil vzhůru nohama, což se stalo i jejím rodičům, kteří ji roky oplakávali a museli se s tou ztrátou vyrovnat. Moc se mi líbila ta civilnost, nenucenost, ten maličký hrál neuvěřitelně přirozeně. Taková filmová komornost se k tomu všemu naprosto hodila. ()

Kozlowski8

Čtyřiadvacetiletá žena je již sedm let uvězněna v malém pokoji. Pět let ho sdílí i se svým synkem, který nikdy neviděl domy, stromy, auta, ani jiné lidi - jen svou mámu a jejich věznitele...O podobných příbězích se bohužel dozvídáme ze zpráv poměrně často a člověk žasne, jaká zvířata mezi námi žijí a jaká traumata si odnášejí na svobodu (pokud se jí dočkají) jejich oběti, které jsou (hlavně děti) poznamenané po zbytek života. Film Room toto velice dobře a realisticky popisuje. Je dobře napsaný a silně podpořený famózními hereckými výkony Brie Larson a Jacoba Tremblaye. Atmosféru skvěle doplňuje hudba Stephena Rennickse. Vynikající a zároveň smutné a mrazivé pokoukání. 80%. ()

SpicyNugget

Vobšourník Nick unesl mladou slečnu Joy a zavřel ji v psí boudě. Sedm let ji tam drží a dokonce jí udělá dítě - syna Jacka. Pro Jacka je jejich jeden pokoj vším a mámě historky o “venkovním světě” nevěří. Jednou ale Joy zosnuje plán na záchranu. A ten kupodivu vyjde! Oba vychází ven a setkávají se s rodinou. A oba se musí naučit v novém světě žít… Upřímně se divím tak velkému hodnocení. Pro mě to byla nuda k uzoufání, samé prázdné monology, běhání od ničeho k ničemu a ta malá mánička byla opravdu na pěst. Čekala jsem obrovskou dávku emocí a nic. Tohle sledovat byla fakt zbytečnost. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá rodičovská dráma s pomalým a tajomným rozbehom. S hlavnými hrdinami matkou a synom Jackom sa spoznávame len v izbe, v ktorej bývajú. Spočiatku tu nie je nič čudné ale po dlhšom čase začne byť podozrivé, že vôbec nevychádzajú von a až postupom času nám scenáristka odhalí o čo vlastne ide. Prekvapením je, že táto téma nie je spracovaná dramaticky so zacielením na príčinu a pôvodcu stavu, v ktorom sa hrdinovia nachádzajú ako v podobných filmoch napr. 3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové. Produkcia sa zamerala na pocity a vnímanie sveta malého Jacka, ktorý celý svoj život prežil v tejto Izbe. Akčné vyvrcholenie však nie je koncom filmu, ale tvorcovia sa ďalej venujú dôsledkami predchádzajúcich udalostí na život Joy a Jacka a film sa mení na psychologickú drámu. Herecké výkony sú dobre a produkcia sa postarala o kvalitné zachytenie deja a postáv. Žiaľ s atmosférou pracuje poskromne a necháva takmer všetko na hercov. ()

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

25.07.2016

Víkendový Comic-Con přinesl spoustu nových trailerů, na druhou strunu byl ale skoupý na velká oznámení. Neobjevily se žádné nové filmy ani herecká angažmá, asi nejvýraznějším momentem tak bylo… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Po bizarním a ceněném Frankovi se irský režisér Lenny Abrahamson pouští do další netradiční látky. Adaptuje ceněný knižní bestseller Emmy Donoghue s lakonickým názvem Room (česky vyšlo v roce 2011… (viac)