American Crime Story

USA, (2016–2021), 24 h 48 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Jeffrey Toobin (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez (viac)

Režisér Ryan Murphy přináší na televizní obrazovky seriálovou adaptaci bestselleru The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson od Jeffreyho Toobina o jednom z největších amerických soudních procesů 20. století. Ten byl veden s americkým fotbalistou, hercem a miláčkem široké americké veřejnosti O.J. Simpsonem ve věci vraždy jeho manželky. Seriál podrobně vykresluje právnický proces i vše, co s ním bylo spojené. Tlak veřejnosti a médií i dlouholeté napjaté vztahy mezi policí a afroamerickou komunitou v Los Angeles. (geklon)

megan017

Herecké obsazení viditelně zvedlo celkovou prestiž seriálu a nasadilo opravdu vysokou latku. Jede to slimejším tempem, zato nám ukazují podstatná fakta. Možnost dívat se na to z obou stran a pokládat si otázku O.J to udělal, O.J to neudělal. (Jasně, že udělal.:D) Cuba Gooding krom komediálního nadání umí perfektně zahrát na vážnou notu a labilního O.Je zahrál dokonale. David Schwimmer u mě navěky bude ten nouma Ross, ale ten jeho přecitlivělý Bob Kardashian je hodně uvěřitelný a člověk se musí furt soustředit na ten jeho elegantní šedý pruh. Kdo se mi z celkového obsazení do noty trefil nejvíc byli Sarah Paulson a Johnny Travolta. Mám ráda takové ostřílené právníky s bojovým duchem. Jen jeden z nich chce spravedlnost, druhý slávu. Některé díly jsou sice slabší, ale i tak má zvědavost přichází s dalším dílem a opravdu mě zajímá, jak to dopadne. Sice všichni víme, jak to skončilo, ale počítám s tím, že to tvůrci závěr smíchají do takové neutrální cesty. ()

Jack333

Podařilo se natočit velice kvalitní seriál, který se víceméně drží skutečností, jež se na konci 20. století staly. Ano, chvílemi to bylo dosti náročné, především strávit to, co si tvůrci připravili, protože toho bylo naprosto nad míru, ale vše do sebe správně na závěr zapadlo a poslední díl neměl chybu. Možná by stálo za to některé pasáže zkrátit a obměnit některého z herců, ale celkově jsem spokojený. Ryan Murphy a jeho tým znovu nezklamaly! ;) ()

DjangoDoe

Tak sme sa dočkali momentu, kedy sa na televízne obrazovky dostal asi najkontroverznejší kriminálny prípad v americkej histórii. Je až mrazivo zarážajúce akú právnu páku môže nadobudnúť človek slávou, mocou, peniazmi a najmä farbou pleti. A prekvapuje ma ako môže byť americký justičný systém taký deravý, keď v podstate pripustí rasovú kartu v prípade tak ohavnej a neodpustiteľnej dvojnásobnej vražde s takým množstvom dôkazov, svedkov a chýb vraha. Ďaľšia vec, ktorá ma dostala bola porota, jej prejavy a úsudky boli tak neskutočne dementné a argumenty neviny typu rukavice, ktoré boli btw vlhkeé a zmraštené, OJovi nesedia. Prípad s jedným pekelne presvedčivým obvineným mala byť tutovka a nie udalosť americkej histórie. OJ by som nazval ako geniálneho dementa. Dement pre jeho "zahladzovacie" schopnosti a neschopnosť si vytvoriť silné alibi. A génius pre jeho (nechcenú) schopnosť využiť svoju farbu pleti, rodneyho kinga a celkovo černochov, pre ktorých spravil hovno. Ale spať k telke. Potešila ma autenticita a výber hercov až na Cuba goodinga , ktorý sa vôbec do role Oj nehodil. Jedinú výčitku mám voči stopáži keďže 10 dielov bolo celkom priveľa a občas je cítiť schválne spomalovanie deja. Inak som bol nadmieru spokojný a užil som si tú odpornú jazdu s pánom Juicom, čítaj vrahom. ()

dalibor.durcak

Dlouho jsem odolával, ale o to rychleji jsem poté, téměř maratónovým způsobem shlédl všech 10 perfektních díků této vynikající série. Sám fascinován americkou justicí jsem sledoval odvíjející se příběh a postupně měnil strany, abych na konci všech deseti dílů cítil v sobě zvláštní pocit z toho, jak to vlastně celé dopadlo. Vynikající státní zástupci, vynikající Travolta, perfektně zahraný Johnie Cohrane. Tenhle seriál patří výš a výš! ()

iz67

Pro mě že začátku pomalejší nástup (nekonečná honička) , ale pak mě to opravdu vtahlo. Úžasný casting a skvělé herecké výkony. A hlavně scénář: nevím kolik tam bylo licence a kolik skutečnosti, ale podařilo se napsat něco nesablonoviteho, každá postava je plastická. Včetně nejednoznacneho poselství. A tak má filmové umění vypadat. ()

oasismanik

Niekedy si hovorím, že celý americký súdny a právny systém je vymyslený takto len preto, aby sa mohli točiť taketo skvelé filmy, dokumenty a seriály. Skvele natočené a geniálne zahrané, kde raz fandíte a veríte jednej strane, raz druhej. Postavy, ktoré v prvej časti nenávidíte, v tretej ľutujete a v siedmej milujete a naopak...perfektné ()

mArtinko5MB

Po prvych dvoch castiach to vyzera velmi nadejne a zaujimavo. Dufam, ze sa to neuberie smerom k srackam z poslednych dvoch serii AHS, pan Murphy. Pilot: 80%, 1. seria: N/A ()

IZFNP

Seriál ma posadil do kresla svojou neskutočnou kvalitou. Dnešný televízny divák je svedkom mnohých skvelých seriálov, dokonca i mnohých kvalitných, ale tých skutočne, výnimočne kvalitných je tu stále len pár. A American Crime Story sa k nim zaradilo nevídaným spôsobom, no hlavne jednoznačne. Psychologicky dokonalejšiu sondu som v antalógiách dosť možno ani nevidela, motivácie, históriu i príbehy jednotlivých charakterov dokázal seriál predstaviť extrémne šikovnou a úžasnou filmárčinou. Každý diel mi priniesol celú škálu emócií a naozaj obdivujem hercov, z ktorých sa tu nenájde jediný slabý článok. Cuba Gooding Jr. je dokonalým O.J. Simpsonom, keď ho v jednu chvíľu nenávidíte, v druhú ho ľutujete a v tretiu sa ho bojíte. Sarah Paulson je výnimočná herečka a už by si to mal všimnúť i niekto iný ako Ryan Murphy. Sterling K. Brown je pre mňa nadaným nováčikom, David Schwimmer je v úlohe Kardashiana skvelý a Courtney B. Vance je tu na nepoznanie. Scenár je tu na tak vysokej úrovni, že celých 10 epizód sledujeme proces so zatajeným dychom, nikdy sa nenudiac - raz sledujeme O.J., raz stranu ľudu, raz černošského právnika, raz porotu a inokedy zase všetkých naraz. Pri sledovaní seriálu som vďaka skvelým kostymérom a maskérom mala pocit, akoby som skutočne sledovala seriál z 90. rokov. Diel Marcia, Marcia, Marcia patrí k tomu emocionálne najsilnejšiemu, čo tohtoročná sezóna priniesla, pri čom medzi v podstate právnickými drámami sa jedná o jeden z top prírastkov. Mnohé seriály hodnotím extrémne vysoko, pretože som po ich dopozeraní nahypovaná a trochu ich preceňujem. To nie je prípad American Crime Story. Bez akéhokoľvek hypu hovorím - toto je televízna dráma, ktorej kvalite sa len tak niečo nevyrovná. Tlieskam. ()

jfaba

Skvělý John Travolta! To musím napsat jako první věc. Ukázka amerického soudnictví v té nejlepší podobě a vliv medií, sedmé velmoci, která se do všeho sere, kdy nemá. ()

matolos1

Bieli proti čiernim. Výborne spracovaný autentický seriál, ktorý neponúka iba klasickú súdnu drámu, kde sa rieši všetko iba okolo prípadu a obidve strany vedú medzi sebou nerealistické výmeny názorov, pri ktorých vybuchujú nervy a lámu sa stoličky ale zároveň so sebou berie všetky sociálne vrstvy. Seriál tak prešpekulovaný, že normálne sa zarážam na tom, čo by som tomu vytkol. Boli tam skvelé herecké výkony? Boli. Boli tie postavy dostatočne rozvinuté, neboli to iba takí prázdny pajáci, ktorí si hľadeli iba na svoju prácu a nevšímali si ostatné problémy? Jasné, že boli. Odbočovalo to, malo to nejaký vedľajší motív, ktorý pôsobil aj inovatívne? Samozrejme. Boli tam silné emócie, dokázal občas pri tom človek cítiť aj empatiu, nielen unavene čakajúc na 1- vetový verdikt? Nepochybujem o tom. Skrátka jednoduchý, úderný, atmosfericky vyostrený, réžiovo bezchybný seriál. ()

Luckyboy

Nepřehledné. To je asi hlavní nálepka, kterou se dá první série o OJ Simpsonovi označit. Pro Evropany většinou nečitelné, protože jednak je americký soudní systém odlišný od našeho a jednak skoro nikdo u nás neví, kdo to OJ Simpson je, co utvářelo společnost (nejen) v Los Angeles v té době a další reálie, které jsou podle mě k pochopení a proniknutí do děje důležité. Co se autorům i hercům povedlo, bylo nijaké vykreslení výsledku, z kterého si každý může udělat závěr, ale závěry se od sebe mohou diametrálně lišit, asi tak, jako se lišily názory v době procesu. Mě to ale na kolena nesrazila, jenom velmi dobře bavilo. ()

rashaverak

Prvni dil velmi dobry, druhy velmi nudny, treti take, nehlede na velmi nasiraci tema kdy ocividneho vraha obhajuji na zaklade spravne barvy kuze. ()

lektvar

Ako sa nenavist splodena prakticky ziadnou snahou pochopit tych “inych” preklopila v nieco tak ukrutne ako dej tychto troch serii. 🤘 a v roku 2023 viem ze este mame mega dlhu cestu pred sebou 🤦‍♀️ ()

Wolftalon

Pro člověka, který není s procesem obeznámen, můžou být první epizody né až tak zajímavé, především protože role postav v případu se vyjasní až později. Ale i naprostý laik se musí nechat popadnout jakmile začne boj v soudní sídni. Zvratů je v každém díle spousta a zároveň vše vypadá naprosto přirozeně. Herci jsou skvělí, i když David Schwimmer na mě zapůsobil asi nejvíc. Všichni milovnící skutečných příběhů, tohle si nesmíte nechat ujít! ()

Dorian.gray

Bezkonkurenčných 5 hviezdičiek!!! Tento seriál sa u mňa zaraďuje medzi TOP seriály aké som videl. V prvých dvoch epizódach prvej série ma vytáčalo hysterčenie C. Gooding Jr. s tým hlasom. Dramaturgia tu je dovedená do takej dokonalosti, že hoci som vedel, ako celý prípad O. J. Simpson dopadol, bol som v záverečnej epizóde v napätí do posledného momentu. To naťahovanie v sieni pri podávaní obálky s verdiktom. Chcelo sa mi kričať "ku*va, veď to už otvorte!!!!!!!!" Tento seriál je dôkazom toho, že kvalitná seriálová produkcia, to už nie je len Netflix, HBO, Amazon. Myslím si, že tento seriál FX je dokonca lepším, než čo zatiaľ ponúkli tieto spoločnosti (ak sa bavíme z hľadiska žánru). Ďalej má tento seriál akúsi "normatívnu" rovinu. Pre náš stredoeurópsky priestor je príznačné, že tu prevláda kontinentálny právny systém a v seriály ukázané prvky angloamerického právneho systému len dávajú za pravdu, že laické prvky v podobe porotného systému v trestnom konaní by nemali byť. Neviem si predstaviť, že by laici mali rozhodovať o vine, či nevine obžalovaného. Prípad O. J. Simpson je len jeden z mnoha prípadov, kedy porotný systém zlyhal, a to tento seriál vykresľuje bravúrnym spôsobom. ()

R&Bstar

Seriál je rozhodně zajímavý, napínavý, ale přesto mi vadí jeden důležitý prvek a to hlavní hvězda seriálu - Cuba Gooding Jr. Představuje neskutečně otravný a rušivý element, který mi u seriálu opravdu vadí. Jeho herecký výkon mi přijde slabý a nemohu si pomoct, ale po třetím dílu už mu fakt nežeru to jeho otravné fake fňukání. V komedíích jsem ho měl vždy rád, ale zde bych ho nejradši vymazal a přestal na seriál koukat, což vede k závěru proč vlastně na seriál nepřestanu koukat a přežiju Kubíka - seriál je zkrátka opravdu dobrý. Řeší slavnou kauzu O.J. Simpsona, která lehce vtáhne diváka do děje. P.S. Jsem fanoušek Kardashienek, takže i tento prvek zabaví. :-D ()

Bluerider

Velmi podařené. Přestože se jedná vlastně o dramatickou rekonstrukci v USA notoricky známého soudního "procesu století", desetidílná série rozhodně nepostrádá napětí. Skvěle vypointovaný děj (každý díl vrcholí slušným „cliffhangerem“) detailně líčí, jak se zpočátku pevná konstrukce obžaloby podepřená množstvím zdánlivě neprůstřelných důkazů zoufale hroutí jako domeček z karet pod útoky a úskoky právnického „dream teamu“, kterému se nakonec podařilo z toho O.J.Simpsona vysekat. Samotné soudní líčení a jeho příprava nabízí dostatek nosných témat, série ale sleduje i širší souvislosti procesu v kontextu stále problematických rasových vztahů (tehdy v období po aféře Rodneyho Kinga a následných výtržnostech v L.A.) v americké společnosti - koneckonců právě „rasová karta“ pomohla O.J.Simpsonovi na svobodu. Zajímavým ozvláštněním je zpracování některých scén jako dobových TV záběrů a pochopitelně také funkční využití skutečného televizního materiálu z let 1994–1996, neboť mediální ohlas procesu byl ohromný a zejména obhajoba jej dokázala obratně využívat. Samostatnou zmínku si zaslouží výborné herecké obsazení. Cuba Gooding jr. sice není skutečnému O.J.Simpsonovi příliš podobný, podařilo se mu však vystihnout jeho rozpornou povahu od počáteční lability a zoufalství až k sebevědomému vystupování z doby, kdy se vývoj procesu začal přiklánět na jeho stranu. Vyčnívají také Sarah Paulson jako zástupkyně okresního návladního, John Travolta jako Robert Shapiro, jeden z obhájců O.J.Simpsona, a vlastně i David Schwimmer v menší roli O.J.ova přítele a právníka Roberta Kardashiana, který je v průběhu procesu stále více utvrzován v přesvědčení, že Simpson je skutečně vinen. Hlavní hvězdou je však Courtney Vance jako legendární právnický „vlčák“ Johnny Cochran, který si pro sebe krade každou scénu, ve které se objeví. V podstatě konverzační soudní drama náročné na pozornost a orientaci v desítkách postav může sice některé diváky nudit či mást, nadšence, kterého zajímá dopad tohoto soudního procesu na americkou společnost a populární kulturu, (v minulých 20 letech byli O.J.Simpson a jeho proces námětem desítek knih a odkazy na ně se objevily v řadě filmů a populárních seriálů) však tato série rozhodně nezklame. ()

Clive Owen ztvární Billa Clintona

Clive Owen ztvární Billa Clintona

16.11.2019

Herec Clive Owen (Potomci lidí, Knick: Doktoři bez hranic) byl oficiálně obsazen do role prezidenta Billa Clintona ve třetí sérii antologického seriálu American Crime Story. Nová řada ponese titul… (viac)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)