Deset malých černoušků

• Veľká Británia Ten Little Indians

Detektivní film podle slavné předlohy Agathy Christie.
Na začátku byla docela nevinná písnička o deseti malých černoušcích. A také pozvání pana Owena, na jehož základě se osm navzájem si neznámých lidí spolu s dvěma najatými sluhy vydalo lanovkou do domu vysoko v horách. Pan Owen však dnes na večeři určitě nedorazí a své hosty pozdraví jen prostřednictvím magnetofonové nahrávky. Deset lidí, to je deset v minulosti spáchaných a dnes už téměř promlčených zločinů znamenajících smrt nevinného člověka. Spravedlnosti však nikdo neujde, cesta zpět je vyloučena a zavražděných rychle přibývá. (dopitak)

Mikino00

Dějově dokonalé, napínavé, nepředvídatelné, záhadné, konec perfektní, atmosféra by se dala krájet. Po shlédnutí filmu jsem si přečetl i knihu a musím konstatovat, že filmu modernizovaný háv oproti předloze svědčí, neztratilo to nic na své kvalitě. Dokonce se mi film líbil ještě více než kniha, více mi vyhovoval filmový konec. ()

joker2

Doslovný remake filmu z roku 1945 And then there were none (jen se místo na ostrově odehrává v Alpách). Christopher Lee jako hlas pana U.N.Owena. Zajímavé je vystoupení herečky, kterou zná většina mužů z filmu Goldfinger, kde byla pokryta zlatem. I v tomto filmu dokazuje, že je velice přitažlivou ženou. Pro mě osobně trochu horší než verze 1945, tak dávám čtyři a půl hvězdičky. ()

MovieFive

Povedená, napínavá detektivka, které svou atmosféru lehce připomínala Hitchcocka. Osobně bych uvítala klidně delší stopáž a více bych si pohrála s detaily a charaktery jednotlivých postav. Přikláněla bych se i k vyššímu hodnocení, ale četla jsem knižní předlohu a ta je zkrátka o dost lepší. ()

odpadlik123

Může obsahovat spoiler: Nejlepší zpracování černoušků od mého oblíbeného režiséra Pollocka. Prakticky dokonalé, postavu soudce si už jinak, než jako W. Hyde-Whitea, neumím představit. Ať už mám vypíchnout častého představitele úlisných příslušníků vyšších vrstev britských komedií 50. let Dennise Price, sympatického generála či národní poklad- Stanleyho Hollowaye jako detektiva, nikdo nezaostává. Sloužící dvojice, známá veřejnosti jistě z Vinnetoua, M. Adorf a M. Hoppe, nejsou sice zcela důvěryhodnými staroanglickými sluhy, což ale nevadí, jakožto změna staré babky na krásnou mladou herečku. A první oběť nám dokonce zazpívá. Jediný, s kým mám problém, je zamilovaná dvojice. Jejich zjev naprosto přesně odpovídá představě, kterou si člověk udělá z knížky, ovšem museli by být oba odsouzeni poprávu. Romantické prvky, které sem zatahují, se vůbec nehodí a ubírají tím spustu prostoru ostatních účastníků. Nehledě na to, že H. O'Brian vypadá jako frankenstein. Fantastické tedy na této verzi je, že většina úlisných vrahů je tu vylíčena tak, že je sympatická, oproti kladné dvojici. Pokud nejste spokojeni se závěrem, souhlasím, že by bylo lepší, kdyby byl podle knižní předlohy, ale přesto této verzi křivdíte. A. Christie napsala i tuto verzi, ovšem pro divadlo, aby přeživší mohli na konci vysvětlit podrobnosti. ()

Fat'Fatal

Nemastné neslané převedení asi nejslavnější knihy mistryně kriminálek Agathy Christie. Škoda toho happy endu, bez něj by to bylo o hvězdu více. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

swiss

Poněkud odlišné od předlohy, ale na to má režisér právo (a říká to a dokonce dělá (a dobře) i Miloš Forman), pokud to nezkazí. A tady se to povedlo... ()

Colour

Aspoň vieme, odkiaľ súčasní tvorcovia chodia na okukávanie. Od začiatku výborné budovanie atmosféry, postupné zauzlovávanie príbehu až do napínavého finále. Niečo mi síce našepkávalo, kto je vrahom (a mala som pravdu), ale motív so záverom prekvapí. Vychváliť treba kameru, strih i réžiu. Za 1, páni. Horšie to už bolo s hercami, vykreslením postáv a logikou. Hlavne stred bol dosť hlúpy - traja ľudia zabití násilnou smrťou a ostatní sa napriek tomu neboja, prechádzajú sa sami po zámku a div sa, že mŕtvych pribúda. Grády to potom nabralo až keď ich ostalo päť. Tu si už akoby uvedomili, že niečo nie je v poriadku :) Napätie po rokoch nestratilo nič zo svojej krásy, rovnako atmosféra na začiatku a konci bola výborná. Stred kríval, to je fakt. O predlohe som ani nechyrovala, takže hodnotím len film. Lepší herci a stred, šlo by to u každého o hviezdičky viac. 4,5* 87% ()

Marrianna

Staré filmy a náměty Agathy mají v sobě tak obrovské kouzlo, že bez mrknutí oka musím dát plný počet. Výborně ztvárněné a Stanley Holloway - úžasný člověk, okouzlil mě už v My fair Lady, a zde jeho nenucený um mě dostal na kolena. ()

petrik11

Počúval som predtým spracovanie tohto románu ako rozhlasovú hru a bolo to nepomerne lepšie. No, uznávam, že filmy berú literárnu predlohu vždy s väčšou voľnosťou ()

macetoma

Kvalitní film, sázka na jistotu. Napětí díky předloze Agathy Christie. Jinak předlohu jsem neznal, takže pořadí vražd mi zůstalo jako překvapení. Herci neznámí, ale to nevadilo. Dávám 4 hvězdy. ()

PlayEasy

Velmi zdařilá adaptace nejlepší knihy všech dob, která musela být Smrtonosnou pastí 60. let! Drží se věrně předlohy, má říz, napětí i atmosféru, dokonce i to umístění do horských masivů bylo zajímavé. Ale ten trapný happy end, který úplně zabil celou skvělou pointu nás doopravdy naštval! 80% ()

Kenneth

Stává se, že si někdo pečlivě připraví vraždu tak, aby měl jistotu že vyjde, nebyli tam žádní svědci a přípravu utají tak, aby o tom nikdo neměl ani tušení a přesto mu to z nějakého důvodu nevyjde. V tomto filmu jsme svědky přesného opaku a vraždy, kterých je víc, kupodivu vychází. Ba co víc, někteří mu to ještě svým chováním zjednodušují. Bylo by logické, kdyby se ze všech sil snažili vraha odhalit, což se ale v tomto případě vůbec neděje. Ve filmu, kde by vše mělo do sebe zapadat, to pořádně drhne. ()

akcul

Agatha není Grissom:-), takže přivírám očka nad tím, jak se hrdinové chovají a co udělali s těly (jakože nic:-)) a užívám si skvělou atmosféru starých detektivek, které jsou krátka a dobře ... nesmrtelné. ()

Silvie_F

herecké výkony? děj? změny podle předlohy? ten film má mnoho otazníků. Ale nejvíc mi asi vadí naproto nepochopitelná záměna děje, jak už někdo poznamenal, hlavně závěru. SPOILER: Láska vše v dobré obrátila :-/ KONEC SPOILERU Ale dílo jsem slyšela namluvené od V. Čecha a musím říct, že je to několikanásobně ponurejší a napínavější než tento film. Takže doporučuji. ()

Nonna

Kdysi se mě naši chtěli zbavit a poslali mě na pionýrský tábor do Ruska.Na cestu mi u autobusu otec věnoval knihu.Deset malých černoušků.Vzpomínám na hrůzné mrazení v zádech někde u Waršavy a na děsivé rozuzlení u Minska.... Od té doby jsem viděla několik filmových i divadelních zpracování této klasiky, ale vždy mě jen napadalo -"Kam se to hrabe na knížku". Až nyní názor měním. Pollockova verze je prostě ta pravá. To, že děj zasadil místo na ostrov, do opuštěné a nedostupné horské chaty a navíc v zimě, přidává příběhu na mrazivosti a bezvýchodnosti. Černobílé provedení, skvělé a dost depresivní herecké obsazení, kulisy, figurky "černoušků" , to vše je tak výborné, že lze snad i odpustit částečný Happy end, který zde nepůsobí nijak proti pravidlům. Děj má spád a přitom není akční, divák, ač zápletku chronicky zná, přece podlehne a pátrá. ()

danny.79

Původní předlohu mám velmi rád, a proto považuji tento film za něco hrozného. Přesunutí destinace do rakouských alp, úmrtí naprosto nekorespondující s říkankou, odlišný konec. Prakticky nic z toho, co dělalo předlohu tak jedinečnou a dokonalou ve filmu nezůstalo, a tak tvůrci získali poměrně zajímavou detektivku, která pokud by se jmenovala jinak, hodnotil bych možná lépe. Nerozepisuji se o hudbě která je jedním slovem příšerná nebo o hercích, kteří mě nijak nezaujali. A tak za jediný světlý moment považuji Fabianův přednes říkanky, při kterém se doprovází na klavír. ()

tehAne5ta

..."Agáta udělala supr dedektývku, ve filmu je vše jinak ale jinak super."... ...tohle mi říct do očí tak ti vymeju hubu mejdlem...neotesaná herecká prkna rozpláčou nejednoho otrlého diváka, výkony obsazených marionet jsou uvěřitelné asi jako slova "jsem nevinen" z úst O. J. Simpsona...zásahy scénaristů jemné a stravitelné jako rum od Leona a samotný závěr upraven tak, aby jemnocitní filmoví kritici nedostali rakovinu očí... ()