Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

Recenzie používateľa vesper001 k tomuto seriálu (9)

Vrecko plné zrna (2009) (S04E01)

Jedno z nejlepších televizních i knižních dobrodružství slečny Marplové. Jen těch pár vášnivých vteřin si scénárista měl nechat od cesty, protože erotika, erotika se Agathy netýká. :) ()

Nevidieť pre oči (2009) (S04E03)

Slečna Sovička opět na návštěvě u starodávné rodiny křiváků a pošahanců, kterými je Anglie očividně dobře zásobená. Velmi dobrý díl. ()

Prečo nepožiadali Evans? (2009) (S04E04)

Sloni jsou šedí, ale ne každá šedá věc je slon. Slečna Marplová je prima, ale na každý díl slečny Marplové je slon. Jazyková klička je v češtině koulí na noze příběhu, za to ovšem dáma Agatha ani tvůrci adaptace nemůžou. Koho jsem ale nezkousla, byl páreček amatérských detektivů, především jeho uječená, ztřeštěná a pitvořící se ženská polovička. Proč nepožádali Evanse, aby ji jebnul po hlavě lopatou a zahrabal ve skleníku? ()

Plavý kôň (2010) (S05E01)

Předlohy neznaje jsem si kdovíproč myslela, že zápletka bude jak z Dicka Francise. Zamrzelo mě zjištění (bacha, spoiler!), že Plavý kůň není kůň. Ale to není důvod nízkého skóre. Problém je, že tento příběh slečny Marplové je na můj vkus a na uhlazený svět detektivek Agathy Christie moc brutální a temný. Jednou stačilo. ()

Tajomstvo sídla Komíny (2010) (S05E02)

Ukázalo se, že tajemství Chimneys je vskutku, jak bylo naznačeno, velkým tajemstvím. :) Agatha Christie má svaté právo na palmu vítězství v rozplétání toho, co sama zašmodrchala. To jen tak někdo neumí. ()

Modrý muškát (2010) (S05E03)

Knihu jsem nečetla a měla jsem trochu zmatek v ženských postavách – když si sestry berou bratry, kdo se v tom má vyznat (a ne, výjimečně nejde o incest). Nápadů je snad až moc, ale bavilo mě to, což u slečny Marplové – na rozdíl od Poirota – nebývá pravidlem. ()

Puknuté zrkadlo (2010) (S05E04)

Zrcadlo, zrcadlo, ptám se tě, kdo to překáží v mém světě? Všetečná babča tentokrát pátrá v blahobytných kruzích. Ti, co zvedají malíček při čaji o páté, své nepřátele odstraňují s noblesou. Vraždit, ano, je-li to nezbytné, ale ať je to na úrovni. ()

Karibské tajomstvo (2013) (S06E01)

Každý máme nějaký ten zlozvyk. Někdo zabíjí mouchy, a to nejen doma, ale třeba i v hotelu. A kdyby jen to, najdou se i tací, kteří, když jim kolem hlavy začne bzučet moucha, nejdou po ní, ale po plácačce. Třeba ochránci přírody nebo slečna Marplová. A takhle divný je i tenhle příběh. Kniha je lepší a úplně nejlepší je, když nejsou mouchy. ()

Nekonečná noc (2013) (S06E03)

Mrazivá, zdánlivě nekonečná noc neskončí svítáním, ale spalujícím žárem. Jedinou hvězdičkou v děsivé temnotě je roztomilá slečna Marplová, připomínající želvičku, vykukující zpod elegantního kloboučku. Bible říká, že počátkem všeho hříchu je pýcha, ono ale spíš sobectví. Protože to dokáže zmutovat i do podoby naprosté bezcitnosti, v níž je člověk schopen všeho. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno