Agatha Christie: Slečna Marpleová - Season 4 (2009) (séria)

Nevidieť pre oči (S04E03)

(epizóda)
  • Česko Smysluplná vražda (viac)

Dávna priateľka slečny Marplovej Ruth ju požiada, aby navštívila dom jej sestry Carrie-Louise, pretože má zlé tušenie, že je v nebezpečenstve. Slečna Marplová sa nechá nahovoriť a naozaj zistí, že v dome sa dejú čudné veci. Zistí, že požiar, ktorý v dome nedávno vypukol, nebol náhodný a má pdozrenie, že niekto sa usiluje Carrie-Loiuse otráviť. Než sa slečna Marplová stihne v početnej rodine zorientovať, niekto zavraždí nevlastného syna Carrie-Louise Christiana, ktorý tesne pred smrťou prejavil obavy o jej bezpečnosť. Slečna Marplová sa zapojí do pátrania po vrahovi, ktorým musí byť niekto z prítomných členov rodiny. (oficiálny text distribútora)

necisty

Příjemně zamotaný případ, kde měla samotná Marplová víc věrohodnější roli, než bývá zvykem. Jediné, co mi vadilo, že vlastně pointa úvodní vraždy nešla odhalit, protože to důležité záměrně nešlo vidět. ... Arsenik, psací stroj, revolver, tajná místnost, zrcadla, divadlo s indiány, ústav pro chovance, nůž, psací stroj, adoptovaná dcera. ()

Autogram

Že tie najjednoduchšie riešenia sú tie najsprávnejšie tu vôbec neplatí, lebo tentokrát bolo vyriešenie vraždy a nájdenie motívu asi najzložitejšie zo všetkých možných alternatív. Krv nie je voda a toho sa treba držať. Až po poslednú polhodinu, keď sa začalo rozjasňovať, to bola dosť nuda a hlavne prvá zoznamovacia polhodina sa takmer nedala vydržať. Niektorým dielom ako tento by pristalo skôr hodinové trvanie. Nafintenú vykopávku Joan Collins si tiež mohli odpustiť, hlavne keď tam nezohrala žiadnu podstatnú úlohu. ()

Tiiso

Běžná britská tv produkce, která vždy drží určitou úroveň zpracování. Tento příběh mě nějak obzvláště nenadchnul. Jeho kouzlo mělo pravděpodobně být v počáteční zmatenosti postav a jejich vzájemných vztahů, které Slečna pomalu rozplétá, což se jí v knize asi daří. Na obrazovce to ale vše působilo jaksi toporně a uměle. Chyběla mě taková ta jiskra poznání. Vlastně jsem vždy jen čekal co ze slečny vypadne. Policisté předvedli obdivuhodnou nevědomost a amatérství a pouze ve vyšetřování jakoby Marlové pomáhali, což působilo nevěrohodným dojmem a celou kvalitu příběhu sráželo dolů. ()

Morien

Po dlouhé době opět zpracovaná slečna Marplová, která mě vyloženě bavila. Nejlepší díly (ještě ty s Geraldinou) byly stejně ty první - Ohlášená vražda, Vlak z Paddingtonu, Vražda na faře a tak dál... a tahle Smysluplná vražda se jim z pozdějších dílů podobá zatím asi nejvíce. Můžeme hovořit o atmosféře, zábavných postavách i příjemných hercích, což jak víme nemusí být vždy pravidlo. ()

maoc

Mělo to klady, ale i zápory. Kladem je sevřenost a systematičnost ve vyprávění, atmosféra (na prvním místě s polovyřčenou prosbou lady Serrocoldové o konečné řešení, jakkoli ví, že zrovna pro ni bude bolestné), výprava a slušní herci. Záporem tentokrát opět přepálená zápletka a celá konstrukce zločinu, která je prostě pitomá a tak by se nikdy nemohla stát a celé to působí jako sebeparodie. Ultraromantická tečka nechť je už opravdu raději tečkou. K tomuto typu filmu to asi patři, ale když vzpomenu na silné a přesto nepřeslazené romantické finále v jednom z Poirotů (ruská tanečnice a řidič), tak vím, že to jde i jinak a lépe. ()