Pieseň mora

• Česko Píseň moře (viac)

V bájnej krajine starých Keltov žije na osamelom majáku otec s dcérou a synom. Život celej rodiny sa obráti hore nohami vo chvíli, keď sa ukáže, že malá dcérka Saoirse je poslednou z tuleních víl. Jedine ona totiž môže piesňou zachrániť všetky rozprávkové bytosti, ktoré premenila na kameň čarodejnica Macha.  Po vysoko oceňovanej rozprávke Brendan a tajomstvo Kellsu prichádza írsky režisér Tomm Moore s ďalším kúzelným príbehom v celovečernom filme. Nádherne a tradične animovaný svet keltských mýtov a silné rozprávanie o sile materskej a súrodeneckej lásky vyniesol mladému režisérovi nie len porovnanie s najväčšími majstrami animovaného filmu, ale tiež už druhú nomináciu na Oscara. (ASFK)

Koda

Přímo manifique pohádka, kterou Irsko dokáže přitáhnout vůní legendy, pravdy, přátelství, bolesti, emocí dlouhé cesty, roztomilosti, poslechu písničky Song Of The Sea, která zůstane ve vašich hlavách... ale hlavně poznání sama sebe. Režiséra Tooma Moore musím pochválit za neuvěřitelný originální příběh a postavy. V této pohádce hraje obrovskou roli pouto mezi sourozenci, kteří sebe podporují a Ben si uvědomí, že jeho sestra potřebuje jeho pomoc, když se oba dostanou do složitých situací. Ani nevíte, jak je složité napsat k tomuto filmu komentář. Film má neuvěřitelné množství mýtů, fantasie. Přesně na takový typ filmu nesahá ani Pixar, který se moc nestaví k plným fantazírováním a bohužel ty 3D animace to o moc nevylepšují, a přesně v klasických kreslených animácích je vidět to kouzlo legend, které počítače nedokážou správně moc vystínit. Tento film mi tak trošku připomínal Malého prince, který se strašně podobal Benovi a taky měl spoustu vlastností plné bájných fantazií a touze pomoci a proletět celou galaxii s návratem domů. V tomhle filmu jsem si taky užíval i všech detailů, které byly naanimované - plavba pod vodou nebo pohled na celé městečko. Pokud máte v sobě srdíčko a duše vás táhne si poslechnout báje pohádkovou formou, myslím si, že právě tenhle roztomilý, dobrodružný animák je jedinečným terčem si zpestřit večer. Já nakonec ale plné hodnocení nedám, protože pro mě už to bylo takové moc přeplácané a ze začátku bylo celkem obtížné pochopit, proč zrovna matka měla předat schopnost vodní víly své dceři a ne svému synovi a následně zemřít. Škoda. ()

DavidS.

Z raně křesťanských ornamentů a hájů do keltské mytologie a vln...Moore stále animačně osobitý, ale s příběhem, který se dotkne spíše mladšího publika...Nemohl jsem se zbavit dojmu, jak silně by působila scéna, kdy se Saoirse poprvé ponoří temných vod, kdyby se jednalo o hraný film... ()

Benedygtus

Animace prenadherna, obsah tezko uchopitelny pro me, natoz asi pro deti. Vubec si nedovedu predstavit, jakym detem, v jakem veku, by se to libilo.Ostatne samotny pribeh me moc nezaujal. Ale ta animace, pro tu, jsem rad, ze jsem to videl. ()

charlie_ando

Zlatá makrelo tento pohádkový příběh v sobě překvapivě skrývá velkou sílu a hluboké emoce. Kouzelná animace, která si dokáže zručně hrát se světlem i stíny, souzní s krásnou hudbou od Bruna Coulaise a dávají tak dohromady filmu režiséra Tomma Moorea punc něčeho výjimečného. Námětem jsou staré irské legendy, které jsou šikovně zasazeny do moderní doby a jak jim to sluší. Je Halloween a sovy se snaží ulovit male děvčátko Saoirse, které po své mamince zdědilo vzácný dar. Tichá dívenka je totiž poslední selkie "tulení víla" a může svým zpěvem zachránit ostatní kouzelné bytosti, které zaklela do kusu kamene zlá čarodějnice Macha, má to, ale jeden drobný háček ve svých šesti letech ještě neumí mluvit. Společně s jejím bratrem Benem se tak vypravme na dobrodružnou cestu za nadějí, kde budou muset oba sourozenci prokázat velkou odvahu. Magická píseň moře mě okouzlila. ()

Seti

Tak já vám nevím. Letošní velebený kandidát na oscara v kategorii animovaných filmů mě příliš nezaujal. Ano, klasická animace je v dnešní době osvěžující, ale mé estetické cítění zvolená stylizace zrovna dvakrát nepohladila. A stejně na tom byl i příběh. Zpočátku se námět v podobě irské legendy jeví zajímavě, ovšem postupem času zjistíte, že scénář (nevím, zda záměrně) pro diváka zanechává jen samé otazníky a vy musíte do značné míry rezignovat na zjišťování, proč se na plátně děje zrovna to, co se tam děje a cele důvěřovat tvůrcům, že se to tak dít prostě má. Svým pojetím mi to připomínalo některá japonská anime, která si nějakým vysvětlováním také moc hlavu nelámou. Pokud máte rádi příběhy, jež ponechávají značné množství práce na divákově fantazii a cítění, tak by Song of the Sea mohl být šálkem vašeho čaje. ()

HiddenDragon

Uz se mi dlouho nestalo, abych mel z neceho tak rozporuplne pocity. Na jednu stranu si snazim vsugerovat, ze jsem jako videl neco krasneho, na druhou mi prijde, ze to slo absolutne mimo me. Pokud to melo byt dojemne, tak me to vubec nezasahlo a jedine, co me na tomhle animaku zaujalo, byla grafika. Vizuelni styl je originalni, detailni a jiny nez soucasna angloamericka produkce. Ovsem cela ta story... Tak trochu si dokazu predstavit, ze detem u toho srotuje fantazie na plne obratky, protoze samy maji jeste to sve magicke maysleni narozdil od dospelych. Ale mne to proste nedavalo vubec smysl. Nejake irske povesti me jednak neberou, jednak jsou divne, kor kdyz tu realne postavy maji magicke protejsky. Ale myslim, ze pustit Irum neco od Erbena - treba takovou Polednici - tak z toho pocitam take nebudou odvareni. Zkratka "Pisen more" vypravi o jakychsi morskych vilach, nebo spis jedne vile, do ktere se zamiluje clovek a maji spolu deti. A od toho se vse odviji. Na holcicku Saoirse (v cestine to ctou "sírša") se tato vili magicka schopnost prenesla a jejim ukolem je zazpivat svou pisen - coz bude trochu problem, jelikoz nemluvi - cimz osvobodi zkamenele skritky a ostatni magicke postavy, ktere pak odejdou kamsi za more. WTF?! moje fantazie proste inklinuje k jednoduchym a polopatistickym amer. disneo-pixarovkam a vetsina ostatnich pribehu mi prijde plytka, podivna a nelogicka, presne jako tento. Je to skoro jak "evropsky Miyazaki", dokonce se to v leccem podoba jeho snimku "Ponyo" (2008). Sovi carodejnici pak zase Moore zrejme zkopiroval podle Yubaby z "Cesty do fantazie" (2001). A spolecna je prave i ta rozpolcenost - bohata predstavivost tezici z lid. povesti a magie, ale take pribeh, ktery stoji za starou belu. Nebudu uz do toho rypat, prece jen je to spis pro deti, ale asi bych doporucil aspon original, coz by mohlo zlepsit dojem. Irglova se totiz sice snazi, ale v cestine ta hlavni a nejdulezitejsi vec, cili ona "pisen more" pusobi divne. Jednak je ji blbe rozumet, jednak je text stejne mimozni jako cely film. Snad to nekdy uvidim s titulky. Ono i slyset jmena postav v originale a videt je napsana by bylo myslim lepsi. Takhle vzdycky Ben (hl. chlapecka postava) neco zahuhla, kdyz potka novou priserku, a clovek tak tuplem nevi, o koho jde, protoze irske povesti tu urcite nikdo nezna. Napr. jsem si dlouho pri poslouchani Bena myslel, ze jeho pes se jmenuje Pu, nebo Bu, az kdyz to tam pak bylo napsano, bylo teprv jasne, ze je to Cú. At jde cesky dabing do prd..e :) ()

Zagros

Další krásně zpracovaná legenda od Tomma Moora, tentokrát z prostředí Irska. Opět jde o poměrně jednoduchý a přitažlivý příběh, který má ovšem pořádnou sílu a výtečnou gradaci. Závěr se mi líbil velmi. Není to ale animák pro nejmenší děti, je spíše pro dospělé nebo alespoň pro trochu odrostlejší. Velmi jsem ocenil i absenci šablonovité snahy o humor, která se například neustále opakuje u Pixarů. Ač mám některé z nich také rád, je to pořád dokola. Píseň moře působí v tomto ohledu velmi osvěžujícím dojmem. Vlkochodci se mi sice líbily více, ale i Píseň moře rád doporučím a dám jí čtyři hvězdy. ()

Milano33

Veľmi pekná rozprávka od tvorcov Wolfwalkers. Aj tu si tvorcovia prepožičal kopu mystických prvkov, prostredníctvo ktorých preskúmali tajuplné zákutia keltskej mytológie. Táto mystická rozprávka sa nám pomocou čarokrásneho bájneho sveta snaží predať skutočne silné posolstvo. A najmä záver so sebou priniesol naozaj krásnu myšlienku, ktorá hovorí o tom, že blízky s nami naďalej pretrvávajú v príbehoch a piesňach. Príbeh snímku je obdarený tajomstvom, z ktorého pramení velice lahodná mysteriózna atmosféra. Film vo veľkom berie inšpiráciu keltskými mýtami a legendami, snaží sa nám ich predať veľmi podmanivo a vzbudiť v divákovi istú fascináciu o tento lore. Jesenné Írske prostredie sa takisto postaralo vytvorenie duchaplnej atmosféry, a keďže sa prebúdzame do pohanského sviatku známym pod názvom Helloween, tak svojou prízračnosťou o to viac vynikne. Pri pomyslení na to, že tento sviatok mal korene práve u pohanských Keltov, tak sa charakteru týchto osláv dodáva akási ďalšia dimenzia. Song of the Sea je prekrásnym príbehom o súrodeneckej láske, súdržnosti i nepochopení, a prevažne o emóciách. Do toho vstupuje množstvo pekných motívov a výtvarných kreácií. Tento počin oplýva skutočne príjemnou animáciou a atraktívnou kresbou. A tá mystická hudba, melodické zvuky a nežný spev taktiež výrazným spôsobom formujú výsledný zážitok z filmu. ()

SpaceOdyseus

Prekrasne stylizovana, nametem neotrela, scenaristicky chytra a emocionalne nabita pohadka, ktera hrave strci vsechny disneovky a pixarovky do kapsy. Konecne se podarilo naplnit otrepanou frazi "Every frame a painting" do puntiku. ()

Michalechal

Krásná, čistá a dojemná pohádka. Spojení nádherný hudby s tajemnou keltskou mytologií ... tak trochu v dnešní době neotřelou animací ... a člověk aby zamačkával slzu! Jen mě mrzí, že mě to uchvátilo až tak v půlce filmu. ()

patrikus

Tohle je určitě jeden z nejkrásnějších animovaných filmů, které jsem kdy viděl. Evropa pořád má co nabídnout. Krásný příběh, krásné výtvarno a naprosto božská hudba. Vynikající je i český dabing. Naprosto imunní vůči Americe a moderní době. Křehkost a emoce v tom nejjemnějším podání!! ()

barlow

Moc pěkná pohádka, sice pár dějových nesrovnalostí, ale toho si děti nevšimnou. Jiná poetika, jiné grafické ztvárnění, než na co je našinec zvyklý. ()

bloodline

Esteticky jemná rozprávka, ktorá nenechá chladným ani globálne otepľovanie. Aj v írskych končinách vedia zapracovať na prenádhernej animácii v súzvuku s folklórom a na podklade čarokrásnej zvukomaľby. Hudobný zážitok prekonal všetky mysliteľné hranice a soundtrack radím medzi vrcholy žánrovej tvorby. Jeho čistá nevinnosť miestami privádza vlastnú spiritualitu do meditačných vôd. Mystika príbehu je elegantne vsadená do moderných reálií a jediný šrám tkvie v jeho nevyváženosti. Zopár hluchých miest zmietol z nepriazne emotívne vybičovaný koniec, ktorý vyžmýka kropaje dojatia aj u Stalinových sĺz. ()

marnold

Bomba co se grafiki a animacji tycze. Wiyncyj takigo stylu. Bo nima ynym amerycko a japonsko szkola malowanio animakow. Nie boji se to pouzywac klasycznych metod. To jak to je pieknie we warstwach wszystko. Czym blizyj se czlowiek przidziwuje kazdymu obrazu, moze objewowac nowe a nowe detaile, kiere nie som z dalki widoczne. To som male wiecy, kiere robiom z graficki pieknych wiecy wyjontkowe. Inaczyj przibieh a jego styl wyklodanio mi prziszel az moc andwenturowy. Od jednej scenerii, ku drugi. Jako bych grol jaksi Amanita design konsek. Ale wiyncyj takich filmow!! ()

lucijelucije

Na tak vysoké hodnocení jsem čekala něco zvláštního a zároveň krásného. Možná má tohle animované fantasy z každého něco, ale ne v tak velké míře, jak by měla a mohla být,. Příběh je to pěkný a dojemný, ale zase, mohlo se vytáhnout víc a ta animace mi bohužel nebyla sympatická. ()

ondrula

Krásná, snová a poetická pohádka. Přesně takový animáky z iluzorního keltského světa by měli Irové produkovat, protože k tomu očividně mají ty nejlepší předpoklady. Příběh je pravda trochu slabší a taky jsem úplně nepochopil, o co tý čarodějnici šlo, ale přesto je to za 5* Neopustím si spoiler: když se na závěr snímku Saoirse rozezpívá, běžel mi mráz po zádech. ()

Prochy38

Nádhera. Opravdu toto umělecké dílo umí chytit za srdíčko... hrozně silný příběh, který musí odměkčit i ty necitelné.... Animace mohla být trochu bližší i starším divákům, ale možná právě ta jednoduchost podtrhuje hloubku myšlenky. Nádherná hudba, skvělý příběh.... Moc moc líbilo. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)