The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Carlito1

Když jsem se do seriálu pustil, bál jsem se, že to bude 1:1 adaptace. Což by mi přišlo jako zbytečnost, protože hra vyšla v roce 2013 a byla remastrovaná i remakovaná, aby vypadala skvěle. Naštěstí se od druhého dílu narativ rozšiřoval i mimo herní svět a bylo to skvělé. Epizoda o Billovi byla skvěle provedená. Líbí se mi, že zakomponovali i příběh z DLC Left Behind. Tím chci říct, že jsme se málem dočkali perfektní adaptace, ALE (vždycky je nějaké ale)... Tempo seriálu bylo někdy příliš pomalé a někdy zase docela zbrklé. Respektive poslední dvě epizody byly uspěchané. Přesto se to velmi povedlo a herní adaptace mohou opět ožít. PROSÍM! ()

kojot.name

Jak psali další: Hvězda dolů za mě za občasné nelogičnosti a ne úplně povedený osmý díl. Ale jinak super atmosféra, pěkně zahráno, vlastně mě to ze začátku až tak nebralo, ale postavy si mě dokázaly získat a to i ty vedlejší. ()

Wineology_

Až na uspěchaný a špatně dokončený konec to byla jedna velká řežba. Všechno odsýpalo, klapalo jak hodinky, herecké výkony, kamera a soundtrack od Gustava Santaolally tvořily symfonii. Tohle je prostě totální nálož, u které jsem se musel zuby nehty držet, abych ve 2 ráno s tím, že druhý den mám školu, nepustil další díl. Musím také pochválit režii, protože natočit tohle konkurence, pochybuju o takové propracovanosti prostředí a celkové temnotě díla. To prostě Netflix neumí. A já jsem rád, že Neil zašel se scénářem inspirovaným jednou z mých nejoblíbenějších videoher právě do HBO. ()

Veruska.Kuru

Když jednou takhle večer u kamarádky pustili jsme PS 4 a tam hra, nevěřila jsem jak moc mě tento příběh dostane. Už jako hru jsem příběh milovala. A to, že s něj udělali seriál ještě dokončilo moje očekávání. Jen teda mám pár výhrad k seriálu, ale to asi každý kdo viděl, či hrál hru.  A ví o čem mluvim. Postava Joela je dokonalá, ullne jako kdyby vejce vejci. ❤️ Ale Elie, ale jo svým způsobem i ji beru i když nevím.. Uvidíme co přinese další série. Už se moc těším ❤️ ()

futislav

První díly mají spád i napětí, nicméně tento seriál postihla nemoc skoro všech seriálů, tzv. čímbysmetoještěnatáhlismus. Jeden díl je skoro čistá nudná konverzačka a u dalších se začínají čím dál víc řešit rodinné hodnoty, morálka, patriotismus a další otravná, stokrát propraná témata. A když už se zdálo, že se autorům podařilo vyklouznout z nástrah LGBT povinných úliteb menšinám, tak se v jednom dílu vodí dva vousáči za ručičku, aby se pak vášnivě líbali, až jim fousy chrastily za mohutného opadávání drobků denních jídel z plnovousů- Brrr. ()

RoyBatty444

S1. Morálka nechutná a prvoplánová. Aj keď odznie, že to nie je o dobrých ľuďoch. Tak tam mohol byť aspoň náznak nápravy, ale nie je. Jednoducho to chce byť čo najnechutnejšie ako sa len dá lebo ak stratíme spoločenské zriadenie tak zdivieme. A čo leží za nami zahodíme ako špak. Čím horšie tým lepšie to sa, ale dalo čakať veď ide o horor. A to ešte aj patetický horor, ktorý zabočí do kategórie psychopati. Retrospektívne diely pohnútky postáv vysvetľujú. Napriek tomu ich mohli skrátiť. Prostredie a postavy sú uveriteľné. Herecky nie je čo vytknúť. Hru som nehral, ale nakoľko to má byť jej príbeh, tak už ani nemusím. ()

Lubikem

2 * za prvé 2 diely, potom to už bola čistá nudná dráma, ktorá mi pripomína nikdy nekončiaci Walking Dead. Hru nepoznám ale určite musela byť akčnejšia a tu tej akcie a strachu bolo minimum, škoda. Prvá séria skončila nudne, takže na druhú ani nie som zvedavý. Herečka čo hrá Ellie je absolútne nesympatická. ()

pietri

Opravdu katastrofa, tvůrci by si měli zahrát tuto hru alespoň na těžkou obtížnost, aby viděli jak by to mělo vypadat. Perfektně se drželi příběhu, to se musí nechat a opravdu úžasně vytvořené pozadí které je s hrou někdy až identické.Jenže já myslel,že nám opravdu ukážou jak by to vypadalo doopravdy....Kde je v tom seriálu ta brutalita, když přežíváte mezi nakaženými,které jen touží vás zabít. Kde jsou ty důmyslné zbraně co si ze všech těch zbytků co najdeš musíš vyrobit a nástrahy které ti kolikrát zachránili prdel..Kde jsou ty špičkové souboje, střelba a nelítostné souboje z blízka kde nevaháš zabít!!!!Osvobození Eli z nemocnice bylo doplněno hudbou,uplně to stratilo tu syrovost.....a tak ani naposledy jsme si prostě neužili..Jsem opravdu velmi zklamaný ()

VladoCZ

Tak a je to. Je to velmi povedená adaptace, ale musím říct, že jsem na konci vlastně trochu zklamaný. Na začátku jsem byl nadšen, jak moc je to věrné hře, u kontroverzního třetího dílu mi vůbec nevadilo, že to tvůrci rozpitvali do hloubky a dali tomu celý díl. Říkal jsem si, berou to až na dřeň, to k tomu světu patří. Když jsem ale v dalších dílech viděl, jak zásadní věci přeskákali vyloženě jak zajíci rozorané pole, místo aby z nás vyždímali poslední kousky emoce a nabídli dechberoucí akci, přišlo mi to škoda.  Myslím, že to mohlo klidně mít o 3 epizody více a některá setkání a situace mohly být mnohem víc o nervy a mnohem akčnější (akce obecně dost chybělo). Herní předlohu znám a jsem vlastně zklamaný tím, jak málo emotivní a málo akční to nakonec bylo. Hop hop a máme konec. Myslím si, že emoce v herní předloze byly mnohonásobně hlubší a tím i prožitek. Myslím, že to mělo mnohem na víc, ale pravda je, že se na to neumím podívat nezávislýma očima. Přesto na konci trocha zklamání je. ()

Mondy666 odpad!

Jestli je něco na csfd extra nadhodnocené tak je to tohle hovno. Vůbec nechápu proč tu létají 5* lidi se snad bojí dát téhle sračce 3 hvězdy nebo méně. Miluju hru a nečekal jsem, že by se seriál mohl přiblížit její kvalitě, ale čekal jsem spon průměr. Žádná akce a absence většího počtu scén s nakaženými to vše mě dost sralo k tomu navíc seriál musí být jak už je v dnešní době plný píčoviny které kdyby tam nebyly tak se bude demonstrovat. Jeden z největších průserů je pro mě ale obsazení Ellie to že si jí zahrálo Bello Ramsey je prostě píčovina zkazilo to každou scénu ve které se to objevilo. 2 série bude stejný odpad škoda že určitě bude většina zase tleskat a sázet 5* za nic. ()

K1okan1905

Nato jaká to měla být bomba roku, tak pro mě pouze prskavka. Na pár světlých chvilek za celých 9 dílů, hrozně málo na záchranu celé série, nehledě nato, že dívčina mě neskutečně vytáčela. ()

dominic_joel

...môj zápis č.1: Takmer toľko rokov som sa tešil na adaptáciu tohto diela do seriálovej podoby, koľko rokov som sa odhodlával si konečne založiť profil na ČSFD - a oboje je teraz tu! Nuž... Áno, som veľký fanúšik hry a nie, nepovažujem sa za fanatika, ktorý by sa mal potrebu sa hádzať o zem pri akomkoľvek kroku štúdia na poňatí diela, ak poznám predlohu - či už knižnú, hernú, divadelnú,... Avšak hodnotiť LAST OF US je ozaj ťažké. Keby nepoznám predlohu? Je to (žiaľ) jeden z najlepších seriálov posledných rokov, ale keďže predlohu poznám - je to premárnený potenciál a totálna neschopnosť preniesť na obrazovky divákov "to", čo mali na obrazovkách hráči. A to opakujem - nie som fanatik. Čítal som Tilkiena a videl som nespočet veľa krát Pána prsteňov a (hoc toto už je rúhanie), tak myslím, že Jackon toto dielo ešte vylepšil. Čítal som Pottera, videl neraz filmy - oboje má veľa do seba a oboje bolo vo svojich možnostiach (keďže kniha a film s účosi úplne odlišné) ozaj dobré - teda až na HP7 - Part 2, to bola žumpa... Ale pri Last of Us sa tuším tvorcovia dohodli, že všetko scenáristicky/príbehovo/charakterovo dobré, čo bolo v hre, do seriálu nedajú... A to som názoru, že zostrihané cutscény z hry samotnej sú hodné Oscara.  Ale nech sa už dostanem k samotnej recenzií, ktorá má aspoň kadeaké konkrétnosti - asi len pri druhej epizóde som mal pocit, že sa atmosféra podobá hre. V epizódach sa nič nedeje, až na začiatku siedmej epizódy, kedy Ellie beží v telecvični, som si uvedomil, že nie je chromá a vie sa hýbať. Pre hercov muselo byť tot onakrúcanie extrémna nuda, lebo iba chodia, sedia a jedia.  Pedro Pascal ako Joel je asi v poriadku. Odvádza dobrú prácu, no napriek tomu - ako "tatík na druhý pokus", hromotluk a tichý, avšak inteligentý bručoun mi nepríde. Obsadenie Ellie je hrozná voľba. Herečku nekritizujem, kritizujem jej výber na túto úlohu. Pri scénach, kedy chce zbraň, pôsobí ako šialenec - neviem, koľko utrpenia by som musel v živote zažiť, aby som sa vcítil do Joela a obľúbil si ju. A to ešte dodávam, že aj humor, že je citujem "hnusná" nepôsobí, že je otravné decko, ale že je skrátka nepodarok - alebo som sám, komu to tak prišlo? Nevidím v nej smutok, ani malú bezbrannnú bojovnicu, ani nič...  Po druhej tretine seriálu (teda presne dokým som si neuvedomil, že jednoducho nepríde to, čo už dávno malo), som si uvedomil, že flashbacky na okolné postavy len všetko rozbíjajú a nedajú nám možnosť sa o hlavnej dvojke čosi dozvedieť a napojiť sa na nich - lebo zasa kamsi s kamerou odídeme (a žiaľ, opätovne k postave, ktorá sa (pozor spoiler!) nedožije viac než konca danej epizódy. To možno neznie ako problém, ale je - lebo žiadna z týcho epizódnych postáv nám nič nedá - teda Bill možno hej, trochu krásnej samotárskej idilky v zdedenom súkromnom mestečku, avšak potom zostarne a Vy ako divák tiež... Avšak radšej, než kritizovať všetko, čo sa mi nepáčilo, tak stručne napíšem, v čo som dúfal ja - chcel som komorný príbeh dvoch postáv, cez ktoré by som spoznal iné zaujimavé osudy ďalších charakterov, ktoré by sme na tejto dlhšej štreke stretli... Chcel som asi trochu rozvinutú kópiu scenáru hry - teda realistickú, pocitovú drámu v tejto veľmi originálnej a pre mňa poetickej vidine apokaliptickej budúcnosti. Chcel som tvrdého Joela, ktorý je (po týpkovi menom John McClane) druhý najväčší badass v audiovizuálnej tvorbe, ktorý bude našim sprievodcom, zatiaľ čo sa MY budeme snažiť cestu zvládnuť aspoň zarovno s Ellie. Aaaale... nedostal som to. Jediným bonusom pre mňa je, že už konečne viem, prečo sa bojí chodiť jedlo von... () (menej) (viac)

EricNor

Kdybych mel jednoduse vystihnout cely serial, tak rikam, ze to byla koncentrovana nuda. Kde slo neco udelat nudne, tak to tvurci zvladli na jednicku. Spousta lidi se tu zaklina emocemi, ale me vsechny ty emoce pripadaly nejak falesne a vyumelkovane. Misto kurzu preziti s houbovitymi zombie tu mame cituplnou slataninu bez zasadni dejove linie. ()

SandroCZ

Bylo to dobrý ale mohlo to být o hodně lepší, nicméně woke aktivisti musí kvičet blahem protože homosexuálové, smíšený rodiny a postižený tam dostali tak dvacetkrát víc času než všechna akce ať už se zombíkama nebo bez dohromady. Nebejt tam ta očividná snaha plnit kvóty aby to mělo šanci na Oskara tak by to byla pecka takhle je to průměr. ()

Ricky.Bobby

Jako celoživotní hráč mě provází i videoherní adaptace, neříkám že sem je viděl všechny ale bylo jich spousta a musím říct že toto je opravdu nejlepší adaptace. I když není všechno zlato co se třpytí, má to svý mouchy, slabší chvíle, absence nakažených ale ten příběh je hlavně o těch dvou a to splnil téměř dokonale, Pedro i Bella jsou skvělý. Zapojení herců ze hry bylo taky krásný. O vizuální stránce, hudbě atd... nemá moc smysl psát. 8,5/10. ()

macikpacik

Od osmičky som písal recenzie a trochu sumarizoval aj predošlé diely. Takže sa nebudem vykecavať. Výborné seriálové spracovanie jednej z najlepších hier vôbec. Domnievam sa, že základom bola účasť Druckmanna v réžii, ktorý nedovolil sprzniť jeho /a Naughty Dog celého štúdia/ dej a atmosféru. Najlepšia filmová adaptácia video hry. A ešte k tomu najlepšej hry, resp. jednej z najlepších hier, vôbec. pre mňa 10/10. Trošku výhrada k hlavnej hrdinke, ktorá je staršia a asi 100x škaredšia ako nevinná Elie v hre, ale to chápeme - svetu je vtĺkané do hlavy, že ženy majú byť mužatky a majú byť silnejšie ako muži. S tým moc nenarobíme, neviem, kto to v USA a EU diriguje, ale faktom je, že Elie vo filme jedná a správa sa ako Elie v hre, ale ten výzor...! To ale nič nemení na mojom výslednom hodnotení. Prvý séria: 10/10. ()

Wazy_37

Absolutně skvělé.Jde vidět že HBO to prostě umí. Hercemi začínaje, vizuálem končínaje. Byl jsem ze začátku velice skeptický z výběru hlavní protagonistky (Ellie). Ovšem Bella mě překvapila, jak už dlouho nikdo tak, teď si nedokážu představit jinou herečku v roli Ellie. Vzala to za správný nitky, super ! Pedro předvádí klasickou špičku v herectví. Jak jinak. Vše zde šlape na maximum. Jen ten kdo by čekal zombie bitvu každých 5min ve stylu TWD bude zklamaný. Ale k tomuto seriálu by se to rozhodně nehodilo. Ač je to divné, nemůže se porovnávat s TWD. Je to úplně něco jiného. Jediná škoda je závěrečné epizody, že si s ní více neprohráli, mohla býti delší. Ale i tak... Rating - 92% ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)