The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Rodina (S01E06)

(epizóda)
  • USA Kin
TV spot

Joel a Ellie nedbají na rady místních obyvatel a pronikají hlouběji do nebezpečného území, aby našli Světlonoše a Tommyho. (HBO Max)

Najt

Duo se dostává k přehradě a přes zamrzlé pláně až k Tommymu a poté i na coloradskou univerzitu. Stejně jako ve hře i zde je mrtvo. Bohužel střetu se nevyhneme a Joel se dostává do těžké situace. Je jasné, že seriálové the last of us je mírou akce a zombíků vůči hře hodně pozadu. Respektive seriálová adaptace není tak zběsilá. Což přidává na autentičnosti a vlastně to nijak celou adaptaci neshazuje. Je to škoda, ale o to více se zaměřuje na postavy a atmosféru. Každopádně to je fantastická filmařina. A i když vím co bude následovat, stejně se těším na další díl a na to, jakým způsobem se bude filmová adaptace odlišovat. ()

Gamekeeper77

Krajinky fajn, ruiny fajn, hudba taky slušná, zkrátka atmosféricky by to bylo dobrý, ale to je asi tak všechno. Opět se tu celou dobu jen kecalo a já měl co dělat, abych nevytuhnul. Týhle herní generaci, pro kterou seriály a filmy tohohle typu znamenají vrchol filmový zábavy vážně nerozumím. 60%. ()

Rayen1

Pořád stejný, ale pořád trochu jiný, než hra. Bella je herecky super, vzhledově mi ale k Ellie prostě pořád, i po šestým díle, nesedí. Opět jsme se dočkali i "moderního přeobsazení" Marii, ale co, díl to byl slušnej (vtipný, že když to řekneš nahlas, že ti tohle přeobsazení trochu vadí, jsi rasista, ale věřte mi, osobně už nemůže bejt nikdo míň rasista, než já). Pořád na mě seriálová adaptace TLoU působí jako "fan made seriál na úrovni s vyšším budgetem". Zkuste se zamyslet, kolik clickerů a nakaženejch, případně bloasterů, jsme vlastně viděli za celej seriál, a to to je seriál o "zombie apokalypse"... hm? Jen otázka k zamyšlení... stejně se na to celkem dobře kouká a určitě si dám repete. ()

koty2201

V tejto epizóde ako prakticky v každej, tiež došlo k výrazným zmenám oproti hrám. Ale opäť sa musím opakovať. Jednoducho odstránili väčšinu akčných pasáží z hry, kde Ellie a Joel zabíjajú či už nakazených alebo “zlých ľudí” ako to hovorí aj Ellie. Namiesto toho sa radšej seriál sústredí na budovanie vzťahov medzi postavami a aj tu má ústredná dvojica k sebe ešte bližšie. Lenže to nie je chyba, pretože práve kvôli tomuto to môže v seriálovej podobe tak dobre fungovať. Zdĺhavé likvidovanie záplavy nepriateľov by sa rýchlo zunovalo. Ešte sú tu určite rasové zmeny, ale kritiku takejto veci radšej prenechám rasistom a tým, ktorí majú problém prekusnúť fakt, že seriál nie je 1:1 v súlade s hrou. Dôkazom dobrého rozhodnutia zredukovať akciu je aj to, že u Joela sa začína meniť vzťah k jeho “tovaru”, ktorý pašuje cez celé USA k Svetluškám. Začína mu totiž na nej záležať a bojí sa, že už je starý a nevedel by ju ochrániť rovnako ako Sáru. Bojí sa, že stratí aj ju. A toto je veľmi silne akcentované počas celej epizódy. Tento prerod vzťahu na akéhosi otca a dcéru sa mi veľmi páči.  A paradoxne je tu pár odkazov na postavy a miesto z druhej videohry. Narážam tým na mesto Jackson, ktoré je uzavretou komunitou, kde spoločnosť už ako tak normálne funguje. Aj ked nie úplne tak, ako pred apokalypsou. Tu sa Joel konečne stretáva s bratom Tommym a jeho ženou Mariou a zisťujeme prečo sa tak dlho neozval. A ešte tu stretneme pravdepodobne jednu podstatnú postavu z druhého dielu videohry. Nehovoriac o tom, že je aktuálne zima a všadeprítomný sneh evokuje úvod Last of Us Part II. Po tom, čo sa stihne Joel s Tommym pohádať a znovu nájsť aj porozumenie, sa vydávame za Svetluškami na univerzitu. A to čo sa stalo na mňa zapôsobilo paradoxne opäť silnejšie v seriálovej podobe ako v predlohe. Áno, priznávam že táto recenzia je skôr synopsia tejto epizódy, ale naozaj nemám prakticky čo vytknúť. Len tú klasiku. Že je tam málo akcie a emócie mohli fungovať aj silnejšie. Hudba, vizuál prostredia, kostýmy… všetko tip top ako sme už zvyknutí. A aj trošku humoru, ako vždy. Herci podávajú štandardné výkony. Jediní, ktorí tu vytŕčajú nad ostatnými je ústredná dvojka a hlavne Pedro Pascal si ušiel bomby. ()

kaapaa

Jak už psal kolega níže: " Lidi (fanoušci hry) proboha, klapky z očí dolů, vždyť tohle je opravdu jen těžkej průměr. 5 hvězd tomuto dílu za co? Nuda, trocha akce, bez clickerů. For god sake!" ()

kubas369

8/10. Epizoda ve které se vlastně nic nestane, přesto je zatím nejsilnější ze všech. Emoce naprosto identické jako ve hře a nebýt trapného konce bylo by to 10/10. Záběr koně jedoucího do slunce naprosto kulervoucí. ()

husandaaa

Nádhera. Tento díl na vás bez ostychů hází emoce, a já je chytala hlava nehlava. Gabriel Luna je skvělý. Původně jsem o něm měla pochybnosti, ale nyní jsem o jeho osobě a výkonu přesvědčena, že nám v druhé sérii toho nabídne ještě hodně! Vztah Joela a Ellie se nám zde upevňuje a vyříkávají si ho ve stylu video hry. Joel tu nechává své emoce vyplout na povrch, a mně se tato lehká ale zároveň zásadní změna líbila. Vytkla bych jen, a bylo to tu už řečeno, že se jejich cesta zdá až moc snadná a přidala bych pár těch nepřátel navíc. Díl se mi moc líbil, i slza se mi objevila na tváři. Konec je dobře vystavěný a neznalci video hry, se mají nyní na co těšit :) ()

Fin_429

Jasně, tento díl není zcela perfektní a najde se zde pár problémů, jako třeba málo přestřelek (oproti hře), nebo že Joel má stejný výraz celý seriál, ale ve skutečnosti, to jen přidává na vážnosti seriálu. Tak jak vážné a krásné bylo setkání s Tommym a následná hádka a pláč Joela. Tvůrci jako by více začali tlačit na pilu s emocemi a doslova nás bombardují jednou plačící scénou za druhou. Co mě ale upřímně zarazilo, byl konec. Nečekal jsem nic z toho, co se tam stalo. Jak zde někdo už ale napsal: ,,Já nebrečím, vy brečíte." ()

PaTeXx

Fanouškům hry bylo od začátku jasné, že se bude jednat především o emocemi nabitou epizodu s minimem akce. Podívali jsme se rovnou do Jacksonu (který mimochodem vypadal skvěle), ve kterém se v podstatě odehrálo osmdesát procent děje. Neříkám, že těch osmdesát bylo špatných (označil bych je jako “v pohodě”), ale přecejen byla hlavním tématem rodinná šlamastika, takže bych spíše vypíchnul zbývající pasáž v univerzitním kampusu. Povědomé dialogy se krásně smíchali se závěrečným plot twistem a čtvrtá hvězda je na světě. ()